PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα σύνδεση HOL, πώς να αποφύγετε τα προβλήματα



Vitruvian78
04-01-09, 11:34
Ένας φίλος έκανε αίτηση αρχικά για το HOL Telephony, επειδή ήθελε να δοκιμάσει την υπηρεσία. Τον συνδέσανε κανονικά, και μάλιστα ήρθε και τεχνικός να επιβεβαιώσει οτι η γραμμή ήτανε εντάξει και να κάνει μικτοποίηση. Το τηλέφωνο δόυλεψε αμέσως χωρίς προβλήματα. Τώρα αποφάσισε να βάλει και ίντερνετ, κάνοντας αναβάθμιση στο double-play. Του είπανε οτι σε καμιά εβδομάδα οτι θα είναι έτοιμο και το ίντερνετ και η τηλεφωνία του δεν θα επηρεαστεί καθόλου. Αν τελικά λειτουργήσουν όλα άψογα με αυτό τον τρόπο, πιστεύω οτι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος τελικά για να αποφύγει κανείς τα προβλήματα και τις ιστορίες με την αλλαγή παρόχου. Μόλις του ενεργοποιηθεί και το ίντερνετ, θα σας πω εντυπώσεις.

ariadgr
04-01-09, 14:52
Ένας φίλος έκανε αίτηση αρχικά για το HOL Telephony, επειδή ήθελε να δοκιμάσει την υπηρεσία. Τον συνδέσανε κανονικά, και μάλιστα ήρθε και τεχνικός να επιβεβαιώσει οτι η γραμμή ήτανε εντάξει και να κάνει μικτοποίηση. Το τηλέφωνο δόυλεψε αμέσως χωρίς προβλήματα. Τώρα αποφάσισε να βάλει και ίντερνετ, κάνοντας αναβάθμιση στο double-play. Του είπανε οτι σε καμιά εβδομάδα οτι θα είναι έτοιμο και το ίντερνετ και η τηλεφωνία του δεν θα επηρεαστεί καθόλου. Αν τελικά λειτουργήσουν όλα άψογα με αυτό τον τρόπο, πιστεύω οτι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος τελικά για να αποφύγει κανείς τα προβλήματα και τις ιστορίες με την αλλαγή παρόχου. Μόλις του ενεργοποιηθεί και το ίντερνετ, θα σας πω εντυπώσεις.

Για αλλαγή παρόχου υπάρχουν διαδικασίες και περιγράφονται στο RUO (μετάβαση κρατώντας την υφιστάμενη γραμμή).

Γιατί αν ο υφιστάμενος βρόχος είναι καλός, το να φέρεις νέο βρόχο είναι καλύτερο;

Επειδή θα πάρεις νέα γραμμή με άγνωστα χαρακτηριστικά όσον αφορά το συγχρονισμό της DSL, και θα φορτωθείς και μια 12 μηνη δέσμευση σε αυτή τη νέα γραμμή;

Vitruvian78
04-01-09, 19:25
Δεν έκανε αίτηση σε ανενεργο βρόχο. Μεταφορά της γραμμής του απο τον ΟΤΕ έκανε.

ariadgr
04-01-09, 19:29
Δεν έκανε αίτηση σε ανενεργο βρόχο. Μεταφορά της γραμμής του απο τον ΟΤΕ έκανε.

Εαν δεν ήταν ανενεργός ο βρόχος, γιατί ήρθε τεχνικός να κάνει μεικτονόμιση;

Και σε ποιό σημείο φαίνεται "πως να αποφύγετε τα προβλήματα" στο συγκεκριμένο θέμα που άνοιξες; :hmm:

Vitruvian78
04-01-09, 20:16
Εαν δεν ήταν ανενεργός ο βρόχος, γιατί ήρθε τεχνικός να κάνει μεικτονόμιση;

Και σε ποιό σημείο φαίνεται "πως να αποφύγετε τα προβλήματα" στο συγκεκριμένο θέμα που άνοιξες; :hmm:

Δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί ήρθε ο τεχνικός και τί έκανε τελικά στη γραμμή του. Ξερόλας δεν είμαι. Πάντως, ο τηλεφωνικός αριθμός που είχε με τον ΟΤΕ έμεινε ο ίδιος, και δεν άλλαξε, γιατί ακόμη σε αυτόν τον αριθμό τον καλώ.

Ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι γιατί θεώρησα πως ο φίλος μου κάνοντας αίτηση πρώτα για τηλεφωνία και μετά για ιντερνετ, φάνηκε οτι απέφυγε τα προβλήματα του να μείνει χωρίς τηλέφωνο. Αφού λειτούργησε η τηλεφωνία σωστά, μετά αποφάσισε να βάλει και ίντερνετ απο το ίδιο πάροχο χωρίς να κινδυνεύει να μείνει χωρίς τηλέφωνο για μέρες. Και το προτείνω σαν ένα τρόπο για να αλλάξουν πάροχο και άλλοι χρήστες που ενδεχομένως το σκέφτονται. Να ζητήσουν δηλαδή να βάλλουν πρώτα τηλεφωνία και μετά ιντερνετ, αφού λειτουργήσει καλά η τηλεφωνία τους. Νομίζω είμαι σαφής.

k_77
04-01-09, 20:25
Απλά τα πράγματα πήγαν καλά, όπως κανονικά θα έπρεπε να συμβαίνει!
Δεν του δίνουν ξεχωριστό καλώδιο για το internet.

sdikr
04-01-09, 20:27
Δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί ήρθε ο τεχνικός και τί έκανε τελικά στη γραμμή του. Ξερόλας δεν είμαι. Πάντως, ο τηλεφωνικός αριθμός που είχε με τον ΟΤΕ έμεινε ο ίδιος, και δεν άλλαξε, γιατί ακόμη σε αυτόν τον αριθμό τον καλώ.

Ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι γιατί θεώρησα πως ο φίλος μου κάνοντας αίτηση πρώτα για τηλεφωνία και μετά για ιντερνετ, φάνηκε οτι απέφυγε τα προβλήματα του να μείνει χωρίς τηλέφωνο. Αφού λειτούργησε η τηλεφωνία σωστά, μετά αποφάσισε να βάλει και ίντερνετ απο το ίδιο πάροχο χωρίς να κινδυνεύει να μείνει χωρίς τηλέφωνο για μέρες. Και το προτείνω σαν ένα τρόπο για να αλλάξουν πάροχο και άλλοι χρήστες που ενδεχομένως το σκέφτονται. Να ζητήσουν δηλαδή να βάλλουν πρώτα τηλεφωνία και μετά ιντερνετ, αφού λειτουργήσει καλά η τηλεφωνία τους. Νομίζω είμαι σαφής.

Δεν θα το έλεγα, μέχρι τώρα η Hol είχε τηλεφωνία μέσω του router, πλέον έχει περάσει σε αρκετές περιόχες σε pstn, όποτε δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση των δυο

ariadgr
04-01-09, 21:05
Πάντως, ο τηλεφωνικός αριθμός που είχε με τον ΟΤΕ έμεινε ο ίδιος, και δεν άλλαξε, γιατί ακόμη σε αυτόν τον αριθμό τον καλώ.

Αυτό λέγεται φορητότητα και είναι άσχετη με το αν ο βρόχος θα είναι ενεργός ή ανενεργός.


Δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί ήρθε ο τεχνικός και τί έκανε τελικά στη γραμμή του. Ξερόλας δεν είμαι.

Επέτρεψε όμως σε κάποιον άλλο που γνωρίζει, να μπορεί να συμπεράνει γιατί ήρθε και τι έκανε ο τεχνικός στη γραμμή του.

Επίσκεψη τεχνικού και μεικτονόμιση = ανενεργός βρόχος


Ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι γιατί θεώρησα πως ο φίλος μου κάνοντας αίτηση πρώτα για τηλεφωνία και μετά για ιντερνετ, φάνηκε οτι απέφυγε τα προβλήματα του να μείνει χωρίς τηλέφωνο. Αφού λειτούργησε η τηλεφωνία σωστά, μετά αποφάσισε να βάλει και ίντερνετ απο το ίδιο πάροχο χωρίς να κινδυνεύει να μείνει χωρίς τηλέφωνο για μέρες. Και το προτείνω σαν ένα τρόπο για να αλλάξουν πάροχο και άλλοι χρήστες που ενδεχομένως το σκέφτονται. Να ζητήσουν δηλαδή να βάλλουν πρώτα τηλεφωνία και μετά ιντερνετ, αφού λειτουργήσει καλά η τηλεφωνία τους. Νομίζω είμαι σαφής.

