PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster, SMC 5908 και firmwares



cosmos
28-12-08, 14:20
Οι άνθρωποι της HOL τελικά δεν παίζονται: παίρνουν ένα modem/router και το πασάρουν στους πελάτες τους. Δεν είναι και άσχημο, έχει συμπαθητικό DSL driver. Αλλά έχει και ένα κάρο προβλήματα. Δεν το σχεδίασε η intracom το netfaster, το παίρνει φασόν από κάποια εταιρία.

Συγκεκριμένα, το netfaster θα το δείτε και ως SMC 7908. Αλλά και ως Siemens SX541 σε διάφορες εκδοχές.

Τώρα δεν είναι κακό που η HOL το δίνει. Είναι κακό που η HOL μουλαρώνει όμως όταν της ζητάω να το αλλάξω με fritz. Γιατί; Διότι είμαι σε POTS double play, αλλά έχω και voipdiscount. Οπότε και τη γραμμή PSTΝ την οδηγώ στο netfaster και ως εδώ καλά. Έλα όμως που η σχεδίαση του netfaster (και του SX541 αλλά και του 7909) υποφέρει από χαμηλή ένταση ήχου στο PSTN. Και ΔΕΝ ρυθμίζεται από όσο έχω ψάξει :/

Τηλέφωνο στη HOL λοιπόν, "παρακαλώ να αλλαχτεί το netfaster με fritz για μπλα μπλα λόγο". "Δε γίνεται κύριε, η σύνδεση που έχετε (δλδ το τηλέφωνο στο netfaster) δεν υποστηρίζεται". "Μα μου δώσατε voip router, δεν πρέπει αυτή η σύνδεση να λειτουργεί"; "Όχι, να απευθυνθείτε στην Intracom για να σας υποστηρίξει". Ό,τι νάναι η HOL, άντε άλλοι 6 μήνες.

Τέσπα ψαχνοντας, βρήκα ότι:


το 1.31A firmware είναι αρχαίο! Το firmware του 7908 (θυμηθείτε ότι το basecode είναι το ίδιο) αναφέρει ότι με τη δική του έκδοση 2.11 (δείτε και ftp://dl.solcon.nl/pub/dsl/firmware/SMC%207908VoWBRB/Oudere%20versies/ ) διατέθηκε το ADSL datapump code 7.0.4.0 δείτε εδώ (ftp://dl.solcon.nl/pub/dsl/firmware/SMC%207908VoWBRB/Oudere%20versies/versies.txt). Το δικό μας 1.31Α firmware χρησιμοποιεί σαφώς παλιότερο κώδικα (δείτε http://192.168.2.1/index.stm ) ADSL Modem Code Version: 07.03.01.196A+. Και πάλι τι έγινε θα πείτε. Σκεφτείτε ότι την έκδοση 7.0.4.0 τη δίνει η SMC από ... το τέλος 2006 (HOL είσαι όλα τα λεφτά)
Ήδη κυκλοφορεί η 2.15 για το SMC
Το σημαντικότερο. Επειδή το SMC 7908 όπως είπαμε είναι παρόμοιο με το Siemens SX541, πολλοί κάναν firmware upgrade στο Siemens χρησιμοποιώντας το firmware του SMC!

Οι βελτιώσεις κτλ δίνονται στο ftp://dl.solcon.nl/pub/dsl/firmware/SMC%207908VoWBRB/Oudere%20versies/versies.txt και σκεφτόμουν να το δοκιμάσω στο netfaster. Μήπως κάποιος εδώ το έχει δοκιμάσει; Αν ναι, μπορεί να μοιραστεί τις εμπειρίες του εδώ μαζί μας;

cosmos
05-01-09, 14:23
Τελικά βρήκα το θάρρος και προσπάθησα να του καρφώσω το firmware του 5908, αλλά δε με άφησε το άτιμο :D

SiliconManC
05-01-09, 16:37
καλή χρονιά και χρόνια πολλά

1) Sorry κιόλας cosmos αλλά αλλού γράφεις 5908 αλλού 7909 αλλού 7809. Τελικά ποιο είναι?

2) Δοκίμασες μήπως χρειάζεται να κάνεις rename το αρχείο από την smc για να το φλασάρεις. Του στυλ NetFasteR-Annex A - FW*.ΒΙΝ ?

