PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρολόγοι για τα μπάζα!!



Vitruvian78
25-12-08, 12:18
Ήρθε εχθές ένας τεχνικός της HOL να κάνει μέτρηση στις γραμμές της πολυκατοικίας...αποτέλεσμα, μας έκανε τις τηλεφωνικές γραμμές όλων ένα μπάχαλο και έφυγε!! Όλοι είμαστε ανάστατοι, μέρες που είναι να μην μπορούν να μας πάρουνε τηλέφωνο!! Στη δική μου περίπτωση το τηλέφωνο χτυπάει μια φορά μόνο και μετα δείχνει ότι κλείνει, αλλά σήμερα κατάλαβα οτι αν δεν το κλείσει αυτός που καλεί (γιατί και γι αυτόν ακούγεται οτι καλεί μια φορά και μετά νεκρώνει η γραμμή), μπορώ να απαντήσω στην κλήση. Επίσης υπάρχουν φορές που με καλούν, και σε εμένα δεν καλεί καθόλου. Ακόμη έχει χαθεί και η αναγνώρηση κλήσης. Πήρα χθες τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και μου είπανε οτι βλέπουνε βραχυκύκλωμα. Τους είπα οτι αυτό συμβαίνει από την ώρα που έφυγε ο τεχνικός τους. Μου είπανε οτι θα το δηλώσουν ως βλάβη στους τεχνικούς τους και οτι θα με πάρουνε πίσω να το κοιτάξουμε.....άπο χθες δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο και ούτε περιμένω να με πάρει κάποιος αυτές τις μέρες....Με άλλα λόγια, ζήσε Μάη μου.... θα μείνω με προβληματικό τηλέφωνο εξαιτίας ενός ανίδεου βλάκα, που ήρθε να διορθώσει κάποιο πρόβλημα και τα τα χάλασε όλα! Στο μεταξύ τον παίρνουμε τηλέφωνο στο κινητό του και δεν το σηκώνει!!

aa144
25-12-08, 12:52
Με αυτοκίνητο της Intracom ήρθε;

Vitruvian78
25-12-08, 12:58
Με αυτοκίνητο της Intracom ήρθε;

Απο την εταιρεία Smart, η οποία αναλαμβάνει εκ μέρους της ΧΟΛ την αποστολή τεχνικών στα σπίτια.

aa144
25-12-08, 13:00
Την άλλη φορά (αν υπάρξει άλλη φορά) ζήτα να στείλουν κάποιον από Intracom, έχουν και τέτοια δυνατότητα.

Vitruvian78
25-12-08, 13:12
Είναι πανάσχετοι, αυτό έχω να πω......είναι από τις στιγμές που λες ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!

alt10alt10
25-12-08, 13:22
παιδια η smart ειναι για τα μπαζα στην πλειοψηφια εχουν κατι μικρα... που κανουν πρακτικη...(δες ποιος μιλαει χαχ) και γενικος δεν εχουν απολυτη εμπειρια .... αφου μια φορα ηρθε ενας και δεν ηξερε να χρεισιμοποιησει την γεννητρια ηχου οχ τι αλλο θα ακουσω?

guzel
25-12-08, 13:26
Είναι πανάσχετοι, αυτό έχω να πω......είναι από τις στιγμές που λες ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!

αν ερχοταν οτετζης τωρα μπορει να μην ειχατε ουτε ρευμα.. παλι καλα να λες :lol:

Vitruvian78
25-12-08, 13:32
παιδια η smart ειναι για τα μπαζα στην πλειοψηφια εχουν κατι μικρα... που κανουν πρακτικη...(δες ποιος μιλαει χαχ) και γενικος δεν εχουν απολυτη εμπειρια .... αφου μια φορα ηρθε ενας και δεν ηξερε να χρεισιμοποιησει την γεννητρια ηχου οχ τι αλλο θα ακουσω?