Δηλαδή εσύ προτείνεις σε κάποιον που έχει τηλεφωνία και Internet σε κάποιον πάροχο, και θέλει να μεταβεί σε hol, να κάνει αίτηση μόνο για τηλεφωνία, με αποτέλεσμα να μείνει για κάποιες μέρες χωρίς Internet, ώστε "να αποφύγει τα προβλήματα";

Και τι προβλήματα αποφεύγει σε αυτή την περίπτωση κανείς, από το να ζητούσε εξ'αρχής double play ώστε να είχε και το Internet από την πρώτη στιγμή της μεταφοράς;

Το ζήτημα εδώ είναι ότι χωρίς να έχεις πλήρη εικόνα το προτείνεις και σαν την "καλύτερη λύση" ώστε "να αποφύγετε τα προβλήματα".

Δηλαδή κάποιος που δεν ήξερε και θα διάβαζε το μήνυμά σου θα μπορούσε ακολουθώντας τη συμβουλή σου, να μείνει χωρίς Internet για κάποιο διάστημα επειδή διάβασε εδώ ότι "είναι καλύτερα"...

Vitruvian78
04-01-09, 22:49
Το παιδί ήταν προηγουμένως στον ΟΤΕ και μετέφερε τον αριθμό που ήδη είχε στην ΧΟΛ. Πρόκειται εδώ για περίπτωση ανενεργού βρόχου; Ανενεργός βρόχος δεν είναι η καινούρια γραμμή που κατασκευάζει ένας πάροχος με στόχο να παρέχει ιντερνετ και τηλεφωνία σε κάποιο νέο πελάτη ο οποίος ζητά νέα γραμμή και αριθμό; Γιατί να κατασκευάζουν νέα γραμμή για κάποιον που απλά μεταφέρει την υπάρχουσα γραμμή από τον ένα πάροχο στον άλλο; Ο τεχνικός δεν γνωρίζω τί τελικά έκανε κατά την επίσκεψή του, όμως στο τηλέφωνο του είπανε κάτι για μεικτονόμηση οτι θα έκανε στη γραμμή. Πάντως ήρθε τεχνικός στο σπίτι του. Τώρα αν τελικά έκανε μεικτονόμηση ή όχι δεν ξέρουμε.

Εγώ το προτείνω σαν λύση για να μην μένει κανεις χωρίς τηλέφωνο, γιατί δεν έμεινε στιγμή χωρίς τηλέφωνο εκείνος με τον τρόπο αυτό. Τώρα αν είναι τόσο τραγικό να ξεμένει κάποιος και απο ιντερνετ, τότε πάω πάσο. Δεν το ήξερα!! Για εμένα ειναι πιο σημαντικό να μην μείνω χωρίς τηλέφωνο γι αυτό και άνοιξα το θέμα, με στόχο να μοιραστώ μια σκέψη μου με τους υπόλοιπους χρήστες.

Αν τώρα καποιος παραπλανηθεί από το μήνυμά μου και ξεμείνει απο ιντερνετ, ενώ γράφω ξεκάθαρα οτι με τον τρόπο αυτό κατοχυρώνεις την ομαλή λειτουργία του τηλεφώνου σου και μετά κάνεις αίτηση για ιντερνετ....τί να πω πια!!!

Το τί προβλήματα είναι πιθανό να αποφύγει κανείς....νομίζω οτι μπορεί καποιος να δεί στο φορουμ τί προβλήματα εκφράζουν οτι αντιμετωπίζουν συνήθως όσοι πρωτοενεργοποιούνται στο double-play και θα καταλάβει το νόημα του θέματός μου....δεν θα μπω σε περαιτέρω ανάλυση.

