PDA

Επιστροφή στο Forum : Πότε θα αναβαθμιστούν τα DSLAMs που υποστηρίζουν μέχρι 2Mbps;



newbaby
04-01-09, 00:03
καλή χρονια! Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο σχέδιο για αναβάθμιση των dslam από το όριο των 2mbit που μας παρέχουν να ανέβουμε στην 24άρα ?

Jazzer
04-01-09, 01:17
Εφόσον το Αστικό Κέντρο του ΟΤΕ στην περιοχή σου παρέχει ταχύτητες σύνδεσης μέχρι 2 mbps, τότε αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένεις την αναβάθμιση των dslams, για μεγαλύτερα πακέτα σύνδεσης (4, 8 & έως 24 mbps).
Άλλοι πάροχοι δεν προσφέρουν μεγαλύτερες ταχύτητες στην περιοχή σου ;

newbaby
04-01-09, 10:35
όχι δυστυχώς

Chris_Nik
04-01-09, 10:53
Παρε κανενα τηλεφωνο και ρωτα τους......
Λογικα αν βρεθει αρκετος κοσμος κατι μπορει να γινει.....

tsek
04-01-09, 13:05
που ακριβώς μένεις? στην παλία πόλη μέσα είχα δει απο το σιτε του oteshop έχει και 24αρα.

newbaby
04-01-09, 19:14
που ακριβώς μένεις? στην παλία πόλη μέσα είχα δει απο το σιτε του oteshop έχει και 24αρα.ατσιπόπουλο(προάστειο ρεθύμνου)- κανένα κρητικάτσι ξέρει?

emeliss
04-01-09, 19:21
Στο oteshop της περιοχής σου ρώτησες;

newbaby
04-01-09, 23:35
Στο oteshop της περιοχής σου ρώτησες;Μου είχαν πει να πάρω τους τεχνικούς αλλά δεν απαντούσαν

emeliss
05-01-09, 10:55
Θα πάρεις πρωί τηλέφωνο (07:30).

Dr-PsychoGR
05-01-09, 14:32
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα..
Αλλά αυτές τις μέρες θα τους πάρω τηλ και θα αρχίσω από τον προπαππού τους και θα βγω από τη κόρη τους!! :evil:

emeliss
05-01-09, 14:40
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα..
Αλλά αυτές τις μέρες θα τους πάρω τηλ και θα αρχίσω από τον προπαππού τους και θα βγω από τη κόρη τους!! :evil:
Συγνώμη;

syllom
05-01-09, 15:09
ενα ειναι σιγουρο,η επαρχια(ή περιφερεια διαλεχτε κ παρτε) οτι ειχε αρχικα η Αθηνα κ τα μεγαλα αστικα κεντρα τα εχει τωρα αυτη.Κοινως ο ΟΤΕ,1 χρονο μετα την πρωτη 24αρα που εβαλε,δεν ειναι διατεθημενος να ανανεωσει εξοπλισμο παραεξω.

emeliss
05-01-09, 15:15
ενα ειναι σιγουρο,η επαρχια(ή περιφερεια διαλεχτε κ παρτε) οτι ειχε αρχικα η Αθηνα κ τα μεγαλα αστικα κεντρα τα εχει τωρα αυτη.Κοινως ο ΟΤΕ,1 χρονο μετα την πρωτη 24αρα που εβαλε,δεν ειναι διατεθημενος να ανανεωσει εξοπλισμο παραεξω.
Όχι δεν είναι έτσι. Σταδιακά μπαίνει adsl2+ σε πολλές περιοχές της περιφέρειας. Σίγουρα δεν μπαίνουν με τον ίδιο ρυθμό σε σχέση με το μπαμ που έγινε στην αρχή.

