PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο Προγραμμα Tellas No Limit+Dsl



chaos38
01-01-09, 16:44
Κοιτωντας την σελιδα της Τελλας ειδα αυτο το νεο προγραμμα για το οποιο δεν υπαρχουν λεπτομεριες στο site. Ξερει καποιος κατι?

crypter
01-01-09, 16:47
Χμμ, και εγω πρωτη φορα το βλεπω, ουσιαστικα το ιδιο με το κανονικο double play που ειχαμε μεχρι τωρα στα 39,90 :hmm:

nrg_polini
01-01-09, 17:14
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=156691

XARAYGH
01-01-09, 17:24
Παιδια πρεπει να ειναι με παγιο οτε και ΑΡΥΣ συνδση....καλη χρονια σε ολους

chaos38
27-05-09, 21:58
Στο site της tellas βγήκε ένα νέο πρόγραμμα tellas no limit.
http://www.tellas.gr/default.asp?siteID=1&pageid=276&langid=1
Νομίζω ότι ειναι καλη κίνηση απο οικονομικής αποψης.Eιναι χωρις παγιο ΟΤΕ.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος αλλαξε το βήμα χρέωσης για τα κινητα
''Οι διεθνείς κλήσεις χρεώνονται ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη χρέωση και οι κλήσεις προς κινητά (ελληνικών δικτύων) ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη χρέωση ενός λεπτού. Τα βήματα χρέωσης εφαρμόζονται για τις κλήσεις εντός και εκτός του δωρεάν χρόνου ομιλίας.
Γνώμες....

nEC
27-05-09, 22:04
έτσι και αλλιώς λίγοι πιάνουν πάνω απο 12 mbps πραγματικά...(1400kbyte/sec)

ariadgr
28-05-09, 00:59
Στο site της tellas βγήκε ένα νέο πρόγραμμα tellas no limit.
http://www.tellas.gr/default.asp?siteID=1&pageid=276&langid=1
Νομίζω ότι ειναι καλη κίνηση απο οικονομικής αποψης.Eιναι χωρις παγιο ΟΤΕ.

Όταν η Tellas ζητάει 32,90 ευρώ για 12Mbps + σταθερά Ελλάδας
τη στιγμή που η NetOne ζητάει 30,70 ευρώ για 24Mbps + σταθερά Ελλάδας + εξωτερικού
δε μου φαίνεται ιδιαίτερα ανταγωνιστικό...

johnvam
28-05-09, 07:23
Όταν η Tellas ζητάει 32,90 ευρώ για 12Mbps + σταθερά Ελλάδας
τη στιγμή που η NetOne ζητάει 30,70 ευρώ για 24Mbps + σταθερά Ελλάδας + εξωτερικού
δε μου φαίνεται ιδιαίτερα ανταγωνιστικό...

δεν νομίζω όμως οτι τίθεται θέμα σύγκρισης Tellas - NetOne.....

Sovjohn
28-05-09, 10:33
δεν νομίζω όμως οτι τίθεται θέμα σύγκρισης Tellas - NetOne.....

Από ποια άποψη? Το μόνο που δεν μπορώ να συγκρίνω μεταξύ tellas / net one είναι η κάλυψη της Tellas στην επαρχία. Κατά τα άλλα, κατά μέσο όρο οι υπηρεσίες και η εξυπηρέτηση πελατών κτλ στην net one είναι σαφώς καλύτερες από τις αντίστοιχες της tellas, και μιλάω από ιδίαν πείρα και εμπειρίες φίλων με τις 2 εταιρίες.

Γενικότερα, το να πλασάρεται πρόγραμμα με 32 € και αυτά τα χαρακτηριστικά είναι κάπως εμπαιγμός. Εκτός από τη net one που ήδη αναφέρθηκε, το βασικό πακέτο double play της on κοστίζει επίσης 32 € ( http://www.ontelecoms.com/on/pricing.jsp?category=on2play&main_category=residential ) και περιλαμβάνει μεγαλύτερη ταχύτητα και χώρες εξωτερικού αν μη τι άλλο... Ακόμα και η vivodi που δεν έχει παρουσιάσει τίποτα καινούργιο since forever, δίνει το telefonet+ με μεγαλύτερη ταχύτητα και κλήσεις εξωτερικού!

fanboysgotohell
28-05-09, 10:51
Βασικά συμφέρει αυτούς που έχουν ήδη Tellas, συγχρονίζουν χαμηλά λόγω απόστασης, δεν τους ενδιαφέρουν οι κλήσεις σε κινητά και γλυτώνουν 7 ευρώ το μήνα. Με την προυπόθεση ότι μπορεί να γίνει μεταφορά από το full πακέτο πριν το 12μήνο..

