PDA

Επιστροφή στο Forum : USR 9113 & Conn-x



Michalos
05-01-09, 14:45
Καλή χρονιά σε όλους. Έχω το USR 9113 με το connX 24 και συνδέομαι στο DSLAM Καλαμακίου.
Μια-δυο φορές που ξεσυγχρόνισε η γραμμή μου (υπάρχει πάντοτε μια μικρή πτώση SNR κατά τις 12 το μεσημέρι περίπου), το modem στο tab DSL μου γράφει PPP Down - δεν ξαναπαίρνω δηλαδή IP. Το πρόβλημα λύνεται μόλις κάνω reboot το modem, οπότε παίρνει IP αμέσως. Υπάρχει κάποια λύση για να μην κάνω το modem reboot;
Οι ρυθμίσεις στο WAN είναι οι εξής:
VPI 8
VCI 35
UBR without PCR σωστό;
QoS enabled σωστο;
PPPoE
LLC/SNAP-BRIDGING
Authentication Method AUTOMATIC (έχει επιλογές PAP, CHAP, MSCHAP)

Μή ενεργοποιημένες επιλογές:
Dial on demand (with idle timeout timer)
PPP IP extension
Static IP address
PPP debug mode
Bridge PPPoE frames between WAN and LAN ports


Ενεργοποιημένες επιλογές:

IGMP multicast
WAN service


Ευχαριστώ προκαταβολικά.

enwsitis21
06-01-09, 11:38
Καλημέρα,

οι ρυθμίσεις είναι σωστές, εφόσον το router παρουσιάζει αποσυγχρονισμούς είναι λογικό να χάνει την ip διεύθυνση.
Προτείνω να καλέσεις στο 121 και να ζητήσεις ψηφιακό έλεγχο της γραμμής με την παρατήρηση ότι χάνει την ip διεύθυνση λόγω αποσυγχρονισμού.
Ίσως να χρειαστεί να κλειδώσει το router σε χαμηλότερη ταχύτητα.

hel
06-01-09, 12:34
Πέφτει το snr σου πριν αποσύνδεση;
Έχεις δοκιμάσει άλλο ρούτερ;

Michalos
06-01-09, 14:30
Το πρόβλημα με την IΡ φαίνεται να λύθηκε βάζοντας χειροκίνητα σαν authentication method το CHAP και κατεβάζοντας το custom firmware που υπάρχει εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=258101 . Όσες φορές και να έχει ξεσυγχρονίζει παίρνει IP μόνο του πλέον.
Το θέμα με τους αποσυγχρονισμούς είναι περίπλοκο :
Το μόντεμ ήταν τοποθετημένο σε ντουλάπα στο σπίτι μου όπου έρχεται το απευθείας η γραμμή του ΟΤΕ. Σημειωτέον ότι το καλώδιο απο τον κατανεμητή της πολυκατοικίας είναι αλλαγμένο Ethernet Cat6e foiled (προστατευμένο απο παράσιτα). Επίσης εκεί υπάρχουν ενα τηλ. κέντρο SAMSUNG και ένα 3COM Gigabit Switch. Χρησιμοποιώντας το DMT και βλέποντας τα logs του modem διαπίστωσα ότι μετά τα μεσάνυχτα και μέχρι τις 10.30 το πρωί περίπου συγχρονίζω σε πολύ καλή ταχύτητα (γύρω στα 13Mbps) με καλά στατιστικά κλπ. Μετά αρχίζουν οι αποσυνδέσεις και συγχρονίζω στα 12300 περίπου.

