PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση διακοπής λόγω μετάβασης σε άλλο πάροχο



dionissis
04-01-09, 04:37
Γεια χαρά παιδιά και καλή χρονιά!
Θα ήθελα να γνωστοποιώ μια πρόσφατη περιπέτεια μου, που ίσως βοηθήσει να αποφύγουν άλλοι φίλοι.
Ήμουν για αρκετό καιρό στο πρόγραμμα zisto double play της Τελλάς, ώσπου όταν ενημερώθηκα για μια καινούργια προσφορά της Vivodi (Telephonet+), η οποία επειδή ήταν αρκετά πιο συμφέρουσα οικονομικά για μένα, αποφάσισα να αλλάξω τηλεπικοινωνιακό πάροχο.
Το μεγάλο μου λάθος, ήταν ότι θέλησα να ενημερώσω με φαξ την Τελλάς για την πρόθεσή μου αυτή.
Πριν γίνει λοιπόν η ενεργοποίηση από την Vivodi , ακολούθησε τηλέφωνο από την Τελλάς όπου μου κοινοποιήθηκε ότι θα με διακόψουν στις 15 Νοεμβρίου 2008 όπως και το έκαναν. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθώ εκτός δικτύου επειδή η διακοπή αυτή έγινε πριν την ενεργοποίηση της Vivodi. Καλώντας δηλαδή το νούμερο του σταθερού τηλεφώνου μου από άλλο τηλέφωνο, έβγαινε το μήνυμα ‘ανύπαρκτος αριθμός’.
Έτσι, ενώ θα μπορούσε η διαδικασία αλλαγής τηλεπικοινωνιακού παρόχου να γίνει εύκολα και αυτοματοποιημένα, όπως συνήθως, στην δική μου περίπτωση έπρεπε να γίνουν ξανά από την αρχή όλες οι απαιτούμενες ενέργειες.
Συγκεκριμένα, επίσκεψη τεχνικού της Vivodi στο σπίτι μου, αίτημα προς τον ΟΤΕ, σύνδεση στο ‘καφάου’ της γειτονιάς μου, ξανά επίσκεψη τεχνικού κ.λπ.
Έμεινα λοιπόν χωρίς σταθερό τηλέφωνο και ιντερνέτ για 45 ημέρες.
Γιατί?
Δεν θα μπορούσε δηλαδή η υπάλληλος της Τελλάς στο τηλεφώνημα που μου έκανε να με ενημερώσει, ότι δεν πρέπει να με διακόψει γιατί θα μπλέξω και ότι η διαδικασία της μετάβασης στον καινούργιο πάροχο θα γίνει αυτόματα?
Μήπως όμως έτσι, κάνοντας μου δηλαδή την ζωή δύσκολη, ‘θα τράβαγε το ζόρι’ ο καινούργιος τηλεπικοινωνιακός πάροχος?
Μήπως εν τέλει δεν χρειαζόταν καν να γίνει τηλεφώνημα από μέρους τους?
Σημειωτέον, ότι έγραφα επί λέξει στο φαξ προς την Τελλάς:
«…Θα ήθελα να σας ενημερώσω, ότι προτίθεμαι να διακόψω την εν λόγω μεταξύ μας σύμβαση. Βεβαίως, γνωρίζω ότι μέχρι να γίνει η δέσμευση και ενεργοποίηση της γραμμής μου από τον καινούργιο μου πάροχο, θα εξακολουθώ να κάνω χρήση των υπηρεσιών σας και να χρεώνομαι κανονικά γι’ αυτές.
Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα συνεργασία μας».
Στην συγκεκριμένη τηλεφωνική επικοινωνία με την υπάλληλο της Τελλάς, επειδή η συνομιλία ηχογραφούταν, γνώριζα πολύ καλά, ότι την ηχογραφημένη συγκατάθεση μου στο να μην με διακόψουν, θα την εκλάμβαναν ως την τελειωτική απόφαση μου και ως εκ τούτου θα αναιρείτο αυτόματα η αίτηση μου προς την Vivodi.
Τα μεγαλοστελέχη λοιπόν της Τελλάς, αλλά και άλλων τηλεπικοινωνιακών παρόχων που συμπεριφέρονται έτσι, ας καταλάβουν επιτέλους ότι πρέπει να πάψουν τέτοιου είδους τερτίπια και παιχνίδια εις βάρος μας.
Ξέρουμε που να αποδίδουμε τις ευθύνες και αυτό συνεπάγεται βέβαια και τις ανάλογες συνέπειες για αυτούς.
Επίσης έχουμε αν όχι νομική, τουλάχιστον την ηθική απαίτηση να μας συμπεριφέρονται καλύτερα, πόσο μάλλον και όταν ήμασταν συνδρομητές τους για πάνω από τρία χρόνια.
Άλλωστε, ας γνωρίζουν ότι με τέτοιου είδους πολιτική ρίχνουν νερό στον μύλο του ‘μεγάλου’ (βλέπε ΟΤΕ), γιατί πραγματικά κάποια στιγμή απογοητεύτηκα τόσο, που είπα να γυρίσω με καινούργιο νούμερο στον ΟΤΕ κι ας πληρώνω περισσότερο.

