PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπράβο Forthnet !!!



kostoukos
24-12-08, 21:20
Μπράβο Forthnet. :oneup::oneup: Πριν τρείς εβδομάδες, φίλος μου με κλασσική τηλεφωνία PSTN ΟΤΕ, μου είπε ότι έκανε αίτηση για το 2play της Fnet. Εγώ, έχοντας την εμπειρία από την Τellas του είπα να κάνει ΠΟΛΛΗΗΗΗ ΥΠΟΜΟΝΗ. Σε μία εβδομάδα του ήλθε το modem, την 21η μέρα είδε στη σελίδα της Fnet ότι ενεργοποιήθηκε και πράγματι είχε ήδη τηλεφωνία, και αφού σετάρισε το router σε κατ/μα της Fnet ξεκίνησε αμέσως στα ~21 Mbps. Είναι ενθουσιασμένος κι εγώ έκπληκτος. ΜΠΡΑΒΟ FORTHNET !!! :respekt::respekt: Θα είναι η πρώτη επιλογή μου, όταν αποφασίσω να αλλάξω πάροχο, αν δε με ξεκλειδώσει η Τellas από τα 6Mbps :evil::evil: κι αν δε δώσει την δυνατότητα ήλεκτρονικής πρόσβασης στον λογ/σμό ΣΥΝΤΟΜΑΑΑΑ !!!:evil::evil: ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !!

NiKapa
24-12-08, 21:24
Μπραβο κι απο μενα :lol:..μετα απο 21 μερες..:worthy:..τι να πουνε κι αυτοι με το conn-x που συνδεονται σε 2 μερες..:whistle:
Τεσπα ,οτι ταιριαζει στον καθενα:oneup:

sdikr
24-12-08, 21:29
Για ρώτα τον και για τα Ping :p

kostoukos
24-12-08, 21:33
Καλύτερα σε 21 μέρες χωρίς πάγιο, παρά σε 3 και βάλε μήνες (σε άλλες περιπτώσεις περισσότερο - όχι τη δικιά μου) με την Tellas. Ζηλεύω, γιατί δε μπορώ να δω τον λογαριασμό μου, παρά μόνο όταν έλθει το ταχυδρομείο και είναι αργά για να υπολογίσω τα τηλεφωνήματα σε κινητά.

........Auto merged post: kostoukos πρόσθεσε 3 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για ρώτα τον και για τα Ping :p

Η αρχή έγινε χωρίς ταλαιπωρίες και, εξάλλου, όλοι συνεχώς κρίνονται. Γιατί, για να έχεις ping πρέπει πρώτα να έχεις ADSL.

sdikr
24-12-08, 21:36
Καλύτερα σε 21 μέρες χωρίς πάγιο, παρά σε 3 και βάλε μήνες (σε άλλες περιπτώσεις περισσότερο - όχι τη δικιά μου) με την Tellas. Ζηλεύω, γιατί δε μπορώ να δω τον λογαριασμό μου, παρά μόνο όταν έλθει το ταχυδρομείο και είναι αργά για να υπολογίσω τα τηλεφωνήματα σε κινητά.

........Auto merged post: kostoukos πρόσθεσε 3 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Η αρχή έγινε χωρίς ταλαιπωρίες και, εξάλλου, όλοι συνεχώς κρίνονται. Γιατί, για να έχεις ping πρέπει πρώτα να έχεις ADSL.

Σε εμένα η forth εκάνε μόνο 4 μήνες,

τα ping ναι όντως θα τα δεί σύντομα

Spanos
24-12-08, 21:41
Οι εντυπώσεις μου και εμένα που έφυγα απο Τελλάς ήταν και συνεχίζουν να είναι άριστες, πέρα απο την ταχύτητα της ενεργοποίησης, εντυπωσιάστηκα απο την καλύτερη προσέγγιση που έχουν με τον πελάτη