3) Μπράβο για το κουράγιο σου και για το ψάξιμο που έχεις ρίξει.

Περιμένω με αγωνία τα νέα σου.

........Auto merged post: SiliconManC πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μία φώτο από το εσωτερικό του siemens SX541. Μοιάζει αρκετά με το netfaster αλλά έχει και αρκετές αλλαγές στο pcb κυρίως στη θέση των εξαρτημάτων. Ίσως είναι άλλο revision...

http://img243.imageshack.us/img243/6389/sx541boardofrontpq0.th.jpg (http://img243.imageshack.us/my.php?image=sx541boardofrontpq0.jpg)

........Auto merged post: SiliconManC πρόσθεσε 60 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

με λίγο ψάξιμο στο site της smc βρήκα αυτό

SMC7004AWBR EU V.2 (http://www.smc.com/index.cfm?event=viewProduct&localeCode=EN_BEL&cid=1&scid=3&pid=887)

http://img510.imageshack.us/img510/3581/smc7004awbrqv5.th.jpg (http://img510.imageshack.us/my.php?image=smc7004awbrqv5.jpg)

μπορεί να τα χαρακτηριστικά του να μην ταιριάζουν αλλά το κουτί του είναι σχεδόν το ίδιο εάν εξαιρέσουμε τη 2η κεραία που έχει. Συνεπώς κάποια σχέση πρέπει να έχουν η smc με τα netfaster iad/pirelli (on).

cosmos
05-01-09, 21:27
καλή χρονιά και χρόνια πολλά

1) Sorry κιόλας cosmos αλλά αλλού γράφεις 5908 αλλού 7909 αλλού 7809. Τελικά ποιο είναι?

Έλα φίλε μου, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Πραγματικά δεν παίζομαι, το σωστό είναι SMC 7908VoWBRB. Το firmware του από ότι έχω δει κουμπώνει πάνω στο Siemens SX-541. Αν το δεις το SMC, feature-for-feature είναι ίδιο με το δικό μας netfaster (wifi, 4 voip accounts, 2 fxs, 1 fxo, 4 fast-ethernet ports κτλ). Επιπρόσθετα, είναι και αυτό διαθέσιμο μόνο σε ISP (δες και http://www.smc.com/index.cfm?event=viewProduct&localeCode=EN_BEL&cid=1&scid=4&pid=1628 ).


2) Δοκίμασες μήπως χρειάζεται να κάνεις rename το αρχείο από την smc για να το φλασάρεις. Του στυλ NetFasteR-Annex A - FW*.ΒΙΝ ?(LOL) Ντρέπομαι και να απαντήσω :lol::lol: Χμμμ, να το δοκιμάσω;;;

........Auto merged post: cosmos πρόσθεσε 44 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σκέφτομαι, να δοκιμάσω να ρίξω πάνω το firmware 2.13 του SMC ή να μην το ρίξω; Το κακό είναι ότι δεν έχω άλλο routerάκι αυτή τη στιγμή για να κάνω τη δουλειά μου, αν γίνει καμμιά στραβή :/ Από την άλλη, είμαι ιδανικό πειραματόζωο, μια που έχω PSTN τηλεφωνία και όχι SIP, οπότε no problem στο τηλέφωνο και να μείνω χωρίς router...

Κανένας εθελοντής;

sdikr
05-01-09, 21:38
Έλα φίλε μου, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Πραγματικά δεν παίζομαι, το σωστό είναι SMC 7908VoWBRB. Το firmware του από ότι έχω δει κουμπώνει πάνω στο Siemens SX-541. Αν το δεις το SMC, feature-for-feature είναι ίδιο με το δικό μας netfaster (wifi, 4 voip accounts, 2 fxs, 1 fxo, 4 fast-ethernet ports κτλ). Επιπρόσθετα, είναι και αυτό διαθέσιμο μόνο σε ISP (δες και http://www.smc.com/index.cfm?event=viewProduct&localeCode=EN_BEL&cid=1&scid=4&pid=1628 ).

