PDA

Επιστροφή στο Forum : Φταίει το router ή η Forthnet?



pananag
29-12-08, 00:27
Μεχρι προτινος ημουν ο ευτυχης κατοχος μιας συνδεσης Forthnet 2play
με ταχυτητες download που άγγιζαν τα 1.6 mb/s.
Μια μέρα αποφάσισα να αντικαταστήσω το ενσύρματο router US Robotics 9112 με το ασύρματο D-LInk DSL G624T.Από τότε οι ταχύτητες Download έχουν πέσει στο 1/5 ,μέγιστο μέχρι 300 kb/s.
Δοκιμάζω να συνδέσω το DLink ενσύρματα ,καμία διαφορά.
Δοκιμάζω να συνδέσω το Us Robotics,μια από τα ίδια.
Είναι δυνατόν η αλλαγή ρουτερ να επηρέασε τη γραμμή ή έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και ταυτόχρονα με την αλλαγή του router έπαθε κάποιο πρόβλημα η γραμμή?

Τα στοιχεία που δίνει το router D-Link είναι τα εξής:

Time : 12/28/2008 23:23:51
Firmware Version : V3.10B01T02.EU-A.20070924
ADSL
ADSL Firmware Version : 7.00.01.00 - 7.00.01.00 -
7.00.04.00 Annex A - 01.07.2c - 0.54

Line State : Connected
Modulation : ADSL_2plus
Annex Mode : Annex A
Max Tx Power : -38 dBm/Hz

Item Downstream Upstream Unit
SNR Margin 6 12 dB
Line Attenuation 22 10 dB
Data Rate 14406 1021 kbps

INTERNET STATUS
Virtual Circuit :
Status : Connected
Connection Type : PPPoE
IP Address : 79.103.123.192
Subnet Mask : 255.255.255.255
Gateway : 194.219.239.109
DNS Server : 193.92.150.3
Wireless Lan
Wireless Radio : ON
MAC Address : 00:1C:F0:B2:71:0E
Network NAME(SSID) : dlink
Channel : 6
Security Type : WPA

LAN
MAC Address : 00:1C:F0:B2:71:0D
IP Address : 192.168.1.1
Subnet Mask : 255.255.255.0
DHCP Server : Enabled
NAT : Enabled

Επίσης σε κάτι διαγνωστικά του router βγάζει τα εξής αποτελέσματα:
Testing ATM OAM segment ping FAIL
Testing ATM OAM end to end ping FAIL
Ping Primary Domain Names Server PASS

Όταν βάζω να κάνουν download μαζι το laptop και το desktop πίανουν ταυτόχρονα και τα 2
μέγιστο 300 kb/s.300+300=600 δηλαδή.Τι πρέπει να κάνω να πάρω 5 υπολογιστές για να βρω την παλιά μου ταχύτητα?


Επικοινώνησα πριν απο 2 εβδομάδες με τη Forthnet και μου είπαν ότι θα κάνουν ρυθμίσεις για να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα.Μετά έφυγα για διακοπές και τώρα που επέστρεψα μια απο τα ίδια.

Ελπίζω να μου βρείτε κάποια ακρη...

hel
29-12-08, 10:44
Έχεις κανένα siemens ή speedtouch ?
Βάλε το apple ftp της υπογραφής μου με download manager να δεις τι ταχύτητα πιάνεις.
Κλείσε όλα τα ίντερνετ security-firewall που έχεις.

pananag
29-12-08, 17:03
Έχεις κανένα siemens ή speedtouch ?
Βάλε το apple ftp της υπογραφής μου με download manager να δεις τι ταχύτητα πιάνεις.
Κλείσε όλα τα ίντερνετ security-firewall που έχεις.

έχω ηδη απενεργοποιησει το firewall του router.
Κατεβάζω το αρχειο σου με 300 kb/s.
Όσο για router διαθέτω μόνο τα 2 που αναφέρω.

manual2100
29-12-08, 17:26
Με attenuation 22 θα έπρεπε να συγχρονίζεις πάνω από 18mbit.. αλλά εσύ είσαι στα 14.

pananag
29-12-08, 17:33
Με attenuation 22 θα έπρεπε να συγχρονίζεις πάνω από 18mbit.. αλλά εσύ είσαι στα 14.

