PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρό πρόβλημα αποσυνδέσεων



Homesick_Alien
31-12-08, 00:49
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Πριν από περίπου ένα μήνα άρχισε να μου παρουσιάζεται πρόβλημα αποσυνδέσεων στη γραμμή μου [24άρα hibox]..
Με τον καιρό το πρόβλημα επιδεινώθηκε μέχρι που έφτασε το σημείο που η σύνδεσή μου ήταν ουσιαστικά άχρηστη. Οποτεδήποτε προσπαθούσα να κάνω κάποια κίνηση που απαιτούσε λίγο παραπάνω bandwidth[downloading, streaming, ακόμα και στο youtube] η σύνδεση έπεφτε..
Πλέον έχει φτάσει στο σημείο που κατα διαστήματα με το που συνδέεται δεν περνάνε πάνω από 30 δευτερόλεπτα και είναι πάλι κατω..

Όπως καταλαβαίνεται ουσιαστικά είναι σαν να μην έχω internet..

Προφανώς επικοινώνησα με την HOL οπού αφού κάναν επιτόπου ένα test στην γραμμή μου και μου είπαν ότι το πρόβλημα δεν είναι εντός σπιτιού άλλα έχει να κάνει με την γραμμή. Μετά από κάποιες μέρες δέχτηκα τηλεφώνημα από έναν τεχνικό του ΟΤΕ ο οποίος το μόνο που μου είπε είναι ότι το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τον ΟΤΕ αλλά με την HOL και ότι στέλνουν σε αυτόν τις βλάβες επειδή οι ίδιοι δεν έχουν τεχνικούς.

Όπως καταλαβαίνεται έχω μπει σε ένα τριπάκι που ούτε που ξέρω το πως και πότε θα βγω..

Βασικά ήθελα να ρωτήσω αν 1ον υπάρχει περίπτωση το όλο πρόβλημα να έχει να κάνει με το router μου[jetspeed 520+] ,2ον αν όχι τότε πως μου προτείνεται να κινηθώ ώστε να βγάλω μια άκρη και να φτιάξουν την γραμμή μου και 3ον αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιώσω την κατάσταση μέχρι να αποκαταστήσουν τη βλάβη[πχ να μειώσω κιάλλο την ταχύτητα που συγχρονίζομαι ή κάτι παρόμοιο]...

μερικά screens:
http://img512.imageshack.us/img512/3725/dslparamsfr8.th.jpg (http://img512.imageshack.us/my.php?image=dslparamsfr8.jpg)

http://img512.imageshack.us/img512/70/dslparams2by1.th.jpg (http://img512.imageshack.us/my.php?image=dslparams2by1.jpg)


////Δεν σχολιάζω καν το ότι εδώ και μήνες συγχρονίζω σε τόσο χαμηλές ταχύτητες.. Το έχω συνηθίσει..

Vitruvian78
31-12-08, 11:41
Η περίπτωσή σου ακούγεται σαν κλασσική περίπτωση βραχυκυκλώματος, το οποίο είτε οφείλεται σε βραχυκύκλωμα που δημιουργείται μέσα στο σπίτι, ή στον κεντρικό πίνακα του σπιτιού σου όπου φτάνουν τα καλώδια του ΟΤΕ, ή στο αστικό κέντρο της περιοχής σου. Η συμβουλή μου είναι να τους ταράξεις στα τηλεφωνήματα μέχρι να σου επιδιορθώσουν τη βλάβη, και να ζητήσεις πίστωση χρημάτων για όλο το διάστημα που έχεις προβλήματα. Πληρώνεις χρήματα γι αυτή τη σύνδεση και απαιτείς να έχεις σωστές υπηρεσίες. Η HOL σ'αυτά είναι εξυπηρετική. Ζήτα να έρθει και τεχνικός στην ανάγκη να δει και να καταγράψει το πρόβλημα. Αν πάλι το πρόβλημα είναι στο αστικό κέντρο της περιοχής σου με τον ΟΤΕ, τότε πρέπει η HOL να βρει τη λύση με τον ΟΤΕ. Αλλά μην τους αφήνεις έτσι.