Και τέλος, δεν καταλαβαινω την κριτική σου για το θέμα που άνοιξα. Όλοι έχουμε το δικαίωμα να εκφράζουμε ελεύθερα τις ιδέες μας και τις εμπειρίες μας. Δεν νομίζω οτι εδω μέσα αρθρογραφούνε μόνο ειδήμονες, ούτε ότι όλες οι μέχρι τώρα ιδέες που έχουν δημοσιευθεί είναι ολόσωστες. Το τί επιλέγει τελικά να κάνει ο κάθε χρήστης είναι καθαρά στη δική του κρίση και επιλογή. Το φόρουμ ειναι πεδίο ελεύθερου διαλόγου.

potoula
04-01-09, 23:02
Αν ομως κανει τηλεφωνια μονο στη hol στην αρχη και φυγει απο τον ΟΤΕ πως γινεται να εχει dsl Με οτενετ αφου δεν 8α εχει τηλεφωνο πια απο τον οτε? λογικο δεν ακουγεται αυτο που σκεφτομαι? ΟΠοτε κανεις αιτηση για double play στη hol και μενεις 3 μερεσ χωρις τηλεφωνο και μετα ολα οκ. Και τι εγινε αμα δεν εχεις σταθερο για 3 μερες αλλα εχεις ιντερνετ? Σε μενα τουλαχιστον ετσι εγινε. Ειχα ιντερνετ με χολ απο Μαιο και τωρα που εγινε το ιδιοκτητο δικτυο εκανα και τηλεφωνια και εμεινα χωρις στα8ερο 3 μερες και τι εγινε οπιος η8ελε με εβρισκε στο κινητο

ariadgr
04-01-09, 23:09
Και τέλος, δεν καταλαβαινω την κριτική σου για το θέμα που άνοιξα. Όλοι έχουμε το δικαίωμα να εκφράζουμε ελεύθερα τις ιδέες μας και τις εμπειρίες μας. Δεν νομίζω οτι εδω μέσα αρθρογραφούνε μόνο ειδήμονες, ούτε ότι όλες οι μέχρι τώρα ιδέες που έχουν δημοσιευθεί είναι ολόσωστες. Το τί επιλέγει τελικά να κάνει ο κάθε χρήστης είναι καθαρά στη δική του κρίση και επιλογή. Το φόρουμ ειναι πεδίο ελεύθερου διαλόγου.

Αντιφάσκεις στις πρώτες δύο προτάσεις του μηνύματός σου: όπως εσύ μπορείς να εκφράζεις ελεύθερα τις ιδέες σου, πρέπει να δέχεσαι ότι και οι άλλοι μπορούν να εκφράζουν ελεύθερα τα σχόλιά τους πάνω σε αυτές τις ιδέες.

Όπως σου έγραψα και προηγουμένως, επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση άνοιξες το θέμα ως παρότρυνση προς άλλους χρήστες ("ακολουθήστε τη συμβουλή μου για να αποφύγετε τα προβλήματα"), και επειδή με τη μέθοδο αυτή μένει κανείς χωρίς Internet, τη στιγμή που προσωπικά δεν μπορώ να εντοπίσω κανένα απολύτως όφελος από την παραπάνω μέθοδο, θεωρώ υποχρέωσή μου να το επισημάνω, ώστε να μην ταλαιπωρηθεί άδικα κάποιος επειδή ακολούθησε τη μέθοδο αυτή.

jkoukos
04-01-09, 23:36
... Αν τώρα καποιος παραπλανηθεί από το μήνυμά μου και ξεμείνει απο ιντερνετ, ενώ γράφω ξεκάθαρα οτι με τον τρόπο αυτό κατοχυρώνεις την ομαλή λειτουργία του τηλεφώνου σου και μετά κάνεις αίτηση για ιντερνετ....τί να πω πια!!! ...

... Το τί επιλέγει τελικά να κάνει ο κάθε χρήστης είναι καθαρά στη δική του κρίση και επιλογή. Το φόρουμ ειναι πεδίο ελεύθερου διαλόγου.