Ένας τέτοιος μας ήρθε κι εμάς λοιπόν!! Μάλιστα μου είπε οτι έχω attenuation 53, ενώ το ρούτερ μου λέει 37!! Επέμενε κιόλας! Πώπω, ευθύνομαι που μέινανε όλοι οι γείτονές μου χωρίς τηλέφωνο, μέρες που είναι! Κι όλα αυτά για μία μέτρηση στη γραμμή! Του πήρε σχεδον 45 λεπτά να την κάνει! Αφού στο τέλος κατέβηκα να δω τί συνέβαινε και αργούσε τόσο. Έγινε λούης ο κύριος μετά, ούτε στο τηλέφωνό του δεν απαντούσε!

paraskdi
25-12-08, 13:36
αν ερχοταν οτετζης τωρα μπορει να μην ειχατε ουτε ρευμα.. παλι καλα να λες :lol:

Λιγάκι υπερβολικό σε βρίσκω.
Οι τεχνικοί του Ο.Τ.Ε. δεν είναι και τίποτα super,αλλά σε σχέση με τους τεχνικούς των εναλλακτικών είναι σαφώς ποίο έμπειροι.

alt10alt10
25-12-08, 13:39
α εγω οποτε ερχονται ανεβαινω μαζι τους στην σκαλα γιατι ειναι ψιλα ο κατανεμητης (χωρις πλακα) και τους κανω αμα εχεις προβλημα φυγε εγω θα ανεβω αλλιως αναφορα στον προησταμενο σου χαχ ... μονο ετσι θα εχω το κεφαλι μου υσηχο... χαχ την αλλη φορα πηγε να συνδεσει τον κατανεμητη μου με αυτον της διπλα πολυκατοικιας χαχ τα μπρεδεψε λεει και νομιζε οτι ηταν box του ΟΤΕ εχουν πλακα ομως...

theopan
27-12-08, 00:22
Λιγάκι υπερβολικό σε βρίσκω.
Οι τεχνικοί του Ο.Τ.Ε. δεν είναι και τίποτα super,αλλά σε σχέση με τους τεχνικούς των εναλλακτικών είναι σαφώς ποίο έμπειροι.

Στον guzel απαντάς. Μην τον ξεσυνερίζεσαι...

DaveMurray
27-12-08, 05:23
Στα συν να προσθέσουμε ότι ο φίλος μας, άσχετα με ότι έπαθε, εκφράζεται ανάρμοστα....

Χαρακτηρισμοί όπως ζώον, βλάκας κτλ κτλ...δεν τιμούν κανέναν, πόσο μάλλον μια κοινότητα ολόκληρη με επίπεδο που χαλάει από τέτοιες εκφράσεις...:whistle:

jack1987
27-12-08, 06:26
Στα συν να προσθέσουμε ότι ο φίλος μας, άσχετα με ότι έπαθε, εκφράζεται ανάρμοστα....

Χαρακτηρισμοί όπως ζώον, βλάκας κτλ κτλ...δεν τιμούν κανέναν, πόσο μάλλον μια κοινότητα ολόκληρη με επίπεδο που χαλάει από τέτοιες εκφράσεις...:whistle:

Θα συμφωνήσω μαζί σου.Σίγουρα το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στον φίλο είναι μεγάλο αλλά τέτοιες εκφράσεις δεν βοηθούν στην επίλυση του θέματος του.Στην τελική δεν φταίει ο <<άσχετος>> τεχνικός αλλά αυτός που τον προσέλαβε χωρίς να έχει τις απαραίτητες γνώσεις και εμπειρία.Είναι πολύ εύκολο να κατακρίνουμε την άσχετη κοπελίτσα ενός cc ή τον άσχετο τεχνικό που έκαναν μια αίτηση σε μια εταιρία για 700 ευρώ τον μήνα και τελικά τον προσέλαβαν σε ένα υπεύθυνο πόστο παρά τις ελλειπής γνώσεις του,αλλά δεν σκεφτόμαστε ποιο είναι το πραγματικό πρόβλημα.Το πραγματικό πρόβλημα είναι το μπάχαλο που επικρατεί σε πολλές εταρίες και προέρχεται απο μερικούς που κάθονται στις δερμάτινες καρέκλες τους και βγάζουν 2-3 χιλιάρικα το μήνα.Αν λοιπόν σε αυτό το μπάχαλο που επικρατεί προσθέσουμε και τη δική μας λάθος συμπεριφορα,άστα να πάνε.