Μπορεί να φταίει και το ρουτερ σου. Αν είναι ζήτα να σου το αντικαταστήσουνε με ένα άλλο. Πες τους και καλά οτι δεν λειτουργεί σωστά και οτι εντόπισες οτι έχει πρόβλημα το ρούτερ και θα σου στείλουνε άλλο (απλά νομίζω θα πρέπει να δώσεις αυτό που έχεις πίσω στον κούριερ όταν θα φτάσει το καινούριο). Επίσης, έχεις εγκαταστήσει φίλτρα σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού που συνδέονται με τηλεφωνικές συσκευές;

Μου έχει περάσει και η εξης θεωρία συνομοσίας απο το μυαλό. Έγω έχω το double-play με αριθμοδότηση κατευθείαν απο την HOL. Είναι γνωστό όμως ότι ο ΟΤΕ είναι αυτός που φτιάχνει όλες τις συνδέσεις μια που αυτές γίνονται μέσω του δικού του δικτύου έτσι κι αλλιώς. Έχω την εντύπωση οτι ο ΟΤΕ ενδεχομένως να δημιουργεί προβληματικές συνδέσεις, ώστε ο συνδρομητής να μην μπορεί να απολαμβάνει σωστές υπηρεσίες, και τελικά να ξεκόβει από τους εναλλακτικούς και να γυρνάει στον ΟΤΕ....δεν ξέρω, αλλά κάποτε είχα κι εγώ το hibox σε συνδιασμό με ΟΤΕ που εχεις κι εσύ και οι ταχύτητές μου ήταν πολύ καλύτερες από το double-play που έχω τώρα. Πιστεύω οτι η σύνδεσή μου τότε ήταν καλή γιατί η γραμμή μου ανήκε στον ΟΤΕ. Απλά κάθε φορά που ΟΤΕ έκανε κάποια αναβάθμιση στο δίκτυό του μου κοβότανε το ιντερνετ και 2 και 3 ημέρες, γι αυτό και αποφάσισα να πάω στο δίκτυο της HOL σε νέο βρόνχο. Αλλά στο νέο βρόνχο και χαμηλότερες ταχύτητες έχω και όχι ιδιαίτερα καλή τηλεφωνία. Έχω καλέσει τεχνικό και μου είπε οτι το σήμα έρχεται απο τον ΟΤΕ εξασθενημένο. Ο ΟΤΕ λέει ότι είναι όλα εντάξει από την πλευρά του, η HOL λέει το ίδιο....οπότε εκεί είναι που σταματάνε όλα και είτε μένεις με προβληματική σύνδεση και το παίρνεις απόφαση οτι αυτή είναι η σύνδεσή σου, είτε διακόπτεις και πας σε άλλο πάροχο (κάτι που μπορεί να σου επιφέρει και επίλυση στο πρόβλημα).

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 23 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης από τα στοιχεία της γραμμής σου νομίζω ότι είσαι λίγο μακρυά από το DSLAM της περιοχής σου (έχεις attenuation 32,5 db, αυτός ο αριθμός δηλώνει την απόστασή σου από το κέντρο και είναι σχετικά υψηλός, όχι πολύ όμως), οπότε λογικά δεν μπορείς να πιάσεις τα 24Mbps, αλλά κάτι εως 24. Αυτή τη στιγμή λέει οτι η γραμμή σου πιάνει γύρω στα 6Mbps. Ξέρεις αν παλιότερα, πριν αρχίσουν τα προβλήματα, έπιανες πιο υψηλή τιμή από τα 6; Αν ναι, τότε πάω πάσο, αν όχι, θα σου πρότεινα να ζητήσεις να σε βάλουν στο πακέτο των 6Mbps, αν συνεχίσεις να πιάνεις 6 και μετά την επίλυση των προβλημάτων, γιατί αυτή τη στιγμή πληρώνεις περισσότερα για να έχεις 24, χωρίς όμως στην περίπτωσή σου να μπορείς να τα πλησιάσεις κάν (αν κρίνω από την απόστασή σου δεν νομίζω να τα πιάνεις και στις καλές μέρες, έτσι κι αλλιώς).

aa144
31-12-08, 18:35
Ζήτα να πας στο πακέτο 6 και αν και πάλι κάνει τα ίδια, ζήτα να σε βάλουν σε ADSL2. Αν δεν πιάσει ούτε αυτό, πάρε ένα Conn-X για να αναγκαστούν οι ΟΤΕτζήδες να σου φτιάξουν τη γραμμή.

TYRONAGA
04-01-09, 19:57
ειχα συχνές αποσυνδέσεις και προφανώς έφταιγε το jetspeed γιατί μόλις μου το άλλαξαν με το fritzbox λύθηκαν ολα τα προβλήματα.

emeliss
04-01-09, 20:03
Δοκίμασε με άλλο router.

Vitruvian78
04-01-09, 20:22
Ή ζήτα να σου στείλουνε άλλο ρούτερ. Απλά θα πρέπει να στείλεις αυτό που έχεις πίσω.

k_77
04-01-09, 20:29
+ 1 ψήφος, δοκίμασε με άλλο router

@ ADSLgr.com All rights reserved.