Και για να μην κάνουμε μόνο παράπονα, από αυτό εδώ το βήμα, θα ήθελα να πω ότι αξίζουν ένα μεγάλο μπράβο, και ευχαριστώ τα παιδιά της Vivodi, που κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε να επιλυθεί η κατάσταση.
Έγιναν τρείς επισκέψεις τεχνικών της στο σπίτι μου το διάστημα αυτό, μάλιστα για την τελευταία, (όπου και έληξε η περιπέτεια μου), η οποία ήταν προγραμματισμένη στις 31/12/08 μεσημέρι, παραμονή Πρωτοχρονιάς, ομολογώ ότι είχα αμφιβολία για το αν θα έρθουν, λόγω των γιορτινών ημερών.
Παρά λοιπόν τον καταιγισμό διαφημιστικών σποτ στην τηλεόραση, περί αξιόπιστου ιντερνέτ, τα οποία παρεμπιπτόντως τα βρίσκω πολύ ευρηματικά και με χιούμορ, οφείλω να πω, πως μπορούν και άλλοι εκτός του ‘μεγάλου’ να είναι σοβαροί, αξιόπιστοι και συνάμα σημαντικά φθηνότεροι.
Είναι αυτό που λέγαμε στο στρατό «ο παλιός είναι αλλιώς, αλλά και ο νέος είναι ωραίος».
Τελειώνω με μία φιλική προτροπή προς την συνεργάτιδα της Vivodi.
Όταν λοιπόν την ρωτήσει κάποιος μελλοντικός πελάτης, για το αν χρειάζεται να ενημερώσει τον προηγούμενο τηλεπικοινωνιακό πάροχο του, ας μην απαντήσει με το αόριστο «δεν χρειάζεται», αλλά να καταστήσει σαφές στον καινούργιο πελάτη, ότι αν το κάνει αυτό θα μπλέξει άσχημα.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας, εύχομαι καλή χρονιά σε όλους.

sdikr
04-01-09, 04:39
το πρόβλημα είναι στην vivodi, αυτοί θα επρέπε να σου πούνε οτι δεν χρειαζόταν να κάνεις κάτι εσυ

dionissis
04-01-09, 04:59
Συμφωνώ φίλε admin, πες οτι δεν με ενημερώσανε σωστά η οτι δεν κατάλαβα καλά εγώ, εσύ πες μου κερδισε η έχασε η τελλας με αυτή τη συμπεριφορά?
Αφου ετσι κι αλλιώς εγώ την είχα πάρει την αποφασή μου.
Την όλη ιστορία την εξέλαβα στο στύλ "φεύγεις απο το μαντρί θα πληρώσεις".

sdikr
04-01-09, 05:02
Συμφωνώ φίλε admin, πες οτι δεν με ενημερώσανε σωστά η οτι δεν κατάλαβα καλά εγώ, εσύ πες μου κερδισε η έχασε η τελλας με αυτή τη συμπεριφορά?
Αφου ετσι κι αλλιώς εγώ την είχα πάρει την αποφασή μου.
Την όλη ιστορία την εξέλαβα στο στύλ "φεύγεις απο το μαντρί θα πληρώσεις".

