PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος user lost... in settings



Anexann
26-11-05, 00:28
Καλησπέρα σε όλους. Έψαξα όλο το απόγευμα το forum για το shareaza αλλά μπορώ να πω ότι χάθηκα. Κατεβάζω με πάρα πολύ άσχημες ταχύτητες (max: 7ΚΒ/s). Χρησιμοποιώ την έκδοση 2.2.1.0 και σε πολλά posts διαβάζω αναφορές σε ένα patch. Ναι, χρησιμοποιώ XP SP2 αλλά δεν κατάλαβα τελικά αν χρειάζεται να εγκαταστήσω το εν λόγω patch ή αν το πρόβλημα έχει εξαληφθεί στην παρούσα έκδοση του shareaza. To patch που το βρίσκω;

Ήθελα να προλάβω κάποιες προτάσεις λέγοντας πως έχω "ανοίξει" τα ports που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα και στο router που είναι ένας US Robotics 9108 αλλά και στο firewall των XP (και στις δυο περιπτώσεις αμφότερα TCP/UDP).

Έχει κανείς καμία άλλη πρόταση; Γενικώς είμαι λίγο χαμένος μετά από τόσες ώρες αλλαγές σε settings... :yawn:

Re-Ti-Re
26-11-05, 01:12
Έχει κανείς καμία άλλη πρόταση; Γενικώς είμαι λίγο χαμένος μετά από τόσες ώρες αλλαγές σε settings...

Κάθε φορά που κάνεις σημαντικές αλλαγές στα settings του Shareaza κλείσε το πρόγραμμα και άνοιξε το ξανά.

Οι όποιες αλλαγές κάνεις δεν φαίνονται αμέσως. Θέλει το χρόνο του.
Δες το How To: Shareaza εγκατάσταση και παραμετροποίηση (Κάθε φορά που κάνεις σημαντικές αλλαγές στα settings του Shareaza κλείσε το πρόγραμμα και άνοιξε το ξανά.

Οι όποιες αλλαγές κάνεις δεν φαίνονται αμέσως. Θέλει το χρόνο του.
Δες το [url=Κάθε φορά που κάνεις σημαντικές αλλαγές στα settings του Shareaza κλείσε το πρόγραμμα και άνοιξε το ξανά.

Οι όποιες αλλαγές κάνεις δεν φαίνονται αμέσως. Θέλει το χρόνο του.

Δες το [url=http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13712)
Κάνε τις βασικές αλλαγές που προτείνει ο no_logo.
Βάλε μερικά αρχεία να κατεβαίνουν και άστο. Η διαφορά θα φανεί σιγά, σιγά.

Anexann
26-11-05, 11:01
Μάλλον το καθαρό πρωινό μυαλό είναι πάντα η καλύτερη λύση. Now we're cooking!

no_logo
26-11-05, 11:21
το κλειδί στα p2p και φυσικά στο shareaza είναι να μην μπλοκαρει το firewall (software ή router) το πρόγραμμα. Αν ετρεξες το test http://home.no.net/tgrumpy/ct/ και σου έβγαλε τα αποτελέσματα ok (πράσινα) εχεις κάνει το 90% των ρυθμίσεων.
Τελος μην ξεχνάς πως ανάλογα με το δίκτυο που τρέχεις από το shareaza θα έχεις και τα ανάλογα αποτελέσματα.

το edonkey2000 είναι αργό σαν το διάολο, τεράστιες λίστες αναμονής (Q) (κίτρινο χρώμα)
το gnutella2 εχει πολλά αρχεία και μικρες λίστες αναμονής (Q) και είναι σχετικά γρήγορα σε ταχύτητες ανα πηγή. (μπλε χρώμα)

το gnutella είναι γρήγορο με αρχεία όμως ή μεμονωμένα mp3 ή σκουπίδια (μπλε χρώμα)

τα torrents είναι σχετικά γρηγορα αλλά κυρίως έχουνε πρόσφατα αρχεία

Anexann
27-11-05, 03:43
Καλά συμβαίνουν παράξενα πράγματα. Το port forwarding του router που έχω (US Robotics 9108) έχει ρυθμιστεί σωστά για τη θύτα του Shareaza και ενώ εχθές το τέστ έβγαινε πράσινο, σήμερα που το δοκίμασα έτσι τυχαία μου ξαναέβγαλε τα πάντα κόκκινα...