theopan
27-12-08, 12:45
Θα συμφωνήσω μαζί σου.Σίγουρα το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στον φίλο είναι μεγάλο αλλά τέτοιες εκφράσεις δεν βοηθούν στην επίλυση του θέματος του.Στην τελική δεν φταίει ο <<άσχετος>> τεχνικός αλλά αυτός που τον προσέλαβε χωρίς να έχει τις απαραίτητες γνώσεις και εμπειρία.Είναι πολύ εύκολο να κατακρίνουμε την άσχετη κοπελίτσα ενός cc ή τον άσχετο τεχνικό που έκαναν μια αίτηση σε μια εταιρία για 700 ευρώ τον μήνα και τελικά τον προσέλαβαν σε ένα υπεύθυνο πόστο παρά τις ελλειπής γνώσεις του,αλλά δεν σκεφτόμαστε ποιο είναι το πραγματικό πρόβλημα.Το πραγματικό πρόβλημα είναι το μπάχαλο που επικρατεί σε πολλές εταρίες και προέρχεται απο μερικούς που κάθονται στις δερμάτινες καρέκλες τους και βγάζουν 2-3 χιλιάρικα το μήνα.Αν λοιπόν σε αυτό το μπάχαλο που επικρατεί προσθέσουμε και τη δική μας λάθος συμπεριφορα,άστα να πάνε.

Δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει το αν για 700 ευρώ το μήνα ανέλαβε υπεύθυνο πόστο. Να ζητούσε περισσότερα. Όποιος έχει κάποια προσόντα και του αναθέτουν υπέυθυνη θέση, οφείλει να διαπραγματεύεται την αμοιβή του. Αν δεν το κάνει είναι άξιος της τύχης του. Και μη μου πει κανείς ότι "αυτά δε γίνονται, έτσι είναι η αγορά" κλπ. Έτσι είναι η αγορά γιατί την αφήνουν να είναι έτσι. Αν ανακτούσαμε την αξιοπρέπειά μας και διεκδικούσαμε τα αυτονόητα, θα αναγκάζονταν να δώσουν τις αμοιβές που πρέπει. Μια χαρά γίνονται. Μπορώ να το πω και εκ πείρας από το χώρο μου που γνωρίζω, αλλά και από το συγκεκριμένο χώρο από όσο έχω ακούσει. Η netone π.χ. δίνει 20-30% καλύτερες αμοιβές και -δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά μάλλον δεν είναι- είναι εμφανής η διαφορά απόδοσης και αποτελεσματικότητας των εργαζομένων της.

k_77
27-12-08, 13:42
Αν έχεις το τηλέφωνο και το όνομα του τεχνικού, ενημέρωσε την τεχνική εξυπηρέτηση. Για να είσαι σίγουρος στείλε και ένα fax να υπάρχει!
Δεν δικαιολογείται με τίποτα ένας άσχετος, γιατί έτσι όπως τα λες πρέπει να είναι Vitruvian78, να αναστατώνει εσένα και τους γειτονές σου! Σίγουρα ούτε η smart και η όποια smart δεν θα θέλει να συνεργάζεται με τέτοιους τεχνικούς.
Το ωραίο είναι ότι ο τεχνικός θα φορτώσει τη βλάβη στον ΟΤΕ και η ΤΥ θα πρέπει να εμπιστευτεί την αναφορά του τεχνικούς τους και να δηλωθεί η βλάβη... στον ΟΤΕ (φαύλος κύκλος δηλαδή).

Και επίσης, κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο για να δεί τι μπορεί να κανει, μπας και σας τα ξεμπερδέψει!

Vitruvian78
27-12-08, 20:05
Αν έχεις το τηλέφωνο και το όνομα του τεχνικού, ενημέρωσε την τεχνική εξυπηρέτηση. Για να είσαι σίγουρος στείλε και ένα fax να υπάρχει!
Δεν δικαιολογείται με τίποτα ένας άσχετος, γιατί έτσι όπως τα λες πρέπει να είναι Vitruvian78, να αναστατώνει εσένα και τους γειτονές σου! Σίγουρα ούτε η smart και η όποια smart δεν θα θέλει να συνεργάζεται με τέτοιους τεχνικούς.
Το ωραίο είναι ότι ο τεχνικός θα φορτώσει τη βλάβη στον ΟΤΕ και η ΤΥ θα πρέπει να εμπιστευτεί την αναφορά του τεχνικούς τους και να δηλωθεί η βλάβη... στον ΟΤΕ (φαύλος κύκλος δηλαδή).

Και επίσης, κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο για να δεί τι μπορεί να κανει, μπας και σας τα ξεμπερδέψει!