syllom
05-01-09, 15:21
μπορει να μην ειναι αλλα ετσι φενεται.και μη μου πεις τωρα ειναι χρονοβορο,χωροι υπαρχουν για dslam,λεφτα δεν ειναι διατεθημενος να ριξει.οταν ξεκινηε το adsl,τουλαχιστον σε μενα,μετα απο 1+ χρονο ηρθε.αυτος χανει ετσι και αλλιως,θα μπορουσε να ειχε αν οχι 24 τουλαχιστον 8 παντου εκει που δεν φτανουν οι ιδιωτες.

emeliss
05-01-09, 16:03
Το θέμα είναι πιο σύνθετο από το να μπει απλώς το dslam. Υπάρχουν πολλές εργασίες υποδομής που απαιτούνται για να λειτουργήσει. Το ίδιο και στην φαινομενικά απλή διαδικασία να δώσουν 8Mbps από τα απλά ADSL DSLAM.

Σίγουρα το θέμα είναι οικονομικό. Γιατί να επενδύσεις ποσά για να τρέξεις ένα έργο που δεν θα στα γυρίσει;

Dr-PsychoGR
05-01-09, 18:06
Συγνώμη;

Εννοώ ότι αν τους πάρω θα τους βρείσω άσχημα!! :twisted::twisted::twisted: :rolleyes:

emeliss
05-01-09, 18:20
Εννοώ ότι αν τους πάρω θα τους βρείσω άσχημα!! :twisted::twisted::twisted: :rolleyes:
Κακώς. Ούτε εσύ θα κερδίσεις κάτι, ούτε ο ΟΤΕ θα χάσει κάτι. Πόσο μάλλον ο υπάλληλος που θα σε ανεχθεί.

paraskdi
05-01-09, 20:31
Με το βρίσιμο δεν πρόκειται να κερδίσεις τίποτα.Ο υπάλληλος δεν παίρνει αποφάσεις για τις επενδύσεις του
Ο.Τ.Ε.Είναι καλύτερα να μαζευτείτε αρκετοί πελάτες και να ζητήσετε αναβάθμιση μήπως και το αποφασίσουν και κάνουν αναβάθμιση στα DSLM της περιοχής σας.

syllom
05-01-09, 22:17
Γιατί να επενδύσεις ποσά για να τρέξεις ένα έργο που δεν θα στα γυρίσει;

το ισοπεδωσες,απο 2 mbps στα 8 ειναι επενδυση?εργο?τουλαχιστον σε μενα 2 κωμοπολεις 6 χιλιαδων κατοικων η μια?

emeliss
05-01-09, 22:27
Καθόλου. Από τα 2 στα 8 είναι μερικά κλικ στον Η/Υ για να δοθεί η δυνατότητα.

Για να παίξει σωστά όμως θέλει να τετραπλασιαστεί το λιγότερο η όλη υποδομή. Και εκεί είναι η διαφορά του ΟΤΕ από τους άλλους.

hel
06-01-09, 12:55
Όχι δεν είναι έτσι. Σταδιακά μπαίνει adsl2+ σε πολλές περιοχές της περιφέρειας. Σίγουρα δεν μπαίνουν με τον ίδιο ρυθμό σε σχέση με το μπαμ που έγινε στην αρχή.

Για πείτε μας τις τελευταίες περιοχές που αναβαθμίστηκαν και ποιες περιμένουμε....

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 3 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το θέμα είναι πιο σύνθετο από το να μπει απλώς το dslam. Υπάρχουν πολλές εργασίες υποδομής που απαιτούνται για να λειτουργήσει. Το ίδιο και στην φαινομενικά απλή διαδικασία να δώσουν 8Mbps από τα απλά ADSL DSLAM.