Παρατήρησα επίσης ότι, όποτε έπαιρνα γραμμή απο το τηλ. κέντρο, έπεφτε στιγμιάια το SNR 2-3db και μετά ξανανέβαινε. Σημειωτέον ότι, όταν παρουσιαζόταν το πρόβλημα αποσυγχρονισμών, το DMT Tool μου απέκλειε κάποιες συχνότητες τις οποίες τις κατέγραψα και οι οποίες είναι οι εξής:
Gap1 1527kHz-1535kHz (Tone354-Tone355)
Gap2 1544kHz-1548kHz (Tone358)
Gap3 1552kHz-1561kHz (Tone360-Tone361)
Gap4 1565kHz-1591kHz (Tone363-Tone368)
Gap5 1738kHz-1742kHz (Tone403)
Gap6 1760kHz-1768kHz (Tone408-Tone409)
Gap7 1772kHz-1854kHz (Tone411-Tone429)
Gap8 1859kHz-1867kHz (Tone431-Tone432)
Gap9 1872kHz-1898kHz (Tone434-Tone439)
Gap10 1906kHz-1919kHz (Tone442-Tone444)
Gap11 1936kHz-1941kHz (Tone449)
Gap12 1954kHz-1966kHz (Tone453-Tone455)
Gap13 1997kHz-2001kHz (Tone463)
Gap14 2005kHz-2010kHz (Tone465)
Gap15 2023kHz-2027kHz (Tone469)
Gap1 1690kHz-1695kHz (Tone392)
Gap2 2014kHz-2018kHz (Tone467)
Gap3 2023kHz-2040kHz (Tone469-Tone472)
Gap4 2044kHz-2061kHz (Tone474-Tone477)


Όταν δεν υπάρχει πρόβλημα με αποσυγχρονισμούς το μόντεμ χρησιμοποιεί όλες τις ανωτέρω συχνότητες (!)
Τί έκανα: για το τηλ. κέντρο υποψιάζομαι ότι διαρρέει ρεύμα στο τηλ. καλώδιο με το οποίο το συνδέω στο splitter επηρεάζοντας και το ADSL όταν "δίνει" γραμμή. Γι'αυτό συνέδεσα την γραμμή του τηλ. κέντρου σε ένα δεύτερο splitter και μετά στο κανονικό splitter. Εννοείται ότι το ADSL είναι συνδεδεμένο κανονικά και μόνο σε ένα splitter. Αυτό έφτιαξε το θέμα με την στιγμιαία πτώση του SNR όποτε χρησιμοποιώ την γραμμή.

Για το θέμα των παρεμβολών που οδηγούν στους αποσυγχρονισμούς, επειδή ήθελα να δω εάν φταίει κάτι απο την πλευρά μου ή εάν απλά είναι θέμα crosstalk πήρα ένα ΑΜ ραδιόφωνο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683) και έψαξα τις συχνότητες και είδα ότι πράγματι υπήχαν πολλά παράσιτα, θόρυβος κλπ απο το 3com, απο τα dimmer στα σπότς κλπ). Αποφάσισα να στείλω το σήμα σε άλλο μέρος του σπιτιού χρησιμοποιώντας ένα παλιό ethernet καλώδιο απο προηγούμενη εγκατάσταση. Το σπλίττερ παρέμεινε στην ντουλάπα και σύνδεσα το μόντεμ αλλού, αφού προηγουμένως έχω τοποθετήσει μια πρίζα προστασίας MGE η οποία και έχει και 2 θύρες IN/OUT RJ-11, όπου και συνέδεσα το modem. Τελικά απο όλη την ιστορία έχασα 0,5dm, δηλαδή πήγα 29db απο 28.5db downstream attenuation. Συγχρονίζω στα 11877/965 με SNR 8.5-9/10.6 αλλά στις "άσχημες ώρες", οπότε είμαι οκ πιστεύω. Ούτως η άλλως πειράζοντας το SNR ανεβαίνω πάλι, εάν χρειαστεί. Τα "κενά" (gaps) τώρα στην γραμμή είναι τα εξής:
Gap1 1941kHz-1945kHz (Tone450)
Gap2 1949kHz-2057kHz (Tone452-Tone476)
Gap3 2061kHz-2070kHz (Tone478-Tone479)
Gap4 2074kHz-2079kHz (Tone481)
Gap5 2083kHz-2087kHz (Tone483)

Είναι δηλαδή σε πολύ υψηλότερες συχνότητες που δείχνει ότι κάτι έγινε. Βέβαια σε αυτές τις συχνότητες δεν μπορεί να με βοηθήσει το ραδιοφωνάκι ΑΜ :)
Λέτε τα κενά αυτά στην γραμμή να είναι λόγω crosstalk; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ή πρέπει να φωνάξω κανένα τεχνικό για να μου κάνει την εγκατάσταση αλλιώς;
Παραθέτω ένα screenshot για να δείτε τα στατιστικά της γραμμής μου όπως έχουν πλέον διαμορφωθεί (πιστεύω ότι έχει αρκετά errors αλλά οι ταχύτητες είναι super οπότε δεν με νοιάζει):

http://www.imageshack.gr/files/8c1kyuv5qaab6q1vuu29_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=8c1kyuv5qaab6q1vuu29.jpg)


Υ.Γ Sorry για το μακροσκελές πόστ...

