PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλήσεις από το πουθενά .... lol



themis_neo77
27-12-08, 10:50
Καλημέρα !! Εμένα μου συνέβει κάτι το ανεξήγητο .. Ύστερα από βλάβη 2 μηνών επιτέλους έγινε η ενεργοποίηση της 2play Εconomy σύνδεσής μου .. Στην ουσία το πακέτο το ζήτησα καθαρά και μόνο για το ίντερνετ , δεν είχα ποτέ τηλέφωνο και ούτε με ενδιαφέρει να έχω , μια χαρούλα τη βγάζω τόσα χρόνια με τη κινητή τηλεφωνία.. Οπότε για να φανταστείτε δεν υπάρχει ούτε καν συσκευή σταθερού !! Έλα ντε που έρχεται ο πρώτος λογαριασμός και βλέπω ότι έρχεται χρέωση για κλήσεις !!! Αμέτρητες κλήσεις προς κάτι χωριά που όχι μόνο δεν έχω καμία σχέση με αυτά , ούτε που βρίσκονται ξέρω καλά καλά ...!!! ...lol :worthy: Μίλησα αμέσως με τα κεντρικά και δεν φτάνει που χρεώθηκα για κλήσεις που δεν έκανα ποτέ , ανακαλύψαμε μαζί με τον υπάλληλο της 4net ότι οι κλήσεις αυτές μάλιστα γίνανε εν ώρα της βλάβης που είχα στη γραμμή ! :stunned: Μέσα στο δίμηνο δλδ που είχε δοθεί βλάβη ΟΤΕ και δεν είχα καμία υπηρεσία ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ !!!
Πώς το εξηγείτε αυτό ..??? Ακόμα και στα κεντρικά δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως έχει γίνει αυτό ... !!! :what:
Φυσικά και έκανα καταγγελία , πήρα και μία συσκευή τηλεφώνου απλά και μόνο για να ενεργοποιήσω φραγή προς όλα τα εξερχόμενα... Μόνο ίντερνετ θέλω παιδιά ΕΛΕΟΣ... !!!
:evil:

elkor
27-12-08, 11:15
Ναι το έχω ξαναδεί το έργο.
Συνήθως αυτή η ιστορία γίνεται με δύο τρόπους ο ένας είναι να είχαν μπερδέψει οι οτετζήδες την γρμμή σου και να την έδωσαν προσωρινά σε κάποιον άλλο και ο δεύτερος τρόπος είναι να έβαλαν ένα τηλεφωνάκι και να πήραν την πεθερά τους στο χωρίο.
LOL.

Τραγικά πράγματα.
Υπομονή



http://www.speedtest.net/result/379592334.png (http://www.speedtest.net)

themis_neo77
27-12-08, 11:22
Αν είναι δυνατόν !!!... Γίναν πάνω από 25 κλήσεις σε διαφορετικές ημέρες .. Δλδ μπορεί όντως να δόθηκε αλλού η γραμμή αρχικά και να χρεώθηκα εγώ.. !!!??? Ο τεχνικός όμως δήλωσε βλάβη στον οτε , αν είχε δοθεί η γραμμή αλλού δεν θα έδειχνε ότι είναι οκ .. ??!!! ..Απαράδεκτο ! :rainy:

elkor
27-12-08, 11:33
Αν είναι δυνατόν !!!... Γίναν πάνω από 25 κλήσεις σε διαφορετικές ημέρες .. Δλδ μπορεί όντως να δόθηκε αλλού η γραμμή αρχικά και να χρεώθηκα εγώ.. !!!??? Ο τεχνικός όμως δήλωσε βλάβη στον οτε , αν είχε δοθεί η γραμμή αλλού δεν θα έδειχνε ότι είναι οκ .. ??!!! ..Απαράδεκτο ! :rainy:

Ναι είναι να τραβάς τα μαλλιά σου. Γενικότερα τέτοια θέματα είναι πολύ δύσκολο να εντοπίσεις ποιός την έκανε. Αυτό που συμβαίνει συνήθως είναι να πληρώνει η forthnet για αυτές τις κλήσεις και να λήγει το ζήτημα εκεί.

Πάντως γενικά το όλο τηλεφωνικό δίκτυο στην Ελλάδα δεν παρέχει ουδεμία ασφάλεια όσον αφορά τις υποκλοπες και τέτοιου είδους φαινόμενα. Μπορώ κάλιστα να έρθω έξω από το σπίτι σου να βάλω τηλέφωνο στην γραμμή σου και να πάρω όπου θέλω όσο θέλω και να μην το πάρει χαμπάρι κανείς και να πληρώνεις εσύ την νύφη και άντε να αποδείξεις ότι δεν πήρες εσύ.