πχ ασύρματος εξοπλισμός δωρέαν γιατί ποιός ξεχνάει εκείνη τη μπακατέλα το Speedstream που δίνουν στην Tellas, SMS με την πορεία της αίτησης, SMS με κωδικούς, περισσότερες πρόσθετες υπηρεσίες, επιτέλους δε χρειάζομαι OpenDNS και πολλά άλλα.

zakos52
24-12-08, 23:12
ημουν ετοιμος και γω πριν 40 ημερες που πηγα στην Forthnet, να γραψω ενα παρομοιο ευχαριστηριο
γραμμα γιατι πραγματι ειχα καταπληκτικο τηλεφωνο και internet χωρις αποσυνδεσεις και χαμηλα ping.
ομως δεν το εκανα γιατι σκεφτηκα οτι ηταν καλυτερα να περιμενω λιγο να δω πως θα εξελιχθουν τα
πραγματα.Και πραγματι μετα απο 1 μηνα περιπου αρχισαν τα προβληματα στη κομματι της τηλεφωνιας, δηλ χωρις να συμβει καμμια αλλαγη στο σπιτι ή στο ΚΑΦΑΟ ή στη γραμμη μου αρχισαν ολοι να με ακουν χαμηλα,προβλημα που αντιμετωπιζει σεβαστός αριθμος συνδρομητων,αλυτο ακομα
παρα τα τηλεφωνα στην Τ.Υ.ευτυχώς στο internet δεν εχω ακομα προβλημα.για ποσο ακομα μια
forthnet ξερει!!!!!!!!

michpan
25-12-08, 00:30
Κι εμένα πήρε μόνο 3μιση μήνες η σύνδεση. Είναι από τους τυχερούς..


Μιχάλης

hel
25-12-08, 10:50
ημουν ετοιμος και γω πριν 40 ημερες που πηγα στην Forthnet, να γραψω ενα παρομοιο ευχαριστηριο
γραμμα γιατι πραγματι ειχα καταπληκτικο τηλεφωνο και internet χωρις αποσυνδεσεις και χαμηλα ping.
ομως δεν το εκανα γιατι σκεφτηκα οτι ηταν καλυτερα να περιμενω λιγο να δω πως θα εξελιχθουν τα
πραγματα.Και πραγματι μετα απο 1 μηνα περιπου αρχισαν τα προβληματα στη κομματι της τηλεφωνιας, δηλ χωρις να συμβει καμμια αλλαγη στο σπιτι ή στο ΚΑΦΑΟ ή στη γραμμη μου αρχισαν ολοι να με ακουν χαμηλα,προβλημα που αντιμετωπιζει σεβαστός αριθμος συνδρομητων,αλυτο ακομα
παρα τα τηλεφωνα στην Τ.Υ.ευτυχώς στο internet δεν εχω ακομα προβλημα.για ποσο ακομα μια
forthnet ξερει!!!!!!!!

Πάρε την ΤΥ να σου γίνει έλεγχος για βραχυκύκλωμα (στη φωνή).
Δοκίμασε ένα ένα τα τηλέφωνα που έχεις.

schwazbier
25-12-08, 11:00
You never know what will hapen to you, maybe luck, maype pity

zakos52
25-12-08, 11:58
για το φιλο hel, μαλον δεν καταλαβε, ή πρεπει να δουλευει στη forthnet ή να μας δουλευει.
οι ελεγχοι για "βραχυκυκλωμα " στη φωνη εχουν γινει απο την Τ.Υ αλλα αποτελεσμα μηδεν.
αλλωστε πως ειναι δυνατον να δουλευει για 1 μηνα το τηλεφωνο τελεια και ξαφνικα χωρις να χαλασει
καμμια συσκευη να εμφανιστει βραχυκυκλωμα??????????????????????????????????????

