PDA

Επιστροφή στο Forum : 6600GT AGP-Κατασκευή μικρής ψύκτρας για χρήση με υδρόψυξη



spirosta
24-11-05, 21:03
6600GT AGP-Κατασκευή μικρής ψύκτρας για χρήση με υδρόψυξη
Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω πιο κατατοπιστικό τίτλο.

Όπως πολλοί γνωρίζεται για να μπει υδρόψυξη σε μία 6600GT χρειάζεται ψύξη και ο controller για το AGP που έχουν αυτές οι κάρτες και πολλές φορές το ψύχει η ψήκτρα της GPU.
Παρακάτω είναι μια κατασκευή μιας τέτοιας ψύκτρας με απλά υλικά.
users.ntua.gr/nm03042/6600GT AGP.doc

Δεκτά σχόλια και απόψεις.
Η κατασκευή θα δημοσιευτεί και σε άλλα forum.;)

giorgosc61
24-11-05, 22:40
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Η κατασκευή υδρόψυξης απαιτεί εμπειρία και κατά τη γνώμη δεν είναι σωστό να φτιάχνουμε υδρόψυξη μόνοι μας. Η παραμικρή διαρροή θέτει σε κίνδυνο όχι μόνο τον πανάκριβο εξοπλισμό σας αλλά το κυριότερο διατρέχετε κίνδυνο ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑΣ.

Overclocking ναι αλλά σε λογικά πλαίσια. Ήμουν και είμαι υπέρμαχος της αερόψυξης μια και τα εργοστασιακά συστήματα υδρόψυξης δεν παύει αν και εξειδικευμένοι να τα έχουν κατασκευάσει να έχουν πιθανά ελαττώματα.

Φιλικά πάντα.

spirosta
24-11-05, 23:12
Πολύ σωστός.
Πολύ καλή επισήμανση αν και φαντάζομαι το thread απευθύνεται σε γνώστες και όχι σε άσχετους που θα πάρουν το λάστιχο και θα ρίξουν νερό μέσα στο κουτί για να παγώσει.:p

nefthy
24-11-05, 23:17
Ηλεκτροπληξία από που; Δεν πεθαίνει κανείς με 12V DC :-k

Πέρα από αυτό, γιατί όχι homebrew υδρόψυξη; Αν κατέχεις μηχανολογία και έχεις πρόσβαση σε καλό εξοπλισμό, τι σε εμποδίζει;

Πάντως spirosta, ο τίτλος είναι όντως "παραπλανητικός". Εγώ κατάλαβα για κατασκευή μπλοκ που θα καλύπτει και τον controller :p

NiKapa
24-11-05, 23:22
Δειτε εδω κατι πιο απλο...ασφαλες.. αποτελεσματικο...και κυριως αθορυβο σε σχεση με τις μαμισιες ψυκτρες...http://www.zalman.co.kr/product/cooler/VF700_6600GT_eng.html

nickolas2005
24-11-05, 23:29
Δειτε εδω κατι πιο απλο...ασφαλες.. αποτελεσματικο...και κυριως αθορυβο σε σχεση με τις μαμισιες ψυκτρες...http://www.zalman.co.kr/product/cooler/VF700_6600GT_eng.html

Με θερμοκρασίες κοντά σε αυτές τις αερόψυξης:D:D:D

(Αυτό έχω)

Hwoarang
24-11-05, 23:46
Είστε πολύ υπερβολικοί..

έχω 6600GT Albatron και έχει μία ψύκτρα όσο η κάρτα ολόκληρη και ακόμα και overclocked στο 1GHZ ( απο το 900Hz) έχει θερμοκρασία 42 Κελσίου

giorgosc61
25-11-05, 00:14
Ηλεκτροπληξία από που; Δεν πεθαίνει κανείς με 12V DC :-k

Πέρα από αυτό, γιατί όχι homebrew υδρόψυξη; Αν κατέχεις μηχανολογία και έχεις πρόσβαση σε καλό εξοπλισμό, τι σε εμποδίζει;


Ας μην ξεχνάμε ότι το συνεχές το λαμβάνουμε από μετασχηματιστή, όπως και ότι κοντά στον υπολογιστή συνήθως υπάρχει και ένα πολύπριζο. Ίσως να φαίνεται υπερβολικό αλλά γιατί να ρισκάρεις έστω και το ελάχιστο για ορισμένα FPS παραπάνω. Αγόρασε μια καλή, ακριβή,επώνυμη και αθόρυβη αερόψυξη.

Ηλεκτροπληξία δεν σημαίνει απαραίτητα θάνατο αλλά ένα σύνολο από βλαβών που μπορούν να συμβούν λόγω της διόδου του ρεύματος από το σώμα. Από έγκαυμα μέχρι εγκεφαλική βλάβη και θάνατο.

Καλό είναι να "παίζουμε" με το υπολογιστή αλλά μέχρι εκεί που η υγεία μας δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο.

nefthy
25-11-05, 10:56
@giorgosc61
Δεν διαφωνώ, θεωρώ όμως ιδιαίτερα τραβηγμένη και υπερβολικά απίθανη μια τέτοια πιθανότητα. Σύμφωνοι για την αερόψυξη, την προτιμώ, αλλά η υδρόψυξη είναι πλέον μια ώριμη λύση και αρχίζει να εμφανίζεται και σε ταπεινά pc από παραδοσιακούς κατασκευαστές (κάτι πήρε το μάτι μου από τη nec, επίσης ένα φορητό με νερό, δεν θυμάμαι τον κατασκευαστή)

@Hwoarang
Μάλλον μπερδεύεσαι, σε 6600GT οι μνήμες δουλεύουν κοντά στο GHz (ανάλογα με τον κατασκευαστή) και σίγουρα δεν έχουν αισθητήρα θερμοκρασίας. Αυτό που φαίνεται στον οδηγό είναι η θερμοκρασία του πυρήνα. Όσο για την υπερβολή, απλά το τι θεωρεί ο καθένας "αθόρυβο" είναι σχετικό, το ωραίο με τη Zalman είναι ότι ψύχει καλύτερα και με λιγότερο θόρυβο.

Hwoarang
25-11-05, 13:12
Τότε έχεις δίκιο. Ναι μιλούσα για το GPU.Πράγματι κάνει πολύ θόρυβο η κάρτα

XTCgr
26-11-05, 21:21
Και μια πρόταση απο τον φίλο eleven! http://eleven.orion.gr/

@ ADSLgr.com All rights reserved.