PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένταση φωνής!



Sofos
29-12-08, 18:48
Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: όταν καλώ ή με καλούν ενώ τους ακούω τέλεια παραπονιούνται ότι δεν με ακούν δυνατά με αποτέλεσμα να γίνεται μια επικοινωνία ποδήλατο! Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα φίλτρα ή ο διαχωριστής; Η είναι γενικό το πρόβλημα με την Forthnet; Διορθώνεται;

Υ.Σ Το έχω δοκιμάσει με διαφορετικά τηλέφωνα!

utp
29-12-08, 18:54
Υπαρχει μεγαλο θεμα.... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214617&highlight=%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1+%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82

JimBss
29-12-08, 21:41
Πάρτους τηλέφωνο, εμάς μας βοηθήσανε και απο τοτε δεν έχουμε σοβαρό πρόβλημα

Sofos
29-12-08, 21:43
Μου είπαν για βραχυκύκλωμα, αλλά ακόμα δεν έχει αλλάξει τίποτα!

xmperop1
29-12-08, 23:16
Μου είπαν για βραχυκύκλωμα, αλλά ακόμα δεν έχει αλλάξει τίποτα!

Σιγά μη σου λέγανε κάτι άλλο, εδώ δεν παίρνει ip, δεν κάνει authentication, δεν παίρνει κινητά και το μόνο που ξέρουν είναι να δινουν βλάβη στον ΟΤΕ με βραχυκύκλωμα.

Sofos
30-12-08, 02:00
Αυτά τα προβλήματα που προκύπτουν με ένταση φωνής, αναγνώριση κλήσεων και ότι άλλο υπάρχει, εμφανίζονται και σε άλλους εναλλακτικούς...π.χ hol;

hel
30-12-08, 11:46
Σιγά μη σου λέγανε κάτι άλλο, εδώ δεν παίρνει ip, δεν κάνει authentication, δεν παίρνει κινητά και το μόνο που ξέρουν είναι να δινουν βλάβη στον ΟΤΕ με βραχυκύκλωμα.

Καμία σχέση.
Βραχυκύκλωμα στη φωνή, που έχει να κάνει με την συσκευή που χρησιμοποιεί κάποιος στο δίκτυο της Forthnet. Βέβαια ο όρος μπορεί να είναι αδόκιμος , αλλά έτσι το λένε οι τεχνικοί.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μου είπαν για βραχυκύκλωμα, αλλά ακόμα δεν έχει αλλάξει τίποτα!

Ποια συσκευή έχεις;
Συνέχεια στο άλλο θέμα ...

Sofos
17-01-09, 21:15
Έχω πολλές, Uniden, panasonic, general hlectric cocoon!

........Auto merged post: Sofos πρόσθεσε 3 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το πρόβλημα λύθηκε, μετά από ένα 20λεπτο τηλεφώνημα ενός τεχνικού, διαπιστώσαμε ότι το πρόβλημα το προκαλούσε κυρίως μια πρίζα (που δεν χρησιμοποιούσα) του ΟΤΕ με πυκνωτή! Το βραχυκύκλωμα έφτιαξε ωστόσο μου είπαν ότι υπάρχει ακόμα κάποιο μικρό θέμα που το προκαλεί κάποιο από τα 4 τηλέφωνα! Ωστόσο δεν είναι τόσο σημαντικό οπότε δεν ασχολήθηκα περισσότερο μιας και ακούγομαι τέλεια!

hel
18-01-09, 10:36
Για όλα φταίνει ο ...πυκνωτής τελικά:p

Vitruvian78
18-01-09, 10:54
Έχω πολλές, Uniden, panasonic, general hlectric cocoon!

........Auto merged post: Sofos πρόσθεσε 3 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το πρόβλημα λύθηκε, μετά από ένα 20λεπτο τηλεφώνημα ενός τεχνικού, διαπιστώσαμε ότι το πρόβλημα το προκαλούσε κυρίως μια πρίζα (που δεν χρησιμοποιούσα) του ΟΤΕ με πυκνωτή! Το βραχυκύκλωμα έφτιαξε ωστόσο μου είπαν ότι υπάρχει ακόμα κάποιο μικρό θέμα που το προκαλεί κάποιο από τα 4 τηλέφωνα! Ωστόσο δεν είναι τόσο σημαντικό οπότε δεν ασχολήθηκα περισσότερο μιας και ακούγομαι τέλεια!

Οι General Electric συσκευές συνήθως δημιουργούν βραχυκυκλώματα. Είναι πολύ σπαστικό αυτό στη Φορθνετ.

Lagman
18-01-09, 10:59
Οι General Electric συσκευές συνήθως δημιουργούν βραχυκυκλώματα. Είναι πολύ σπαστικό αυτό στη Φορθνετ.


δεν είναι μόνο οι General Electric είναι οι περισσότερες ενσύρματες με αναγνώριση κλήσεων και μπαταρίες.

Sofos
18-01-09, 13:23
Ναι όντως! Το πρώτο τηλέφωνο που σύνδεσα για δοκιμή ήταν το Uniden ασύρματο, και έδειξε ένα μικρό θέμα αλλά ευτυχώς δεν φαινόταν στην συνομιλία!

franjolas
18-01-09, 15:26
Όλα τα τηλέφωνα με μπαταρίες, αρχίζουν να τραβάνε ρεύμα από τη γραμμή όταν είναι πεσμένες οι μπαταρίες τους και δημιουργούν βραχυκύκλωμα, αλλάζοντας τις μπαταρίες όλα τζάμι. Εμένα το ένα τηλέφωνο με τις πεσμένες μπαταρίες, μου μπλόκαρε τις εισερχόμενες κλήσεις, αν δεν απαντούσα στο δεύτερο χτύπημα το τηλέφωνό μου νέκρωνε και ταυτόχρονα χρεώνονταν κανονικά το τηλεφώνημα αυτός που με καλούσε, wtf?

Sofos
18-01-09, 15:49
χεχε..ωραίο!!!

jimpan
18-01-09, 16:09
Ωραία! Και τα τηλέφωνα συνομωτούν ενάντια στη γραμμή.

Sofos
18-01-09, 18:30
Παρόλα αυτά......συνεχίζω να μένω ικανοποιημένος με forthnet!

Lagman
18-01-09, 20:50
Ωραία! Και τα τηλέφωνα συνομωτούν ενάντια στη γραμμή.

συνωμοτούν ενάντια στη γραμμή της FORTHnet , στον ΟΤΕ δεν έχουμε δει τέτοιο πρόβλημα .

DSLaManiaC
18-01-09, 21:03
συνωμοτούν ενάντια στη γραμμή της FORTHnet , στον ΟΤΕ δεν έχουμε δει τέτοιο πρόβλημα .

Ναι γιατί ο ΟΤΕ έχει ψηφιακό κέντρο τηλεφωνίας, όχι VoIP στο DSLAM.

@ ADSLgr.com All rights reserved.