Τι μπορει να φταει?

JULIANIK
29-12-08, 17:45
Εχω το USR9112 και με atn 22 συγχρονιζα σταθερα πανω απο τα 20 με ταχυτητες 2.250Kb/s χωρις προβληματα (εκτος απο τις φορες που ολοι ειχαν προβληματα)

Το τελευταιο διαστημα και ειδικα τον τελευταιο μηνα, εχουν αναφερθει αμετρητες περιπτωσεις ξαφνικης μεγαλης πτωσης συγχρονισμου, και ταχυτητας στο κατεβασμα φυσικα.

Ηρθε και η δικη σου σειρα οπως φαινεται...

manual2100
29-12-08, 17:45
δοκίμασε να τα βγάλεις όλα και να δοκιμάσεις χωρίς φίλτρο σπλίτερ να δεις πόσο πιάνει...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

pananag
29-12-08, 18:38
δοκίμασε να τα βγάλεις όλα και να δοκιμάσεις χωρίς φίλτρο σπλίτερ να δεις πόσο πιάνει...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819
Δοκιμασα χωρις spliter και ασύρματα και ενσύρματα (3 διαφορετικά καλώδια) και με τα 2 ρουτερ και με το desktop και με το laptop.

Η μονη βελτίωση ήταν όταν συνέδεσα το λαπτοπ με το USRobotics
όπου στιγμιαια η ταχύτητα έπιανε 400 kb/s.Επίσης ο dl manager μου είναι ο FlashGet.

pananag
01-01-09, 21:44
Αρχικά τις ευχές μου για ένα ευτυχισμένο νέο έτος!

Τελικά μέσω της τεχνικής υποστήριξης της FORTHNET βρέθηκε μια λύση που ανέβασε την ταχύτητα στο 1.1-1.2 Mb/s (Αν και λιγότερο από το 1.5 mb/s που έπιανα πριν την εμφάνιση του προβλήματος).
Παραθέτω τη λύση σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα.

Μου είπαν συγκεκριμένα να ανοίξω την πρίζα του τηλεφώνου (προσοχή η πρίζα πρέπει να γράφει ΟΤΕ από έξω) και να κόψω ένα κίτρινο πυκνωτή που βρίσκεται πάνω στην πλακέτα στο εσωτερικό.

Μόλις το έκανα ανέβηκε η ταχύτητα.Αλλά προσοχή πρέπει η πρίζα να γράφει ΟΤΕ.

manual2100
01-01-09, 21:48
ναι είναι κάτι παλιές με τον πυκνωτή...

michpan
01-01-09, 23:43
Και γιατί ο πυκνωτής δεν έπαιζε ρόλο όταν κατέβαζες παλιά με 1,5mb/sec; :hmm:


Μιχάλης

pananag
02-01-09, 00:14
Γιατι το προβλημα εν τελει ηταν το software firewall το οποιο το ειχα εγκατεστημενο εδω και πολλους μηνες και δεν μου ειχει δημιουργησει προβλημα.
Αρα καμια σχεση ο πυκνωτης.Λετε να του έκανε κακό που τον έκοψα γιατί η ταχύτητα τώρα είναι 1.1 αντι για 1.5 που ήταν.

Ετσι του βαρεσε μια μερα και εκοψε την ταχυτητα κατεβασματος.Με το που το απενεργοποιω η ταχυτητα ανεβαινει στο 1-1.1 mb/s και με το που το ενεργοποιω πέφτει στα 200-250 kb/s.
Δοκίμασα να το κάνω reinstall αλλά πάλι αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.Πρόκειται για το sygate firewall pro.
Ποιό software firewall που να ειναι ελαφρυ μου προτείνετε ή μήπως να ενεργοποιήσω το firewall του router?Και αν ενεργοποιήσω το firewall του D-Link g624t ποιές επιλογές να ενεργοποιήσω?

