PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια routers συγχρονιζουνε στο δικτυο της hol



onar21
27-12-08, 13:07
Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα.
Ειμαι συνδρομητης της hol 3μιση χρονια με φοιτητικο dsl και τωρα με εχουνε περασει αυτοματα στο ιδιοκτητο δικτυο τους.
Αρχικα ειχα το US ROBOTICS 9107 το οποιο συχρονιζε κανονικα. Μετα απο 3 χρονια σταματησε να συχρονιζει.
Δοκιμασα ενα LINKSYS WAG3546 καθως και ενα Speedtouch 530 (pstn και τα 2) τα οποια δε μπορουνε να συγχρονισουνε.
Στο ιντερνετ μπαινω με FRITZBOX (1 θυρα eth και 1 usb).
Aν καποιος ξερει ποια ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΡΟΥΤΕΡ του εμποριου συχγρονιζουνε στο περιφημο δικτυο οπτικων ινων της hol ασ μου πει.
(ΝΕΤΦΑΣΤΕΡ ρωτησα και ειπανε οτι δε μπορουνε να μου δωσουνε)
Πληροφοριακα ειμαι στην ανω τουμπα θεσσαλονικης.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ

leon21
27-12-08, 13:17
καλημερα και σε σενα εγω εχω speedtouch 585v7 pstn ασυρματο και δεν εχω προβλημα.

theopan
27-12-08, 22:13
Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα.
Ειμαι συνδρομητης της hol 3μιση χρονια με φοιτητικο dsl και τωρα με εχουνε περασει αυτοματα στο ιδιοκτητο δικτυο τους.
Αρχικα ειχα το US ROBOTICS 9107 το οποιο συχρονιζε κανονικα. Μετα απο 3 χρονια σταματησε να συχρονιζει.
Δοκιμασα ενα LINKSYS WAG3546 καθως και ενα Speedtouch 530 (pstn και τα 2) τα οποια δε μπορουνε να συγχρονισουνε.
Στο ιντερνετ μπαινω με FRITZBOX (1 θυρα eth και 1 usb).
Aν καποιος ξερει ποια ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΡΟΥΤΕΡ του εμποριου συχγρονιζουνε στο περιφημο δικτυο οπτικων ινων της hol ασ μου πει.
(ΝΕΤΦΑΣΤΕΡ ρωτησα και ειπανε οτι δε μπορουνε να μου δωσουνε)
Πληροφοριακα ειμαι στην ανω τουμπα θεσσαλονικης.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ

Όλα τα router, συγχρονίζουν σε όλα τα δίκτυα. Όταν μιλάμε για συγχρονισμό. Δεν υπάρχουν περιορισμοί εκτός του Annex (PSTN ή ISDN τηλεφωνική γραμμή). Με το που θα συνδέσεις τηλεφωνικό καλώδιο πάνω σε οποιοδήποτε ρούτερ πρέπει να συγχρονίσει ο κόσμος να χαλάσει (άσχετα με το αν θα συνδεθείς στο internet λόγω έλλειψης username/pass). Κάποια βλάβη υπάρχει στη γραμμή εφόσον δε συμβαίνει αυτό με κάποια.
Η HOL δε διαφέρει σε τίποτα από τους υπόλοιπους παρόχους. Απλά διαφημίζει το προφανές: ότι έχει δηλαδή ...διασύνδεση των κόμβων της με οπτικές ίνες. Συνεπώς όυτε "περίφημο", ούτε "κακόφημο" είναι το δίκτυό της ούτε δικαιολογείται καμία διαφοροποίηση από την προηγούμενη αρχή.

SiliconManC
28-12-08, 01:39
Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα.
Ειμαι συνδρομητης της hol 3μιση χρονια με φοιτητικο dsl και τωρα με εχουνε περασει αυτοματα στο ιδιοκτητο δικτυο τους.
Αρχικα ειχα το US ROBOTICS 9107 το οποιο συχρονιζε κανονικα. Μετα απο 3 χρονια σταματησε να συχρονιζει.
Δοκιμασα ενα LINKSYS WAG3546 καθως και ενα Speedtouch 530 (pstn και τα 2) τα οποια δε μπορουνε να συγχρονισουνε.
Στο ιντερνετ μπαινω με FRITZBOX (1 θυρα eth και 1 usb).
Aν καποιος ξερει ποια ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΡΟΥΤΕΡ του εμποριου συχγρονιζουνε στο περιφημο δικτυο οπτικων ινων της hol ασ μου πει.
(ΝΕΤΦΑΣΤΕΡ ρωτησα και ειπανε οτι δε μπορουνε να μου δωσουνε)
Πληροφοριακα ειμαι στην ανω τουμπα θεσσαλονικης.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ

είσαι στο πακέτο dd-lite 6/1 ή στο dd-full 24/1?

