PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το MSN



_stargazer
31-12-08, 13:42
Από εχθές τουλάχιστο (δεν είχα τη δυνατότητα να το δοκιμάσω νωρίτερα)
δεν μπορώ να μπω στο MSN με Tellas.
Με άλλη σύνδεση έχω κανονικά MSN....

Συμπέρασμα; Το κόβουνε για κάποιο λόγο;
Άλλος με τέτοιο πρόβλημα;

chrispen
31-12-08, 15:33
εγω με tellas δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.

Davout
31-12-08, 17:13
Δοκίμασε να αλλάξεις PPoA με PPoE ή MTU#, κάτι από αυτά θυμάμαι έφταιγε... :p

geovision
31-12-08, 18:55
Εντάξει με όλη την καλή διάθεση ο τίτλος είναι σκέτη αμαρτία. Δεν κόβει καμία τελλάς κανένα μσν. Όλα καλά!

_stargazer
01-01-09, 12:36
Λοιπόν, λείπω φαντάρος (που σημαίνει δεν έχω πειράξει τίποτα σε ρυθμίσεις routers Κτλ), γυρνάω σπίτι για γιορτές και το msn μου δε δουλεύει και βγάζει στο troubleshouting πρόβλημα στις πόρτες τις υπηρεσίας ("βασικές θύρες"). Στο ίδιο PC, χωρίς αλλαγές, firewall κτλ. αλλάζω provider... Μπαίνει το msn. Σε 2ο pc ακριβώς τα ίδια! Πως το εξηγείτε; :)

Τεσπα θα τη βρούμε την άκρη... Όντως ο τίτλος είναι λίγο.. κάπως :p
Καλή χρονιά σε όλους ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

NiKoS_135
02-01-09, 22:05
Και γω εχω το ιδιο προβλημα:sorry:... Στην αρχη μου εβγαζε το προβλημα στο αρχειο host αλλα τωρα τα δειχνει ολα ok και παρολα αυτα δεν συνδεεται.
btw εχω κανει προσφατα και format...
Καμια ιδεα?

bohemis09
06-01-09, 03:26
Ακριβως και σε εμενα το ιδιο συμβαινει...μου βγαζει πως εχει προβλημα με τα key ports..απενεργοποιησα firewall κτλ και παλι δεν γινεται τιποτα..ετσι στα καλα καθουμενα..κατι πρεπει να παιζει με την τελλας

Antre
06-01-09, 03:52
Ρε παιδιά έλεος. Γιατί να φταίει η Τελλας; Χίλιοι-δυο λόγοι μπορεί να φταίνε... πρέπει σώνει και καλά να φταίει ο παροχός σας;

mperpis
06-01-09, 09:41
πατας
εκτελεση: cmd (γραμμη εντολων)
netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled

zak
06-01-09, 15:54
Δεν έχει να κάνει με τον υπολογιστή, είναι θέμα ISP. Έχω δοκιμάσει με 4 υπολογιστές 2 διαφορετικά λειτουργικά (vista,xp) και πάλι δεν μπαίνω. Το ένα είναι λαπτοπ και από την δουλειά μπαίνω μια χαρά.

bohemis09
06-01-09, 19:13
Δεν έχει να κάνει με τον υπολογιστή, είναι θέμα ISP. Έχω δοκιμάσει με 4 υπολογιστές 2 διαφορετικά λειτουργικά (vista,xp) και πάλι δεν μπαίνω. Το ένα είναι λαπτοπ και από την δουλειά μπαίνω μια χαρά.

Πολυ σωστα....αν ανατρεξει καποιος στο troubleshoot θα διαβασει πως ενδεχεται ο isp να εχει αλλαξει καποιες ρυθμισεις με αποτελεσμα την μη ομαλη λειτουργεια του msn.για αυτο οσοι ειναι σιγουροι πως δεν φταει ο isp ας το ψαξουν καλυτερα το θεμα.το σιγουρο ειναι πως δεν φταιει ο υπολογιστης,το ρουτερ και οτι εχει να κανει με προσωπικο εξοπλισμο.το προβλημα πιθανον να ειναι γενικο(τελλας) καθως αρκετοι απο εμας εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα.

Antre
06-01-09, 19:52
Ρε παιδιά με άλλο πρόγραμμα δοκιμάσατε, όπως amsn (http://www.amsn-project.net/) ;

Ακόμη είστε σίγουροι ότι δεν παίζει τίποτα με καμιά ρύθμιση στο router;

manual2100
08-01-09, 13:01
δοκίμασε pppoe και mtu 1450

bohemis09
10-01-09, 07:07
δοκίμασε pppoe και mtu 1450

πολυ σωστος..επιασε..
υπαρχει,ομως, καποια επιπτωση με την αλλαγη αυτη ??.Εγω το ειχα σε pppoa και mtu 1492

Antre
10-01-09, 13:11
pppoa είναι για ΑΡΥΣ. Αν είσαι στο ιδιόκτητο είναι όπως το είπε ο manual:oneup:

bohemis09
11-01-09, 22:30
ναι ειμαι στο ιδιοκτητο..ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.