Σκέφτομαι να το κάνω να σου πω την αλήθεια, γιατί πραγματικά βγήκα από τα ρούχα μου όταν τον καλούσαμε στο κινητό του και δεν απαντούσε. Του αφήσαμε και μήνυμα μάλιστα για το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί και ούτε καν μπήκε στον κόπο να απαντήσει!

Πήραμε τηλέφωνο έαν ηλεκτρολόγο, αλλά αυτός μας είπε οτι έτσι ιδιωτικά δεν έχει το δικαίωμα να βάλει χέρι στον κατανεμητή, ότι μόνο εξουσιωδοτημένοι ηλεκτρολόγοι από τον ΟΤΕ έχουν αυτό το δικαίωμα.....τώρα τί να πω....ίσως πέσαμε και σε δεύτερο άσχετο ( ; )

xmperop1
27-12-08, 22:43
Σκέφτομαι να το κάνω να σου πω την αλήθεια, γιατί πραγματικά βγήκα από τα ρούχα μου όταν τον καλούσαμε στο κινητό του και δεν απαντούσε. Του αφήσαμε και μήνυμα μάλιστα για το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί και ούτε καν μπήκε στον κόπο να απαντήσει!

Πήραμε τηλέφωνο έαν ηλεκτρολόγο, αλλά αυτός μας είπε οτι έτσι ιδιωτικά δεν έχει το δικαίωμα να βάλει χέρι στον κατανεμητή, ότι μόνο εξουσιωδοτημένοι ηλεκτρολόγοι από τον ΟΤΕ έχουν αυτό το δικαίωμα.....τώρα τί να πω....ίσως πέσαμε και σε δεύτερο άσχετο ( ; )

Πέσατε.:down:

kasi
28-12-08, 01:50
Δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει το αν για 700 ευρώ το μήνα ανέλαβε υπεύθυνο πόστο. Να ζητούσε περισσότερα. .

που ζεις ρε φίλε ? :rofl:

πολύ καλό αστείο......

jack1987
28-12-08, 02:31
που ζεις ρε φίλε ? :rofl:

πολύ καλό αστείο......

O theopan ίσως δεν κατάλαβε αυτό που εννοούσα.Δεν είπα οτι λόγω των λίγων χρημάτων δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους.Αυτό που είπα είναι οτι για ένα τμήμα σε μια εταιρία(είτε είναι τεχνικό,είτε οτιδήποτε άλλο)αν υπάρχουν άτομα που δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις,εμπειρία ευθυνεται αυτός που τους προσέλαβε σε αυτή την θέση.Έτσι δεν θα είχαμε προβλήματα σαν και αυτό του φίλου που άνοιξε το θέμα.Δύστυχως όμως στην Ελλάδα θέλουμε να έχουμε μεγάλο κέρδος χωρίς να έχουμε την απαραίτητη υποδομή και οργάνωση.΄Οταν βλέπουμε λοιπόν να συμβαίνουν τέτοια πράγματα σε μια εταιρία που είναι στις 3-4 μεγαλύτερες στο χώρο το ζήτημα είναι σοβαρό.

etsouk2000
28-12-08, 02:40
Και επίσης, κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο για να δεί τι μπορεί να κανει, μπας και σας τα ξεμπερδέψει!

Α δεν φτανει το μπαχαλο, να πληρωσουν κι απο πανω κι απο την τσεπη τους τον ιδιωτη ηλεκτρολογο για να φτιαξει την ζημια που εκανε ο αλλος ο ασχετος;;; Τιποτε αλλο;;; :down:

Εκτος αν στειλουν τον λογαριασμο του ηλεκτρολογου στην χολ.

k_77
28-12-08, 12:27
Α δεν φτανει το μπαχαλο, να πληρωσουν κι απο πανω κι απο την τσεπη τους τον ιδιωτη ηλεκτρολογο για να φτιαξει την ζημια που εκανε ο αλλος ο ασχετος;;; Τιποτε αλλο;;;

Εκτος αν στειλουν τον λογαριασμο του ηλεκτρολογου στην χολ.

Για αυτό και πρότεινα να ενημερωθεί η hol για να μπορεί να διεκδικίσει κάποιους μήνες ώστε να εξισορροπήσει το κόστος.