Ξέρω πως παρακλίνει το θέμα αλλά οι συμβουλές σας είναι καλοδεχούμενες.

hel
02-01-09, 10:57
Για ελαφρύ και καλό firewall , μπορείς να βάλεις το eset smart security.
Είναι πολύ καλό και πολύ πιο ελαφρύ από Kaspersky και ΒitDefender.
Ποιο χρησιμοποιούσες;
Ο πυκνωτής δημιουργεί θόρυβο σταθερό θόρυβο συνήθως και το βλέπεις αυτό στα στοιχεία γραμμής.

pananag
02-01-09, 18:12
Για ελαφρύ και καλό firewall , μπορείς να βάλεις το eset smart security.
Είναι πολύ καλό και πολύ πιο ελαφρύ από Kaspersky και ΒitDefender.
Ποιο χρησιμοποιούσες;
Ο πυκνωτής δημιουργεί θόρυβο σταθερό θόρυβο συνήθως και το βλέπεις αυτό στα στοιχεία γραμμής.

To sygate.

cyberten
02-01-09, 21:13
Κι εγώ το Sygate έχω αλλά το πρόβλημα που αναφέρεις, ουδέποτε εμφανίστηκε. Μήπως έχεις κόψει καμιά επικοινωνία σε κάποιο από τα προγράμματα των Windows και σε καθυστερεί; Περίεργο πάντως που υποψιάζεσαι το Sygate. Κατά τη γνώμη μου, είναι το πιο απροβλημάτιστο παρόλο που δεν υποστηρίζεται από αναβαθμίσεις κλπ.

theopan
02-01-09, 22:50
Αρχικά τις ευχές μου για ένα ευτυχισμένο νέο έτος!

Τελικά μέσω της τεχνικής υποστήριξης της FORTHNET βρέθηκε μια λύση που ανέβασε την ταχύτητα στο 1.1-1.2 Mb/s (Αν και λιγότερο από το 1.5 mb/s που έπιανα πριν την εμφάνιση του προβλήματος).
Παραθέτω τη λύση σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα.

Μου είπαν συγκεκριμένα να ανοίξω την πρίζα του τηλεφώνου (προσοχή η πρίζα πρέπει να γράφει ΟΤΕ από έξω) και να κόψω ένα κίτρινο πυκνωτή που βρίσκεται πάνω στην πλακέτα στο εσωτερικό.

Μόλις το έκανα ανέβηκε η ταχύτητα.Αλλά προσοχή πρέπει η πρίζα να γράφει ΟΤΕ.

Αρχίζω να ζαλίζομαι πλέον όποτε διαβάζω φαιδρές απαντήσεις από την ΤΥ της forthnet εδώ μέσα...
Ο πυκνωτής στην πρίζα, το πολύ πολύ να επηρρεάζει το συγχρονισμό σου λιγάκι. Όχι να σε εμποδίζει να κατεβάσεις με το μέγιστο rate που επιτρέπει ο συγχρονισμός σου! Στα μακριά καλώδια σύνδεσης του ρούτερ με την πρίζα ...καίνε από την τριβή τα data θα μας πούνε σε λίγο.
Ή ανέβηκε ο συγχρονισμός σου σημαντικά, ή (το πιθανότερο) είναι τυχαίο γεγονός ότι σε 2η προσπάθειά σου σε άλλη χρονική στιγμή, υπήρχε λιγότερος φόρτος και μπόρεσες να κατεβάσεις με καλύτερη ταχύτητα.

NiKapa
02-01-09, 23:50
Παντως απορω που ακομα πολλοι χρησιμοποιειτε s/w firewall..προς τι..?
Ενα καλο antivirus & ενα καλο ρουτερ με στανταρ firewall κι αυτο ηταν..

pananag
03-01-09, 01:19
Κι εγώ το Sygate έχω αλλά το πρόβλημα που αναφέρεις, ουδέποτε εμφανίστηκε. Μήπως έχεις κόψει καμιά επικοινωνία σε κάποιο από τα προγράμματα των Windows και σε καθυστερεί; Περίεργο πάντως που υποψιάζεσαι το Sygate. Κατά τη γνώμη μου, είναι το πιο απροβλημάτιστο παρόλο που δεν υποστηρίζεται από αναβαθμίσεις κλπ.

Δεν ξέρω γιατι εμφανίστηκε έτσι ξαφνικά το πρόβλημα.Δοκιμάζω να το κάνω uninstall/reinstall και πάλι το ίδιο πρόβλημα.Κρίμα γιατί ήταν ελαφρύ και τη δουλειά του την έκανε.

