PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία υποπινάκων ανά διανομή.



baskin
28-12-08, 17:17
Έχοντας εντοπίσει αλλά και αντιμετωπίσει ο ίδιος θέματα και προβλήματα που χάνονται μέσα στα threads των διανομών (Το thhread του ταδε-linux) και βλέποντας επίσης ότι το επίπεδο της υποστήριξης είναι υψηλό και η linux κοινότητα του adslgr αρκετά μεγάλη, έχω να θέσω προς ψηφοφορία το θέμα δημιουργίας υποπινάκων ανά διανομή (τουλάχιστον για τις περισσότερο δημοφιλείς).

Δεν έθεσα το ερώτημα απευθείας στους διαχειριστές, όχι γιατί φοβάμαι ότι θα το είχαν θάψει, μιας και το επίπεδο της δουλειάς τους φαίνεται, αλλά διότι μπορεί μόνο εγω να είμαι ο περίεργος που θέλω υποπίνακες ανά διανομή.

Προτείνω λοιπόν να ψηφίσουν όσοι θέλουν για 15 μέρες και στο τέλος οι διαχειριστές να κάνουν ότι νομίζουν εκείνοι καλύτερο για το forum και την λειτουργία του. Επίσης αν κάποιος έχει άλλη πρόταση ας την εκφράσει.

Gus
28-12-08, 17:19
τι εννοείς με τον όρο υποπίνακα;

Caret
28-12-08, 17:25
Μάλλον εννοεί να δημιουργηθούν subthreads για κάθε διανομή. Ακούγεται καλό από άποψη οργάνωσης αν σκεφτεί κανείς ότι όταν κάποιος έχει ένα πρόβλημα αντί να ποστάρει πχ στο thread του ubuntu ανοίγει δικό του. Αυτό είναι πρόβλημα. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει εφόσον για τις δημοφιλείς διανομές υπάρχει dedicated thread.

baskin
28-12-08, 17:25
τι εννοείς με τον όρο υποπίνακα;

Εννοώ ξεχωριστή κατηγορία θεμάτων για κάθε διανομή π.χ.

Δηλαδή αντί για ένα thread που έχουμε τώρα, να υπάρχει ολόκληρος υποπίνακας που εκεί θα δημοσιεύονται τα νέα θέματα που αφορούν κάποια διανομή.

Π.χ πως είναι ο υποπίνακας (subforum) για το "Wireless Networking" υπό τον πίνακα "Networking" γενικά.

Gus
28-12-08, 17:29
Μάλλον εννοεί να δημιουργηθούν subthreads για κάθε διανομή. Ακούγεται καλό από άποψη οργάνωσης αν σκεφτεί κανείς ότι όταν κάποιος έχει ένα πρόβλημα αντί να ποστάρει πχ στο thread του ubuntu ανοίγει δικό του. Αυτό είναι πρόβλημα. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει εφόσον για τις δημοφιλείς διανομές υπάρχει dedicated thread.

αυτό κατάλαβα κι εγώ...

θα το ήθελα να γίνει αλλά θα είναι πολύ δουλειά!

baskin
28-12-08, 17:30
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει εφόσον για τις δημοφιλείς διανομές υπάρχει dedicated thread.

Με το dedicated thread μου έχει τύχει (όχι μία μόνο φορά) να ρωτήσω κάτι το οποίο χάθηκε διότι ταυτόχρονα έσκασαν και άλλες δέκα ερωτήσεις και το thread έγινε παρανάλωμα της παράθεσης για να μπορέσουν κάποιοι να βοηθήσουν ξεχωριστά τον καθένα και να απαντήσουν.

Επίσης έχω δει και πολλά θέματα να μένουν χαμένα μέσα στο thread γιατί για τα επόμενα 20-30 posts κάποιοι (και καλά έκαναν) ασχολιόντουσαν με άλλο θέμα.

Hwoarang
28-12-08, 17:36
Εχει ειπωθει 2-3 φορες στο παρελθον. Αποφασιστηκε οτι δεν θα βολεψει για διαφορους λογους αυτο. Οπότε μαλλον για κλείδωμα το βλεπω

flamelab
28-12-08, 17:41
Δεν χρειάζεται γιατί δεν θα δουλέψει, σωστά. Έχουν γίνει συζητήσεις με moderators, βρήκαμε ότι δεν υπάρχει μια λύση που θα ήταν περισσότερο εργονομική.