kostas106gti
25-12-08, 12:17
Εγώ είχα ενεργοποιηθεί σε 11 μέρες,δεν το πίστευα!!!Απο όλα αυτά που είχα ακούσει εδώ είχα τρομοκρατηθεί,όσο για τo ping σε αυτά που παίζω τουλάχιστον μια χαρά είμαι(RFACTOR,Call of duty 5),πάνω απο 100 δεν βλέπω,παίζω κατά μέσο όρο στα 50-70!!!Καλά είναι!!!:p

koxakis
25-12-08, 15:45
αυτη η μανια να την πεσετε ολοι μαζι σε οποιον λεει καλη κουβεντα για την φορθνετ ειναι φοβερο φαινομενο σε αυτο το φορουμ. ρε παιδια οκ υπαρχουν προβληματα.εξαλλου ειναι μια εταιρια που τωρα αναπτυσσεται. ο οτε ειναι 50 χρονια με δικτυο ολοκληρωμενο και παντα προβληματα εχει και περιμενετε ολοι εσεις απο μια εταιρια που τωρα φτιαχνει δικτυο διχως το κρατικο χρημα να τα κανει ολα τελεια μεσα σε 1 χρονο. ε δε γινεται...πως να το κανουμε. και για το μεγεθος της εχει κανει ηδη παρα πολλα!

sdikr
25-12-08, 16:48
αυτη η μανια να την πεσετε ολοι μαζι σε οποιον λεει καλη κουβεντα για την φορθνετ ειναι φοβερο φαινομενο σε αυτο το φορουμ. ρε παιδια οκ υπαρχουν προβληματα.εξαλλου ειναι μια εταιρια που τωρα αναπτυσσεται. ο οτε ειναι 50 χρονια με δικτυο ολοκληρωμενο και παντα προβληματα εχει και περιμενετε ολοι εσεις απο μια εταιρια που τωρα φτιαχνει δικτυο διχως το κρατικο χρημα να τα κανει ολα τελεια μεσα σε 1 χρονο. ε δε γινεται...πως να το κανουμε. και για το μεγεθος της εχει κανει ηδη παρα πολλα!


πράγματικά εσπάσα καρέκλα με αυτά που λές,

μιλάμε για την forthnet που είναι εδώ και πόσα χρόνια στην αγόρα; να τους δώσουμε αλλά 30 χρόνια ώστε επιτέλους να δώσουν αυτό που δίνει ο ΟΤΕ; (ή αλλοί παρόχοι με πολυ μικρότερο χρόνο στην αγόρα; )

dwrean1
25-12-08, 17:05
Μπράβο Forthnet. :oneup::oneup: Πριν τρείς εβδομάδες, φίλος μου με κλασσική τηλεφωνία PSTN ΟΤΕ, μου είπε ότι έκανε αίτηση για το 2play της Fnet. Εγώ, έχοντας την εμπειρία από την Τellas του είπα να κάνει ΠΟΛΛΗΗΗΗ ΥΠΟΜΟΝΗ. Σε μία εβδομάδα του ήλθε το modem, την 21η μέρα είδε στη σελίδα της Fnet ότι ενεργοποιήθηκε και πράγματι είχε ήδη τηλεφωνία, και αφού σετάρισε το router σε κατ/μα της Fnet ξεκίνησε αμέσως στα ~21 Mbps. Είναι ενθουσιασμένος κι εγώ έκπληκτος. ΜΠΡΑΒΟ FORTHNET !!! :respekt::respekt: Θα είναι η πρώτη επιλογή μου, όταν αποφασίσω να αλλάξω πάροχο, αν δε με ξεκλειδώσει η Τellas από τα 6Mbps :evil::evil: κι αν δε δώσει την δυνατότητα ήλεκτρονικής πρόσβασης στον λογ/σμό ΣΥΝΤΟΜΑΑΑΑ !!!:evil::evil: ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !!

Κι εγώ ξέρω στη ΛΑΡΙΣΑ άτομο που έκανε αιτηση forthnet στα μέσα ΙΟΥΝΙΟΥ 2008,
κι ακόμα ADSL δεν έχει. ( Λειτουργει μόνο με απλή dial-up και τον κωδικο της ADSL )
( Τα στοιχεια του παθόντος , στη διαθεση σας αν χρειαστει για επαληθευση )

Πήγε τεχνικός 2-3 φορες , και δεν βρήκαν λύση. Και είναι στο κέντρο της Λαρισας ( οχι σε κανα δυσκολο , απομερο μέρος).
Ο άνθρωπος έχει εταιρεία, και λειτουργει με dial-up αυτη τη στιγμη.