Εν τω μεταξύ έχω επιστρέψει στα παλιά μου όρια (1,5 mb/s) αλλά μόνο με το ενσύρματο USRobotics 9112.Με το D-Link g624t πιάνω το πολύ 1 mb/s (σήμερα 800-950 mb/s) με μεγάλες αποκλίσεις και ενώ το σήμα είναι δυνατό.Είναι τόσο χάλια τα ασύρματα router ή το συγκεκριμένο είναι της πλάκας?

........Auto merged post: pananag πρόσθεσε 3 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αρχίζω να ζαλίζομαι πλέον όποτε διαβάζω φαιδρές απαντήσεις από την ΤΥ της forthnet εδώ μέσα...
Ο πυκνωτής στην πρίζα, το πολύ πολύ να επηρρεάζει το συγχρονισμό σου λιγάκι. Όχι να σε εμποδίζει να κατεβάσεις με το μέγιστο rate που επιτρέπει ο συγχρονισμός σου! Στα μακριά καλώδια σύνδεσης του ρούτερ με την πρίζα ...καίνε από την τριβή τα data θα μας πούνε σε λίγο.
Ή ανέβηκε ο συγχρονισμός σου σημαντικά, ή (το πιθανότερο) είναι τυχαίο γεγονός ότι σε 2η προσπάθειά σου σε άλλη χρονική στιγμή, υπήρχε λιγότερος φόρτος και μπόρεσες να κατεβάσεις με καλύτερη ταχύτητα.

Όπως είπα αργότερα το πρόβλημα ήταν το software firewall.Καμία σχέση με τον πυκνωτή.Συγνώμη αν παραπλάνησα κάποιον αλλά δεν έγινε εσκεμμένα αφού οι 2 ενέργειες (απενεργοποίηση firewall και κόψιμο πυκνωτή) έγιναν ταυτόχρονα.Απλά δεν πήγε το μυαλό μου στο σωστό αίτιο.

paxjohn
03-01-09, 12:37
Γεια χαρά και απο μένα και καλη Χρονια σε ολους.

Εχω forthnet με router d-link , εδω και 6 μήνες .
Τον τελευταίο μήνα απο τις 6 ή το πολυ τις 7 το βραδυ , απλα δεν μπορω να ανοιξω ουτε σελίδα .
Το πρωϊ και μετα τις 2-3 τα ξημερωματα , ολα ειναι σχεδον , οπβς και πριν απο 1-2 μήνες .
Δηλαδη κανονικες ταχυτητες και καλο download .
χθες το βραδυ που εκανα ping στο Default Gateway
ειχα 39ms ( σχεδον οσο εχω εχω και το πρωϊ ),αλλα εχαν το 25% των πακέτων.

Υπάρχει καμμία ιδέα , πριν μπλεξω με το service της forthnet ??

Ευχαριστώ

theopan
03-01-09, 13:05
Όπως είπα αργότερα το πρόβλημα ήταν το software firewall.Καμία σχέση με τον πυκνωτή.Συγνώμη αν παραπλάνησα κάποιον αλλά δεν έγινε εσκεμμένα αφού οι 2 ενέργειες (απενεργοποίηση firewall και κόψιμο πυκνωτή) έγιναν ταυτόχρονα.Απλά δεν πήγε το μυαλό μου στο σωστό αίτιο.

Το σχόλιό μου αφορούσε στο τι οδηγία σου έδωσε η forthnet αρχικά, ανεξάρτητα του τι πραγματικά έφταιγε. Ας ήταν όποιος θέλει ο πραγματικός λόγος και εννοείται πως δε θα έφταιγε σε καμία περίπτωση ...ο πυκνωτής της πρίζας. Τι κουταμάρες λένε στον κόσμο είναι το πρόβλημα...

cyberten
03-01-09, 13:35
Παντως απορω που ακομα πολλοι χρησιμοποιειτε s/w firewall..προς τι..?
Ενα καλο antivirus & ενα καλο ρουτερ με στανταρ firewall κι αυτο ηταν..