Και κάτι άλλο επίσης. Όταν έχω ανοιχτό το Shareaza, δε μπορώ να κάνω browsing σε κανένα website... Μήπως έχω πειράξει κάτι που δεν έπρεπε στις ρυθμίσεις του Shareaza; Σκέφτηκα μήπως χρησιμοποιεί όλο το bandwidth και έβαλα τη μπάρα στο 50% χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Anexann
27-11-05, 10:48
Πάλι μπερδεύτηκα... Μετά από 7 ώρες από το τελευταίο post κατεβάζω τώρα με 20ΚΒ/s (είναι η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχω δει δεύτερη μέρα χρήσης) και ταυτόχρονα το browsing πάει σφαίρα.

Να το αποδόσω στον ISP;

ΥΓ. To port ήταν πάντα ανοιχτό... Κοίταζα σε λάθος σελίδα. Και το έχω πει το βράδι να μην κάνω πολλά πράγματα. Δεν καίει το λάδι... :haha

no_logo
27-11-05, 13:28
εγω πάντως με το 2.2.1.0 δεν έμεινα ευχαριστημένος και γύρισα στο 2.2.0.0:-k

Anexann
31-12-05, 19:31
Ήμουνα προχθές στο σπίτι ενός γνωστού που χρησιμοποιεί επίσης το Shareaza. Στους hubs με τους οποίους συνδέεται by default στο G2 network, ενώ εγώ έχω 2, αυτός μου είπε ότι από τότε που το άλλαξε σε 3 έχει παρατηρήσει μεγάλη διαφορά στο d/l.

Είναι λογικό αυτό; Σε όλα τα sites που έχουν οδηγούς για setup του Shareaza όλοι προτείνουν να αφήσουμε το νούμερο 2.

Καμία άποψη επ'αυτού;

no_logo
31-12-05, 19:57
Ήμουνα προχθές στο σπίτι ενός γνωστού που χρησιμοποιεί επίσης το Shareaza. Στους hubs με τους οποίους συνδέεται by default στο G2 network, ενώ εγώ έχω 2, αυτός μου είπε ότι από τότε που το άλλαξε σε 3 έχει παρατηρήσει μεγάλη διαφορά στο d/l.

Είναι λογικό αυτό; Σε όλα τα sites που έχουν οδηγούς για setup του Shareaza όλοι προτείνουν να αφήσουμε το νούμερο 2.

Καμία άποψη επ'αυτού;


δεν χρειαζεται, το δευτερο hub ουσιαστικά υπάρχει για την περίπτωση που το 1 πέσει. θα μπορούσες άνετα να κάνεις την δουλειά σου και με το 1. Παραπάνω hubs το μόνο που προσφέρουν είναι overhead, και δεν είναι καλό ;)

Anexann
16-01-06, 14:40
Μετά από λίγους μήνες και βλέποντας ότι το US Robotics που έχω μπουκώνει με 300 connections (G1) και 50 (G2) είπα σήμερα να το αλλάξω σε 250 και 40 αντίστοιχα. Μέχρι τώρα μου φαίνεται ότι είναι πιο γρήορη η αναζήτηση. Θα δω εν καιρό μήπως το ρίξω και άλλο το νούμερο.