Σε άλλη περίπτωση στείλαν 2 router σε πελάτη κατα λάθος.
Αφου δουλεψε κανα 3 μηνο κανονικα, ζητησε απο τη forthnet μεταφορα σε άλλη διευθυνση. Και αυτοι του προτειναν να βγάλει νέα τηλεφωνικη γραμμη με νέο νουμερο και νέο email , ουτε λιγο ουτε πολυ δηλαδη τον στείλαν στον ΟΤΕ απο μόνοι τους.

Τι μου λέτε εμένα τωρα. Οι ενναλακτικοι ειναι μόνο για σπιτικές συνδεσεις οπου δεν πολυενδιαφερει το αν θα δουλευει κανονικα τηλεφωνο - ιντερνετ , και αν θα βγαλει προβλημα για μέρες , ή όχι.

Οπως έλεγε η dιαφημιση: πατερα ο κόσμος παει μπροστα , μπλα μπλά....
(Και η απάντηση του πατερα...) Ναι γιε μου , αλλα χρειαζομαστε και τηλέφωνο , και να φαινεται το τηλεφωνο στον καταλογο , και να λειτουργει και το fax , και αμα τυχει κανα εκτακτο να μπορουνε να καλεσουμε και κανα taxi...

manual2100
25-12-08, 17:06
πράγματικά εσπάσα καρέκλα με αυτά που λές,

μιλάμε για την forthnet που είναι εδώ και πόσα χρόνια στην αγόρα; να τους δώσουμε αλλά 30 χρόνια ώστε επιτέλους να δώσουν αυτό που δίνει ο ΟΤΕ; (ή αλλοί παρόχοι με πολυ μικρότερο χρόνο στην αγόρα; )

ενώ ο ΟΤΕ? μας προσφέρει ακόμα την πστν-ντιαλαπ-56κ εν έτη 2008...τι 8... 9..



Πήγε τεχνικός 2-3 φορες , και δεν βρήκαν λύση. Και είναι στο κέντρο της Λαρισας ( οχι σε κανα δυσκολο , απομερο μέρος).
Ο άνθρωπος έχει εταιρεία, και λειτουργει με dial-up αυτη τη στιγμη.
και εγώ φίλε μου είμαι στο κέντρο του βόλου και ο ΟΤΕ λέει ότι έλλειψη ακραίου δικτύου..
ο διπλανός μου είχε κάνει αίτηση για hol και του είπαν το ίδιο..
την άλλη μέρα όταν έκανε αίτηση στον οτέ, γεννήθηκαν καλώδια.. ΘΑΥΜΑ.. τώρα έχει οτε..
εγώ που δεν γουστάρω να βάλω οτέ δεν πρόκειται να έχω καλώδια..



Και αυτοι του προτειναν να βγάλει νέα τηλεφωνικη γραμμη με νέο νουμερο και νέο email , ουτε λιγο ουτε πολυ δηλαδη τον στείλαν στον ΟΤΕ απο μόνοι τους.
δες παραπάνω τι λέω για την έλλειψη... Ενώ αν έχεις ήδη τηλ δεν μπορούν να σου πουλήσουν το παραμύθι αυτό.. μετά έχει άλλο... ύπαρξη pcm κτλ... μέχρι να πας στον ποτε...

sdikr
25-12-08, 17:09
ενώ ο ΟΤΕ? μας προσφέρει ακόμα την πστν εν έτη 2008...τι 8... 9..

η pstn που λές είναι τηλέφωνο, καμία σχέση δηλαδή,

dwrean1
25-12-08, 17:12
ενώ ο ΟΤΕ? μας προσφέρει ακόμα την πστν εν έτη 2008...τι 8... 9..

