PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Double Play - Νέα Φιλαδέλφεια Νο2



KGP
30-12-08, 09:27
επειδη σκεφτομαι τελευτεα να αλλαξω απο ΟΤΕ προς HOL ποια ειναι ι κατασταση τωρα.? θετικες ή αρνητικες οι εντυπωσεις? και ποσο καιρο να υπολογιζω οτι θα παρει η ολη διαδικασια (ειδικα το να μεινω χωρις internet και τηλεφωνο ειναι που με καιει!)


ΥΓ υποψην οτι ειμαι στην περιοχη απομαχων κοντα στα τρολευ

Vitruvian78
30-12-08, 11:14
Πόσο κοντά είσαι στο DSLAM της περιοχής σου; Αν είσαι μακρυά, με κανένα πάροχο πέρα από τον ΟΤΕ δεν θα έχεις φοβερά ποιότητα ιντερνετ. Αν είσαι κοντά θα πιάσεις καλές ταχύτητες σχετικά.

Νομίζω - απο αυτά που έχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ εως τώρα τουλάχιστον - οτι θα μείνεις στάνταρ χωρις τηλέφωνο τις πρώτες ημέρες. Το ίντερνετ ενεργοποιείται κατευθείαν. Στην πορεία, άλλα προβλήματα που ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις είναι να μένεις χωρίς τηλεφωνο κάθε φορά που πέφτει το δίκτυο της ΧΟΛ (και πέφτει σχετικά συχνά), ή να σε παίρνουνε τηλέφωνο και σε εσένα να μην καλεί. Διάβασε τις εντυπώσεις των ενεργοποιημένων και νομίζω οτι θα πάρεις μια καλύτερη εικόνα.

KGP
30-12-08, 12:09
δεν ξερω δυστηχως ποσο μακρια ειμε απο το DSLAM ειμε για οσους γνωριζουν την περιοχη στο αμαξοστασιο των τρολευ κοντα -περιπου 100 με 200 μετρα απο εκει- παραληλα με την σοφουλη. με τον οτε 4 χρονια τωρα μια χαρα αλλα σκεφτομαι να μετακομισω προς HOL για καλυτερα (πιστευω).

εχω διαβασει τις εντυπωσεις των ηδη ενεργοποιημενων και για αυτο προβληματιζομαι γιατι δεν εχω ξεκαθαρη εικονα...ειδικα με την περιοχη εδω περα

Vitruvian78
30-12-08, 12:36
Έχεις κοντά σου γραφεία του ΟΤΕ; Πόσο κοντά στο σπίτι σου είναι; Διαφορετικά πάρε ένα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και ρώτα που βρίσκεται το κέντρο των παρόχων στην περιοχή σου.

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής: Κράτα τον ΟΤΕ για τηλεφωνία, και βάλε το ΟΤΕ ΤΑLK για απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά δίκτυα στην Ελλάδα. Κάνεις κλήσεις στο εξωτερικό ή σε κινητά; Για το εξωτερικό υπάρχει πάντα η λύση του Voipdiscount.com (για να μην σου πω και για εθνικές κλήσεις). Και βάλε ίντερνετ μόνο με τη HOL που προσφέρει και πολύ ωραίες τιμές κιόλας.

Μια άλλη λύση είναι, αν μένεις με τουσ γονείς σου, να ζητήσεις νέα γραμμή από τη HOL για το double-play, και εγκατέστησέ την στο δωμάτιό σου. Έτσι μπορείς να δοκιμάσεις τί παίζει με την HOL, χωρίς να διακυνδινεύει να ταλαιπωρείται όλο το σπίτι με τυχόν κακές υπηρεσίες.

hzaf
05-01-09, 17:06
επειδη σκεφτομαι τελευτεα να αλλαξω απο ΟΤΕ προς HOL ποια ειναι ι κατασταση τωρα.? θετικες ή αρνητικες οι εντυπωσεις? και ποσο καιρο να υπολογιζω οτι θα παρει η ολη διαδικασια (ειδικα το να μεινω χωρις internet και τηλεφωνο ειναι που με καιει!)