Chris_Nik
06-01-09, 14:34
Μια ερωτηση....... Και εγω......:oops:

Πως πειραζεις το SNR.....??????

Michalos
06-01-09, 14:53
Με το DMT εφόσον υποστηρίζεται το modem σου. Το 9113 υποστηρίζεται με την έκδοση 8.07- δες εδώ: http://dmt.mhilfe.de/. Πάντως δεν στο συνιστώ - πιστεύω ότι τα 9db είναι η χρυσή τομή ταχύτητας-σταθερότητας αρκεί και ο πάροχος να μην έχει τεχνηέντως "πειράξει" τα στατιστικά της γραμμής σου - υπάρχει ένας εναλλακτικός που το κάνει αυτό....

Chris_Nik
06-01-09, 15:08
Πως μπορεις με DMT...???
Εχω τον 9113 και το DMT 8.07........???

Michalos
06-01-09, 15:16
Στα options τσέκαρε το unlock experimental area Panel/last tab και μετα πήγαινε στο δεξί tab όπου θα δείς μια μπάρα noisemargin και άλλα καλούδια :) Υπάρχουν και σχετικά threads στο adslgr.

Michalos
06-01-09, 20:47
Τελικά έχω ακόμη πρόβλημα (:
http://www.imageshack.gr/files/fcamp6blcobjei4cjgqx_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=fcamp6blcobjei4cjgqx.jpg)

Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Michalos
07-01-09, 10:29
Τελικά το ξαναέβαλα το modem όπως ήταν γιατί αντιμετώπιζα τα ίδια θέματα με τους αποσυγχρονισμούς. IP παίρνω μετά τον αποσυγχρονισμό εκτός και εάν μου λέει PPP Down οπότε το modem θέλει restart.
Τώρα το πρωί τα στατιστικά της γραμμής μου έχουν ώς εξής:
http://www.imageshack.gr/files/0nyimsrl8a22tenfn09y_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=0nyimsrl8a22tenfn09y.jpg)

Στην πορεία της ημέρας θα πέσω μέχρι και τα 9+ Mbps... Μήπως μπορεί να μου πεί κανείς τι μπορεί να συμβαίνει ρε παιδιά;

nnn
08-01-09, 00:11
Το πρόβλημα του ppp down είναι bug του firmware και το έχει λύσει ο Νεκτάριος εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=258101

Michalos
08-01-09, 00:55
Το πρόβλημα του ppp down είναι bug του firmware και το έχει λύσει ο Νεκτάριος εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=258101
Όπως προανέφερα το έχω βάλει το firmware αυτό επάνω "Το πρόβλημα με την IΡ φαίνεται να λύθηκε βάζοντας χειροκίνητα σαν authentication method το CHAP και κατεβάζοντας το custom firmware που υπάρχει εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=258101 . Όσες φορές και να έχει ξεσυγχρονίζει παίρνει IP μόνο του πλέον."
Το θέμα είναι όμως ότι αν μου βγάλει PPP Down θέλει restart :sorry:
To πιο σοβαρό όμως απο όλα είναι οι αποσυγχρονισμοί. Έχω δεκάδες... Δήλωσα βλάβη στο 121 και ο ΟΤΕ μου είπε ότι δεν πέρασε η γραμμή μου τον ψηφιακό έλεγχο και ότι θα το κοιτάξουν την Παρασκευή οι τεχνικοί. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως έχω τόσο καθαρή γραμμή μέχρι τις 10.30 το πρωί και μετά χαλάνε όλα....:hmm:

tugito
08-01-09, 23:24
Προφανώς η αστάθεια της γραμμής και οι αποσυνδέσεις δηλώνουν προβληματικο βρόγχο, πιθανών με εξυγίανση όπως το αποκαλουν οι τεχνικοι του οτε να λυθεί.
Υπομονή μεχρι την παρασκευή όπως σου είπαν..

nnn
08-01-09, 23:31
Δεν πρόσεξα πως το έχεις περάσει...
δείχνει να υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή.