Σχετικά με τον ηλεκτρολόγο, όπως και ο τεχνικός της Hol που δεν είναι από τον ΟΤΕ, έχει πρόσβαση από την εισαγωγή που τα μπέρδεψε ο τεχνικός της hol μέχρι την πρίζα του χρήστη, επομένως και ο δεύτερος ηλεκτρολόγος δεν είχε δίκιο ή απλά θέλει να κάνει τις διακοπές του :p

theopan
28-12-08, 12:56
που ζεις ρε φίλε ? :rofl:

πολύ καλό αστείο......

Θα έλεγα ότι είσαι λιγάκι μικρός για να κρίνεις το που ζω. Πάρτο σαν συμβουλή από έναν αρκετά μεγαλύτερό σου αυτό που έγραψα και προσπάθησε να το εφαρμόσεις. Ίσως δε δουλεύει πάντα, αλλά δουλεύει πολλές φορές και θα σου βγει σε καλό.

........Auto merged post: theopan πρόσθεσε 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


την πρίζα του χρήστη, επομένως και ο δεύτερος ηλεκτρολόγος δεν είχε δίκιο ή απλά θέλει να κάνει τις διακοπές του :p

Απλά να αποφύγει τους μπελάδες ήθελε γιατί προφανώς ήταν άσχετος με το θέμα (όπως οι περισσότεροι απλοί "κατσαβιδάκηδες" ηλεκτρολόγοι). Καλύτερα βέβαια εφόσον είχε επίγνωση της άγνοιάς του. Ποιός μας φυλάει από τους ξερόλες που ανακατεύονται με όλα...

kasi
28-12-08, 14:54
Θα έλεγα ότι είσαι λιγάκι μικρός για να κρίνεις το που ζω. Πάρτο σαν συμβουλή από έναν αρκετά μεγαλύτερό σου αυτό που έγραψα και προσπάθησε να το εφαρμόσεις. Ίσως δε δουλεύει πάντα, αλλά δουλεύει πολλές φορές και θα σου βγει σε καλό.

Συγνώμη αν σε πρόσβαλα.
Μα πιστεύεις πως αν πχ εγώ πάω στην εταιρία που δουλεύω και πω...

-Κυριοι , είμαι πολύ αποδοτικός , θέλω 850€ αντί τον 700 που πέρνω
ή στην σινέντευξη πώ ,
- Επιδή είμαι και μαμώ τους εργάτες , θέλω να υπογράψω για 900€ μικτά...

θα με προσλάβουν ή θα μου δείξουν την πόρτα? ;)

ΊΣΩΣ αυτο το μέτρο δουλευει σε γιατρούς ή χημικούς....

μα υλεκτρολόγοι κάθε χρόνο απο τα ΤΕΕ , ΟΑΕΔ βγένουν 800-900 άτομα....

Vitruvian78
28-12-08, 20:02
Συγνώμη αν σε πρόσβαλα.
Μα πιστεύεις πως αν πχ εγώ πάω στην εταιρία που δουλεύω και πω...

-Κυριοι , είμαι πολύ αποδοτικός , θέλω 850€ αντί τον 700 που πέρνω
ή στην σινέντευξη πώ ,
- Επιδή είμαι και μαμώ τους εργάτες , θέλω να υπογράψω για 900€ μικτά...

θα με προσλάβουν ή θα μου δείξουν την πόρτα? ;)

ΊΣΩΣ αυτο το μέτρο δουλευει σε γιατρούς ή χημικούς....

μα υλεκτρολόγοι κάθε χρόνο απο τα ΤΕΕ , ΟΑΕΔ βγένουν 800-900 άτομα....

Έχετε ανοίξει μια μεγάλη συζήτηση για το εργασιακό που δεν είναι το θέμα μας εδώ :) Δεν υπάρχει λόγος να χαλιέστε....

k_77
28-12-08, 23:08
Απλά να αποφύγει τους μπελάδες ήθελε γιατί προφανώς ήταν άσχετος με το θέμα (όπως οι περισσότεροι απλοί "κατσαβιδάκηδες" ηλεκτρολόγοι). Καλύτερα βέβαια εφόσον είχε επίγνωση της άγνοιάς του. Ποιός μας φυλάει από τους ξερόλες που ανακατεύονται με όλα...

Αυτό να λέγεται!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.