ΥΓ υποψην οτι ειμαι στην περιοχη απομαχων κοντα στα τρολευ

Εγώ στην περιοχή του άλσους 6 με το ζόρι.. (έχει πολλά κατσάβραχα εκεί) .. αφού παιδεύτηκα για ένα 4μηνο στα 12 με συνεχείς αποσυνδέσεις. Στη συνέχεια μου άλλαζαν το προφίλ μία σε adsl2 και μία σε adsl2+ ώστε να καταλήξουν σε adsl2+ με συγχρονισμό 6139/870 kbit/s. Η αποκορύφωση βέβαια ήταν το καλοκαίρι να μείνω ένα μήνα χωρίς σύνδεση και τηλέφωνο, ''έτσι ξαφνικά'' που λέει και το άσμα. Εννοείται πως το λογιστήριο τους μέχρι σήμερα μου χρεώνει πολύ χαλαρά και με υπερβολική άνεση 12άρα γραμμή. :rofl:

KGP
07-01-09, 00:58
χμμμ οποτε παραμενω ως εχει ΟΤΕ.... δεν ειμε για δοκιμες... ειναι εργαλειο δουλειας το ολο θεμα και οχι εργαλειο πειραματων...

mellodos
30-12-12, 16:40
Καλησπέρα , ξεθάβω αυτό το θέμα με αφορμή ένα βασικό ερώτημα που με απασχολεί. Μένω Περισσό (dslam Ν.φιλαδελφεια) και σε τηλ .επικοινωνία που είχα με την hol μου είπαν πως ενώ υπάρχει διαθέσιμο pots στην περιοχή , πάραυτα το αν θα μου δώσουν pots ή voip θα αποφασιστεί την στιγμή που θα συνδεθεί η γραμμή και δεν μπορούν να μου εγγυηθούν εκ των προτέρων τι τηλεφωνία θα μου παρέχουν! :mad: Μένω σε μονοκατοικία 3οροφη και επειδή θα κρατήσω μια κοινή γραμμή για όλους τους ορόφους , το voip απορρίπτεται αμετάκλητα και δια ροπάλου!! Υπάρχουν τυχόν εμπειρίες απο πρόσφατες ενεργοποιήσεις στην περιοχή; Ευχαριστώ.

bill27
30-12-12, 22:22
Καλησπέρα , ξεθάβω αυτό το θέμα με αφορμή ένα βασικό ερώτημα που με απασχολεί. Μένω Περισσό (dslam Ν.φιλαδελφεια) και σε τηλ .επικοινωνία που είχα με την hol μου είπαν πως ενώ υπάρχει διαθέσιμο pots στην περιοχή , πάραυτα το αν θα μου δώσουν pots ή voip θα αποφασιστεί την στιγμή που θα συνδεθεί η γραμμή και δεν μπορούν να μου εγγυηθούν εκ των προτέρων τι τηλεφωνία θα μου παρέχουν! :mad: Μένω σε μονοκατοικία 3οροφη και επειδή θα κρατήσω μια κοινή γραμμή για όλους τους ορόφους , το voip απορρίπτεται αμετάκλητα και δια ροπάλου!! Υπάρχουν τυχόν εμπειρίες απο πρόσφατες ενεργοποιήσεις στην περιοχή; Ευχαριστώ.

εμενα μου ειχανε πει εξ αρχης οτι θα μου εδιναν voip οταν τους ρωτησα,ξαναπαρε κ ρωτα...
εδω και 3 χρονια + με voip και δεν εχω κανενα προβλημα,η τηλεφωνια πολυ καλη οπως και το internet.

Vitruvian78
30-12-12, 22:41
Καλησπέρα , ξεθάβω αυτό το θέμα με αφορμή ένα βασικό ερώτημα που με απασχολεί. Μένω Περισσό (dslam Ν.φιλαδελφεια) και σε τηλ .επικοινωνία που είχα με την hol μου είπαν πως ενώ υπάρχει διαθέσιμο pots στην περιοχή , πάραυτα το αν θα μου δώσουν pots ή voip θα αποφασιστεί την στιγμή που θα συνδεθεί η γραμμή και δεν μπορούν να μου εγγυηθούν εκ των προτέρων τι τηλεφωνία θα μου παρέχουν! :mad: Μένω σε μονοκατοικία 3οροφη και επειδή θα κρατήσω μια κοινή γραμμή για όλους τους ορόφους , το voip απορρίπτεται αμετάκλητα και δια ροπάλου!! Υπάρχουν τυχόν εμπειρίες απο πρόσφατες ενεργοποιήσεις στην περιοχή; Ευχαριστώ.

