PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία web-site σε home-server



Mouzakitisangelos
26-12-08, 14:45
Γιά σας και μπράβο για το καλό σας φόρουμ. Έχω μία απορία. Έχω εγκαταστήσει έναν apache στον υπολογιστή μου κανονικά όλες μου τις σελίδες στο localhost η στο 127.0.0.1 αλλα οταν βάζω την ip μου στο browser με πηγαίνει κατευθείαν στο 192.168.1.1 στην σελίδα με το configuration του router μου που έχω το BaudTec TW263R4-A0 ... δεν ξέρω γιατί αλλα έχω κλείσει το firewall και το spi του router και την προστασία που δείνει ο ΟΤΕ στις πόρτες που κλείνει πχ τις TCP απο 1-1023 και λοιπές πόρτες ... θα ήμουν ευγνώμον για την απάντησή σας :worthy: συγνώμη αν δεν postαρα στο σωστό forum

mrsaccess
26-12-08, 15:02
Χρειάζεται να κάνεις port forward από το router την θύρα 80 στην διεύθυνση ip (192.168.1.x) του pc που τρέχει τον apache.
Δεν γνωρίζω πως γίνεται αυτό για το router σου.

Ακόμη και όταν το κάνεις πάντως, το πιο πιθανό είναι να μη μπορείς να δεις με χρήση της εξωτερικής ip το server σου μέσα από το εσωτερικό δίκτυο, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα pc εκτός του εσωτερικού σου δικτύου.

Mouzakitisangelos
26-12-08, 15:08
δηλαδή ciao! web server................

mrsaccess
26-12-08, 15:22
Γιατί παρακαλώ; Όσοι είναι εκτός του δικτύου σου (δηλαδή στο internet) θα τον βλέπουν από την εξωτερική σου ip (ή με dyndns / no-ip αν στήσεις τέτοια υπηρεσία). Μονάχα μέσα από το δίκτυό σου θα τον βλέπεις με την εσωτερική ip. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Mouzakitisangelos
26-12-08, 17:19
δηλδή αν βάλουν την ip μου στον browser τους θα βλέπουν την σελίδα μου??? ποιό άλλο καλό router access point μου προτείνεται????

mrsaccess
26-12-08, 17:22
Ναι, όποιος είναι εκτός του δικτύου σου θα βλέπει το server σου. Τα περισσότερα -αν όχι όλα- τα router έτσι συμπεριφέρονται και δεν είναι προβληματική συμπεριφορά, απλά έτσι λειτουργεί το NAT.

@ ADSLgr.com All rights reserved.