(LOL) Ντρέπομαι και να απαντήσω :lol::lol: Χμμμ, να το δοκιμάσω;;;

........Auto merged post: cosmos πρόσθεσε 44 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σκέφτομαι, να δοκιμάσω να ρίξω πάνω το firmware 2.13 του SMC ή να μην το ρίξω; Το κακό είναι ότι δεν έχω άλλο routerάκι αυτή τη στιγμή για να κάνω τη δουλειά μου, αν γίνει καμμιά στραβή :/ Από την άλλη, είμαι ιδανικό πειραματόζωο, μια που έχω PSTN τηλεφωνία και όχι SIP, οπότε no problem στο τηλέφωνο και να μείνω χωρίς router...

Κανένας εθελοντής;

Με βάζεις στην μπρίζα, και έχω δυο στο γραφείο :p:whistle:

SiliconManC
05-01-09, 21:42
Σκέφτομαι, να δοκιμάσω να ρίξω πάνω το firmware 2.13 του SMC ή να μην το ρίξω; Το κακό είναι ότι δεν έχω άλλο routerάκι αυτή τη στιγμή για να κάνω τη δουλειά μου, αν γίνει καμμιά στραβή :/ Από την άλλη, είμαι ιδανικό πειραματόζωο, μια που έχω PSTN τηλεφωνία και όχι SIP, οπότε no problem στο τηλέφωνο και να μείνω χωρίς router...

Κανένας εθελοντής;

αφού υπάρχει και το 2.15. Κοίταξε για το άλλο θέμα ας δοκιμάσει κ κανένας άλλος αφού δεν έχεις άλλο ρουτερ. Δεν υπάρχει θέμα να μην στο αλλάξουν από hol μεριάς καθώς δεν θα ανάβει καθόλου και θα χρειάζεται jtag καλώδιο για να προγραμματιστεί, εαν βέβαια υπάρχει και η αντίστοιχη υποδοχή ( δεν το έχω κοιτάξει στο pcb ) που συνήθως υπάρχει σε τέτοιες συσκευές ή απλά θέλει κόλλημα με κολλητήρι. Όπως και να έχει εαν δεν έχεις πρόβλημα μην το πειράξεις εσύ. Ας το πειράξει κάποιος που αφενός έχει επιπλέον ρουτερ αφετέρου έχει και προβλήματα με το υπάρχον firmware. Τη ταλαιπωρία σου για να είμαι κ ειλικρινής εάν κάτι πάει στραβά δεν θα στην πληρώσει κανένας μας....

cosmos
05-01-09, 21:49
@siliconman: Ευχαριστώ για τις ευγενικές σκέψεις φίλε, νάσαι καλά :) Το 2.15 έχει παρουσιάσει προβλήματα σταθερότητας, εξ'ου και το πάω λάου λάου.


Με βάζεις στην μπρίζα, και έχω δυο στο γραφείο :p:whistle:


Που είσαι βρε ψυχάρα;;;;

sdikr: Με 2 netfaster θα το δοκίμαζα στο καρφί :lol:

Πλάκα πλάκα, αν σε ενδιαφέρει δοκίμασε το 2.13. Το κατεβάζεις από εδώ:
PSTN version: ftp://dl.solcon.nl/pub/dsl/firmware/SMC%207908VoWBRA/Oude%20versies/SMC7908VoWBRA-FW2_13_DP7_0_4_0.bin
ISDN version: ftp://dl.solcon.nl/pub/dsl/firmware/SMC%207908VoWBRB/Oudere%20versies/SMC7908VoWBRB-FW2_13_DP7_0_4_0.bin

Φυσικά όπως υπέδειξε ο siliconman το μετονομάζεις σε (λ.χ.) NetFasteR-IAD-A-Intracom-FW1_32_A.bin ή NetFasteR-IAD-A-Intracom-FW1_32_B.bin και προσπαθείς να το φορτώσεις.

Πέρα από τις όποιες βελτιώσεις, παίζει εδώ και telnet interface σε αυτά τα SMC firmware (ΙΙRC).