Patentman
17-01-06, 18:27
Ήμουνα προχθές στο σπίτι ενός γνωστού που χρησιμοποιεί επίσης το Shareaza. Στους hubs με τους οποίους συνδέεται by default στο G2 network, ενώ εγώ έχω 2, αυτός μου είπε ότι από τότε που το άλλαξε σε 3 έχει παρατηρήσει μεγάλη διαφορά στο d/l.

Είναι λογικό αυτό; Σε όλα τα sites που έχουν οδηγούς για setup του Shareaza όλοι προτείνουν να αφήσουμε το νούμερο 2.

Καμία άποψη επ'αυτού;
Ναι οντως εχει διαφορα το αν θα εχεις ενα , δυο ή τρια hubs στο γειτονικο σου δικτυο.
Φαντασου οτι εχεις ενα δικτυο αποτελουμενο απο δυο PC. Ενα εσυ και ενα σχετικα κοντα σου και κανετε μια αλυσιδα ανταλλαγης στοιχειων. Προσθετεις και ενα τριτο (δευτερο hub) που ειναι λιγο παραπερα απο σας και μπαινει και αυτο στον κρικο και τον μεγαλωνει.Ετσι μπορεις να εχεις στοιχεια απο μεγαλυτερης αποστασης PC.
Τι νομιζεις δηλαδη οτι επειδη σου δινει μονο 10 πηγες για ενα αρχειο οτι υπαρχουν μονο 10? Οχι αυτα ειναι τα αποτελεσματα που μπορεις να παρεις μεσω της αλυσιδας σου και αυτα που θα εχεις επιτυχια να συνδεθεις απο αποψη ping time.
Αν κανεις search more στην αναζητηση θα δεις οτι ρωταει και αλλα hubs.
Σε οσα περισσοτερα εισαι εσυ μελος τοσο πιο γρηγορα θα παρεις περισσοτερα αποτελεσματα με αποτελεσμα να μειωθει ο χρονος αναμονης ή/και να βελτιωθει η ταχυτητα.
Γι`αυτο και οταν κανεις search με βαση το SHA1 σου δινει πιο πολλα αποτελεσματα και επισης και αποτελεσματα ημιτελων πηγων που βοηθανε πολυ.
Η διαφορα του edonkey2000 προτυπου ειναι οτι τα αποτελεσματα πηγων τα παιρνεις μεσω συγκεντρωμενων στοιχειων που εχει ο server που συνδεεσε και ο οποιος ρωταει συγχρονως και αλλους servers την στιγμη που ρωτησες εσυ ή αν εχει ρωτησει προσφατα ηδη σου δινει και των αλλων με μικρη διαφορα απο την συγκεκριμενη ωρα.

Ενα tip ειναι να αποσυνδεεις το ενα hub του G2 και να πετυχαινεις ενα αλλο με διαφορετικη χωρα (αλλο αρχη ΙΡ) και να μην εχεις ομοια σε ΙΡ hub.
Θα βαλεις
Leaf to Hub :3
Hub to leaf :300 ή 400
Hub to Hub :9
Θα κλεισεις το προγραμμα και θα το ξανανοιξεις αν και το συγκεκριμενο το κανει και real time.

Οσο για την αυξηση overhead ειναι αμελητεα σε συγκριση με το overhead που εχεις οταν εισαι συνδεμενος με το edonkey2000 δικτυο.

Σπευδω να συμπληρωσω τον οδηγο μου -ο οποιος χριζει ρετουσαρισματος.