Rama
28-12-08, 17:53
+1 Δεν βολεύει.

no_logo
28-12-08, 19:36
+1
όχι μια χαρά είναι

baskin
28-12-08, 20:14
Εχει ειπωθει 2-3 φορες στο παρελθον. Αποφασιστηκε οτι δεν θα βολεψει για διαφορους λογους αυτο. Οπότε μαλλον για κλείδωμα το βλεπω

Η απόφαση είναι αποκλειστικό δικαίωμα των συντονιστών ακόμη και χωρίς να αιτιολογήσουν. Από εκεί και πέρα το κλείδωμα δεν νομίζω ότι θα είχε να προσφέρει κάτι, το αντίθετο μάλιστα.

Δεν αποκλείεται επίσης κάποιος να έχει μια ιδέα που κανείς μας δεν την έχει φανταστεί.

Εν τέλει ούτε θέμα πίεσης, ούτε παράπονο είναι η συγκεκριμένη δημοσκόπηση η οποία θεωρώ ότι δεν παραβιάζει και κάποιον κανόνα του forum για να κλειδωθεί.

Οι αποφάσεις των συντονιστών είναι τουλάχιστον από εμένα πλήρως αποδεκτές, αλλά θα θεωρούσα το κλείδωμα "μη δημοκρατικό" ακόμη κι αν το αποτέλεσμα είναι αντίθετο με αυτό που προτείνω ή απλά βουλιάξει η δημοσκόπηση ξεχασμένη από όλους (σιγά τα kb που θα φάει στην βάση).

gpan
28-12-08, 20:41
Άμα ήταν εφικτό κάτι τέτοιο θα ήταν καλό από άποψη οργάνωσης.:whistle:

giorgosts
28-12-08, 21:31
Αν κάποιος χρησιμοποιεί σωστά την αναζήτηση (ή το google) η ανάγκη για καινούργια θέματα (ή καινούργια posts σε υπάρχοντα θέματα) θα μειωθεί κατά πολύ.

ranger
28-12-08, 21:33
Είχε ξαναειπωθεί στο παρελθόν. Μοιρασμένες και τότε οι απόψεις. Εγώ πιστεύω ότι δεν θα βοηθήσει. Ίσα ίσα χειρότερα θα τα κάνει.

megahead13
28-12-08, 23:11
Αν κάποιος χρησιμοποιεί σωστά την αναζήτηση (ή το google) η ανάγκη για καινούργια θέματα (ή καινούργια posts σε υπάρχοντα θέματα) θα μειωθεί κατά πολύ.
Α, μπράβο!!! Δυστυχώς οι περισσότεροι περιμένουν (για να μην πω απαιτούν) λύσεις στα προβλήματά τους άμεσα χωρίς προηγουμένως να έχουν ψάξει. Μασημένη τροφή δηλαδή... :down: Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Δεκάδες νήματα με θέμα "Ποια διανομή να βάλω για το παλιό μου pc;" Ρε παιδιά η αναζήτηση ένα κλικ είναι!!! :whistle:


Είχε ξαναειπωθεί στο παρελθόν. Μοιρασμένες και τότε οι απόψεις. Εγώ πιστεύω ότι δεν θα βοηθήσει. Ίσα ίσα χειρότερα θα τα κάνει.
Συμφωνούμε.

mrsaccess
28-12-08, 23:23
Όπως αναφέρθηκε το έχουμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν αρκετές φορές.

Συνοπτικά θα εξηγήσω μερικούς λόγους για τους οποίους δεν το κάνουμε:
Οι διανομές δεν έχουν τόσες διαφορές όσες νομίζουμε. Ειδικά όσο αφορά προγράμματα οι λύσεις είναι κοινές.
Προσωπικά χαίρομαι να παρακολουθώ ένα subforum και να διαβάζω όλα τα θέματά του. Αν όμως υπήρχε Gentoo subforum και Ubuntu subforum πολύ απλά δεν θα είχα κανένα λόγο να μπω στο Ubuntu subforum και να βοηθήσω κόσμο. Το ίδιο ισχύει για πολλά μέλη. Είναι κουραστικό να παρακολουθείς πολλά subforum και ας έχουν λίγα νήματα.
Δεν υπάρχει κρίσιμος όγκος νημάτων που αφορούν ειδικά μια διανομή για να στηρίξει ξεχωριστό subforum.
Θα υπήρχαν πολλά διπλά νήματα για την ίδια ερώτηση.
Το μέγεθος του Linux subforum σε σχέση με τα υπόλοιπα subforums του adslgr δεν δικαιολογεί να χωριστεί και να επιβαρύνει επιπλέον το index.

