PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Router



pavlos77
30-12-08, 18:51
Αρχικά(ένα χρόνο τώρα) χρησιμοποιούσα το modem του ΟΤΕ(Philips CGA3600N/TE).Όλα πήγαιναν μια χαρά και τις προάλες πήγα να αγοράσω ενα router(D-LINK DIR-300) γιατί θα πάρω καινούριο PC και πήγα να το δοκιμάσω στο παλιό μου PC κ' παρατήρησα πως καθώς σέρφαρα μου έκανε αποσυνδέσεις που κ' που αλλά το router έδειχνε πως όλα πήγαιναν μια χαρά ενώ εγω δεν μπρούσα να μπω στο ιντερνετ κ έπρεπε να κανω reboot το router αλλα οταν το εκανα reboot, δεν ήταν ανοιχτό το λαμπάκι του ethernet κ έπρεπε να βάλω κ' να το βγάλω για να ξαναμπεί. Οποιος μπορει ας βοηθήσει!!!:rolleyes:


Υ.Γ=Το νεο router που πήρα είναι router και οχι modem router για αυτό πρεπει να έχω συνδεδεμένο κ' το router!!!

maik
30-12-08, 21:32
Υ.Γ=Το νεο router που πήρα είναι router και οχι modem router για αυτό πρεπει να έχω συνδεδεμένο κ' το router!!!

Για καντο πιο λιανα αυτο. Στην γραμμη επανω πιο συνδεεις;

sdikr
30-12-08, 23:23
Ξεκινάς με αλλαγή καλωδίου, μετά με firmware, και μετά πάμε στις ρυθμίσεις του, (πχ static ip, pppoe, dynamic, etc)

mirtiano
31-12-08, 09:31
καλημερα καλη χρονια

οχι και τα δυο . μ ο ν ο το ρουτερ θα χρησιμοποιησεις.

pavlos77
31-12-08, 15:37
Για καντο πιο λιανα αυτο. Στην γραμμη επανω πιο συνδεεις;
Το modem

Ξεκινάς με αλλαγή καλωδίου, μετά με firmware, και μετά πάμε στις ρυθμίσεις του, (πχ static ip, pppoe, dynamic, etc)
Αλλαξα καλωδιο.Ολα ειναι οκ τωρα.Αλλα update στο firmware δεν χρειαζεται να κανω γιατι μου λεει πως εχω το πιο καινουριο.Οσο για τις ριθμυσεις δεν ξερω.Εσυ θα μου πεις :p

καλημερα καλη χρονια

οχι και τα δυο . μ ο ν ο το ρουτερ θα χρησιμοποιησεις.
Δεν γινεται γιατι το router που αγοαρασα δεν ειναι κ μοντεμ μαζι!! :hmm:
Αλλα και να γινοταν αυτο με καποιο τροπο το ρουτερ δεν εχει θυρα για καλωδιο τηλεφωνου!!:(

maik
31-12-08, 16:45
Το modem

Αλλαξα καλωδιο.Ολα ειναι οκ τωρα.Αλλα update στο firmware δεν χρειαζεται να κανω γιατι μου λεει πως εχω το πιο καινουριο.Οσο για τις ριθμυσεις δεν ξερω.Εσυ θα μου πεις :p

Δεν γινεται γιατι το router που αγοαρασα δεν ειναι κ μοντεμ μαζι!! :hmm:
Αλλα και να γινοταν αυτο με καποιο τροπο το ρουτερ δεν εχει θυρα για καλωδιο τηλεφωνου!!:(

Αν καταλαβα καλα . Συνδεεις την γραμμη πανω στο μοντεμ , απο εκει πας με ενα ethernet καλωδιο στο ρουτερ και στην συνεχεια δινεις σε 2 PC.

1. Ποιος ο λογος της χρησης ρουτερ και οχι ενος απλου switch;
2. Αν τελικα κρινεις οτι υπαρχει σοβαρος λογος, εχεις ορισει σωστα τα gateway στο ρουτερ; DHCP ποιο μηχανημα κανει απο τα δυο;

3. Υπευθυνο για την συνδεση στο ιντερνετ ειναι το μοντεμ και μονο το μοντεμ. Αν οι ενδειξεις του σου λενε οτι εχει γινει συνδεση τοτε ψαξε στις ρυθμισεις οπως παραπανω.

emeliss
31-12-08, 17:31
Το D-Link είναι ασύρματο ρούτερ χωρίς adsl interface.

Αν το philips παραμένει συγχρονισμένο θα πρέπει να μεταφερθεί το topic στο κατάλληλο sub-forum

@ ADSLgr.com All rights reserved.