Πληρώνω: 15 ευρω πάγιο ΟΤΕ
22,5 ιντερνετ 4 mbit ( μακραν ταχυτερο απο κατι 24αρες ενναλακτικων)
και κάνω και 3 ευρώ τηλέφωνο το μήνα
( τα υπολοιπα τηλέφωνα ουτως η αλλως τα κανω απο κινητο )
Αναγνωριση κλησης 2 ευρω συν φπα , το διμηνο.

Στο τελευταιο λογαριασμο ΟΤΕ λοιπον που έχω μπροστα μου λεει:
Τελικο ποσο πληρωμης 83,5 ευρω

Αντε να ειχα forthnet να πλήρωνα 80 ευρω, και να μου κανει διακοπές ακόμα και στα youtube.

( Και μάλιστα αν θες να μαθεις ειχα forthnet επι 2 χρόνια με username papous.ath.forthnet.gr , και σταματησα οταν αρχισαν τα προβληματα του double-κλαιει ).

Spanos
25-12-08, 17:18
Αντε να ειχα forthnet να πλήρωνα 80 ευρω, και να μου κανει διακοπές ακόμα και στα youtube.


Oχι, αν είχες Forthnet θα πλήρωνες 50€+3€ τις κλησεις που έκανες. Δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις το πρόγραμμα με τα δωρεάν τηλέφωνα.

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 2 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Πήγε τεχνικός 2-3 φορες , και δεν βρήκαν λύση. Και είναι στο κέντρο της Λαρισας ( οχι σε κανα δυσκολο , απομερο μέρος).
Ο άνθρωπος έχει εταιρεία, και λειτουργει με dial-up αυτη τη στιγμη.




Ο άνθρωπος που έχει εταιρεία δεν παίρνει πακέτο που είναι για οικιακή χρήση (το λένε κιόλας στο site) και δε τσιγκουνεύεται λίγα ευρώ παραπάνω για να κάνει τη δουλειά του.

manual2100
25-12-08, 17:28
Πληρώνω: 15 ευρω πάγιο ΟΤΕ
22,5 ιντερνετ 4 mbit ( μακραν ταχυτερο απο κατι 24αρες ενναλακτικων)
και κάνω και 3 ευρώ τηλέφωνο το μήνα
( τα υπολοιπα τηλέφωνα ουτως η αλλως τα κανω απο κινητο )
Αναγνωριση κλησης 2 ευρω συν φπα , το διμηνο.

Στο τελευταιο λογαριασμο ΟΤΕ λοιπον που έχω μπροστα μου λεει:
Τελικο ποσο πληρωμης 83,5 ευρω

Αντε να ειχα forthnet να πλήρωνα 80 ευρω, και να μου κανει διακοπές ακόμα και στα youtube.

( Και μάλιστα αν θες να μαθεις ειχα forthnet επι 2 χρόνια με username papous.ath.forthnet.gr , και σταματησα οταν αρχισαν τα προβληματα του double-κλαιει ).
Επειδή συγκρίνεις λάθος προγράμματα έχουμε και λέμε..(για να μην σου βάλω αυτό με το 24 δηλαδή 29.9/μήνα γιατί και τα δύο είναι ΕΩΣ 24 και όχι εγγυημένα)
πάγιο οτε: 14.756
αναγνώριση κλήσης: 1,19
connx 4mbit: 22.5
conn-x talk 24/7: 14.9
Σύνολο: 53.34 /μήνα... 106,69/2μηνο
Στην 4νετ 2play 79,8/2μηνο