Κρατάω την ανάσα (ώσπου να σκάσω) από την αγωνία! :lol:

sdikr
05-01-09, 22:08
Σιγα μην αντέχα

δυστυχώς


Input Error

File verification failed

SiliconManC
05-01-09, 22:40
@cosmos μην με ευχαριστείς. την αλήθεια λεω

ίσως με tftp μήπως έπαιζε εαν βέβαια γνωρίζαμε και πως να το βάλουμε σε recovery mode... Μήπως κρατώντας πατημένο το κουμπί reset με ένα στυλό και βάζοντας τη τροφοδοσία του αφού προηγουμένος την είχαμε βγάλει?

sdikr
05-01-09, 22:47
@cosmos μην με ευχαριστείς. την αλήθεια λεω

ίσως με tftp μήπως έπαιζε εαν βέβαια γνωρίζαμε και πως να το βάλουμε σε recovery mode... Μήπως κρατώντας πατημένο το κουμπί reset με ένα στυλό και βάζοντας τη τροφοδοσία του αφού προηγουμένος την είχαμε βγάλει?

Είπα με βάλατε στην μπρίζα,

μπαίνει σε recovery mode, δυστήχως όμως δεν εχω φυσική πρόσβαση πάνω του αυτή την στιγμή

cosmos
06-01-09, 00:06
Ωχ, καπούτ δλδ; Ή απλά δεν το φορτώνει το SMC firmware καθόλου;

cosmos
06-01-09, 14:25
Από ότι φαίνεται και το Pirelli ARV4519HW (στην πραγματικότητα είναι το Pirelli Discus DRG A226G) είναι OEM'ed έκδοση, όμοια με το δικό μας netfaster, το SMC 7908 και το Siemens SX-541, διαβάστε αυτό -> http://translate.google.com/translate?langpair=it|en&u=http://www.vocesuip.com/altri/pirelli_arv4519hw_siemens_sx541_smc_barricade_7908vo-t6042.0.html

Το αρθράκι περιέχει και κάποια χρήσιμα στοιχεία για τα components. Ξεκίνησα το διάβασμα, άντε να δω μπας και έχει τίποτα να σώσουμε την κατάσταση sdikr :/

........Auto merged post: cosmos πρόσθεσε 7 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@sdikr: Σύμφωνα με το άρθρο, το συγκεκριμένο Pirelli μπαίνει σε recovery mode με συγκεκριμένο τρόπο (ίσως, αλλά αυτά έχουμε, αυτά εμπιστευόμαστε)! Μέσω αυτού μπορείς να μπεις σε recovery mode και να περάσεις το SMC firmware. Ή να περάσεις το Intracom firmware για να ξαναπαίξει.

Πολύ χρήσιμο άλλο link: hardware & software του SX-541 (ίδιο με netfaster σχεδόν) (http://www.ip-phone-forum.de/showthread.php?t=72010)

........Auto merged post: cosmos πρόσθεσε 33 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

1-2 ενδιαφέροντα πράγματα για το netfaster και το συγγενολόι:

- Δεν τρέχει Linux (δυστυχώς)
- Όσον αφορά το Voip χρησιμοποιεί ειδικό τσιπάκι για την κωδικοποίηση, ενώ τα Fritz το κάνουν σε software

Βρήκα από γνωστό ένα δεύτερο netfaster. Θα δοκιμάσω και γω μια χακεριά...

jtsop
06-01-09, 20:17
Ίδιο interface (αλλά όχι VOIP) έχει και το Philips CGA5722N/TE. Βασικά εμένα έχει ανοικτή την πόρτα 8085, αλλά δεν μπορώ να βρώ τι τρέχει εκεί. Μάλλον είναι filtered να ακούει από συγκεκριμένη ip. Το έχει δεί κάποιος άλλος;

Επίσης κατέβασα τα 2 firmware και με μια σύγκριση μοιάζουν σχεδόν ίδια. Έχει καταφέρει κανείς να τα κάνει extract?

cosmos
06-01-09, 21:25
Ίδιο interface (αλλά όχι VOIP) έχει και το Philips CGA5722N/TE. Βασικά εμένα έχει ανοικτή την πόρτα 8085, αλλά δεν μπορώ να βρώ τι τρέχει εκεί. Και το netfaster έχει ανοικτή τη 8085. Είναι web admin.