Όσοι επιθυμούν τη προσέγγιση αυτή ας σκεφτούν σοβαρά το παρακάτω:
Έχετε πρόβλημα με το firefox. Θα ψάξετε 10 subforums να βρείτε απάντηση ή θα βιαστείτε να ρωτήσετε στο subforum της διανομής σας;
Έχω πρόβλημα με το firefox και ρωτώ στο subforum του openSuSE. Θα με βοηθήσετε ή δεν θα μπαίνετε καν σε αυτό το sub;

iloxos
28-12-08, 23:33
προσωπικά πιστεύω οτι το μόνο που θα βόλευε θα ήταν υπο-θέματα για προγράμματα, xorg, gpu, ήχος, κτλ που είναι κοινά για όλες τις διανομές. πχ εγώ προσθέτω κάτι στην fedora αλλά μπορεί να υπάρχει ήδη ή να το χρειάζεται και άλλος στο gentoo...
δηλαδή να είχαμε ένα κοινό θέμα για όλες τις διανομές και ένα ανα διανομή που δουλεύουμε για συγκεκριμένα θέματα που αφορούν τον pm...
θέλει δηλαδή το θρεντ μια ένωση θεμάτων που αφορούν όλες τις διανομές.
δεν πιστεύω στην κατηγοριοποίηση ανα διανομή, γιατί δεν θα υπάρχει περίπτωση να ανοίξω subthread του gentoo λόγω βαρεμάρας...

nstamoul
29-12-08, 01:08
Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να γίνουν μερικά threads sticky (όπως ήταν παλιά) για να τα βρίσκει κανείς πάνω πάνω.

flamelab
29-12-08, 01:10
Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να γίνουν μερικά threads sticky (όπως ήταν παλιά) για να τα βρίσκει κανείς πάνω πάνω.

Για να στραβωθουμε ; Σε γνωστότατο forum γίνεται αυτό και είναι όλη η σελίδα stickies και κατω κατω τα μη-stickies. Δεν το βρίσκω ούτε αυτό εργονομικό.

iloxos
29-12-08, 01:35
Για να στραβωθουμε ; Σε γνωστότατο forum γίνεται αυτό και είναι όλη η σελίδα stickies και κατω κατω τα μη-stickies. Δεν το βρίσκω ούτε αυτό εργονομικό.

άντε ρε ξανάνοιξε το b@@@@;

:whistle::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

flamelab
29-12-08, 01:38
άντε ρε ξανάνοιξε το b@@@@;

:whistle::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Κι εσύ ξανθός είσαι ; :p

Για γνωστό σάιτ με λινουνοξοφόρουμ λέω :p

ranger
29-12-08, 01:56
άντε ρε ξανάνοιξε το b@@@@;

:whistle::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Προσοχή!
Καρφώνεσαι :p

ypopto_mpifteki
29-12-08, 02:09
Θα ήταν καλό αν υπήρχαν υποκατηγορίες φόρουμ για κάθε διανομή ΑΝ υπήρχαν στη μερίδα των Ελλήνων χρηστών Linux στο ίντερνετ κάποια πράγματα που βρίσκεις σε πληθυσμιακές ομάδες άλλων χωρών, κυρίως Δυτικών κοινωνιών. Αν βλέπουμε υποκατηγορίες σε φόρουμ ξενόγλωσσα αυτό σημαίνει οτι η αντίστοιχη πλυθησμ. ομάδα συμμετέχει ενεργά στη δημιουργία/βελτίωση του Linux. Εδω απλά περιμένουμε να βγεί μια έκδοση απο άλλους (στο εξωτερικό) και μετά στο συγκεκριμένο θρέντ που θα δημιουργηθεί (και που θα γίνει μπάχαλο) θα μαθαίνουμε εκτός απο τα της διανομής και πως συν τοις άλλοις μπορούμε να κόβουμε τα νύχια του γάτου μας ευκολότερα, για παράδειγμα. (οχι για αυτό το φόρουμ συγκεκριμένα, μιλάω γενικά για τα ελληνόγλωσσα.)

