PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL over ISDN....



mstratos
24-11-05, 23:04
Πριν από μερικές ημέρες κατάφερα να ολοκληρώσω τις διαδικασίες που απαιντούταιι για μετατροπή της γραμμής σε aDSL, αγόρασα τον εξοπλίσμό (wireless modem-router linksys WAG54GS) και έκλεισα συμφωνία με τον provider (HOL).
Αφού ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες προσπάθησα να συνδέσω τα εμπλεκόμενα μέρη μεταξύ τους ώστε να επιτύχω τη νέα σύνδεση σε συνσυασμό με τις 2 τηλεφωνικές γραμμές (ADSL over ISDN), δυστυχώς όμως μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι αυτό δεν είναι δυνατόν ταυτόχρονα (!). Αφού επιβεβαίωσα ότι τα καλώδια λειτουργούν κανονικά, θεώρησα ότι το splitter που μου έδωσε ο ΟΤΕ είναι χαλασμένο, αναγκαστικά λοιπόν κατέβηκα μέχρι το ΠΛΑΙΣΙΟ και προμηυέυτηκα ένα νέο.Αποτέλεσμα??? το ίδιο, άρα αθώα και τα δύο splitter. Στη συνέχεια οι υποψίες μου έπεσαν στο router, άδικα όμως κι εκεί διότι όταν το συνδέω απ'ευθείας με την τηλεφωνική γραμμή δίνει ιντερνετ κανονικά.Σειρά του λοιπόν να ενοχοποιηθεί είχε το Netmod της Intracom.Εδώ υπήρχαν βάσιμες υποψίες μιας και από εκεί κόβεται η παροχή τηλεφωνικού σήματος.Αυτό που ανακάλυψα λοιπόν με το Netmod είναι ότι διακόπτει την παροχή σήματος αν ''νιώσει'' ότι η γραμμή διακλαδώνεται πριν ή μετα απο την δική του είσοδο, δηλαδη αν το καλώδιο της τηλ. γραμμής διακλαδωθεί πριν την είσοδο (line) του Netmod ή μετά απο το line του με οποιαδήποτε συσκευή ή οποιοδήποτε διακλαδωτήρα τότε αυτόματα πάυει το σήμα. Επειδή λοιπόν όπως φαντάζει φυσικό θεώρησα το Netmod χαλασμένο δοκίμασα ένα νεότερο, άλλα εις μάτην....τα ιδια...
Πλέον είμαι σε ένα σημείο όπου όταν θέλω ιντερνετ συνδέω τη γραμμή του σπιτιού στο router,άρα δε έχω τηλέφωνο για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα και όταν θέλω τηλέφωνο δεν έχω ιντερνετ.
Ξέρει κάποιος οτιδήποτε για αυτή την υπόθεση?????

sdikr
24-11-05, 23:19
Ριξέ μια ματιά στο φόρουμ που έγινε η μεταφόρα

καλώς ήρθες

2fast4u
25-11-05, 22:25
To splitter ειναι σωστα τοποθετημενο πριν το Netmod ? Τα τηλεφωνα ειναι στο βυσμα POTS ? To router WAG54GS ειναι για ISDN ? Moυ παρουσιαζε και μενα το ιδιο προβλημα την φορα που εβαλα ADSL πρωτα οσπου διαπιστωσα οτι ο ΟΤΕ μου εδωσε ενα SpeedEasy Home για PSTN και οχι για ISDN !..

mstratos
26-11-05, 01:15
και τα τηλ. ειναι εκει συνδεδεμένα και το modem-router είναι annex b....

sdikr
26-11-05, 01:18
Δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24988)

@ ADSLgr.com All rights reserved.