Παρεπιμπτόντως, δοκίμασα να χώσω το SMC firmware σε ένα netfaster που βρήκα. Η διαδικασία είναι όπως αυτή που λέει ο Ιταλός στο link που δίνω παραπάνω:
1) βάζεις στο pc διεύθυνση 192.168.2.10
2) ανάβεις το netfaster πατώντας το reset για μερικά δευτερόλεπτα.
3) Αφήστε το reset. Θα αρχίσει να αναβοσβήνει το online και το wifi.
4) Μπείτε στο http://192.168.2.10 θα μπείτε στο recovery tools page του netfaster.

Εδώ η σελίδα έχει 2 πράγματα:
* ένα pull down menu στο οποίο έχει ... μόνο μία επιλογή, "firmware" &
* ένα κουτάκι που βάζετε το προς ανέβασμα αρχείο.

Εδώ σκάει το πρώτο πρόβλημα: οι οδηγίες του Ιταλού, αναφέρουν ότι το φλασάρισμα του Pirelli με το SMC 7908 firmware γίνεται σε 2 βήματα: το πρώτο είναι φλασάρισμα με Boot loader. Για να γίνει αυτό όμως, στο παραπάνω pull down menu της σελίδας θα πρέπει να διαλέξει κανείς όχι "firmware", αλλά "boot loader". Και φυσικά δεν έδινε επιλογή τέτοια...

Λίγο ψάξιμο και μετά θυμήθηκα να κάνω μια αλλαγή στο source κώδικα της σελίδας. Συνημμένη είναι η τροποποιημένη σελίδα, από την οποία μπορείτε να επιλέξετε και boot loader ανέβασμα άμα θέλετε. Θεωρείται ότι το netfaster έχει ip 192.168.2.1 για να λειτουργήσει το ανέβασμα. Και φυσικά το netfaster είναι σε recovery mode όταν το κάνετε.

Επίσης, έχω συμπεριλάβει το boot-loader file από το SMC site παραπάνω.

(Κάτι έχω να δοκιμάσω, επισύναψη αυτών που αναφέρω σε λίγο).

jtsop
06-01-09, 22:01
Και το netfaster έχει ανοικτή τη 8085. Είναι web admin.
και εγώ νετφαστερ έχω άλλα είδα και ενα φιλιπς που έχει ο γείτονας και χρησιμοποιώ σήμερα καθώς η τελλάς έχει αργία σήμερα


Συνημμένη είναι η τροποποιημένη σελίδα, από την οποία μπορείτε να επιλέξετε και boot loader ανέβασμα άμα θέλετε. .

περιμένουμε τα αρχεία. τουλάχιστον το boot-iad ... τη σελίδα την αποθηκεύεις τοπικά και απλά κάνεις submit sto router??


Επίσης, έχω συμπεριλάβει το boot-loader file από το SMC site παραπάνω.
ποιο firmware θα βάλεις;

cosmos
07-01-09, 10:42
Σόρυ για την καθυστερημένη απάντηση, οι κάμποσες βότκες κατέστρεψαν και το πρόγραμμά μου εκτός από το συκώτι μου :lol:

Λοιπόν, για να κόψω και την αγωνία δεν κατάφερα να περάσω το firmware με επιτυχία. Απλά κατάφερα να ξεπεράσω κανά 2 προβλήματα στη διαδικασία, στα οποία θα αναφερθώ στη συνέχεια.

Ένα πρόβλημα όπως είχα πει λύνεται με τροποποιημένη σελίδα recovery tool. Κάνοντας αυτό, μπόρεσα να (προσπαθήσω) κάνω upload ένα boot loader που αντιστοιχεί στο SMC. Απέτυχε όμως η διαδικασία, δεν ήθελε το netfaster το συγκεκριμένο loader.

Γκουγκλάροντας μετά στη συνέχεια, βρήκα ότι σημαντικά είναι τα 9 τελευταία bytes τόσο στον boot loader όσο και στο firmware. Αυτά πρέπει να ταιριάζουν με το δικό σου firmware. Οπότε είδα τα τελευταία 9 bytes του επίσημου netfaster 1.31 firmware, τα οποία είναι BRNICOHIO και τα κόπιαρα στο SMC 2.13 firmware, του οποίου η αντίστοιχη ταυτότητα είναι φυσιολογικά BRNTI7300. Μετά δοκίμασα να χώσω το τροποιημένο 2.13 στο netfaster. Το πήρε! Σε reboot όμως έβγαζε άλλα αντί άλλων. Μπορείς εδώ ίσως να κάνεις και συ κανά 2 δοκιμές, η αλήθεια είναι ότι αφού κάρφωσα το πειραγμένο 2.13, ασχολήθηκα και πολύ ώρα. Σε κάθε περίπτωση, φλασάρεις το ορίτζιναλ 1.31 firmware και όλα γίνονται ok και πάλι.