Στο πρόγραμμα με χρέωση κλήσεων που αναφέρεις έχουμε το 2play economy
και σου απάντησε ο spanos
ote: 14,756+1,19+22,5+τηλς= 38,44+τηλς/μηνα => 76,88 + τηλς/2μηνο
4νετ 2play economy: 24,9+τηλς => 49,80 +τηλς/2μηνο

koxakis
25-12-08, 23:40
h φορθνετ φιλε ειναι 30 χρονια οπως λες στην αγορα αλλα δικτυο φουλ της επιτραπηκε προσφατα να αρχισει να φτιαχνει και σου ξαναλεω οτι η φορθνετ και η καθε φορθνετ δεν ειχαν επι 50 χρονια τον φορολογουμενο να τους τα ακουμπαει υποχρεωτικα.
και στην τελικη αν καποιος φταιει γιατι τα 100 χρονια πισω που βρισκεται η ελλαδα στις τηλεπικοινωνιες δεν ειναι η φορθνετ ουτε η hol, αλλοι προσπαθουσαν να πουλησουν με ζορι το στοκ εμπορευμα τους σε isdn γραμμες προβαλλοντας το ως την απολυτη τεχνολογια θαρρεις και απευθυνονται σε ζωα. η μεγαλη αναλογικα διοισδηση του ιντερνετ οφειλεται καθαρα στους αναλλακτικους που τα προσφεραν πακετο με ενα παγιο και οχι 3 παγια κοροιδια. να τα λεμε ολα. ποιος ΟΤΕ?οτι εκαναν οι παροχοι σε 3 χρονια ο ΟΤΕ χρειαστηκε να διανυσει 32 χρονια για να το προσφερει. και

NiKapa
26-12-08, 04:30
Οπως έλεγε η dιαφημιση: πατερα ο κόσμος παει μπροστα , μπλα μπλά....
(Και η απάντηση του πατερα...) Ναι γιε μου , αλλα χρειαζομαστε και τηλέφωνο , και να φαινεται το τηλεφωνο στον καταλογο , και να λειτουργει και το fax , και αμα τυχει κανα εκτακτο να μπορουνε να καλεσουμε και κανα taxi...

:):oneup:

eniac
26-12-08, 04:57
+1 koxakis


Μπραβο κι απο μενα ..μετα απο 21 μερες....τι να πουνε κι αυτοι με το conn-x που συνδεονται σε 2 μερες..

Άλλο να κάνεις ενεργοποίηση dsl γραμμής και άλλο να αλλάξεις πάροχο
σε τηλεφωνία + internet. (Ο φίλος όπως λέει έκανε 2Play).
Όχι οτι διαφωνώ μαζί σου.. αλλά μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.

Ας μετονομαστεί και το topic σε "Παράπονα forthnet".

hel
26-12-08, 17:01
Πληρώνω: 15 ευρω πάγιο ΟΤΕ
22,5 ιντερνετ 4 mbit ( μακραν ταχυτερο απο κατι 24αρες ενναλακτικων)
και κάνω και 3 ευρώ τηλέφωνο το μήνα
( τα υπολοιπα τηλέφωνα ουτως η αλλως τα κανω απο κινητο )
Αναγνωριση κλησης 2 ευρω συν φπα , το διμηνο.

Στο τελευταιο λογαριασμο ΟΤΕ λοιπον που έχω μπροστα μου λεει:
Τελικο ποσο πληρωμης 83,5 ευρω

Αντε να ειχα forthnet να πλήρωνα 80 ευρω, και να μου κανει διακοπές ακόμα και στα youtube.

( Και μάλιστα αν θες να μαθεις ειχα forthnet επι 2 χρόνια με username papous.ath.forthnet.gr , και σταματησα οταν αρχισαν τα προβληματα του double-κλαιει ).

Άλλο ένα thread με την γνωστή αντιπαράθεση.
Η forthnet δεν έχει πρόβλημα με το youtube. Αυτό υπάρχει σε όλους τους παρόχους και πολλές φορές είναι θέμα των servers του youtube. Την ίδια στιγμή που δεν φορτώνει ένα βίντεο , μπορεί να φορτώνει άλλο με 200ΚΒ/s και να κατεβάζεις με 1 connection με 1 MB/s.
Αν κοιτάξεις στο thread του ΟΤΕ θα δεις πολλές συνδέσεις που έχουν πρόβλημα και χαμηλές ταχύτητες-υψηλά ping και είναι μόλις στα 1024! Εξαρτάται από την περιοχή, βέβαια.
Και να καταλάβουμε ότι βγαίνουμε offtopic.

nikpanag
26-12-08, 21:25
Εκλεκτοί συνομιλητές Χρόνια Πολλά !!!


