PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet, Τεχνική Υποστήριξη, "Χαμήλωμα" Downstream



Rohas
31-12-08, 18:58
Καλησπέρα
να αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου σε αυτά τα θέματα που κατά καιρούς γίνονται σχόλια...Εδώ και 1 μήνα παρατηρώ μείωση (κατά το ήμισυ περίπου) της downstream ταχύτητας (όσο αφορά το συγχρονισμό της ADSL γραμμής μου).
Συγκεκριμένα συγχρόνιζα στα 8,8-9,5 (περιοχή Καλογρέζα Ν.Ιωνίας, από αυτά που έχω διαβάσει και λόγω της απόστασης ικανοποιητική ταχύτητα) και ξαφνικά έπεφτε στα 3,5-4,2...Πήρα τηλ. την Τεχνική Υποστήριξη της Forthnet, ανάφερα το πρόβλημα και την επόμενη εργάσιμη ανέβαινε στα φυσιολογικά της όρια...Αυτό για 3-4 μέρες ώσπου και μετά κατέβαινε στα όρια που ανάφερα...Πάλι τηλ., πάλι αναφορά, πάλι την επόμενη ανέβαινε και μετά πάλι πτώση.Την 3η φορά που τους κάλεσα με ενημέρωσαν ότι έχει δρομολογηθεί τεχνικός για έλεγχο των καλωδιώσεων και φυσικά αντέδρασα μιας και γνωρίζω ότι
ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΤΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (ή δεν διαπιστώσουν κάποιο πρόβλημα μέχρι κατανεμητή πολυκατοικίας) υπάρχει χρέωση...Μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλ. για το πότε θα έρθει ο τεχνικός, οπότε το άφησα έτσι και θα ρωτούσα τον τεχνικό περί χρεώσεων..Σήμερα με κάλεσαν στο κινητό για να κανονίσω τα περί επισκέψεως του τεχνικού και είμουνα αρκετά επίμονος στο θέμα της χρέωσης και έμαθα τα εξής
1) Η εταιρεία που στέλνει τεχνικό για έλεγχο ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ FORTHNET (μάλιστα προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες και σε άλλους παρόχους)
2) Ο τεχνικός θα ελέγξει καφάου, κατανεμητή πολυκ. & καλωδίωση σπιτίου ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ !!!! Άσχετα με το αν διαπιστώσει πρόβλημα εντός ή εκτός οικίας...Μάλιστα μου ανάφερε η κοπέλα οτί χρέωση δεν υφίσταται ΟΥΤΕ ΣΤΗ FORTHNET (σε περίπτωση που χρεώσουν τη FORTHNET και αυτή εμένα).... Ούτε επιτόπου πληρωμή ούτε σε κάποιο λογαριασμό αυτής προς εμένα...Φυσικά εκεί έμεινα κάγκελο και προχωρήσαμε για Δευτέρα να έρθει ο τεχνικός να ελέγξει τα καλώδια....
Οπότε σε αναμονή για τον έλεγχο για να αναφέρω και το τι εστί "έλεγχος"....
Απλά αν κάποιος έχει ήδη εμπειρία στο θέμα αυτό θα ήθελα να την έγραφε...

Άντε να μπει ο χρόνος με το συγχρονισμό στα συνηθισμένα του όρια και να παραμείνει εκεί :)

giorgos sv
31-12-08, 19:55
Εμπειρια στο θεμα δεν εχω αλλα επειδη λιγο πιο "κατω" (Αλσουπολη) ημουν παντα στα 4 και εδω και 20 μερες συνεχως στα 3,5 με ενδιαφερει το θεμα του τεχνικου και τι θα σου πει μηπως και τρεχει τιποτα στην περιοχη.Οσο για τις χρεωσεις του καλο θα ειναι να μαθουμε τι γινεται....! Με το καλο η νεα χρονια..

bathan
31-12-08, 20:01
Το πιό πιθανό είναι το, όποιο, πρόβλημα να είναι από τον κατανεμητή σου και μετά οπότε δεν θα χρεωθείς τίποτε. Αν το πρόβλημα εντοπιστεί στην καλωδίωση του σπιτιού σου τότε μόνο θα χρεωθείς την επίσκεψη. Παλαιότερα είχα ζητήσει και εγώ έλεγχο από τεχνικό για κάποιο πρόβλημα που είχα με την σύνδεση και είχαν ανταποκριθεί άμεσα

Rohas
31-12-08, 20:16
Δε διαφωνώ φίλε bathan....και εγώ αυτό γνώριζα όσο αφορά επισκέψεις για έλεγχο...Και για το λόγο αυτό είμουνα αρκετά επιφυλακτικός και τη ρώτησα 3 φορές όσο αφορά τη χρέωση...Και τις 3 φορές μου είπε ακριβώς το ίδιο...πως ότι και να βρεθεί ή και δε βρεθεί χρέωση δε θα υπάρχει...σε καμμία περίπτωση δε θα χρεωθώ....φυσικά και την Δευτέρα θα ρωτήσω και τον τεχνικό για αυτό το θέμα και αν μου πει άλλα θα του πω απλά καλημέρα σου,καλή χρονιά δε σε χρειάζομαι άλλο :)

cyber_fiber
31-12-08, 21:46
περιεργο...:whistle:
κ γω νωμιζα οτι χρεωνουν σε περιπτωση δικου σου προβλημματος στην καλωδιοση

hel
01-01-09, 15:14
Απλά αν κάποιος έχει ήδη εμπειρία στο θέμα αυτό θα ήθελα να την έγραφε...