Μα ζήτησες διακοπή υπηρεσιών, ποιος φταίει;


Για εμένα φταίει η vivodi που δεν σου εκάνε σωστή ενημέρωση

dionissis
04-01-09, 05:13
Ναί δε λέω, όπως φταίω και γώ.
Πάντως στο φαξ που τους έστειλα δηλώνω πρόθεση, δεν τους λέω κόφτε με. Κοίταξε τι γράφω:
«…Θα ήθελα να σας ενημερώσω, ότι προτίθεμαι να διακόψω την εν λόγω μεταξύ μας σύμβαση. Βεβαίως, γνωρίζω ότι μέχρι να γίνει η δέσμευση και ενεργοποίηση της γραμμής μου από τον καινούργιο μου πάροχο, θα εξακολουθώ να κάνω χρήση των υπηρεσιών σας και να χρεώνομαι κανονικά γι’ αυτές.
Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα συνεργασία μας».

lewton
04-01-09, 13:15
Η Vivodi σου είπε να ενημερώσεις την Tellas ή ήταν δική σου πρωτοβουλία;

XARAYGH
04-01-09, 13:15
φιλε η τελλας ηταν αναγκασμενη σε 30 μερες απο το φαξ σου να σε τερματσει...βεβαια μεσα σε αυτες τισ 30 ημερες συνηθως ο επομενος παροχος εχει αναλαβει την γραμμη...

theopan
04-01-09, 13:44
Συμφωνώ φίλε admin, πες οτι δεν με ενημερώσανε σωστά η οτι δεν κατάλαβα καλά εγώ, εσύ πες μου κερδισε η έχασε η τελλας με αυτή τη συμπεριφορά?
Αφου ετσι κι αλλιώς εγώ την είχα πάρει την αποφασή μου.
Την όλη ιστορία την εξέλαβα στο στύλ "φεύγεις απο το μαντρί θα πληρώσεις".

Η Tellas έκανε απλά το καθήκον της. Έπραξε αυτό που ζήτησες με το φαξ. Όταν λέμε δεν ασχολούμαστε καθόλου με τον παλιό πάροχο (ή τουλάχιστον δεν το κάνουμε πριν ενεργοποιηθούμε στο νέο) έχουμε λόγο που το λέμε. Αυτό προβλέπει πλέον ο νόμος, έτσι είναι σχεδιασμένα τα μηχανογραφικά συστήματα των παρόχων και του ΟΤΕ να λειτουργούν και αν δεν τηρηθεί μόνο μπλεξίματα έχουμε.
Το κείμενο σου στο φαξ ("σας ενημερώνω ότι θέλω να φύγω αλλά μη με κόψετε πριν ενεργοποιηθώ στη vivodi") ήταν απλά ασαφές και χωρίς νόημα. Κράτησαν συνεπώς όπως ήταν αναμενόμενο την πρόθεσή σου να διακόψεις και σε διέκοψαν.

Nikos_
08-01-09, 23:14
καλησπερα και καλη χρονια και απο εμενα..!
το ολο θεμα πεφτει στην πλατη της vivodi για τον απλο εξης λογο.!
οταν κανεις φορητοτητα,δηλαδη αλλαγη απο τον εναν παροχο στον αλλον με το ιδιο νουμερο ,πρεπει η εταιρεια στην οποια πηγαινεις να κανει ολες τις διαδικασιες...εφοσον απο την αλλη εταιρεια φευγεις,και δεν εχει κανει η vivodi την απαραιτητη ανημερωση,απλα σου "ριχνει" το νουμερο επειδι δεν βρεθηκε η βιβοντι στην ωρα της για να το παρει...!