Michalos
09-01-09, 01:15
Έβαλα και το μόντεμ που δίνει ο ΟΤΕ (ένα ενσύρματο μικρό με broadcom chipset) το οποίο μου δείχνει ότι λίγο πριν την αποσύνδεση το snr πεφτει στο 1, -8 και μετά κόβεται...
Σήμερα που θα έρθουν οι τεχνικοί θα δούμε τι θα γίνει. Πάντως δεν πιστεύω πχ να αλλάξουν βρόγχο και να με βάλουν σε χειρότερο; Μπορούν να το κάνουν αυτό ή πάντα (εάν η βλάβη δεν επισκευάζεται) σε βάζουν σε καλύτερο αφού τσεκάρουν τα στατιστικά;

enwsitis21
09-01-09, 01:50
Μακάρι να είναι βλάβη από την πλευρά του ΟΤΕ. Θα διορθωθεί.
Οι τεχνικοί του ΟΤΕ θα έρθουν εντός του χώρου σου ή θα ελέγξουν το σήμα μέχρι τον κατανεμητή σου;
Με το modem το οποίο σου παρέχει ο ΟΤΕ και παρουσιάζει αποσυνδέσεις ενισχύει το σενάριο βλάβης της γραμμής.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Michalos
09-01-09, 01:56
Διόρθωσα το προηγούμενο μήνυμα μου γιατί παρουσιάζει αποσυγχρονισμούς και το μόντεμ του ΟΤΕ τελικά. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ θα τα ελέγξουν όλα υποτίθεται..

Michalos
11-01-09, 13:40
Σήμερα ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ, έλεγξε την γραμμή και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα. Μου έδωσε 2 επιλογές: η να κατέβω στα 8 ή να αλλάξω ζευγάρι. Τώρα μου ξανακούμπωσε την γραμμή και μέχρι αύριο πρέπει να τους πώ τι θα γίνει. Ρωτώντας τον εάν υπάρχει περίπτωση να είμαι χειρότερα μου απήντησε πως υπάρχει περίπτωση αλλά ότι αυτοί το κάνουν για καλύτερο. Πάντως εάν χάσω το ζευγάρι μου θα λογιστεί ως ελλατωματικό και δεν θα ξαναχρησιμοποιηθεί (μου είπε).

Τώρα συγχρονίζω στα 11Mbps ενώ τα πρωινά στα 13. Μένω Π. Φάληρο στην Άτλαντος και άρα υπάρχει κάποια απόσταση απο το DSLAM οπότε τα 28db Attenuation δεν είναι κακό σαν νούμερο. Εάν δεν έχω αποσυνδέσεις λέω να μείνω όπως είμαι. Εσείς τι λέτε;

Georgevtr
11-01-09, 13:44
Σήμερα ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ, έλεγξε την γραμμή και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα. Μου έδωσε 2 επιλογές: η να κατέβω στα 8 ή να αλλάξω ζευγάρι. Τώρα μου ξανακούμπωσε την γραμμή και μέχρι αύριο πρέπει να τους πώ τι θα γίνει. Ρωτώντας τον εάν υπάρχει περίπτωση να είμαι χειρότερα μου απήντησε πως υπάρχει περίπτωση αλλά ότι αυτοί το κάνουν για καλύτερο. Πάντως εάν χάσω το ζευγάρι μου θα λογιστεί ως ελλατωματικό και δεν θα ξαναχρησιμοποιηθεί (μου είπε).

Τώρα συγχρονίζω στα 11Mbps ενώ τα πρωινά στα 13. Μένω Π. Φάληρο στην Άτλαντος και άρα υπάρχει κάποια απόσταση απο το DSLAM οπότε τα 28db Attenuation δεν είναι κακό σαν νούμερο. Εάν δεν έχω αποσυνδέσεις λέω να μείνω όπως είμαι. Εσείς τι λέτε;

Κι εγώ αυτής τής άποψης είμαι..ότι δουλεύει,ΔΕΝ το πειράζουμε...;)

hel
11-01-09, 20:53
Σήμερα ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ, έλεγξε την γραμμή και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα. Μου έδωσε 2 επιλογές: η να κατέβω στα 8 ή να αλλάξω ζευγάρι. Τώρα μου ξανακούμπωσε την γραμμή και μέχρι αύριο πρέπει να τους πώ τι θα γίνει. Ρωτώντας τον εάν υπάρχει περίπτωση να είμαι χειρότερα μου απήντησε πως υπάρχει περίπτωση αλλά ότι αυτοί το κάνουν για καλύτερο. Πάντως εάν χάσω το ζευγάρι μου θα λογιστεί ως ελλατωματικό και δεν θα ξαναχρησιμοποιηθεί (μου είπε).

