PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι απαραίτητος ο ISP; Μπορώ να έχω ADSL χωρίς ISP;



mona_lisa1980gr
23-11-05, 19:39
Ερώτηση 1.

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε ADSL χωρίς να έχω ISP;
Είναι απαραίτητος ο ISP;


Ερώτηση 2.

Αν δεν θέλω ISP, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε με την DSL; Μπορούμε να συνδέσουμε για παράδειγμα δύο δίκτυα χωρίς να περνάω από ISP; Και αν ναι πως μπορεί να γίνει αυτό;


Ερώτηση 3.


Παράδειγμα:
Έχω ένα γραφείο με πολύ γρήγορη σύνδεση πχ Τ1/Ε1 στην Νέα Σμύρνη και μένω πχ Μαρούσι. Μπορώ με κάποιον τρόπο να έχω γρήγορο Internet τραβώντας Internet από την Νέα Σμύρνη στο Μαρούσι; Δηλαδή γιατί να πρέπει να έσω ISP από την στιγμή που μπορώ να πάρω από το γραφείο μου; Υφίσταται κάτι τέτοιο; Και αν ναι πως;



Μπορεί να με βοηθήσει κανείς να λύσω τις παραπάνω απορίες μου;


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

apok
23-11-05, 19:43
Καλως ήλθες

1) Δε σου προσφέρει κάτι η adsl γραμμή χωρίς Ιsp. Μπορείς να έχεις βεβαια.. αλλά τι να την κάνεις??
2) Όχι δε μπορείς.. Δεν είναι point to point η adsl
3) Ακόμα και για να "δεις " το γραφείο σου στο Μαρούσι θες Internet. Αν έχεις π.χ μια dial up μπορείς να το δεις.. αλλά δεν πα να έχεις και 20Mb Sdsl γραμμή στο Μαρούσι.. εσύ πάλι με 3,4 θα κατεβάζεις;)

mona_lisa1980gr
23-11-05, 20:06
Καλώς σας βρήκα apok!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Το ξέρω ότι δεν μου προσφέρει τίποτα η adsl χωρίς ISP.

Αν δεν είχαμε ADSL αλλά κάποια άλλη γραμμή πχ, T1/E1 δεν θα μπορούσαμε να συνδέσουμε δύο δίκτυα και να τραβάει το ένα από το άλλο Internet χωρίς να περνάει από ISP;


Είναι θέμα εργασίας μου αυτό και έχω βρεθεί σε δύσκολη θέση. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να με κατευθύνει κάπως …τον παρακαλώ να το κάνει! :smile:

Ευχαριστώ και πάλι!

apok
23-11-05, 20:11
Νομίζω και πάλι πως δεν έχει να κάνει τπτ το είδος της γραμμής με το net.

Να το πω πιο απλά.. για να γίνει αυτο που θες πρέπει τα 2 αυτά άκρα να ειναι ενωμένα μεταξύ τους με μια γραμμή ( ας πούμε όπως το οικιακό σου δίκτυο που ενώνεται το 1 pc με το άλλο μέσω Utp καλωδίου ). Στην προκειμένη περίπτωση οι γραμμές αυτές καταλήγουν σε άλλα άκρα ( στο dslam του Οτε στην περίπτωσή μας ).

cprotopapas
23-11-05, 20:20
Μπορείς να συνδεθείς με ένα άλλο σημείο (point-to-point) με Hellascom.

wizardakis
23-11-05, 20:24
Το Hellascom σε μισθωμενες δεν αναφερεται?

123456789
23-11-05, 20:25
Κανονικά και με ADSL γίνεται αλλά δεν το κάνει ο ΟΤΕ!:cool:
Στα πιλοτικά του ADSL είχε δοκιμαστεί με επιτυχία!:viking

HellV1L
23-11-05, 20:40
μπορεις ασυρματα... ελπιζω :-k

mona_lisa1980gr
23-11-05, 23:10
Κανονικά και με ADSL γίνεται αλλά δεν το κάνει ο ΟΤΕ!:cool:
Στα πιλοτικά του ADSL είχε δοκιμαστεί με επιτυχία!:viking

123456789 καλησπέρα,

Μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω για αυτό;

viron
23-11-05, 23:14
To adsl δίκτυο στην Ελλάδα σήμερα υλοποιείται από το ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ που λέγεται HellasStream.
Πάνω από αυτό το ΑΤΜ δίκτυο ο ΟΤΕ περνάει κα ιάλλη κίνηση voice, data πάνω από ιδεατά κανάλια virtual channels) .

Ενα τέτοιο θα μπορούσε να φτιαχτεί και από ένα συγκεκριμένο άκρο σε ένα άλλο. Άλλα για τέτοιο δίκτυο θα πρέπει να είσαι κολλητός του διοικητή του ΟΤΕ.

Εναλλακτικά το παρκάτω.

Ναι δεν χρειάζεσαι ISP , γίνεσαι εσύ ο ΙSP στό ένα άκρο και συνδέεσαι απο το άλλο ( τα άλλα).