dionissis
09-01-09, 11:14
φίλε Νίκο κατ'αρχην καλή χρονιά και σε σένα.
Δεν θα συμφωνήσω με την αποψη σου, για το λόγο οτι απο την αρχή που έκανα την αίτηση προς την βιβοντι με ενημέρωσαν για την μέρα ενεργοποίησης που ηταν η 30 Νοεμβρίου.
Την ιδια μέρα δώσανε και στην ξαδέλφη μου που μένει δίπλα μου και έκανε αίτηση προς την βιβοντι την ιδια μέρα με μένα οπου την ενεργοποιήσανε κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Αυτό που προσάπτω στη συνεργάτιδα της βιβοντι ειναι οτι στην ερώτηση μου αν χρειάζεται να επικοινωνήσω με τον προηγούμενο πάροχο δηλαδή την τελλάς δεν μου απάντησε ξεκάθαρα ''μην το κάνεις γιατί θα μπλέξεις άσχημα'' αλλά μου είπε ένα ξερό ''δεν χρειάζεται'' το οποίο εγώ βέβαια το ερμήνευσα διαφορετικά (λάθος μου μεγάλο).
Απο νομικής πλευράς δεν προσάπτω τίποτε προς την τελλάς έκανε αυτό που καθορίζει το νομικο πλαίσιο.
Ξέρεις όμως εγώ το θέμα πάω λίγο πιο μακρυά και το βλέπω από την ηθική του πλευρά.
Εγώ δηλαδή σαν ευσυνείδητος καταναλωτής (τρομάρα μου), ενοιωσα την ηθική υποχρέωση να τους ενημερώσω οτι φεύγω και να τους ευχαριστήσω για την μεχρι τοτε συνεργασία μας (ημουν συνδρομητής τους για πάνω απο 3 χρόνια).
Αν διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά το πρωτο ποστ μου οπου συμπεριλαμβάνω μεσα το φαξ που τους έστειλα θα καταλάβεις οπως και αυτοι (της τελλας) οτι δεν επιθυμώ να με διακόψουν πριν με ενεργοποιήση η βιβοντι.
Φίλε Νίκο, ειναι ετσι το νομικό πλαίσιο που δουλεύουν ολες αυτές οι εταιρίες όπου η συγκατάθεση σου σε ηχογραφημένη συνομιλία μαζι τους (ολες ηχογραφούνται) στο στυλ ''δεν επιθυμώ να με διακόψετε''να λαμβάνεται ως η τελική σου απόφαση και να αναιρεί προυγούμενη αιτηση προς άλλο πάροχο.
Ξέρω πολύ καλά οτι γίνεται αυτό.
Οπως επίσης ξέρω το σκοπό που είχε το τηλεφώνημα της τελλας μετά το φαξ που τους έστειλα.
Εφόσον λοιπόν δεν μπορουν να με πείσουν να παραμείνω στο δίκτυο τους επειδή έχω πάρει ηδη την απόφασή μου,δεν θα μπορουσαν να με κρατήσουν μέχρι την ενεργοποίηση της βιβοντι?
Εγω σου λέω πες οτι αργεί ο καινούργιος πάροχος αργει να σε ενεργοποιήσει, αυτοί πρέπει να σε πετάξουν εξω έτσι? αλλωστε οσο παραμένεις στο δίκτυο τους δεν θα πληρωθουν για τις υπηρεσίες τους που σου προσφέρουν?
Αυτό το κάτι ξέρεις που ζητάω, απο ηθικής πάντα άποψης, ειναι ''εκτός συμβολαίου'' , δεν κοστίζει τίποτα για αυτούς , σε σενα τον απλό καταναλωτή στοιχίζει ταλαιπωρια, ισα ισα που κερδίζουν αυτοι, και δείχνει αν πραγματικα ειναι προσανατολισμένοι στην αληθινή εξυπηρέτηση του πελάτη.
Αλλα δεν λειτουργουν ετσι.Δεν ειναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.
Και έτσι στο παιχνίδι του ανταγωνισμού μεταξύ τους την πληρώνει ο καταναλωτης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.