μην στηλιτεύετε σαν fanboys όσους είναι ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι με ένα προϊόν ή υπηρεσία
κάθε πακέτο υπηρεσιών ταιριάζει σε κάποιους, σε άλλους όχι
προσωπικά ανταλάσσω άνετα 10-20% αργότερο internet με την πάμφθηνη διεθνή τηλεφωνία της Forthnet (συγγενείς & φίλοι στο εξωτερικό)
όσον αφορά την αντιπαράθεση ΟΤΕ εναλλακτικών, είναι πολύ εύκολο να "πουλάς μούρη" όταν σου ανήκει το δίκτυο, σέρνεις τα πόδια σου στα αιτήματά τους για πελάτες τους και "πας σφαίρα" στους δικούς σου...

zoug100
26-12-08, 23:23
Εκλεκτοί συνομιλητές Χρόνια Πολλά !!!


μην στηλιτεύετε σαν fanboys όσους είναι ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι με ένα προϊόν ή υπηρεσία
κάθε πακέτο υπηρεσιών ταιριάζει σε κάποιους, σε άλλους όχι
προσωπικά ανταλάσσω άνετα 10-20% αργότερο internet με την πάμφθηνη διεθνή τηλεφωνία της Forthnet (συγγενείς & φίλοι στο εξωτερικό)
όσον αφορά την αντιπαράθεση ΟΤΕ εναλλακτικών, είναι πολύ εύκολο να "πουλάς μούρη" όταν σου ανήκει το δίκτυο, σέρνεις τα πόδια σου στα αιτήματά τους για πελάτες τους και "πας σφαίρα" στους δικούς σου...


σωστος ο nikpanag.ο καθενας με οτι του ταιριαζει και με οτι γουσταρει σε τελικη αναλυση ρε παιδια.τι σκοτωνεστε ωρες ωρες για τις εταιριες?κονομανε αυτες,μην φοβαστε.απο κει και περα αν καποια υπηρεσια μιας εταιριας δεν σου κανει απλα σηκω και φυγε.χρονια πολλα σε ολους παιδες

michpan
27-12-08, 01:01
αυτη η μανια να την πεσετε ολοι μαζι σε οποιον λεει καλη κουβεντα για την φορθνετ ειναι φοβερο φαινομενο σε αυτο το φορουμ.
Δυστυχώς την πέφτουμε γιατί πρόκεται για εξαιρέσεις. Αν δεν υπήρχαν προβλήματα δεν θα είχαμε λόγο να σχολιάζουμε ή να γκρινιάζουμε..

Οσο για την "νέα" εταιρία forthnet, είναι στην αγορά σχεδόν 20 χρόνια και είναι από τις πρώτες που προσέφεραν Internet στο σπίτι. Οπότε δεν τίθεται θέμα να τους δώσουμε "χρόνο προσαρμογής". Το βασικό πρόβλημα είναι ότι παρ'όλα τα προβλήματα τα τελευταία χρόνια από τότε που αποφάσισαν να προσφέρουν adsl, δεν έχει διορθωθεί τίποτα! Τo support είναι ανύπαρκτο, πιάνεις δύσκολα γραμμή και σου λένε εντελώς ηλίθια πράγματα λες και μιλάνε σε βόδια ενώ για τις υπηρεσίες που προσφέρει δεν το συζητάμε.. χάλια μαύρα. Μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά τι συμβαίνει στο forum. Το θέμα είναι ότι έχουν επαναπαυθεί πάνω στις χαμηλές τιμές και δεν ασχολούνται με βασικά προβλήματα, να κάνουν επενδύσεις για να λυθούν.. Το πόσα άτομα ξαναγυρίζουν ΟΤΕ (παρ'όλο που είναι ακριβότερος!!) είναι δείγμα του μεγέθους του προβλήματος..