Εντω ελλάντα. Εντω ντεν ντιμιουργεί, μόνο πέρνει έτοιμο.

flame me I don't care. :p

WAntilles
29-12-08, 02:21
Θα ήταν καλό αν υπήρχαν υποκατηγορίες φόρουμ για κάθε διανομή ΑΝ υπήρχαν στη μερίδα των Ελλήνων χρηστών Linux στο ίντερνετ κάποια πράγματα που βρίσκεις σε πληθυσμιακές ομάδες άλλων χωρών, κυρίως Δυτικών κοινωνιών. Αν βλέπουμε υποκατηγορίες σε φόρουμ ξενόγλωσσα αυτό σημαίνει οτι η αντίστοιχη πλυθησμ. ομάδα συμμετέχει ενεργά στη δημιουργία/βελτίωση του Linux. Εδω απλά περιμένουμε να βγεί μια έκδοση απο άλλους (στο εξωτερικό)...

1. Δεν ισχύουν όσα λες.

2. Εκδόσεις στο Linux δεν υπάρχουν.

3. Πάρα πολλοί χρήστες σε αυτή τη χώρα προσφέρουν στο Linux ως:
----> πακεταριστές / maintainers
----> bug reporters
----> documenters

flamelab
29-12-08, 02:25
Εντω ελλάντα. Εντω ντεν ντιμιουργεί, μόνο πέρνει έτοιμο.


Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω, αλλά ξέρω αρκετούς developers και maintainers γνωστών διανομών, διανομάρχες, bug reporters (σαν εμένα), πακεταριστές, δυνάμει-πακεταριστές (δηλαδή, δεν ανεβάζουν έτοιμα πακετα, αλλά build scripts) (όπως στο Slackware και το AUR του Archlinux) από το ... Ελλάντα.

Απλά δεν είναι του Personal Relationships' και δεν διαφημίζονται.


flame me I don't care. :p

Λες και δεν καταλάβαμε γιατί έκανες αυτό το post, χα χα.

Rama
29-12-08, 05:44
Αφού λοιπόν κάποια πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν ξεχωριστά how-to stickies και αφού τα πολλά stickies είναι κουραστικά, φτιαχτεί ένα sub-forum μόνο με αυτά, για απλά θέματα (όχι πλήρεις 30σέλιδους οδηγούς).

DaveMurray
29-12-08, 10:03
ψήφισα το "Ναι, π.χ. με ομαδοποίηση ανά διανομή.".....

Κρίμα που όπως πάει, δεν θα γίνει....

GoofyX
29-12-08, 17:38
Για μένα δεν έχει νόημα η κατηγοροποίηση ανά διανομή. Ο mrsaccess τα λέει πολύ καλά και πιστεύω ότι οι χρήστες Linux σε αυτό το φόρουμ δεν είναι τόσοι πολλοί ώστε να δημιουργούν κίνηση στα υποφόρουμ κάθε διανομής.

Το θέμα του «θαψίματος» σημαντικών μηνυμάτων μέσω στα τεράστια threads, είναι θέμα. Σε αυτό πχ. θα πρότεινα να υπάρχει ένα κλειδωμένο sticky για κάθε διανομή, στο οποίο να αναφέρονται μέσα συνοπτικά λύσεις σε συγκεκριμένα θέματα, με τους συνδέσμους μέσα στα τεράστια threads. Το ζήτημα μετά είναι το ποιος θα συντηρεί αυτά τα sticky...

Κι ένα τελευταίο σχόλιο (slightly off-topic): Αλοίμονο αν πιστεύουμε ότι δεν υπάρχουν Έλληνες που να προσφέρουν στο ΕΛ/ΛΑΚ...

duende
29-12-08, 23:22
ψηφισα υπερ
και αν δε παιζει για subforum, καλο θα ηταν να υπαρχουν εστω μερικα sticky για τις κυριοτερες διανομες (εκτος κ αν το arch ειναι το μοναδικο που αξιζει sticky εδω..:whistle:)

flamelab
29-12-08, 23:24
Εμείς το ζητήσαμε ευγενικά να γίνει sticky :) δεν το έβαλε κάποιος έτσι αυθαίρετα.

mrsaccess
29-12-08, 23:29
Παλιά είχαμε πολλά sticky με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι να κάνεις 10 γύρους τη ροδέλα του ποντικιού για να δεις τα νέα θέματα! :p :p

Φυσικά και το Arch ΔΕΝ έχει sticky όπως και καμιά διανομή δεν πρόκειται να αποκτήσει ποτέ ξανά sticky. Ως sticky βάζουμε είτε προσπάθειες μελών είτε σημαντικές ανακοινώσεις (πχ την έκκληση για βοήθεια στη μετάφραση του firefox).

