PDA

Επιστροφή στο Forum : Laptop εγγύηση



paul77gr
25-11-05, 10:46
Καλημέρα, επειδή σκέφτομαι να αγοράσω Laptop και θέλω να έχει καλή ποιότητα καθώς και κάποια ελάχιστα χαρακτηριστικά (Wifi , Ethernet , firewire , 15" , CD/DVD RW , 512 ΜΒ αφού τον θέλω για απλή χρήση Internet και κανα MAME) έχω καταλήξει σε κάποιον επώνυμο.
Το ερώτημα τώρα είναι να μου πείτε εμπειρίες σας απο διάφορες μάρκες και τις εγγυήσης τους ?

A Hellene
25-11-05, 11:02
Τα DELL είναι ίσως τα καλύτερα, σε ποιότητα και υποστήριξη: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=370667#post370667

cpapadop
25-11-05, 11:55
Πριν 5 χρόνια είχα αγοράσει ένα HP από το ZeroOne το οποίο παρουσίασε στην εβδομάδα πρόβλημα με το σύστημα φόρτισης της μπαταρίας. Από το ZeroOne προσφέρθηκαν να μου το αντικαταστήσουν με άλλο καινούριο αμέσως. Δυστυχώς είχα πετάξει τη συσκευασία οπότε χρειάστηκε να το στείλουν στη HP στην Αθήνα και από εκεί να μου στείλουν καινούριο. Η όλη διαδικασία κράτησε 15 μέρες αν θυμάμαι καλά.
Πάντως τα HP προσφέρουν ένα χρόνο εγγύηση ενώ τα Fujitsu-Siemens δύο χρόνια, τουλάχιστον τα ακριβά μοντέλα.

euri
25-11-05, 11:58
Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Γιώργου παραπάνω (όπως και στο νήμα που υποδεικνύει - το οποίο δεν το είχα δει :oops: ). Είχα και εγώ ανάλογη περίπτωση σχετικά με το after sales, οπότε είμαι εξαιρετικά θετικά διακείμενος προς αυτήν την εταιρεία.

Υπάρχει και το ελληνικό site στο www.dell.gr

EDIT:


Πάντως τα HP προσφέρουν ένα χρόνο εγγύηση ενώ τα Fujitsu-Siemens δύο χρόνια, τουλάχιστον τα ακριβά μοντέλα.

Και τα DELL τρία (3) χρόνια εγγύηση on-site στα περισσότερα μοντέλα. Και με (σχετικά) μικρή επιβάρυνση μπορεί να γίνει τετραετής (4 χρόνια)...

Tem
25-11-05, 12:20
επίσης θα σου πρότεινα και ASUS

paul77gr
25-11-05, 15:25
Μετά απο τηλεφώνημα μου στην DELL Ελλάδος μου είπαν οτι δεν φαίρνουν τον Dell Inspiron 6000 που με ενδιαφέρει. Μήπως κάποιος απο εσάς έχει αγοράσει απο το DELL.com να μου πεί ακριβώς τί γίνεται καθώς και αν θα παραπάνω και πόσα ? Επίσης μήπως με συμφέρει καλύτερα να τον πάρω απο Αγγλία ?

NiKapa
25-11-05, 15:37
Πριν 5 χρόνια είχα αγοράσει ένα HP από το ZeroOne το οποίο παρουσίασε στην εβδομάδα πρόβλημα με το σύστημα φόρτισης της μπαταρίας. Από το ZeroOne προσφέρθηκαν να μου το αντικαταστήσουν με άλλο καινούριο αμέσως. Δυστυχώς είχα πετάξει τη συσκευασία οπότε χρειάστηκε να το στείλουν στη HP στην Αθήνα και από εκεί να μου στείλουν καινούριο. Η όλη διαδικασία κράτησε 15 μέρες αν θυμάμαι καλά.
Πάντως τα HP προσφέρουν ένα χρόνο εγγύηση ενώ τα Fujitsu-Siemens δύο χρόνια, τουλάχιστον τα ακριβά μοντέλα.
Η εγγυηση στα FJS για 1 η 2 χρονια δεν εχει να κανει με την τιμη του μοντελου,εχω διαβασει οτι η εταιρεια σε συννενοηση με την αντιπροσωπεια καθοριζουν τον χρονο εγγυησης αναλογα με το μοντελο....π.χ το 1451 εχει στην Ελλαδα 1 χρονο και στην υπολοιπη ευρωπη 2..

sculper
25-11-05, 16:02
εγώ έχω acer έβαλ και την εξτρά εγγύηση και είμαι οκ

blend
25-11-05, 16:16
εγώ έχω acer έβαλ και την εξτρά εγγύηση και είμαι οκ

Κι εγώ έχω Acer. Στους 3 μήνες τα τίναξε το μαδέρι. Ειναι ήδη 2 μήνες για επισκευή, και την Δευτέρα καταθέτω μήνυση και αγωγή.

euri
25-11-05, 18:36
Κι εγώ έχω Acer. Στους 3 μήνες τα τίναξε το μαδέρι. Ειναι ήδη 2 μήνες για επισκευή, και την Δευτέρα καταθέτω μήνυση και αγωγή.
blend καλά ξεμπερδέματα....