Μην ανησυχεις. Σπάνια δινουν voip πλέον. Εγω εχω voip γιατι ειμαι απο τους πρωτους συνδρομητές που συνδεθηκαν την εποχη που εδινε μονο voip η hol. Παντως ακομη και αν σου δωσουν voip, θα είναι προσωρινό, και μπορεις να αιτηθείς την μετατροπη της συνδεσης με την πρωτη ευκαιρια που υπαρξει διαθεσιμη πορτα. Δεν θα σου το αρνηθουν εφοσον δεν επιθυμεις τετοια μορφη τηλεφωνιας. Επιπλεον υπαρχει συνδεσμολογια που μπορεις να κανεις ακομη και σε αυτη την περιπτωση, ωστε να λειτουργουν ολες οι πριζες σου. Καλη ενεργοποιηση.

nik16v
31-12-12, 08:30
Εγώ μένω Φιλ/φεια (περιοχή κοντά στο σταθμό Περισσού) αλλά πέφτω στο DSLAM Νέας Ιωνίας.
Από χθες 13.00 με τις βροχές δεν έχω τηλέφωνο και το internet (24) έχει πρόβλημα 1450/50.

Vitruvian78
31-12-12, 11:28
Εδω ολα αψογα.....

mirtiano
31-12-12, 12:27
KGP,μην τρεφεις αυταπατες,ολες οι εταιρειες εχουν τα πανω τους και τα κατω τους.Ολες προσπαθουν με το ελαχιστο δικτιακο κοστος να εχουν την μεγαλυτερο πελατολογιο.Οποτε πεφτει το bandwith και καποιοι πελατες μετακομιζουν,οποτε το bandwith βελτιωνεται καπως,προσωρινα μεχρι να ξαναμαζεψουν τον χαμενο αριθμο αυτων που εφυγαν,αντε παλι απο την αρχη.Ολες οι εταιρειες την ιδια τακτικη εχουν.Μην περιμενεις πολλα απο μια οικιακη adsl που οι εταιρειες την θεωρουν φτηνη.Σε οποια εταιρεια και αν εισαι,για κανε μια ας την πουμε επαγγελματικη συνδεση,ακριβοτερη,να δεις πραγματικα διαφορες...Αλλα ειπαμε ''ακριβοτερη'' (με οποιες τεχνικες αλλαγες αυτη συνεπαγεται πχ ομοαξωνικη καλωδιωση κλπ).
Αν διαβασα καλα εισαι περιπου 200 μετρα απο τα dslam.Να θεωρεις τον εαυτο σου ευτυχη για αυτο.Σου μιλαει αυτος που ειναι 3 χιλιομετρα τουλαχιστον μακρια απο αυτα τα καταραμενα με 57-58 db εξασθενιση σηματος.

Συμβουλη: Αν εισαι καλα με τον ΟΤΕ κατσε εκει...

aris2341
04-05-13, 02:47
Καλημέρα σας, βρίσκομαι στη Νέα Χαλκηδόνα στη Λ.Δεκελείας στις αρχές (προς Αχαρνών). Εχω τηλεφωνία και ιντερνετ Connex και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα , χρόνια τώρα. Τελευταία σκέφτομα να τα μεταφέρω όλα στη Hol - έχει κάποια πολύ ελκυστικά πακέτα.
Τι με συμβουλεύετε , να προχωρήσω στην αλλαγή ή θα βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο μετά ?
Είναι επαγγελματικός χώρος και δε μπορεί να μείνει χωρίς τηλέφωνο ούτε μία ώρα.
ευχαριστώ