Αυτή τη στιγμή η μόνο ενεργή προσπάθεια είναι το Ελληνικό repository του Arch Linux το οποίο έφτιαξαν και συντηρούν με πολύ προσωπικό χρόνο τα παιδιά του forum και μάλιστα ονομάζουν adslgr. Σαφώς και πρέπει να είναι sticky γιατί το αξίζουν και γιατί αποτελεί διαφήμιση για το φόρουμ, σαφώς δεν είναι νήμα γενικών ερωτήσεων για το arch. :)

sdikr
29-12-08, 23:33
Για μένα δεν έχει νόημα η κατηγοροποίηση ανά διανομή. Ο mrsaccess τα λέει πολύ καλά και πιστεύω ότι οι χρήστες Linux σε αυτό το φόρουμ δεν είναι τόσοι πολλοί ώστε να δημιουργούν κίνηση στα υποφόρουμ κάθε διανομής.

Το θέμα του «θαψίματος» σημαντικών μηνυμάτων μέσω στα τεράστια threads, είναι θέμα. Σε αυτό πχ. θα πρότεινα να υπάρχει ένα κλειδωμένο sticky για κάθε διανομή, στο οποίο να αναφέρονται μέσα συνοπτικά λύσεις σε συγκεκριμένα θέματα, με τους συνδέσμους μέσα στα τεράστια threads. Το ζήτημα μετά είναι το ποιος θα συντηρεί αυτά τα sticky...

Κι ένα τελευταίο σχόλιο (slightly off-topic): Αλοίμονο αν πιστεύουμε ότι δεν υπάρχουν Έλληνες που να προσφέρουν στο ΕΛ/ΛΑΚ...


Αν θα μπορούσε κάποιος να το αναλάβει με μεγάλη χαρά να βοηθήσω, (σε ότι μπορώ )
Αλλά δεν βλέπω κάποιον να θέλει να το κάνει, εγώ δεν μπορώ όπως και αρκετοί απο την ομάδα (αν θέλει κάποιος ας ρίξει μια ματιά στο παιχνίδια για linux που ενάς εχεί αναλάβει την ευθήνη να το κρατα ενημερωμένο)


ψηφισα υπερ
και αν δε παιζει για subforum, καλο θα ηταν να υπαρχουν εστω μερικα sticky για τις κυριοτερες διανομες (εκτος κ αν το arch ειναι το μοναδικο που αξιζει sticky εδω..:whistle:)

Στο χέρι σας είναι να γίνει, θέλετε να το αναλάβετε;

boeotian
30-12-08, 22:16
Όπως αναφέρθηκε το έχουμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν αρκετές φορές.

Συνοπτικά θα εξηγήσω μερικούς λόγους για τους οποίους δεν το κάνουμε:
Οι διανομές δεν έχουν τόσες διαφορές όσες νομίζουμε. Ειδικά όσο αφορά προγράμματα οι λύσεις είναι κοινές.
Προσωπικά χαίρομαι να παρακολουθώ ένα subforum και να διαβάζω όλα τα θέματά του. Αν όμως υπήρχε Gentoo subforum και Ubuntu subforum πολύ απλά δεν θα είχα κανένα λόγο να μπω στο Ubuntu subforum και να βοηθήσω κόσμο. Το ίδιο ισχύει για πολλά μέλη. Είναι κουραστικό να παρακολουθείς πολλά subforum και ας έχουν λίγα νήματα.
Δεν υπάρχει κρίσιμος όγκος νημάτων που αφορούν ειδικά μια διανομή για να στηρίξει ξεχωριστό subforum.
Θα υπήρχαν πολλά διπλά νήματα για την ίδια ερώτηση.
Το μέγεθος του Linux subforum σε σχέση με τα υπόλοιπα subforums του adslgr δεν δικαιολογεί να χωριστεί και να επιβαρύνει επιπλέον το index.

Όσοι επιθυμούν τη προσέγγιση αυτή ας σκεφτούν σοβαρά το παρακάτω:
Έχετε πρόβλημα με το firefox. Θα ψάξετε 10 subforums να βρείτε απάντηση ή θα βιαστείτε να ρωτήσετε στο subforum της διανομής σας;
Έχω πρόβλημα με το firefox και ρωτώ στο subforum του openSuSE. Θα με βοηθήσετε ή δεν θα μπαίνετε καν σε αυτό το sub;

QFT! Τρίσωστος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.