Μιχάλης

hel
27-12-08, 03:08
για το φιλο hel, μαλον δεν καταλαβε, ή πρεπει να δουλευει στη forthnet ή να μας δουλευει.
οι ελεγχοι για "βραχυκυκλωμα " στη φωνη εχουν γινει απο την Τ.Υ αλλα αποτελεσμα μηδεν.
αλλωστε πως ειναι δυνατον να δουλευει για 1 μηνα το τηλεφωνο τελεια και ξαφνικα χωρις να χαλασει
καμμια συσκευη να εμφανιστει βραχυκυκλωμα??????????????????????????????????????

Τι σου είπαν από την ΤΥ μετά τον έλεγχο;
Τελικά αύξησαν την ένταση;
Τα υπόλοιπα που λες είναι κακίες-κατάλοιπα της απογοήτευσης του έτους 2008 (τώρα που πλησιάζει ο νέος χρόνος) υποθέτω. Γιατί δεν υπάρχει άλλη ερμηνεία:p

DSLaManiaC
27-12-08, 08:27
Ποιός δεν έχει πρόβλημα?

Εγώ έχω σοβαρότατο πρόβλημα με το streaming youtube κλπ.

michpan
27-12-08, 19:46
Περιέργως εγώ με το youtube δεν είχα ποτέ πρόβλημα.. ακόμα και με μπόλικα torrents να κατεβαίνουν ταυτόχρονα..


Μιχάλης

stel67
27-12-08, 23:56
Συναγωνιστές του double play.
Έχω 4net 3 χρόνια (τον 1 μόνο adsl, τα επόμενα 2 doubleplay) και γενικά είμαι ευχαριστημένος.
Σίγουρα αντιμετωπίσα και αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα, αλλά σε γενικές γραμμές τα πράγματα είναι καλά. Το support απαντάει (συντομώτερα από παλία) και το πιο σημαντικό είναι ότι δεν είχα ποτέ προβλήματα με το τηλέφωνο.
Πρέπει να τονίσω επίσης ότι επείδη έχω τη δυνατότητα να δουλεύω από το σπίτι, η adsl σύνδεση για μένα είναι πολύ σημαντική και η forthnet δεν με απογοήτευσε ποτέ. Πάντα μπορούσα να κάνω τη δουλεία μου.

Τώρα σχετικά με τον ΟΤΕ, αυτή η κουβέντα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. Ο ΟΤΕ είναι κερδοφόρος επειδή τόσα χρόνια μας εκμεταλεύτηκε κανονικά. Θυμηθείται τις dial up συνδέσεις των 50k και την προώθηση του ISDN στην Ελλάδα όταν η υπόλοιπη Ευρώπη ήταν με ταχύτητες MB.
Οι εναλλακτικοί πάροχοι θέλουν στήριξη, γιατί αυτοί μας έδωσαν τη δυνατότητα του γρήγορου internet στην Ελλάδα. Σταματήστε να υποστηρίζετε τον ΟΤΕ και τους αργόμισθούς του.

--- youtube.l.google.com ping statistics ---
19 packets transmitted, 19 received, 0% packet loss, time 18074ms
rtt min/avg/max/mdev = 247.688/250.161/252.559/1.321 ms

--- www.ote.gr ping statistics ---
4 packets transmitted, 4 received, 0% packet loss, time 3015ms
rtt min/avg/max/mdev = 35.526/37.346/38.943/1.600 ms

--- www.forthnet.gr ping statistics ---
6 packets transmitted, 6 received, 0% packet loss, time 5018ms
rtt min/avg/max/mdev = 33.389/54.752/149.681/42.571 ms

DSL Status:Up
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 11031 Kbps
Upstream Rate: 1021 Kbps
Downstream Margin: 8 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 28
Upstream Line Attenuation: 14
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0


PVC Connection

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: VC
QoS: UBR
PCR Rate: 0
SCR Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Applied -- OK

Καλές γιορτές

@ ADSLgr.com All rights reserved.