Σίγουρα το θέμα είναι οικονομικό. Γιατί να επενδύσεις ποσά για να τρέξεις ένα έργο που δεν θα στα γυρίσει;

Προφανώς δεν υπάρχει το κοινωνικό προφίλ του ΟΤΕ με αυτά που λέτε. Δεν ενδιαφέρεται για την διάδοση της ευρυζωνικότητας. Και ποια διάδοση... Μία αναβάθμιση δεν μπορεί να κάνει.

emeliss
06-01-09, 13:32
Για πείτε μας τις τελευταίες περιοχές που αναβαθμίστηκαν και ποιες περιμένουμε....
Αυτές τις ερωτήσεις σε αυτούς που ανεβάζουν excel. Αν δεν με πιστεύεις, απλά πες το.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προφανώς δεν υπάρχει το κοινωνικό προφίλ του ΟΤΕ με αυτά που λέτε. Δεν ενδιαφέρεται για την διάδοση της ευρυζωνικότητας. Και ποια διάδοση... Μία αναβάθμιση δεν μπορεί να κάνει.
Κοινωνικό προφίλ έχουν ή θέλουν να έχουν όλες οι εταιρίες. Κάνει καλό στο image. Αυτό δεν σημαίνει πως θα βάλουν μέσα την εταιρεία με τα μπούνια.

Μιλάμε για περιοχές που υπάρχει adsl και οι κάτοικοι θέλουν adsl2+. Σε αυτές τις περιοχές δεν υπάρχουν καν εναλλακτικοί και δεν θα πάνε ποτέ. Ίσως σε κάνα δυο χρόνια με τα επιδοτούμενα.

Αν ζητάς την γνώμη μου προέχει να μπει απλό adsl σε περιοχές που και σήμερα δεν υπάρχει η δυνατότητα.

Στα λόγια είναι όλα εύκολα. Η πράξη είναι διαφορετική. Σε κάθε περίπτωση η βασικός ρόλος που έπαιξαν οι εναλλακτικοί στην διάδοση της ευρυζωνικότητας ήταν που ξύπνησαν τον γίγαντα που λέγεται ΟΤΕ.

Μπορείς να συνεχίσεις να κρίνεις "κουνώντας το δάκτυλο".

syllom
06-01-09, 18:04
Μιλάμε για περιοχές που υπάρχει adsl και οι κάτοικοι θέλουν adsl2+. Σε αυτές τις περιοχές δεν υπάρχουν καν εναλλακτικοί και δεν θα πάνε ποτέ. Ίσως σε κάνα δυο χρόνια με τα επιδοτούμενα.

δηλαδη επρεπε να το αναφερω?σαφως μιλαμε για περιοχες που εχουν ηδη adsl



Προφανώς δεν υπάρχει το κοινωνικό προφίλ του ΟΤΕ με αυτά που λέτε. Δεν ενδιαφέρεται για την διάδοση της ευρυζωνικότητας. Και ποια διάδοση... Μία αναβάθμιση δεν μπορεί να κάνει.

μη το λες κοινωνικο προφιλ γιατι μου ακουγεται σα φιλανθρωπια.

Ateliotos
07-01-09, 10:50
Σε αυτές τις περιοχές δεν υπάρχουν καν εναλλακτικοί και δεν θα πάνε ποτέ. Ίσως σε κάνα δυο χρόνια με τα επιδοτούμενα.


Φυσικά και δεν θα πάνε γιατί αυτοί δεν είχαν ένα ολόκληρο ελληνικό λαό να τους χρυσοπληρώνει για δεκαετίες προσφέροντάς του υποτυπώδεις υπηρεσίες.... Αλλά πλεον όλοι ξεχνάνε με ποιανού λεφτά φτιάχτηκε και μιλάμε σαν να πρόκειται για μια απλή εταιρία.

Καλή χρονιά.

pan.nl
07-01-09, 16:51
Τα παλιά DSLam που υποστηρίζουν μέχρι 2 Mbps δεν είναι σαν τα πρώτα που είχαμε στην Αθήνα και υποφέραμε από πρόβλημα με τα πακέτα? Γενικά τα ADSL2+ DSLam's δεν αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα, έτσι δεν είναι?