Γενικότερα το firewall το χρησιμοποιείς για να προστατευτείς από τον ίδιο σου τον εαυτό ( όσο περίεργο κι αν ακούγεται ). Πολλά "αγορασμένα" προγράμματα που βάζουμε όλοι στα μηχανήματά μας λειτουργούν καλύτερα εάν δεν έχουν επικοινωνία με τον έξω κόσμο. Αυτό απλά δεν το κάνει ένα hardware firewall όπως του router ή ακόμα τον windows για να είμαι ειλικρινής. Εάν η ερώτηση στρέφεται όμως γιατί να χρησιμοποιώ τόσο παλιό προϊόν θα σου πω ότι είναι πολύ απλό στη χρήση ανάμεσα σε όλα τα νεότερα σε κυκλοφορία αντίστοιχά του. Και επειδή τα πράγματα ειδικά στην επικοινωνία πρέπει να είναι πολύ απλά, έχει και τόσο μεγάλη απήχηση:oneup: !

hel
03-01-09, 15:27
Γεια χαρά και απο μένα και καλη Χρονια σε ολους.

Εχω forthnet με router d-link , εδω και 6 μήνες .
Τον τελευταίο μήνα απο τις 6 ή το πολυ τις 7 το βραδυ , απλα δεν μπορω να ανοιξω ουτε σελίδα .
Το πρωϊ και μετα τις 2-3 τα ξημερωματα , ολα ειναι σχεδον , οπβς και πριν απο 1-2 μήνες .
Δηλαδη κανονικες ταχυτητες και καλο download .
χθες το βραδυ που εκανα ping στο Default Gateway
ειχα 39ms ( σχεδον οσο εχω εχω και το πρωϊ ),αλλα εχαν το 25% των πακέτων.

Υπάρχει καμμία ιδέα , πριν μπλεξω με το service της forthnet ??

Ευχαριστώ

Υπάρχει ανοιχτό thread με τα προβλήματα συνδρομητών forthnet.
Κάνε ποστ εκεί και δώσε μας screenshot από το pingplotter και πες μας την περιοχή σου.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αρχίζω να ζαλίζομαι πλέον όποτε διαβάζω φαιδρές απαντήσεις από την ΤΥ της forthnet εδώ μέσα...
Ο πυκνωτής στην πρίζα, το πολύ πολύ να επηρρεάζει το συγχρονισμό σου λιγάκι. Όχι να σε εμποδίζει να κατεβάσεις με το μέγιστο rate που επιτρέπει ο συγχρονισμός σου! Στα μακριά καλώδια σύνδεσης του ρούτερ με την πρίζα ...καίνε από την τριβή τα data θα μας πούνε σε λίγο.
Ή ανέβηκε ο συγχρονισμός σου σημαντικά, ή (το πιθανότερο) είναι τυχαίο γεγονός ότι σε 2η προσπάθειά σου σε άλλη χρονική στιγμή, υπήρχε λιγότερος φόρτος και μπόρεσες να κατεβάσεις με καλύτερη ταχύτητα.

Αν πέσει ο συγχρονισμός (=η μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις) δεν θα κατεβάζεις με λιγότερο από το κανονικό;

theopan
03-01-09, 16:32
Αν πέσει ο συγχρονισμός (=η μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις) δεν θα κατεβάζεις με λιγότερο από το κανονικό;

Στην προκειμένη, δεν έπεσε ο συγχρονισμός παρά μόνο η ταχύτητα download.

JULIANIK
03-01-09, 18:16
Οχι οτι και πριν κατεβαζες με καλη ταχυτητα,
γιατι εγω με τα ιδια χαρακτηριστικα περιπου (noise6 atn22) και το ιδιο ρουτερ, κατεβαζα με πανω απο 40% μεγαλυτερη ταχυτητα (με manager φυσικα, απο apple και MS)
Ψωμοτυρι ηταν τα 2.250 - 2.180Kb/s σταθερα.
Μετα αρχισε ο μεγαλος κατηφορος....
Αρχισαν να χαλανε τα σπλιτερς ολων... ομαδικα, :hmm:
χαλασανε οι καλωδιωσεις μας... ομαδικα, :hmm:
αρχισε να βρεχει... επιλεκτικα, :whistle:

Ευτυχως τωρα στις γιορτες παει καλυτερα για ανεξηγητους λογους...
Εξετασε ομως μηπως ο σερβερ που κατεβαζεις, δεν στελνει με καλες ταχυτητες οπως παλιοτερα. Π.χ. δοκιμασε αυτο (http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg) το λινκ, και δες που σταθεροποιειται η ταχυτητα σου, μετα τα πρωτα 60Mb.
Mου δινει 2.100Kb/s και ειμαι με το USR9112 και με στοιχεια γραμμης χειροτερα απο τα δικα σου (atn 24)

+βρεχει... :p

hel
03-01-09, 21:29
Στις γιορτές πάνε όλα καλύτερα λόγω μειωμένου crosstalk και ξεμπουκώματος.

leros2004
03-01-09, 23:19
Κάτσε να τελειώσουν οι γιορτές και σου λέω εγώ πόσο έστρωσαν τα πράγματα ;)

Δεν νομίζω να φταίει κάποιος απο εμάς, εκτός αν είμαστε όλοι παρανοϊκοί και κάθε μέρα παίζουμε με τα καλώδια του τηλεφώνου και τα splitter :oneup:

duende
04-01-09, 01:44
ρε παιδια, το εξης κουφο:
με αφορμη ενα αλλο σχετικο thread ειπα, ετσι για πλακα, να βγαλω το netmod απο την (isdn) γραμμη και να συνδεσω απευθειας το router χωρις να παρεμβαλλεται splitter η οτιδηποτε αλλο

το κουφο?
απο εκει που συγχρονιζα 8000/1000 τωρα πηγε...σχεδον 5mbit πανω!

Operational Mode ADSL2+
Upstream 1015 kbps
Downstream 12989 kbps
Noise Margin (Upstream) 6.1 db
Noise Margin (Downstream) 6.0 db
Attenuation (Upstream) 19.5 db
Attenuation (Downstream) 30.6 db

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το ειχα ξαναδοκιμασει (δε βαζω και χερι στη φωτια, αλλα πριν καιρο ειχα κανει αρκετες παρομοιες δοκιμες) και δεν αλλαξε κατι...καλο,ε?..

edit #1 τα ξαναβαλα επανω και ιδου...

DMT Status Up
Operational Mode ADSL2+
Upstream 1019 kbps
Downstream 13262 kbps
Noise Margin (Upstream) 6.1 db
Noise Margin (Downstream) 6.0 db
Attenuation (Upstream) 19.7 db
Attenuation (Downstream) 30.6 db

παει, θα τρελλαθουμε αποψε....μιλαμε ενα χρονο τωρα ειμουν στα 8 κολλημενος, και ειχα κανει διαφορες δοκιμες σαν τη παραπανω για να δω αν φταιει κατι (αλλα splitters-χωρις, καλωδια κλπ)...τι αλλαξε τωρα?????:mad:

btw να πως επαιζα πριν..
http://img528.imageshack.us/img528/5718/jyhcg1.th.jpg (http://img528.imageshack.us/my.php?image=jyhcg1.jpg)

edit #2
εκανα download test απο το site της ati και κατεβαζει με 1.3mb/s....
τι να πω.......

hel
04-01-09, 14:28
Αυτό που λες το έχουμε πει αρκετές φορές.
Το netmod δημιουργεί θόρυβο στις adsl και πέφτει και το downstream και το upstream.

duende
04-01-09, 15:31
να σου πω ομως ποιο ειναι το κουφο? σημερα το πρωι χωρις να πειραξω τιποτα, ως δια μαγειας ειχε ξαναπεσει στα 8..το ξαναεβαλα απευθειας και παλι 8. μηπως λοιπον απλα "ξεχαστηκαν" εκει στη forthnet για λιγο και μολις το πηραν πρεφα εριξαν παλι κοφτη?....δεν εξηγειται αλλιως

οριστε και ενα screenshot απο το router σημερα. τα χαρακτηριστικα της γραμμης ειναι ακριβως τα ιδια με χτες που συγχρονιζε στα 13! το οποιο επιβεβαιωνει για μενα οτι παιζεται κατι απο τη forthnet
http://img244.imageshack.us/img244/670/84281042zi7.th.jpg (http://img244.imageshack.us/my.php?image=84281042zi7.jpg)

michpan
04-01-09, 23:58
Δεν παίζει "κόφτης".. παίζει "μπούκωμα".. Για λίγο είδες για τι είναι ικανή η γραμμή σου.. Καλώς όρισες στην forthnet..