Patentman
17-01-06, 18:57
Μετά από λίγους μήνες και βλέποντας ότι το US Robotics που έχω μπουκώνει με 300 connections (G1) και 50 (G2) είπα σήμερα να το αλλάξω σε 250 και 40 αντίστοιχα. Μέχρι τώρα μου φαίνεται ότι είναι πιο γρήορη η αναζήτηση. Θα δω εν καιρό μήπως το ρίξω και άλλο το νούμερο.
Ποια εκδοση εχεις και που τα βλεπεις αυτα?
Γραψε την περιγραφη στην οποια αναφερονται αυτα τα νουμερα γιατι μαλλον κατι αλλο κανεις ή αλλη εκδοση εχεις.
Να βαλεις την 2.2.1.0 τρεχει τελεια.
Να βαλεις το XP SP2 patch οπωςδηποτε.Αν χρησιμοποιεις καποιο firewall εστω και αν ειναι ρυθμισμενο σωστα (σωστα ομως) μπορει να σου κοβει συνδεσεις ή/και να τις καθυστερει. Το Zonealarm 6.1.737 δουλευει καλα και θελει προσεκτικη δουλεια στην ρυθμιση του αλλα αυτο ισχυει αν δεν εχεις καποιο hardware firewall οπως εχει το 9108.Βγαλε ολα τα software firewall.To Norton Antivirus 2005 εχει στις ρυθμισεις του την επιλογη Internet Worm Protection εκει το Shareaza πρεπει να ειναι Permit.Επισεις να ορισεις στο Shareaza settings/connection/Can accept incoming connections σε YES (ουτε καν στο Auto) αλλιως και πρασινα να βλεπεις στο test το Shareaza δεν τα βλεπει "πρασινα" ;)

Αυτα και μολις -επιτελους- φτιαξεις ενα υγιες περιβαλλον για το υπερτατο P2P προγραμμα που κυκλοφορει και εχεις σχετικη εμπειρια τοτε πηγαινε στον οδηγο μου με τα Tips!

ΥΣ. Αν δεν τρεχει μεσα σε ενα υγιες περιβαλλον τοτε δεν θα δεις προκοπη γενικα οπως και με ολα τα P2P. Επισης οι "σωστες" ρυθμισεις δεν θα ειναι οι αυτες που προτεινω εγω, αλλα αυτες που ειναι στο μισο απο οτι ειναι "νορμαλ" !!!

Anexann
19-01-06, 02:58
Υπέθεσα πως τα νούμερα Hub-to-Leaf και Ultrapeer-to-Leaf είναι αντίστοιχα οι συνδέσεις που γίνονται σε G2 και G1 networks αντίστοιχα. Μάλλον θα κάνω λάθος.

Το Shareaza γενικώς μου δουλεύει σχετικά καλά (>20KBps). Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι όταν κάμω 2-3 searches την ίδια στιγμή το browsing πεθαίνει τελείως...

Φυσικά το XP2 patch το έχω εγκαταστήσει και το τέστ για τη σωστή λειτουργία του Shareaza έχει γίνει και είναι πράσινο.

Πράγματι εκτός από το firewall του 9108 έχω βάλει και το ZA 6.1.737 και το γεγονός ότι έχει μπλοκάρει 1300+ "intrusions" από την εγκατάστασή του (14/1/06) μου λέει πως καλό είναι να υπάρχει. Τώρα το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αν τα "intrusions" αυτά είναι πιθανώς results από τα searches του Shareza, κάτι που όσο far-fetched και να είναι το σκέφτομαι επειδή από τότε που έβαλα το ZA τα search resultls που λαμβάνω είναι συντριπτικά λιγότερα από ό,τι έπαιρνα πριν...

[EDIT=Shareaza Forums 2 the rescue]

Τελικά πράγματι το ZA έκανε τη ζημιά. Το ruler στο Internet Zone θα πρέπει να είναι στο Medium αφού η λύση του να είναι στο High και να έχω checked την επιλογή για "allow uncommon protocols under high security" δε μου δούλεψε. Λέω και εγώ που πήγαν όλοι με τα επεισόδια που ψάχνω...;)

Anexann
05-02-06, 17:16
Έχει κανείς κανένα πρόβλημα με το shareaza σήμερα? Κάτι δεν πάει καλά!... Αποσυνδέεται μετά από περίπου 1 ώρα σύνδεσης... Έκανα κάποιες αλλαγές στα settings εχθές, αλλά δε νομίζω να φταίνε αυτές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.