PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα εκκίνησης σε Mandriva 2008.0 Powerpack και Mandriva 2009 Powerpack 64bit



dimangelid
24-12-08, 22:23
Έχω ένα laptop TurboX Iron SN84-432. Είχα εγκαταστήσει το Opensuse 11.0 και λειτουργούσε μια χαρά. Κατέβασα χθες το Mandriva 2009 Powerpack x86_64 και δοκίμασα να το εγκαταστήσω. Η εγκατάσταση έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα. Μόλις άνοιγα το φορητό και διάλεγα να ξεκινήσει το Mandriva (είναι σε dual boot με Windows XP Professional) έδειχνε να φορτώνει και έκανε restart. Στην επόμενη προσπάθεια εκκίνησης πάτησα το ESC για να βλέπω τα μηνύματα που βγάζει και είδα ότι μόλις εμφανίζεται το Starting udev κάνει την επανεκκίνηση. Δοκίμασα άλλες 3 φορές να κάνω επανεγκατάσταση (την μια από αυτές με GNOME αντί για KDE) αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα. Έκανα εγκατάσταση του 2008.0 Powerpack (32bit), έγινε και αυτή χωρίς προβλήματα. Όμως και αυτό κολλάει στην εκκίνηση. Συγκεκριμένα γράφει OK στο Enabling swap space, μετά εμφανίζεται το PCI (sysfs) και σταματάει εκεί. Το 2009 Powerpack x86_64 το έκανα εγκατάσταση στο VMWARE και λειτούργησε. Το ίδιο και το 2008.0 Powerpack 32bit . Μάλιστα το 2008.0 το είχα εγκαταστήσει και στον file server στο σπίτι μου (το αναβάθμισα σε 2008.1) . Τι μπορεί να συμβαίνει;

flamelab
25-12-08, 01:39
Το Mandriva Powerpack είναι επί πληρωμεί για support από την εταιρεία. Δεν σου κάνουν support εκεί για αυτό ;

dimangelid
25-12-08, 05:27
Το Mandriva Powerpack είναι επί πληρωμεί για support από την εταιρεία. Δεν σου κάνουν support εκεί για αυτό ;

Δεν το έχω αγοράσει...

mrsaccess
28-12-08, 14:39
Απαγορεύονται αυστηρά οι ερωτήσεις σχετικά με πειρατικό λογισμικό! :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.