Άντε να μπει ο χρόνος με το συγχρονισμό στα συνηθισμένα του όρια και να παραμείνει εκεί :)

Έχεις άλλο ρούτερ;

eniac
01-01-09, 18:45
1) Η εταιρεία που στέλνει τεχνικό για έλεγχο ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ FORTHNET (μάλιστα προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες και σε άλλους παρόχους)

Στέλνει ΚΑΙ εξωτερικούς συνεργάτες όπως όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι.


μιας και γνωρίζω ότι
ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΤΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (ή δεν διαπιστώσουν κάποιο πρόβλημα μέχρι κατανεμητή πολυκατοικίας) υπάρχει χρέωση...

Απο χρέωση ισχύει αυτό που ήδη σωστά γνώριζες.

Δοκίμασε να συνδέσεις το router απ' ευθείας στη κεντρική μπρίζα του σπιτιού
με ένα μικρό τηλεφωνικό καλώδιο, αφού πρώτα έχεις βγάλει όλες τις τηλεφωνικές
συσκευές/συναγερμό απ' τη γραμμή.

Rohas
02-01-09, 21:17
και modem αλλαξα, και στην κεντρική πρίζα το έβαλα, και τα splitter/filter τα εβγαλα, και με splitter/filter τα δοκίμασα...Τίποτα...καρφωτό στα 3,8-4,4....
Τώρα για χρέωση τα ίδια ήξερα και εγώ...Αν υπάρξει πρόβλημα από κατανεμητή μέχρι σπίτι χρεώνομαι αλλιώς όχι...Για το λόγο αυτό την ρώτησα 3 φορές τη χρέωση και ήταν κατηγορηματική σε αυτό !!! Έτσι πόσταρα μπας και υπάρχει κάποιος τώρα πρόσφατα που έχει εμπειρία από τεχνικό να μας πει τα περί χρεώσεων.... :)

xmperop1
02-01-09, 23:58
Καλησπέρα
να αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου σε αυτά τα θέματα που κατά καιρούς γίνονται σχόλια...Εδώ και 1 μήνα παρατηρώ μείωση (κατά το ήμισυ περίπου) της downstream ταχύτητας (όσο αφορά το συγχρονισμό της ADSL γραμμής μου).
Συγκεκριμένα συγχρόνιζα στα 8,8-9,5 (περιοχή Καλογρέζα Ν.Ιωνίας, από αυτά που έχω διαβάσει και λόγω της απόστασης ικανοποιητική ταχύτητα) και ξαφνικά έπεφτε στα 3,5-4,2...Πήρα τηλ. την Τεχνική Υποστήριξη της Forthnet, ανάφερα το πρόβλημα και την επόμενη εργάσιμη ανέβαινε στα φυσιολογικά της όρια...Αυτό για 3-4 μέρες ώσπου και μετά κατέβαινε στα όρια που ανάφερα...Πάλι τηλ., πάλι αναφορά, πάλι την επόμενη ανέβαινε και μετά πάλι πτώση.Την 3η φορά που τους κάλεσα με ενημέρωσαν ότι έχει δρομολογηθεί τεχνικός για έλεγχο των καλωδιώσεων και φυσικά αντέδρασα μιας και γνωρίζω ότι
ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΤΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (ή δεν διαπιστώσουν κάποιο πρόβλημα μέχρι κατανεμητή πολυκατοικίας) υπάρχει χρέωση...Μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλ. για το πότε θα έρθει ο τεχνικός, οπότε το άφησα έτσι και θα ρωτούσα τον τεχνικό περί χρεώσεων..Σήμερα με κάλεσαν στο κινητό για να κανονίσω τα περί επισκέψεως του τεχνικού και είμουνα αρκετά επίμονος στο θέμα της χρέωσης και έμαθα τα εξής
1) Η εταιρεία που στέλνει τεχνικό για έλεγχο ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ FORTHNET (μάλιστα προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες και σε άλλους παρόχους)
2) Ο τεχνικός θα ελέγξει καφάου, κατανεμητή πολυκ. & καλωδίωση σπιτίου ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ !!!! Άσχετα με το αν διαπιστώσει πρόβλημα εντός ή εκτός οικίας...Μάλιστα μου ανάφερε η κοπέλα οτί χρέωση δεν υφίσταται ΟΥΤΕ ΣΤΗ FORTHNET (σε περίπτωση που χρεώσουν τη FORTHNET και αυτή εμένα).... Ούτε επιτόπου πληρωμή ούτε σε κάποιο λογαριασμό αυτής προς εμένα...Φυσικά εκεί έμεινα κάγκελο και προχωρήσαμε για Δευτέρα να έρθει ο τεχνικός να ελέγξει τα καλώδια....
Οπότε σε αναμονή για τον έλεγχο για να αναφέρω και το τι εστί "έλεγχος"....
Απλά αν κάποιος έχει ήδη εμπειρία στο θέμα αυτό θα ήθελα να την έγραφε...