:hmm:

themis_neo77
27-12-08, 11:47
πω πω..... !!! καλά δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην ξαναδώ ποτέ καμία χρέωση για κλήσεις ..???
Το ότι έβαλα φραγή προς όλες τις εξερχόμενες και πάλι δεν με ηρεμεί , δεν είναι γραμμένο πουθενά δεν φαίνεται κάπου... Τι μπορώ να κάνω , εγώ τις πλήρωσα ήδη τις κλήσεις αυτές αλλά φυσικά έκανα καταγγελία και περιμένω πίστωση... Το θέμα είναι αν συνεχιστεί και χονδρύνει το θέμα τι κάνω ?? Θα πρέπει συνέχεια να φοβάμαι κ να σκέφτομαι μήπως έρθει παραφουσκωμένος λογαριασμός ??? :sorry:

paraskdi
27-12-08, 11:57
Κακώς πλήρωσες.Αφού είχε βλάβη η γραμμή έπρεπε να απαιτήσεις να μην χρεωθείς.
Είναι δυνατόν να πληρωνουμε τα δικά τους λάθη;

Vitruvian78
27-12-08, 11:57
Μήπως ο κατανεμητής του σπιτιού σου είναι εκτεθειμμένος; Μήπως είναι εύκολο να έχει πρόσβαση σ'αυτόν οποιοσδήποτε; Για κοίταξέ το κι αυτό. Κάτι άλλο που μπορεί να έχει συμβεί (δεν ξέρω βέβαια αν αυτό μπορεί να συμβεί σε ADSL σύνδεση), μήπως κατα λάθος έχεις μπει σε ιστοσελίδες που σου εγκαθιστούν στον υπολογιστή προγράμματα τύπου diallers;

elkor
27-12-08, 12:00
Με την φραγή είσαι ok δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Μην ανυσηχείς.

themis_neo77
27-12-08, 12:12
αχ μακάρι φίλε elkor... Αλλά και πάλι αν ξαναρθουν κλήσεις δεν θα μπορέσω να αποδείξω ότι έχω βάλει φραγή... Ρώτησα στα κεντρικά και μου είπαν ότι αυτό δεν φαίνεται κάπου...
Όσο για τις ιστοσελίδες που εγκαθιστούν στον υπολογιστή προγράμματα τύπου diallers πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο , δεν μπαίνω σε τέτοια ποτέ ....
Πήγα και πλήρωσα τι να κανα, για να μην μου πουν κουβέντα όταν προχωρήσει η καταγγελία ... Τα λεφτά δεν είναι το θέμα , είναι το γαμ @@@το ... :mad:

theopan
27-12-08, 12:14
Αυτά είναι τα "αγαθά" του POTS που ακόμα εκθειάζετε μερικοί... Με voip end to end, τηλεφωνία δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο.

themis_neo77
27-12-08, 12:22
Κατανεμητής μια χαρά, πάντα κλειδωμένος και ο διαχειριστής μόνο έχει το κλειδί ... Λες να κάνει ο διαχειριστής τη βρωμοδουλειά , είναι ένας γεροντάκος ηλεκτρονικός, πλάκα πλάκα... !!??... χιχιχιχιχιι :p:p:lol:

........Auto merged post: themis_neo77 πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

δλδ theopan ??? γιατί όχι ??

theopan
27-12-08, 16:45
Κατανεμητής μια χαρά, πάντα κλειδωμένος και ο διαχειριστής μόνο έχει το κλειδί ... Λες να κάνει ο διαχειριστής τη βρωμοδουλειά , είναι ένας γεροντάκος ηλεκτρονικός, πλάκα πλάκα... !!??... χιχιχιχιχιι :p:p:lol:

........Auto merged post: themis_neo77 πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

δλδ theopan ??? γιατί όχι ??

Η "υποκλοπή" (αν περί τέτοιας πρόκειται) μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε σημείο και όχι μόνο στον κατανεμητή του κτιρίου σου εφόσον έχεις POTS γραμμή τηλεφωνίας. Στη voip δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση γιατί πολύ απλά τηλεφωνία έχεις μόνο μέσω του ρούτερ, του συγκεκριμένου ρούτερ που έχεις χρεωθεί σε πολλές περιπτώσεις όπως η hol, και πρέπει να έχουν εισαχθεί οι προσωπικοί σου κωδικοί και ρυθμίσεις για να υπάρχει πρόσβαση (και άρα πραγματοποίηση κλήσεων και χρέωση) όπως στη netone, στον τηλεφωνικό αριθμό σου. Ακόμα και σε λάθος μικτονόμηση να οφείλεται το πρόβλημά σου, θα ήταν μάλλον αδύνατο να παρουσιαστούν λάθος χρεώσεις αν είχες voip καθώς ο συνδρομητής που θα έπαιρνε "κατά λάθος" τη γραμμή σου απλά δε θα είχε τηλέφωνο. Με δυο λόγια, οι δυο τεχνολογίες είναι η μέρα με τη νύχτα σε θέματα ασφαλείας (και όχι μόνο σε αυτά).