Μπορεί να το πλασάρει και αρκετά έξυπνα εαν το θέλει και το έχει σκεφτεί.. :whistle:

Sovjohn
28-05-09, 11:06
Αυτή την κατηγορία, σίγουρα. Αν δηλαδή έχει κάποιος ήδη tellas και συγχρονίζει π.χ. στα 8, μη κάνοντας και κλήσεις προς κινητά, κάτι γίνεται. Όμως όσοι πιάνουν έστω και 13, ή παίρνουν εξωτερικό, δεν τους συμφέρει και τόσο.

Οι χρεώσεις κινητών βλέπω ακόμα στο 0,165 € είναι...Και μη χειρότερα, αφού δεν τις αύξησαν κιόλας... Αλλά απέχουν αρκετά από το καλό σημείο των 0,13Χ € / λεπτό.

johnvam
28-05-09, 11:08
Από ποια άποψη? Το μόνο που δεν μπορώ να συγκρίνω μεταξύ tellas / net one είναι η κάλυψη της Tellas στην επαρχία. Κατά τα άλλα, κατά μέσο όρο οι υπηρεσίες και η εξυπηρέτηση πελατών κτλ στην net one είναι σαφώς καλύτερες από τις αντίστοιχες της tellas, και μιλάω από ιδίαν πείρα και εμπειρίες φίλων με τις 2 εταιρίες.

Το μεγαλύτερο υπερ της Tellas είναι οτι δίνει POTS τηλεφωνία! Και γενικότερα θεωρώ οτι η ποιότητα των υπηρεσιών θα είναι καλύτερη απο της Net One...

Δεν έχω κάτι με την Net one, από αυτά που διαβάζω...

Γι'αυτό το λόγο έχουμε ελεύθερη αγορά, για να επιλέγει ο καθένας ότι θέλει αναλόγως με τις ανάγκες του και φυσικά την τσέπη του!

Sovjohn
28-05-09, 12:44
Προσωπικά, προτιμώ την καλά υλοποιημένη VOIP (π.χ. της Vivodi δεν ανήκει σ' αυτήν την κατηγορία) παρά την POTS-που-γίνεται-convert-σε-VOIP-ούτως-ή-άλλως-στο-DSLAM. Παρ' όλα αυτά, δεν μπορώ να επιβάλλω την άποψη μου και παντού. Ο μ.ο. υπηρεσιών της net one και on telecoms είναι πιο πάνω από τον αντίστοιχο μ.ο. της Tellas, για πολλούς λόγους, αλλά φυσικά ο καθένας επιλέγει με βάση την προσωπική του προτίμηση.

Εγώ απλά τυγχάνει και έχω άποψη για πολλές εταιρίες σε πολλές περιοχές της Αττικής, και εκφέρω άποψη με βάση ότι βλέπω. Όταν ένα internet cafe ας πούμε έχει 4 Χ DSL Tellas και η ταχύτητα που πιάνει είναι σαν να είχε 1, είναι κάπως σημαντικό...Αλλά μέχρι εδώ με το off-topic.

On topic, το πακέτο της tellas είναι καλό περισσότερο για υπάρχοντες πελάτες όπως είπαμε - με βάση τον ανταγωνισμό, σε αυτή την τιμή υπάρχουν και καλύτερες επιλογές από πλευράς παρεχόμενων υπηρεσιών, από τουλάχιστον 2-3 παρόχους. Αν βέβαια κάποιος μένει σε σημείο που έχει μόνο Tellas και ΟΤΕ, ΟΚ, more power to him!

chaos38
28-05-09, 20:43
''Οι διεθνείς κλήσεις χρεώνονται ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη χρέωση και οι κλήσεις προς κινητά (ελληνικών δικτύων) ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη χρέωση ενός λεπτού. Τα βήματα χρέωσης εφαρμόζονται για τις κλήσεις εντός και εκτός του δωρεάν χρόνου ομιλίας.
Αυτο βλέπω δεν το σχολιαζει κανενας .Νομιζω οτι forthnet & hol εχουν χρέωση ανα λεπτο..Νομίζω οτι ειναι μια σημαντικη αλλαγη...:oneup:

blkik
02-06-09, 20:04
Καλή σκέψη είναι αλλα η τιμή θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.