Άντε να μπει ο χρόνος με το συγχρονισμό στα συνηθισμένα του όρια και να παραμείνει εκεί :)

Ο τεχνικός (αν γνωρίζει) θα δοκιμάσει πρώτα στον χώρο συνεγκατάστασης να δει τι του δίνει η πόρτα του dslam (αυτό ρώτησε το και θα σου έλεγα απαίτησε το) και μετά θα πρέπει να δοκιμάσει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας,μετά από τον χώρο σου και ίσως θα ελέγξει και το μόντεμ σου,όσο για την καλωδίωση του σπιτίου και για την χρέωση κράταγε μικρό καλάθι.
Το upload έχει αλλάξει?

jack1987
03-01-09, 00:12
Ο τεχνικός (αν γνωρίζει) θα δοκιμάσει πρώτα στον χώρο συνεγκατάστασης να δει τι του δίνει η πόρτα του dslam (αυτό ρώτησε το και θα σου έλεγα απαίτησε το) και μετά θα πρέπει να δοκιμάσει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας,μετά από τον χώρο σου και ίσως θα ελέγξει και το μόντεμ σου,όσο για την καλωδίωση του σπιτίου και για την χρέωση κράταγε μικρό καλάθι.
Το upload έχει αλλάξει?

Στο χώρο συνεγκατάστασης δεν κάνουν έλεγχο οι τεχνικοί που έρχονται στο σπίτι σου.Υπάρχει άλλο τεχνικό τμήμα για αυτό το λόγο

xmperop1
03-01-09, 00:59
Στο χώρο συνεγκατάστασης δεν κάνουν έλεγχο οι τεχνικοί που έρχονται στο σπίτι σου.Υπάρχει άλλο τεχνικό τμήμα για αυτό το λόγο

Εστω αλλά πρέπει να γίνει έλεγχος οπωσδήποτε.

hel
03-01-09, 15:36
και modem αλλαξα, και στην κεντρική πρίζα το έβαλα, και τα splitter/filter τα εβγαλα, και με splitter/filter τα δοκίμασα...Τίποτα...καρφωτό στα 3,8-4,4....
Τώρα για χρέωση τα ίδια ήξερα και εγώ...Αν υπάρξει πρόβλημα από κατανεμητή μέχρι σπίτι χρεώνομαι αλλιώς όχι...Για το λόγο αυτό την ρώτησα 3 φορές τη χρέωση και ήταν κατηγορηματική σε αυτό !!! Έτσι πόσταρα μπας και υπάρχει κάποιος τώρα πρόσφατα που έχει εμπειρία από τεχνικό να μας πει τα περί χρεώσεων.... :)

Aν έχεις speedtouch ή siemens θα μπορούσαμε να δούμε περισσότερα για το πρόβλημα.

Rohas
04-01-09, 16:31
Όταν είχα ρωτήσει μου είπε ότι θα ελέγξει καφάου, κατανεμητή και κατόπιν διαμέρισμά μου....το upload απο 1024 σε 1021....αλλα δε μπορώ να πω οτι εχει αλλαξει μιας και 3 kbps θεωρώ αστεία και μέσα σε επιτρεπόμενα όρια αλλαγή....ίδωμεν....1 μέρα ακόμα αναμονή και αύριο νεώτερα για χρέωση !!!

Rohas
04-01-09, 16:48
hel μάλλον θέλεις διάγραμμα από DMT, επειδή έχω και ένα USR 9107, παραθέτω διάγραμμα από αυτό, ελπίζω να με βοηθήσεις λιγάκι όσο αφορά συχνότητες :)

hel
05-01-09, 12:48
Βλέπεις το ίδιο διάγραμμα όλες τις ώρες;:hmm:
Κάτι σου δημιουργεί θόρυβο σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων.
Δοκίμασε και σε gdmt μήπως καλυτερέψουν τα στοιχεία.

Rohas
05-01-09, 15:57
Το λοιπόν, μόλις έφυγε ο τεχνικός πριν από 30 λεπτά και μου είπε ότι γνώριζα...ότι υπάρχει χαμηλός συγχρονισμός και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, οπότε θα γίνει δήλωση βλάβης στον (π)ΟΤΕ και αναμένω σε 3 εργάσιμες...οπότε hel ο θόρυβος μάλλον θα είναι από κάποιο βραχυκύκλωμα από καφάου-->dslam...το ότι έφτιαχνε παροδικά μάλλον θα οφειλόταν σε reset του dslam...ίδωμεν....

Υ.Γ
μόλς συγχρόνισε η γραμμή - αφού έφυγε ο τεχνικός -, εμφανίστηκε το "fasth path" στην κατάσταση της γραμμής !!
:twisted:
χε χε χε

@ ADSLgr.com All rights reserved.