σε ρωτάω διότι εγώ την πρώτη ημέρα που ενεργοποιήθηκα (έχω το dd-lite 6/1) με είχαν σε adsl2+ και 2 μέρες αργότερα αργότερα με γύρισαν σε adsl2. Σαν βλάκας εγώ, πήγα και πείραξα τo operation mode στο netfaster από automatic σε adsl2+ με άμεσο αποτέλεσμα όταν 2 μέρες αργότερα με γύρισαν σε adsl2 να μην συγχρονιζει το netfaster. Tελικά το βρήκα και όλα Οκ.

Κάνει λοιπόν ένα τσεκ στα ρουτεράκια σου μήπως είναι κάτι τέτοιο....

onar21
28-12-08, 13:34
φοιτητικο dsl εχω το οποιο το αγορασα πριν 3 χρονια adsl 2 εχω.
Σχετικα με το οτι υπαρχει καποια ΒΛΑΒΗ πηρα τηλεφωνο να τους δηλωσω βλαβη περι συχρονισμου (οπως κανουμε και στο 121 για connx) και μου ειπανε οτι εφοσον εχω adsl με το fritz δεν γινεται να δηλωσω βλαβη συχρονισμου. Ωστοσο, εξακολοθυθουνε τα US ROBOTICS και LINKSYS να μην συγχρονιζουνε. Α και το SPEEDTOUCH 530 :)

aa144
28-12-08, 13:40
Ο ΦΡΙΤΣ που λειτουργεί, σε τι πρωτόκολλο συγχρονίζει; Φαίνεται από το μενού του. Τα άλλα ρούτερ που δεν συγχρονίζουν, είναι συμβατά με το πρωτόκολλο αυτό;

onar21
30-12-08, 11:58
Ο ΦΡΙΤΣ που λειτουργεί, σε τι πρωτόκολλο συγχρονίζει; Φαίνεται από το μενού του. Τα άλλα ρούτερ που δεν συγχρονίζουν, είναι συμβατά με το πρωτόκολλο αυτό;
Define ATM parameters manually
VPI 8
VCI 35
Encapsulation PPPoE αν αυτο εννοεις
Manufacturer AVM Berlin Globespan
DSL Version 1.34.34.00 0.16 - H2
ADSL 2+ (ITU G.992.5) Annex A
Signal/Noise ratio dB 19 11 (4mbps)
Line attenuation dB 28 21
Status 3ce20 34

AN ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ SCREENSHOT PEITE MOY.
περιμενω καποια απαντηση απο σας που ξερετε ρε παιδια..εχω απογοητευτει με αυτη τη χολ (αλλα ειναι φτηνο και δεν το κοβω)

aa144
30-12-08, 17:25
Εφόσον είσαι σε ADSL2+ τότε πιθανόν εξηγείται η μη λειτουργία του 530 αν η HOL κλείδωσε το προφίλ στην πόρτα του DSLAM, παρόλα αυτά αν τυχόν χρειάζεσαι να λειτουργήσεις σε ADSL1 ή σε ADSL2 μπορείς να το ζητήσεις να ρυθμίσουν την πόρτα σου ανάλογα.

Για τα άλλα ρούτερ που έχεις, θα πρέπει να εξετάσεις από τα στοιχεία τους αν λειτουργούν σε ADSL2+ και αν τυχόν πρέπει να τα ρυθμίσεις χειροκίνητα να λειτουργούν μόνο σε ADSL2+.

onar21
31-12-08, 20:41
Εφόσον είσαι σε ADSL2+ τότε πιθανόν εξηγείται η μη λειτουργία του 530 αν η HOL κλείδωσε το προφίλ στην πόρτα του DSLAM, παρόλα αυτά αν τυχόν χρειάζεσαι να λειτουργήσεις σε ADSL1 ή σε ADSL2 μπορείς να το ζητήσεις να ρυθμίσουν την πόρτα σου ανάλογα.

Για τα άλλα ρούτερ που έχεις, θα πρέπει να εξετάσεις από τα στοιχεία τους αν λειτουργούν σε ADSL2+ και αν τυχόν πρέπει να τα ρυθμίσεις χειροκίνητα να λειτουργούν μόνο σε ADSL2+.

Λοιπον δοκιμασα με USR 9107 να βαλω στο ADSL SETTINGS να κουμπωνει με adsl 2+ και συγχρονισε. Ομοιως εκανα και με adsl 2 παλι συχρονισε.
Τι μπορει να συμβαινει?
Σημερα θυμηθηκε να συχρονισει το ρουτερ. Το linksys δε συγχρονιζει.

artinpet
01-01-09, 19:18
Δεν συνδέεις το USR9107 με το Fritz με ένα καλωδιάκι LAN, να δουλεύει άψογα?
Εχω το ίδιο σχεδόν SET (με το USR9106) και δουλεύει πολύ καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.