Τώρα συγχρονίζω στα 11Mbps ενώ τα πρωινά στα 13. Μένω Π. Φάληρο στην Άτλαντος και άρα υπάρχει κάποια απόσταση απο το DSLAM οπότε τα 28db Attenuation δεν είναι κακό σαν νούμερο. Εάν δεν έχω αποσυνδέσεις λέω να μείνω όπως είμαι. Εσείς τι λέτε;

Tι εννοείς έλεγξε τη γραμμή; Είχε μαζί του κανένα όργανο που του δίνει τα στοιχεία γραμμής;
Πήγε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας;

Michalos
12-01-09, 00:49
Δεν πήγε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας καίτοι του το πρότεινα. Αντίθετα έφυγε και πήγε και έκανε κάτι μετρήσεις στην γραμμή σε συννενόηση με ένα άλλο τεχνικό αφού κούμπωσε και ξεκούμπωσε την γραμμή απο το ΚΑΦΑΟ, γεγονός που όντως έγινε διότι δεν είχα ADSL, μου άλλαξε το attenuation, μετά επανήλθε κλπ. Το θέμα είναι ότι συνεχίζω να έχω πολλές αποσυνδέσεις οι οποίες όσο βραδιάζει φτιάχνουν. Ενδεικτικά απο τις 5 το απόγευμα μέχρι τις 11.30 το βράδυ είχα πάνω απο 40 αποσυνδέσεις. Όταν πέφτει η γραμμή συγχρονίζει σε μικρότερη ταχύτητα αλλά και σε μεγαλύτερη. Ο τεχνικός τα βρήκε όλα εντάξει....
Ξέχασα να σας πω ότι επί δυο χρόνια ήμουν στην Τελλάς όπου τελευταία είχε παρουσιαστεί ένα πρόβλημα και άκουγα συνομιλητές - μπορεί να έχει σχέση..
Τώρα δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω. Εάν αλλάξω ζευγάρι είναι πολύ πιθανόν να είμαι χειρότερα.. Είναι πασιφανές ότι κάτι βραχυκυκλώνει την γραμμή τις ώρες αιχμής αφού πολύ πρωί είναι εντάξει.Και όμως αδυνατούν να εντοπίσουν το πρόβλημα τα σαίνια....

hel
12-01-09, 10:22
Δεν πήγε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας καίτοι του το πρότεινα. Αντίθετα έφυγε και πήγε και έκανε κάτι μετρήσεις στην γραμμή σε συννενόηση με ένα άλλο τεχνικό αφού κούμπωσε και ξεκούμπωσε την γραμμή απο το ΚΑΦΑΟ, γεγονός που όντως έγινε διότι δεν είχα ADSL, μου άλλαξε το attenuation, μετά επανήλθε κλπ. Το θέμα είναι ότι συνεχίζω να έχω πολλές αποσυνδέσεις οι οποίες όσο βραδιάζει φτιάχνουν. Ενδεικτικά απο τις 5 το απόγευμα μέχρι τις 11.30 το βράδυ είχα πάνω απο 40 αποσυνδέσεις. Όταν πέφτει η γραμμή συγχρονίζει σε μικρότερη ταχύτητα αλλά και σε μεγαλύτερη. Ο τεχνικός τα βρήκε όλα εντάξει....
Ξέχασα να σας πω ότι επί δυο χρόνια ήμουν στην Τελλάς όπου τελευταία είχε παρουσιαστεί ένα πρόβλημα και άκουγα συνομιλητές - μπορεί να έχει σχέση..
Τώρα δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω. Εάν αλλάξω ζευγάρι είναι πολύ πιθανόν να είμαι χειρότερα.. Είναι πασιφανές ότι κάτι βραχυκυκλώνει την γραμμή τις ώρες αιχμής αφού πολύ πρωί είναι εντάξει.Και όμως αδυνατούν να εντοπίσουν το πρόβλημα τα σαίνια....