Σημαντικές πληροφορίες:
1) Η ταυτότητα BRNTI7300 υπάρχει όχι μόνο στο τέλος του firmware αλλά και στο τέλος του boot loader. Δοκίμασα τον 0.69 και τον 0.67 boot loader του SMC να τους αλλάξω στο τέλος με BRNICOHIO, αλλά πάλι δεν έμπαιναν.
2) Γκουγκλάροντας για BRNTI7300 φαίνεται ότι όλες οι παραπάνω ADSL συσκευές (Siemens, Pirelli, SMC) έχουν το ίδιο identifier. Το Intracom όχι. Όμως αναφέρεται ξεκάθαρα σε χακεροσελίδες η δυνατότητα αλλαγής (ψάξτε για "boot loader BRNTI7300")

Δυστυχώς δεν έχω πια το netfaster του φίλου για άλλες δοκιμές. Το ρεσουμέ είναι το εξής κατά τη γνώμη μου: αν μπορεί να φλασαριστεί ο boot loader 0.69d του SMC, θα καταφέρετε και να περάσετε στη συνέχεια το firmware του SMC. Ή ίσως απλό φλασάρισμα του modded 2.13 να παίξει, απλά ήθελε και να το κοιτάξω λίγο παραπάνω.

Συνημμένα το αρχείο έχει ένα μαζεμένα τη σελίδα που χρειάζεστε για να ανεβάσετε τον boot loader, απείραχτα firmwares netfaster, SMC 2.13 (Annex A) και boot loader, οδηγίες για το πως φλασάρεις τον SMC loader και firmware, modded boot loader και 2.13 με την υπογραφή στο τέλος να ταιριάζει με αυτή του netfaster και ένας freeware hex editor.

Προφανώς αν καταφέρετε κάτι καλό θα είναι να το μοιραστείτε εδώ :blabla:

jtsop
09-01-09, 13:38
Νομίζω ότι το ρουτερ της ιντρακομ είναι βασισμένο σε smc και όχι όπως το πιρέλι αντίγραφο. Λογικά έχουν πάρει τα σχέδια και το λειτουργικό και έχουν χτίσει πάνω σε αυτό. Είδα ότι έχει διαφορές στο hardware σε σχέση με τα άλλα, οπότε είναι πολύ δύσκολο να καταφέρουμε να περάσουμε άλλο firmware. Πρέπει σε πρώτη φάση να βρούμε τρόπο να κάνουμε extract το firmware και να τα συγκρίνουμε.

coolbyte
22-08-09, 17:20
Hello

Please help me. Please link to NetFasteR-IAD-A-Intracom-FW1_32_B.bin download.

Thanks.

binary_dreamer
24-08-09, 13:26
να κάνω μια ερώτηση? τι πρόβλημα ακριβώς σου δημιουργεί το netfaster?

coolbyte
24-08-09, 22:06
Where find Pirelli DRG A225G original ANNEXB firmware?

........Auto merged post: coolbyte πρόσθεσε 9 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πρόβλημα που μου πώς VOIP έχει τεθεί εκτός λειτουργίας.
Θα είναι πλέον σε εμάς εδώ στην Ουγγαρία μέσω modem ISP (T-Home) δροσιστικό on-line, αλλά από τότε που αντικατέστησε τον αρχικό firmware δεν μπορεί να το κάνει.

Με συγχωρείτε, αλλά μεταφραστής ένα πρόγραμμα που αφορά την ερμηνεία. :worthy:

Athlon_XP
25-08-09, 04:20
Σόρυ για την καθυστερημένη απάντηση, οι κάμποσες βότκες κατέστρεψαν και το πρόγραμμά μου εκτός από το συκώτι μου :lol:

Λοιπόν, για να κόψω και την αγωνία δεν κατάφερα να περάσω το firmware με επιτυχία. Απλά κατάφερα να ξεπεράσω κανά 2 προβλήματα στη διαδικασία, στα οποία θα αναφερθώ στη συνέχεια.