chomsky
07-01-09, 18:03
Γιατί ρε φίλε δεν παίρνεις την FORTHNEΤ, TELLAS , HOL να τους βρίσεις που δεν έχουν βάλει εώς 24 Μbit στην περιοχή σου και είσαι πρόθυμος να πας μόνο στον ΟΤΕ για βρίσιμο, προσωπικά αμφιβάλλω εάν οι πάροχοι έχουν καν εγκαταστήσει dslam στην περιοχή σου, με λίγα λόγια θα βρίσεις αυτούς που σου έχουν δώσει την δυνατότητα να έχεις ADSL, αυτό και εάν είναι αχαριστία, τα μηχανήματα των 24 Μbit για να μπουν πρέπει να γίνει πρώτα αναβάθμιση των οπτικών ινών, κάτι που κοστίζει σε χρόνο και χρήμα, εγώ σε μια πόλη 25000 κατοίκων που είμαι δώσαμε 24 Μbit τον απρίλιο και τώρα θα δώσουμε 24 Μbit αρχικά σε μερικά μεγάλα χωριά με πληθυσμό συνολικά 2000 κατοίκους, πήγαινε στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ όπου μένεις να συζητήσεις με τους τεχνικούς ώστε να σου πουν τι είναι προγραμματισμένο, γνωρίζουν απο πολύ πριν για το τι πρόκειται να γίνει.......

........Auto merged post: chomsky πρόσθεσε 12 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Θέλω να προσθέσω πως το βήμα για να περάσεις απο τα 2 Mbit στα 4,8,24 είναι μεγάλο και τα ποσά που χρειάζονται υψηλά πόσο μάλλον όταν δεν πρόκειται να έχεις πάνω απο 20-30 συνδρομητές και αυτούς με το ζόρι(μιλάω για τα χωριά πάντα).

emeliss
07-01-09, 18:08
Φυσικά και δεν θα πάνε γιατί αυτοί δεν είχαν ένα ολόκληρο ελληνικό λαό να τους χρυσοπληρώνει για δεκαετίες προσφέροντάς του υποτυπώδεις υπηρεσίες.... Αλλά πλεον όλοι ξεχνάνε με ποιανού λεφτά φτιάχτηκε και μιλάμε σαν να πρόκειται για μια απλή εταιρία.

Καλή χρονιά.
Και επίσης πολλοί ξεχνάνε ότι το κράτος τα έκανε μετοχές και τα πούλησε.

Καλή χρονιά και σε εσένα.

astronaut
08-01-09, 12:37
Πάντως εγώ που ρώτησα τους τεχνικούς στην περιοχή μου έχουν άγνοια. Ωστόσο μου είπαν ότι έχει γίνει αναβάθμιση σε 8 από τον Μάιο αλλά δεν το δίνουν για εμπορική χρήση. Επίσης η Forthnet έχει φέρει την οπτική της ίνα στο κτήριο του ΟΤΕ (απο τον Οκτώβρη) αλλά περιμένουν την αναβάθμιση του ΟΤΕ για να δώσει το DSLAM σε εμπορική χρήση. Τι να πω...

Georgevtr
08-01-09, 12:46
Πάντως εγώ που ρώτησα τους τεχνικούς στην περιοχή μου έχουν άγνοια. Ωστόσο μου είπαν ότι έχει γίνει αναβάθμιση σε 8 από τον Μάιο αλλά δεν το δίνουν για εμπορική χρήση. Επίσης η Forthnet έχει φέρει την οπτική της ίνα στο κτήριο του ΟΤΕ (απο τον Οκτώβρη) αλλά περιμένουν την αναβάθμιση του ΟΤΕ για να δώσει το DSLAM σε εμπορική χρήση. Τι να πω...
Αυτό συμβαίνει σε πολλές περιοχές της χώρας μας και όχι μόνο για 8...
Καί η τεχνογνωσία υπάρχει καί η καλή θέληση (για υποδομές ουδείς λόγος) αλλά πιστεύω ότι τό όλο θέμα χωλένει κάπου..μεταξύ αλλαγής ηγεσίας(γερμανών καί μή)-συνδικαλιστών(??)-ΕΕΤΤ και υποχθόνιων συμφερόντων...
Ελπίζω να λάμψει μόνο η αλήθεια γρήγορα,για το συμφέρον όλων μας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.