PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετίζεται η ηλεκτροδότηση του σπιτιού με το Double Play Plus;



DarkBoy
02-01-09, 22:48
Γεια σας με λενε Ανγτωνη!
Το σπιτι μου ειναι προσφατα φτιαγμενο!το προβλημα μου ειναι οτι το ρευμα που εχω μου το δινει ενας κοντινος γειτονας! Πηγα στην Vodafone Και εκανα αιτηση Vodafone Double lay Plus.Τους εξιγησα οτι περνω ρευμα απο τον γειτονα και μου ειπανε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα!Σήμερα που πιρα αυτους που σινδεουνε το καλοδιο μου ειπανε οτι πρεπει να παρουνε απαντισι απο τιν ΟΤΕ αν θα προχορισει ι διαδικασια επειδη το ρευμα που εχετε δεν ειναι δικο σας! Μπορει καποιος να μου απαντισι αν θα σινεχισετι ι διαδικασια και αν θα μου βαλουν το Internet?

ariadgr
03-01-09, 04:33
Σήμερα που πιρα αυτους που σινδεουνε το καλοδιο

:what:

Δηλαδή ποιούς ακριβώς πήρες;

goku
03-01-09, 11:33
:what:

Δηλαδή ποιούς ακριβώς πήρες;

μάλλον τους τεχνικούς εννοεί

DarkBoy
03-01-09, 16:59
Πήρα τους τεχνικούς της ΟΤΕ και μου ειπανε οτι περιμενουνε απο την ΟΤΕ αδεια για να μου φερουν το καλοδιο επειδη το ρευμα δεν ειναι δικο μας.
Εχω ασυρματο σταθερο απο την Vodafone Double play plus!
Η ερωτηση ειναι η εξής:αν καποιο σπιτι δανειζεται ρευμα απο γειτονα γινεται να μας βαλουνε το Ιντερνετ?

ariadgr
03-01-09, 17:03
Πήρα τους τεχνικούς της ΟΤΕ και μου ειπανε οτι περιμενουνε απο την ΟΤΕ αδεια για να μου φερουν το καλοδιο επειδη το ρευμα δεν ειναι δικο μας.


Και πού ήξερε αυτός που μίλησες στο τηλέφωνο, από που παίρνει ρεύμα το σπίτι σου; :what:

Άσε που δεν είχες καμία δουλειά να μιλάς με τον ΟΤΕ για το συγκεκριμένο θέμα (γραμμή που ζήτησες από τη Vodafone).

Γυρεύοντας για να μπλέξεις μου φαίνεται ότι πηγαίνεις...

DarkBoy
03-01-09, 17:06
Δηλαδη δεν υπάρχει προβλημα με το ρευμα?
πρεπει να μιλάω μονο με Vodafone?

ariadgr
03-01-09, 17:19
Δηλαδη δεν υπάρχει προβλημα με το ρευμα?
πρεπει να μιλάω μονο με Vodafone?

Να μιλάς μόνο με Vodafone και να μην πηγαίνεις γυρεύοντας για μπλέξιμο αναφέροντάς τους για το ρεύμα.

posoakomanaperimenw
03-01-09, 23:16
Δικλίδες ασφαλείας για τον νομιμότητα ιδιοκτησίας – οικοδομικής άδειας κλπ είναι η ηλεκτροδότηση ενός σπιτιού. Θεωρητικά ένα σπίτι δεν επιτρέπετε να πάρει ρεύμα ακόμα και αν του λείπουν τα κάγκελα διότι θεωρείται ανασφαλές… κατ επέκταση ο ΟΤΕ ίσως να θεωρεί προαπαιτούμενο την ηλεκτροδότηση του σπιτιού ως έμμεση επιβεβαίωση της νομιμότητας και πληρότητας των παραπάνω… πχ ένα αυθαίρετο σπίτι δεν ηλεκτροδοτείται και ούτε συνδρομητικό βρόγχο μπορεί να πάρει……

DarkBoy
04-01-09, 02:36
Εδω πιγα στο καταστημα Vodafone Και πηρα το Double Play Plus και τους ειπα το προβλημα μου για το ρευμα και μου ειπανε οτι δεν εχουμε κανενα προβλημα...αλλα εγω εκανα βλακεια που επικοινονουσα με ΟΤΕ... Δεν ειναι δικο μασ λαθος που το σπιτι μας δεν εχει μπει ακομα σε σχεδιο πολης...!! Τελος παντον αυτο θα αποδιχθει την δευτερα που θα παρω την απαντηση!Θα κανω ενα ποστ για αυτο το ιδικο θεμα (Σχετίζεται η ηλεκτροδότηση του σπιτιού με το Double Play Plus;) για να γνοριζουν και οι αλοι!

traderman
04-01-09, 21:29
Να μιλας μονο με την vodafone και να μην αναφερεις τιποτα για το ρευμα.

