PDA

Επιστροφή στο Forum : Και άντε να βρείς άσπρη μέρα!



koki28
31-12-08, 02:49
Παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με ένα πρόβλημα που έχει παρουσιαστεί με την σύνδεσή μου όπου εδώ και τρείς ημέρες δεν έχω internet. Το router μου είναι της Baudtec μοντέλο TW263R4-A0 και το οποίο στο log του έχει το εξής error: err=-3001 rn_p=804cfef0.
Θα ήθελα να τονίσω ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει δικτυακό πρόβλημα και προφανώς περιορίζεται σε κάποια ρύθμιση του PC ή του router (ελπίζω ...:hmm:)
Εν κατακλείδι σας ενημερώνω ότι το πρόβλημα ξεκίνησε με συχνές διακοπές σύνδεσης για να καταλήξει σε πλήρη διακοπή.
Θα εκτιμούσα βαθήτατα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε.
Ευχαριστώ !!!

mirtiano
31-12-08, 09:18
Καλημερα φιλε μου και καλη χρονια.
Δυστυχως δεν γνωριζω το συγκεκριμενο μοντελο αλλα γιατι δεν του κανεις ενα reset να επανελθει στις εργοστασιακες ρυθμισεις και να το ξανασεταρεις απο την αρχη?
Επισης αρκετη βοηθεια θα βρεις στα μενου του site παρουσιασεις-αρθρα-πληροφοριες οπου σχολιαζονται ή και επεξηγουνται τα πεδια των ρυθμισεων διαφορων μοντελων,ισως και του δικου σου ρουτερ.

cyber_fiber
31-12-08, 18:48
πες μας αν ειναι σταθερο ή αναβοσβήνει το dsl?
αν ειναι σταθερο τοτε reset και setup το router απο την αρχη
αν ειναι σβηστο ή αναβοσβηνει τοτε αποσυνδεεις τα παντα απο την γραμμη, αφηνεις μονο του router και βλεπεις αν σταθεροποιείται το dsl αν παλι οχι.. δήλωσε το βλαβη

NiKapa
01-01-09, 02:16
Βγαλε το απο το ρευμα για κανα 20' και οπως λενε παραπανω ..reset & setup ξανα..
Αν δεν στρωσει και δεν εχεις εφεδρικο ρουτερ καλεσε το 1242 για το σφαλμα η δωστο βλαβη στο 121..
Καλη Χρονια!

tsek
01-01-09, 19:19
Πρώτα απο όλα κοιτα το dsl λαμπάκι.αν είναι σταθερό.

kyriakosx
03-01-09, 17:21
Παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με ένα πρόβλημα που έχει παρουσιαστεί με την σύνδεσή μου όπου εδώ και τρείς ημέρες δεν έχω internet. Το router μου είναι της Baudtec μοντέλο TW263R4-A0 και το οποίο στο log του έχει το εξής error: err=-3001 rn_p=804cfef0.
Θα ήθελα να τονίσω ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει δικτυακό πρόβλημα και προφανώς περιορίζεται σε κάποια ρύθμιση του PC ή του router (ελπίζω ...:hmm:)
Εν κατακλείδι σας ενημερώνω ότι το πρόβλημα ξεκίνησε με συχνές διακοπές σύνδεσης για να καταλήξει σε πλήρη διακοπή.
Θα εκτιμούσα βαθήτατα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε.
Ευχαριστώ !!!
Φιλος πρωτα απ'ολα συνδεσε το ρουτερ στην κεντρικη μπιζα του τηλεφωνου και δες αν συγχρονιζη αν οχι τοτε παρε τον οτε και δηλωσε βλαβη .
Ειχα το ιδιο προβλημα και ηταν καθαρα βλαβη απο τον οτε ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.