Μιχάλης

duende
05-01-09, 00:49
πολυ ωραια...:down:
εντωμεταξυ τωρα παλι που ειναι βραδυ ξανα 13

hel
07-01-09, 11:23
να σου πω ομως ποιο ειναι το κουφο? σημερα το πρωι χωρις να πειραξω τιποτα, ως δια μαγειας ειχε ξαναπεσει στα 8..το ξαναεβαλα απευθειας και παλι 8. μηπως λοιπον απλα "ξεχαστηκαν" εκει στη forthnet για λιγο και μολις το πηραν πρεφα εριξαν παλι κοφτη?....δεν εξηγειται αλλιως

οριστε και ενα screenshot απο το router σημερα. τα χαρακτηριστικα της γραμμης ειναι ακριβως τα ιδια με χτες που συγχρονιζε στα 13! το οποιο επιβεβαιωνει για μενα οτι παιζεται κατι απο τη forthnet
http://img244.imageshack.us/img244/670/84281042zi7.th.jpg (http://img244.imageshack.us/my.php?image=84281042zi7.jpg)

Αυξήθηκε ο θόρυβος , έμεινε σταθερό το snr margin (default) και απλά μειώθηκε η ταχύητα.

speed79
07-01-09, 12:17
Bρε παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. εχω το ρουτερ Τhomson TG585v7 και δεν μπορώ να το συγχρονίσω. δεν πείραξα τίποτα στην εγκατάσταση. με το ίδιο ρουτερ στο οτε δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μόλις έγινε ενεργοποιήση στη forthnet άρχισαν τα προβλήματα. Συνδέετε αραιά και που και σε ενα τεταρτο με πετά έξω και κάνει ώρα να συγχρονίσει ξανά. Πέρασα και νέο φιρμγουερ το 7.4.3.2 αλλά τα ίδια..

kavaliotis
08-01-09, 00:50
Τις τελευταιες μερες εχω κι εγω πολυ σοβαρο προβλημα με την Forthnet, καθε λιγο και λιγακι disconnects, τρελα SNR και Attenuation και τα νευρα τσαταλια. Η γραμμη δουλευε για πολυ καιρο χωρις κανενα προβλημα και δεν εχω αλλαξει τιποτα για να πω οτι φταιει αυτο. Δοκιμασα 2 μοντεμ που εχω και ειχα την ιδια συμπεριφορα. Αυτην την στιγμη ειμαι ετσι:

http://img511.imageshack.us/img511/7020/dmt200901072340uv1.th.png (http://img511.imageshack.us/my.php?image=dmt200901072340uv1.png)

Καθε το πολυ μιση ωρα disconnect. Υπο κανονικες συνθηκες ειμαι download: SNR 6 Attenuation 21 και upload: SNR 11 Attenuation 9 και συνδεομαι απο 15 εως 17 mbps...

Δηλωσα βλαβη χθες στην Forthnet και ειπαν θα επικοινωνησουν μαζι μου. Εχουν περασει σχεδον 2 μερες και ουτε φωνη ουτε ακροαση...

hel
08-01-09, 11:48
Αν αφήσεις το ρούτερ μόνο του πάνω στη γραμμή έχει τα ίδια στοιχεία;
Οι αποσυνδέσεις συμβαίνουν συγκεκριμένες ώρες;

x_user
09-01-09, 02:04
πάντως ο τύπος του router δεν δικαιολογεί τέτοιες διαφορές στην ταχύτητα!

hel
09-01-09, 11:54
πάντως ο τύπος του router δεν δικαιολογεί τέτοιες διαφορές στην ταχύτητα!

Με speedtouch κλείδωνα στα 12 Mbit. Με siemens κλειδώνω στα 15500-16 Mbit.

returnttsource
10-01-09, 16:29
παιδια μια ειναι η λυση αλλαγη παροχου. Μην καθεστε και σκατε για την :nono:

@ ADSLgr.com All rights reserved.