Αν δεν είχε analyzer μαζί του , απλά δεν έκανε τίποτα.
Μου φαίνεται ότι μιλάμε πάλι για έλεγχο φωνής στον οποίο έχουν ειδικευτεί οι παλιοί τεχνικοί του ΟΤΕ και δεν λένε να πάνε παραπέρα...
Αν έκανε πραγματικό έλεγχο γραμμής, θα έβρισκε σε τι απόσταση από το σημείο ελέγχου υπήρχε το πρόβλημα πχ αυξημένη αντίσταση κλπ.

Αυτά για να μην λέμε ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ διορθώνουν τα πάντα και ότι στον ΟΤΕ φτιάχνουν τα δύσκολα προβλήματα. Είναι θέμα τύχης η ποιότητα του adsl , αν δηλαδή έχεις καλή γραμμή διάβαινε ...

Τουλάχιστον να σου αλλάξουν ζεύγος να δούνε αν φταίει αυτό.

Michalos
12-01-09, 21:00
Τελικά άλλαξα πόρτα στο DSLAM αλλά εξακολουθώ να έχω αποσυνδέσεις. Την γραμμή δεν την άλλαξα γιατί στο Π. Φάληρο (τουλάχιστον στην περιοχή που μένω) όλα τα ζευγάρια είναι παλιά και είναι μεγάλο το ρίσκο να είμαι χειρότερα. Στα 8/1 η γραμμή είναι απολύτως σταθερή αλλάζοντας το modulation είτε σε ADSL1 είτε σε ADSL2 (όχι adsl2+). Αυτό γιατί οι προβληματικές συχνότητες είναι μόνο παραπάνω απο 1100khz (που χρησιμοποιούνται απο το ADSL2+).. Μου πρότεινε λοιπόν υποβιβασμό στα 8 και αυτό είναι :down:

Michalos
13-01-09, 00:39
Λοιπόν άλλαξα το PPPoE σε PPoA, έριξα με το DMT το snr στο 50% και εδώ και 3 ώρες δεν έχω καμμία αποσύνδεση και είμαι συνδεδεμένος στα 13mbit (πριν είχα γύρω στις 20 αποσυνδέσεις στο ίδιο διάστημα). Έχω βάλει και ως modulation το ADSL2 αλλά και πάλι συγχρονίζει ως ADSL2+. Δεν έχω ιδέα τί μπορεί να τρέχει. Ίσως, επειδή το default snr στον ΟΤΕ είναι 9db η πόρτα να είναι ρυθμισμένη ούτως ώστε όταν πέφτει αρκετά το snr να ξεσυγχρονίζει ενώ όταν είναι ήδη το snr χαμηλά, επειδή η διακύμανση είναι μικρότερη, να μην υπάρχει πρόβλημα. Δεν πιστεύω να έφταιγε το PPPoE. Πάντως τώρα είναι όλα ΟΚ και απο ταχύτητα:
http://www.speedtest.net/result/389096359.png (http://www.speedtest.net)

maik
13-01-09, 00:44
Μα τοσο πια........... ελεος ρε γμτ....

kover
13-01-09, 10:21
Δες λίγο τα στατιστικά της γραμμής μου αριστερά. Από τη μέρα που πήρα το 9113, τα έχω δεί όλα. Κλείνω αυτή τη στιγμή 52 μέρες online. Δυστυχώς έκανα restart και δε κράτησα κάποιο ps να σου δείξω. Οι ρυθμίσεις που έχω εγώ είναι PPoA και to modulation ότι και να έβαλα συγχρόνισε όπως ήθελε τη κάθε φορά, ανάλογα με το θόρυβο της γραμμής. Κάτι που έχω παρατηρήσει σε εμένα είναι πως ακόμα και όταν ρίχνν το snr κοντά στο 4 για να φτάσω τα 7 mbits πάλι δεν έχω κανένα πρόβλημα αποσύνδεσης. Έχω όμως μικρό προβλήματα στο gaming (λίγα spikes αραιά και που). Έχω περάσει μεσημέρια που το snr έπεφτε στο 3 και παρόλα αυτά δε καταλάβαινα τίποτα. Με την ip έχω μερικές φορές προβλήματα αλλά με ένα restart λύνονται. Δοκίμασα και το costum firmware που έχει εδώ αλλά και πάλι τα ψιλοπροβληματάκια υπάρχουν. Θεωρώ πως με το συγκεκριμένο modem δε συνεργάζονται καλά τα dslam του ΟΤΕ, όμως ζυγίζοντας την απόδοση του modem με την ταλαιπορία του να πάρω ip, προσωπικα δε με νοιάζει καθόλου.