sdikr
27-12-08, 17:28
Η "υποκλοπή" (αν περί τέτοιας πρόκειται) μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε σημείο και όχι μόνο στον κατανεμητή του κτιρίου σου εφόσον έχεις POTS γραμμή τηλεφωνίας. Στη voip δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση γιατί πολύ απλά τηλεφωνία έχεις μόνο μέσω του ρούτερ, του συγκεκριμένου ρούτερ που έχεις χρεωθεί σε πολλές περιπτώσεις όπως η hol, και πρέπει να έχουν εισαχθεί οι προσωπικοί σου κωδικοί και ρυθμίσεις για να υπάρχει πρόσβαση (και άρα πραγματοποίηση κλήσεων και χρέωση) όπως στη netone, στον τηλεφωνικό αριθμό σου. Ακόμα και σε λάθος μικτονόμηση να οφείλεται το πρόβλημά σου, θα ήταν μάλλον αδύνατο να παρουσιαστούν λάθος χρεώσεις αν είχες voip καθώς ο συνδρομητής που θα έπαιρνε "κατά λάθος" τη γραμμή σου απλά δε θα είχε τηλέφωνο. Με δυο λόγια, οι δυο τεχνολογίες είναι η μέρα με τη νύχτα σε θέματα ασφαλείας (και όχι μόνο σε αυτά).

το κάθε ένα έχει τα δικά του + και -, οι τρόποι υποκλοπής του voip (εφόσον είναι ελεύθερο στο Internet) είναι και εκεί αρκετοί και μάλιστα δεν χρειάζεται καν πρόσβαση στην γραμμή σου

bathan
27-12-08, 19:36
αχ μακάρι φίλε elkor... Αλλά και πάλι αν ξαναρθουν κλήσεις δεν θα μπορέσω να αποδείξω ότι έχω βάλει φραγή... Ρώτησα στα κεντρικά και μου είπαν ότι αυτό δεν φαίνεται κάπου...
Όσο για τις ιστοσελίδες που εγκαθιστούν στον υπολογιστή προγράμματα τύπου diallers πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο , δεν μπαίνω σε τέτοια ποτέ ....
Πήγα και πλήρωσα τι να κανα, για να μην μου πουν κουβέντα όταν προχωρήσει η καταγγελία ... Τα λεφτά δεν είναι το θέμα , είναι το γαμ @@@το ... :mad:Οπως είπε και άλλος φίλος προηγουμένως κακώς πλήρωσες κλήσεις που δεν έκανες εσύ. Δεν ήταν απαραίτητο αυτό για την καταγγελία που έκανες, το αντίθετο μάλιστα έπρεπε να τους πάρεις παραμάζωμα ;)

theopan
27-12-08, 20:59
το κάθε ένα έχει τα δικά του + και -, οι τρόποι υποκλοπής του voip (εφόσον είναι ελεύθερο στο Internet) είναι και εκεί αρκετοί και μάλιστα δεν χρειάζεται καν πρόσβαση στην γραμμή σου

Σχεδόν επιστημονική φαντασία είναι η υποκλοπή του voip σε σχέση με την υποκλοπή του POTS. Δεν έχει καμία σχέση με τους "κλέφτες" που μπορεί να κοτσάρει κάπου στο καλώδιο του γείτονα ο μάστρο-Μήτσος ο ηλεκτρολόγος. 18 ώρες το ρούτερ της hol για να κάνει register η mac address και να δουλέψει η τηλεφωνία, κωδικούς που είναι κρυμένοι και δουλεύουν μόνο από ΙΡ της netone στη netone. Δε νομίζω να χρειάζεται καν να το συζητάμε. Όλα γίνονται το γνωρίζω. Από κάποιο βαθμό δυσκολίας και πάνω μπορείς να βάλεις αυτό το "δεν" όμως.