Vitruvian78
04-05-13, 09:07
Αν προκειται για επαγγελματικό χώρο που δεν μπορει να μεινει χωρις τηλεφωνο ουτε μια ώρα, τοτε παραμενεις ΟΤΕ. Η hol είναι πολυ καλή απο πλευράς υπηρεσιών αλλά κατα την ενεργοποιηση μπορει να ταλαιπωρηθείς. Μπορεί η αλλαγη απο ΟΤΕ να γινει χωρις να το καταλαβεις καν, ή να μείνεις χωρίς υπηρεσιες απο μερικες ωρες εως και μερικές μέρες! Απο τη στιγμή που θα ενεργοποιηθείς ομως θα μεινεις πληρως ικανοποιημενος. Εκτος κι αν υπολογησεις οτι η φορητοτητα θελει τουλαχιστον 10 εργασιμες ημερες οποτε να μελετησεις να την κανεις σε εποχη διακοπων για εσενα που ο επαγγελματικο σου χωρος δεν θα επιρρεστεί τόσο αν μεινεις και καποιες μερες off (πχ το καλοκαιρι στις διακοπες)

aris2341
04-05-13, 10:27
ας πούμε ότι ολοκληρώνεται η φορητότητα σε μια περίοδο διακοπών πχ. τον Αύγουστο , μετά πως είναι η κατάσταση ?
σε περίπτωση κακοκαιρίας π.χ. μήπως υπάρχουν διακοπές στη γραμμή ? ή όποτε πέφτει το ίντερνετ να μην έχει τηλέφωνο ?

ευχαριστώ

Vitruvian78
04-05-13, 12:09
Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ζήτημα διακοπών ουτε μια φορά, περα απο τις πρωτες μερες της ενεργοποίησης το 2007. Δεν με εχει αφήσει λεπτό χωρίς τηλέφωνο ή ιντερνετ.

vforvendetta85
04-05-13, 15:11
Εκτος κι αν υπολογησεις οτι η φορητοτητα θελει τουλαχιστον 10 εργασιμες ημερες οποτε να μελετησεις να την κανεις σε εποχη διακοπων για εσενα που ο επαγγελματικο σου χωρος δεν θα επιρρεστεί τόσο αν μεινεις και καποιες μερες off (πχ το καλοκαιρι στις διακοπες)

Καλοκαιρινές διακοπές έχουν και οι Οτετζήδες.Οπότε οι μέρες φορητότητας δεν μπορούν να καθορισθούν.Μην ξεχνάς τι έγινε πέρσι το καλοκαίρι(ειδικά τον Αύγουστο),που όλα πήγαν πίσω.

giorg
08-05-13, 12:45
Καλοκαιρινές διακοπές έχουν και οι Οτετζήδες.Οπότε οι μέρες φορητότητας δεν μπορούν να καθορισθούν.Μην ξεχνάς τι έγινε πέρσι το καλοκαίρι(ειδικά τον Αύγουστο),που όλα πήγαν πίσω.

ε, οι διακοπές είναι διακοπές τι να κάνουμε; :p εσένα και το μαγαζάκι σου θα περιμένουν οι άνθρωποι..;
η λύση ίσως ήταν να βάλεις δεύτερη γραμμή και μετά να κοψεις την παλιά, δεν ξέρω αν είναι εφικτό, μπορεί να γράφω βλακείες, ας διορθώσει ή επιβεβαιώσει όποιος ξέρει. βέβαια θα κοστίσει παραπάνω.

Vitruvian78
08-05-13, 14:37
ε, οι διακοπές είναι διακοπές τι να κάνουμε; :p εσένα και το μαγαζάκι σου θα περιμένουν οι άνθρωποι..;
η λύση ίσως ήταν να βάλεις δεύτερη γραμμή και μετά να κοψεις την παλιά, δεν ξέρω αν είναι εφικτό, μπορεί να γράφω βλακείες, ας διορθώσει ή επιβεβαιώσει όποιος ξέρει. βέβαια θα κοστίσει παραπάνω.
Νομιζω οτι θελει να διατηρησει τον αριθμό του, που στην περιπτωση αυτη δεν γινεται, παρα μονο με φορητοτητα

@ ADSLgr.com All rights reserved.