Όλα είναι θέμα τιμής.

Βύρων.

mona_lisa1980gr
23-11-05, 23:17
μπορεις ασυρματα... ελπιζω :-k

Για να δουλέψει το ασύρματο δεν θα πρέπει να έχει οπτική επαφή; Άρα δεν θα μας βολεύει στην περίπτωση των μακρινών αποστάσεων. Σωστά;

Την πιθανότητα να γίνεται από το δίκτυο της ΔΕΗ την σκεφτήκαμε;

mona_lisa1980gr
23-11-05, 23:30
Ναι δεν χρειάζεσαι ISP , γίνεσαι εσύ ο ΙSP στό ένα άκρο και συνδέεσαι απο το άλλο ( τα άλλα).

Όλα είναι θέμα τιμής.

Βύρων.

Ξέρεις την διαδικασία Βύρων; Αν ναι θα ήθελες να μας δώσεις μία ιδέα να καταλάβουμε τι εννοείς; Αν ξέρεις και κάποιο site που να αναφέρεται σε αυτό θα σε παρακαλούσα να το στείλεις.

Ευχαριστώ!

sdikr
23-11-05, 23:31
Για να δουλέψει το ασύρματο δεν θα πρέπει να έχει οπτική επαφή; Άρα δεν θα μας βολεύει στην περίπτωση των μακρινών αποστάσεων. Σωστά;

Την πιθανότητα να γίνεται από το δίκτυο της ΔΕΗ την σκεφτήκαμε;


Δεν γίνεται ;)

pstratos
23-11-05, 23:40
λύσεις υπάρχουν πολλές, λεφτά να έχει κανεις
1. Hellascom (μισθωμένα)
2. VPN (και τα 2 ακρα βγαίνουν κάπως στο Internet) To VPN ή το στήνεις, ή το αγοράζεις
3. LAN over infrared (μεχρι 2 km)
4. LAN over laser (μεχρι 5km) (ακριβός εξοπλισμός)
5. WLAN (5GHz -ISM band άρα παρεμβολές 3.7GHz LMDS άρα θες άδεια ή νοικιάζεις φάσμα, 2.4GHz -μάλλων δε θα κάνεις δουλειά λόγω παρεμβολών και λοιπόν δυκτίων-)
6. WiMax (από 2006) μάλλον με αρχικά ακριβό εξοπλισμό
7. VSAT μέσω δορυφόρου πχ Hellasat

τα 3-6 απαιτούν άριστη οπτική επαφή, για το 6 συζητείται και χωρίς οπτική επαφή

cprotopapas
24-11-05, 11:32
λύσεις υπάρχουν πολλές, λεφτά να έχει κανεις
1. Hellascom (μισθωμένα)
2. VPN (και τα 2 ακρα βγαίνουν κάπως στο Internet) To VPN ή το στήνεις, ή το αγοράζεις
3. LAN over infrared (μεχρι 2 km)
4. LAN over laser (μεχρι 5km) (ακριβός εξοπλισμός)
5. WLAN (5GHz -ISM band άρα παρεμβολές 3.7GHz LMDS άρα θες άδεια ή νοικιάζεις φάσμα, 2.4GHz -μάλλων δε θα κάνεις δουλειά λόγω παρεμβολών και λοιπόν δυκτίων-)
6. WiMax (από 2006) μάλλον με αρχικά ακριβό εξοπλισμό
7. VSAT μέσω δορυφόρου πχ Hellasat

τα 3-6 απαιτούν άριστη οπτική επαφή, για το 6 συζητείται και χωρίς οπτική επαφή

Το 2 θέλει ISP ή Service Provider.

mona_lisa1980gr
24-11-05, 13:09
λύσεις υπάρχουν πολλές, λεφτά να έχει κανεις
1. Hellascom (μισθωμένα)
2. VPN (και τα 2 ακρα βγαίνουν κάπως στο Internet) To VPN ή το στήνεις, ή το αγοράζεις
3. LAN over infrared (μεχρι 2 km)
4. LAN over laser (μεχρι 5km) (ακριβός εξοπλισμός)
5. WLAN (5GHz -ISM band άρα παρεμβολές 3.7GHz LMDS άρα θες άδεια ή νοικιάζεις φάσμα, 2.4GHz -μάλλων δε θα κάνεις δουλειά λόγω παρεμβολών και λοιπόν δυκτίων-)
6. WiMax (από 2006) μάλλον με αρχικά ακριβό εξοπλισμό
7. VSAT μέσω δορυφόρου πχ Hellasat

τα 3-6 απαιτούν άριστη οπτική επαφή, για το 6 συζητείται και χωρίς οπτική επαφή

Σε ευχαριστώ πολύ pstratos,

Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να βρω παραπάνω πληροφορίες πάνω σε αυτά που μου ανέφερες; Κάποιο site / sites πιθανώς;

123456789
24-11-05, 14:26
123456789 καλησπέρα,

Μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω για αυτό;

Nαι, ξέρω ότι ο ΟΤΕ το έκανε γαργάρα μετά το πιλοτικό...:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.