Οπως είπε και άλλος φίλος προηγουμένως κακώς πλήρωσες κλήσεις που δεν έκανες εσύ. Δεν ήταν απαραίτητο αυτό για την καταγγελία που έκανες, το αντίθετο μάλιστα έπρεπε να τους πάρεις παραμάζωμα ;)

Καλά ας διατηρούμε την ψυχραιμία μας. Σιγά μην τους δείρει. Δεν είναι και τόσο εύκολο να αποδείξεις ότι δεν έκανε κάποιες κλήσεις. Είναι πολύ παλιά άλλωστε η ιστορία της εποχής ΟΤΕ με πολλούς που διαρρήγνυαν τα ιμάτιά τους ότι δεν έκαναν κλήσεις οι οποίες ανέβασαν τους λογαριασμούς τους σε υπέρογκα ποσά, και σε κάποιες από αυτές τις περιπτώσεις, έπεφταν από τα σύννεφα όταν διαπιστωνόταν ότι οι κλήσεις τελικά είχαν γίνει από την πεθερά που ήταν 90 χρονών, από το παιδί που ήταν 5, ή από την κυρία του σπιτιού που νόμιζε ότι τα 090 έχουν αστική χρέωση και έπαιρνε να ακούσει ωροσκόπια με τις ώρες...

........Auto merged post: theopan πρόσθεσε 17 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Πήγα και πλήρωσα τι να κανα, για να μην μου πουν κουβέντα όταν προχωρήσει η καταγγελία ... Τα λεφτά δεν είναι το θέμα , είναι το γαμ @@@το ... :mad:

Μεγάλο λάθος έκανες. Εφόσον αμφισβητείς χρεώσεις (και ισχυρίζεσαι ότι τις υπηρεσίες από τις οποίες προέκυψαν αυτές δεν τις έλαβες ποτέ πραγματικά), δεν έπρεπε να πληρώσεις. Πληρώνοντας, τίναξες στον αέρα την ίδια την καταγγελία σου. Αποδέχτηκες ουσιαστικά ότι έκανες τα τηλέφωνα εφόσον τα πλήρωσες. Να είστε "εντάξει", αλλά να μη δείχνετε τέτοιο ζήλο και σε περιπτώσεις που δεν πρέπει όπως η συγκεκριμένη. Το μόνο που σε σώζει είναι η ανοιχτή βλάβη που υπήρχε για εκείνο το διάστημα. Αν την είχε κρατήσει ανοιχτή ο ΟΤΕ.

hel
28-12-08, 02:27
Κατανεμητής μια χαρά, πάντα κλειδωμένος και ο διαχειριστής μόνο έχει το κλειδί ... Λες να κάνει ο διαχειριστής τη βρωμοδουλειά , είναι ένας γεροντάκος ηλεκτρονικός, πλάκα πλάκα... !!??... χιχιχιχιχιι :p:p:lol:

........Auto merged post: themis_neo77 πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

δλδ theopan ??? γιατί όχι ??

Το 2008 να κλέβουν τηλέφωνα; Αν έχει ΟΤΕ ο διαχειριστής και κάθεται και πληρώνει , ίσως...:p

thanasis38
28-12-08, 14:28
το πιο πιθανο ειναι να εκανε λαθος το συνεργειο του ΟΤΕ. αλλωστε αυτο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=918865&postcount=5) εχει συμβει και σε μενα ,να κανουν λαθος και το δικο σου τηλεφωνο να το συνδεσουν αλλου.:twisted::twisted:

themis_neo77
29-12-08, 11:07
Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες σας φιλοι μου , οντως πλεον δεν μπορεις να δωσεις εξηγηση , αν καποιος γνωριζει μπορει να κανει πλεον οτιδηποτε με το τηλεφωνο σου απο οτι φαινεται... Και δεν μπορεις να βρεις και ακρη.. Και κακως πληρωσα δεν επρεπε , επρεπε να επιμεινω...
Απο τα λαθη μαθαινουμε ..
Φυσικα να πηρε καποιος απο το σπιτι δεν υπαρχει περιπτωση.. Δεν υπαρχει καν συσκευη για σταθερο !!! Αλλα και καμια αναγκη για κατι τετοιο ...
Θα περασω παλι απο τα κεντρικα σημερα να δω μηπως υπαρει καποια εξελιξη...
:hammered:

k_77
29-12-08, 11:29
Και εγώ πιστεύω ότι είχε συνδεθεί άλλος στη γραμμή σου όσο υπήρχε βλάβη. Δεν είναι δική σου δουλειά να βρεις ποιος είχε τη γραμμή σου. Το σημαντικό είναι να διεκδικίσεις τα χρηματά σου και να λήξει η ιστορία εκεί. Με καταγγελίες κτλ δεν ξέρω αν θα κερδίσεις κάτι. Λογικά θα πρέπει να μην έχεις καμιά χρέωση μέχρι την ημέρα που λειτούργησε η συνδεσή σου για πρώτη φορά.

themis_neo77
29-12-08, 12:02
Τουλαχιστον εαν ξανασυμβει κατι τετοιο θα υπαρχει η καταγγελια και το ιστορικο ...
:rtfm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.