Ο φίλος σου απλά στάθηκε τυχερός (όπως και πολλοί άλλοι επίσης) και δεν κατοχυρώθηκε από την επιλογή του. Αρκετοί περισσότεροι όμως ακολουθώντας την ίδια οδό είχαν διάφορα προβλήματα.

Συμφωνώ ότι κανείς πράττει ανάλογα με την κρίση του. Αυτή όμως διαμορφώνεται από τις πληροφορίες που συλλέγει (αν ο ίδιος δεν είναι γνώστης του αντικειμένου). Οπότε όταν ψάχνοντας, βρεθεί σε ένα θέμα με τίτλο "Νέα σύνδεση HOL, πώς να αποφύγετε τα προβλήματα" και εκεί γράφει κάποιος με κατηγορηματικό τρόπο ποια κατ' αυτόν είναι βέλτιστη λύση, εσύ προς τα πού νομίζεις ότι θα γύρει η κρίση του;

Τελικά αυτό που προτείνεις έχει σίγουρη κατάληξη “να μείνει για κάποιες μέρες χωρίς Internet” όπως γράφει ο ariadgr, ενώ στην περίπτωση του Double Play πιθανόν να έχει πρόβλημα με την τηλεφωνία.

Vitruvian78
04-01-09, 23:42
Αντιφάσκεις στις πρώτες δύο προτάσεις του μηνύματός σου: όπως εσύ μπορείς να εκφράζεις ελεύθερα τις ιδέες σου, πρέπει να δέχεσαι ότι και οι άλλοι μπορούν να εκφράζουν ελεύθερα τα σχόλιά τους πάνω σε αυτές τις ιδέες.

Όπως σου έγραψα και προηγουμένως, επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση άνοιξες το θέμα ως παρότρυνση προς άλλους χρήστες ("ακολουθήστε τη συμβουλή μου για να αποφύγετε τα προβλήματα"), και επειδή με τη μέθοδο αυτή μένει κανείς χωρίς Internet, τη στιγμή που προσωπικά δεν μπορώ να εντοπίσω κανένα απολύτως όφελος από την παραπάνω μέθοδο, θεωρώ υποχρέωσή μου να το επισημάνω, ώστε να μην ταλαιπωρηθεί άδικα κάποιος επειδή ακολούθησε τη μέθοδο αυτή.

δεν εχει νόημα να το συζητήσω περαιτέρω νομίζω :whistle:

stef128
05-01-09, 00:03
To θεμα φιλε ειναι οτι ειτε βαλεις ειτε οχι νετ το ιδιο καλωδιο ειναι απλα στην πρωτη περιπτωση το νετ δεν παιζει γιατι ο πελατης απλα δεν εχει μοντεμ και ειναι και κλειδωμενο απο τους server της εταιριας , για να το καταλαβεις απλα !!!
Και στον οτε ετσι ειναι , απλα οταν ζητας connx δεν παει κανεις να σου αλλαξει καλωδιο , πορτα βρισκουν στις καρτες και γινεται το ολο θεμα, απλα στην hol η πορτα ειναι δεδομενη αφου εισαι στο ιδιοκτητο !!
Οποτε φανηκε τυχερος ο φιλος σου οπως και πολλοι αλλοι της hol ( χιλιαδες ) γιατι απλουστατα η εταιρια οταν ζητηθει το νετ απο τον πελατη απλα χτυπαει καποια πραγματα στον υπολογιτη και τελος !!!
Τελος το φορουμ εχει αντε 4000 μελη , θελεις 10000 οκ , οι συνδρομητες ολων των εταιριων ειναι μαζι 600000 σε ιδιοκτητο δικτυο , αναλογισου !!!!!!!!!!!!!!!!!Δεν ειναι ο μονος ευχαριστημενος πελατης ( που οι πιο πολλοι μεχρι χτες δεν ηξεραν τι ειναι υπολογιστης και ιντερνετ !!) οποτε ειναι λιγο ακυρο αυτο που λες και τεχνικα αλλα και γενικα σε ολες τις εταιριες !!!!!!!
Προσωπικα εμεινα 10 λεπτα χωρις τηλεφωνο , μια γειτονισα καθολου ( δεν καταλαβε την αλλαγη) , αλλα ενας φιλος 3 μερες !
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.