hel
13-01-09, 11:01
Λοιπόν άλλαξα το PPPoE σε PPoA, έριξα με το DMT το snr στο 50% και εδώ και 3 ώρες δεν έχω καμμία αποσύνδεση και είμαι συνδεδεμένος στα 13mbit (πριν είχα γύρω στις 20 αποσυνδέσεις στο ίδιο διάστημα). Έχω βάλει και ως modulation το ADSL2 αλλά και πάλι συγχρονίζει ως ADSL2+. Δεν έχω ιδέα τί μπορεί να τρέχει. Ίσως, επειδή το default snr στον ΟΤΕ είναι 9db η πόρτα να είναι ρυθμισμένη ούτως ώστε όταν πέφτει αρκετά το snr να ξεσυγχρονίζει ενώ όταν είναι ήδη το snr χαμηλά, επειδή η διακύμανση είναι μικρότερη, να μην υπάρχει πρόβλημα. Δεν πιστεύω να έφταιγε το PPPoE. Πάντως τώρα είναι όλα ΟΚ και απο ταχύτητα:
http://www.speedtest.net/result/389096359.png (http://www.speedtest.net)

Έριξες το snr ? Τι τιμή έχει τώρα;

Michalos
13-01-09, 18:04
Το βράδυ με snr 6.0-6.1 kai adsl2+ συγχρονίζει στα 13.288 περίπου και είναι οκ μέχρι τις 10.30 το πρωί. Μετά για σταθερότητα παίζω σε adsl2 και ρίχνω τέρμα κάτω το snr (3.8) και η γραμμή είναι σταθερή. Με adsl2 πιάνω 9.687 και δεν έχω αποσυνδέσεις. Εάν βάλω adsl2+, ακόμη και εάν αυξήσω το snr, έχω αποσυνδέσεις..

Michalos
13-01-09, 22:16
ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ήταν το ασύρματο τηλέφωνο PANASONIC . Ο τύπος του τηλεφώνου είναι KX-TCD320GR. Το τηλέφωνο συνδεόταν μέσω του τηλ. κέντρου όπου είχε τοποθετηθεί splitter και ως εκ τούτου δεν ήταν λάθος η εγκατάσταση αλλά το τηλ. απλά προκαλούσε παρεμβολές όταν ήταν εκτός της βάσεως.
Γι'αυτό και οι αποσυνδέσεις ήταν τις ώρες της ημέρας (που το ασύρματο ήταν εκτός της βάσεως) και όχι την νύχτα (που το ασύρματο ήταν στην βάση).
Γι'αυτό και δούλευε σωστά το adsl1 & adsl2 που χρησιμοποιούν τις συχνότητες μέχρι 1100khz.
Γι'αυτό και οι τεχνικοί δεν βρίσκανε πρόβλημα στην γραμμή που είχα στο ΚΑΦΑΟ κλπ..
Σημειωτέον, ότι το τηλ. το έχω 3 χρόνια περίπου αλλά το πρόβλημα παρουσιάστηκε τώρα τελευταία.
Σας ευχαριστώ όσους απήντησαν στο thread μου και προσπάθησαν να με βοηθήσουν.

hel
14-01-09, 10:42
Όταν έχεις χρόνο βγάλε ένα διάγραμμα με και χωρίς το τηλέφωνο για να δούμε τη διαφορά.

Michalos
14-01-09, 18:07
http://www.imageshack.gr/files/03k45e5xfg5tespde7zi_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=03k45e5xfg5tespde7zi.jpg)

hel
14-01-09, 23:32
Να σαι καλά .
Πολύ χρήσιμα.

enwsitis21
14-01-09, 23:45
Ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Μπράβο σου που το ανακάλυψες.
Μακάρι όλοι μας που χρησιμοποιούμε adsl να " ψάχνουμε " πρώτα από την δική μας πλευρά αν φταίει κάτι και όχι με το παραμικρό δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.