DarkBoy
05-01-09, 14:52
Σήμαρα πήρα τη Vodafone Εξυπηρέτηση πελατών(13830) και ειπα τι γίνεται με την γραμμή μου...και μου ειπανε οτι η αιτηση ADSl βρίσκεται μεχρι το σήμειο ελενξης βρόχου..Ο Βρόχος σας ειναι σε εκρεμές σιμειο
Τι σιμαινει αυτο??

emeliss
05-01-09, 14:58
Ότι ο ΟΤΕ δεν έφερε ακόμα καλώδιο στο σπίτι σου.

Georgevtr
05-01-09, 15:08
Ότι ο ΟΤΕ δεν έφερε ακόμα καλώδιο στο σπίτι σου.

...και ούτε θα του πάει,εάν δέν καταθέσει στην ΔΕΗ,τα απαραίτητα έγγραφα,νομιμότητας,τής οικοδομής.

DarkBoy
05-01-09, 15:41
απο την εξυπιρέτηση πελατών μου ειπανε οτι εφοσον ο ΟΤΕ εγκρινε την αιτηση δεν εχεισ κανενα προβλημα! θα δουμε τι θα γινει....

Aias
06-01-09, 12:20
μαλλον για απορρυψη παει ή θα κολησει για κανα χρονο στην κατασκευη βροχου .Ακομα και να εχει προχωρησει η αιτηση θα σε παρουν και θα σου ζητησουν την αδεια οικοδομης απο ΟΤΕ.

DarkBoy
06-01-09, 15:07
Εμένα απο τη μου ειπε ο ιδικος απο την Vodafone λεει οτι αφου την εγρινε την αιτηση ο ΟΤΕ λεει δεν εχεις κανενα προβλημα...Αν δεν γινει απλος θα πληροσο τον ενα μηνα που εχω κρατιση και θα κοπσο το συμβολαιο....δεν χαθηκε και ο κοσμος αν βαλω ιντερνετ μετα απο καποιο καιρό! εγω θα περιμένω απλος την αποφαση του ΟΤΕ και μετά θα δράσο ανάλογα!

chrismasgr
08-01-09, 16:41
Εγώ πάλι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημμα.Αν έχεις όμως δεν νομίζω ότι θα είναι από τον οτε.

DarkBoy
09-01-09, 15:50
Σήμερα πηρανε τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ και ειπανε να δοσουμε πιο εξακριβής στοιχεία τοποθέσιας....γιατι λεγανε οτι δεν μπορουν να βρουνε το σπίτι.!Τα δοσαμε και ολα οκ.!Τους λεω μήπως γνορίζεται το χρονικό διάστημα που θα κανει ολο αυτο για να βρουν την τοποθεσία και να φέρουν τον βρόχο...?και μου λεει παρτε την αλη παρασκευή!Περιμένω..

kirmis
12-01-09, 16:37
Εαν πάντως συνεχιστεί το πρόβλημα σου πέρνα στην 3G φάση να πάρεις δώρο και laptopάκι!!!!:p

jimarass
28-01-09, 01:34
Συνήθως ο ΟΤΕ ακυρώνει τις αιτήσεις υλοποίησης στο τέλος, για αυτό και οι καθυστερήσεις σε όλους τους εναλλακτικούς. Αν το σπίτι είναι αυθαίρετο, θα βγει απόρριψη λόγω αυθαίρετου.......
Α και κάτι άλλο, πως θα πάρεις internet, έχεις δηλώσει το σπίτι στον ΟΤΕ να σου φέρει καλώδια? Έχει κάποιος στην πολυκατοικία σου ΟΤΕ ή άλλη τηλεφωνική υπηρεσία?

gcf
28-01-09, 01:41
Eπίσης έχε υπόψη σου ότι προβλέπεται τσουχτερό πρόστιμο για το γείτονα που σου δίνει ρεύμα αν τον καταλάβουν.

Gus5000
28-01-09, 02:28
Απο άγνοια μπορεί να δημιουργηθεί χοντρό θέμα με τον γείτονα!
Μίλα με Vodafone ΜΟΝΟ!
Αν παω εγώ να χτίσω σπίτι στο δάσος (καμένο πιθανότατα) μετα δεν θα βρίζω το κράτος... λογικό είναι να μην με αναγνωρίζουν…
Δεν φταίει για όλα αυτό το ρημάδι κράτος...
Φίλε μου δεν νομίζω να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα πάντως. Καλή συνέχεια και ελπίζω να έχεις συντομα internet και τηλέφωνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.