Ένα πρόβλημα όπως είχα πει λύνεται με τροποποιημένη σελίδα recovery tool. Κάνοντας αυτό, μπόρεσα να (προσπαθήσω) κάνω upload ένα boot loader που αντιστοιχεί στο SMC. Απέτυχε όμως η διαδικασία, δεν ήθελε το netfaster το συγκεκριμένο loader.

Γκουγκλάροντας μετά στη συνέχεια, βρήκα ότι σημαντικά είναι τα 9 τελευταία bytes τόσο στον boot loader όσο και στο firmware. Αυτά πρέπει να ταιριάζουν με το δικό σου firmware. Οπότε είδα τα τελευταία 9 bytes του επίσημου netfaster 1.31 firmware, τα οποία είναι BRNICOHIO και τα κόπιαρα στο SMC 2.13 firmware, του οποίου η αντίστοιχη ταυτότητα είναι φυσιολογικά BRNTI7300. Μετά δοκίμασα να χώσω το τροποιημένο 2.13 στο netfaster. Το πήρε! Σε reboot όμως έβγαζε άλλα αντί άλλων. Μπορείς εδώ ίσως να κάνεις και συ κανά 2 δοκιμές, η αλήθεια είναι ότι αφού κάρφωσα το πειραγμένο 2.13, ασχολήθηκα και πολύ ώρα. Σε κάθε περίπτωση, φλασάρεις το ορίτζιναλ 1.31 firmware και όλα γίνονται ok και πάλι.

Σημαντικές πληροφορίες:
1) Η ταυτότητα BRNTI7300 υπάρχει όχι μόνο στο τέλος του firmware αλλά και στο τέλος του boot loader. Δοκίμασα τον 0.69 και τον 0.67 boot loader του SMC να τους αλλάξω στο τέλος με BRNICOHIO, αλλά πάλι δεν έμπαιναν.
2) Γκουγκλάροντας για BRNTI7300 φαίνεται ότι όλες οι παραπάνω ADSL συσκευές (Siemens, Pirelli, SMC) έχουν το ίδιο identifier. Το Intracom όχι. Όμως αναφέρεται ξεκάθαρα σε χακεροσελίδες η δυνατότητα αλλαγής (ψάξτε για "boot loader BRNTI7300")

Δυστυχώς δεν έχω πια το netfaster του φίλου για άλλες δοκιμές. Το ρεσουμέ είναι το εξής κατά τη γνώμη μου: αν μπορεί να φλασαριστεί ο boot loader 0.69d του SMC, θα καταφέρετε και να περάσετε στη συνέχεια το firmware του SMC. Ή ίσως απλό φλασάρισμα του modded 2.13 να παίξει, απλά ήθελε και να το κοιτάξω λίγο παραπάνω.

Συνημμένα το αρχείο έχει ένα μαζεμένα τη σελίδα που χρειάζεστε για να ανεβάσετε τον boot loader, απείραχτα firmwares netfaster, SMC 2.13 (Annex A) και boot loader, οδηγίες για το πως φλασάρεις τον SMC loader και firmware, modded boot loader και 2.13 με την υπογραφή στο τέλος να ταιριάζει με αυτή του netfaster και ένας freeware hex editor.

Προφανώς αν καταφέρετε κάτι καλό θα είναι να το μοιραστείτε εδώ :blabla:

Μήπως το dsl chipset/cpu των συγκεκριμένων routers είναι νεότερο από αυτό που έχει το netfaster πάνω του με αποτέλεσμα όπως λές να έκανε διάφορα πράγματα όταν το φόρτωσες. Απλώς αυτό το λέω γιατί πρόσεξα εκείνο το 7300 στο τέλος ένω το netfaster έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά όσον αφορά το hardware τμήμα του:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=314970

cosmos
25-08-09, 08:34
Τώρα πια επέστρεψα και το δικό μου netfaster (λόγω τέρμα HOL), οπότε δεν μπορώ να κάνω άλλες δοκιμές πάνω σε ζωντανό υλικό :/

@ ADSLgr.com All rights reserved.