Κάτι τέτοιες καταστάσεις πάντως είναι τουλάχιστον κατάπτυστες και τραγικές. Να δίνεις τα χρήματά σου για να πάρεις ένα ακριβό προϊόν, το οποίο κατά βάση μάλλον θα χρησιμοποιείς για τη δουλειά σου, και να σε καθυστερούν με τέτοιο τρόπο! :evil:

Κάντους και μήνυση για διαφυγόντα κέρδη :mad:

blend
25-11-05, 18:43
blend καλά ξεμπερδέματα....

Κάντους και μήνυση για διαφυγόντα κέρδη :mad:

Οταν θα δούν τις απαιτήσεις μου, θα καταλάβουν τι εστί βερύκοκο. Υπάρχει δικαστικό προηγούμενο για όμοια περίπτωση. Και εφ' όσον είμαι ήδη καμμένος, δεν σκοπεύω να δεχθώ κανένα συμβιβασμό. Και ας τραβήξει όσο θέλει χρονικά η δίκη.

sculper
25-11-05, 19:41
θα μπορούσες να μου στείλεις την προηγούμενη απόφαση μιασ και γω θελω να κάνω στην forthnet κάτι αντίστοιχο!

αν είναι στείλε πμ η μαιλ!

teodor_ch
25-11-05, 19:45
Η εγγυηση στα FJS για 1 η 2 χρονια δεν εχει να κανει με την τιμη του μοντελου,εχω διαβασει οτι η εταιρεια σε συννενοηση με την αντιπροσωπεια καθοριζουν τον χρονο εγγυησης αναλογα με το μοντελο....π.χ το 1451 εχει στην Ελλαδα 1 χρονο και στην υπολοιπη ευρωπη 2..

είχα ρωτήσει στα multirama και μου έιχαν πεί ότι άλλαξαν την εγγύηση στον 1 χρόνο
δε ξέρω αν ισχύει αυτό που λές για τα μοντέλα αλλά ο δικός μου ο καινούργιος έχει ένα χρόνο ενώ ο παλιός είχε δύο

giorgosc61
25-11-05, 20:08
Αν η επιλογή ήταν ανάμεσα σε FJS και Toshiba με παρόμοιες δυνατότητες τι θα ήταν καλύτερη επιλογή τόσο από πλευράς εγγύησης όσο και αξιοπιστίας;

KLG
25-11-05, 21:52
ειναι διαφορα τιμης και συμφερει το φουτζιτσου. Εκτος αν πεσεις σε καμια τρελη προσφορα, οποτε μπορει να συμφερει και ενα vaio, που λεει ο λογος.

teodor_ch
25-11-05, 22:07
θα πρότεινα toshiba έχοντας δύο fjs αλλά η εγγύηση είναι πάνω απο όλα κατα τη γνώμη μου.οπότε dell

sculper
25-11-05, 22:26
Αν η επιλογή ήταν ανάμεσα σε FJS και Toshiba με παρόμοιες δυνατότητες τι θα ήταν καλύτερη επιλογή τόσο από πλευράς εγγύησης όσο και αξιοπιστίας;


TOSHIBA....απλά ο καλύτερος

knikos
28-11-05, 21:27
Όλα τα ASUS δίνουν 2 χρόνια εγγύηση door to door.
Εγώ είχα καταλήξει στο M6VA :thumbsup1 http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=2755&catid=241

Δυστυχώς δεν το εισάγουν οι επίσημοι μεταπωλητές (παρόλο που υπάρχει στο site της εταιρείας www.asus.gr) και μου λένε ότι δε θα έχει υποστήριξη service στην Ελλάδα, ¨οτι χρειαστεί θα πρέπει να φύγει έξω!...:(

HawkPilot
30-11-05, 01:01
Έχω πάρει το DELL Latitude D810 με 2GHz Centrino, 1GB RAM και 80GB δίσκο. Καταπληκτικό μηχάνημα αθόρυβο και με λογικό βάρος. Το παρήγγειλα από το site και μου ήρθε σε 20 μέρες. Επίσης πήρα και ένα επιπλέον τροφοδοτικό (ένα για σπίτι, ένα για δουλειά). Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.