PDA

Επιστροφή στο Forum : Μήπως υπάρχει πρόβλημα;



mikros_elian
05-01-09, 23:53
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

Είμαι καινούργιος στις γραμμές adsl (αλλά και στο φόρουμ), έβαλα πριν από λίγο καιρό και ακόμη μαθαίνω τα πρώτα μου βήματα. Έχω το εξής modem router, THOMSON TG585 v7 με Connex 2 mbps και όταν μπαίνω στην κεντρική σελίδα του router μου βγάζει:

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 1.024

Τί μπορεί να φταίει? Από την αρχή που έβαλα τη γραμμή κατεβάζω περίπου με 100. Δε θα έπρεπε να κατεβάζω με 200? Να τους πάρω τηλέφωνο και να δηλώσω βλάβη? Κάθε πιθανή λύση απο μεριά σας, δεκτή.

Ευχαριστώ πολύ.

mafiaboy
06-01-09, 00:15
φυσικα και υπαρχει προβλημα φιλε μου.η σε εχουν ενεργοποιηση σε λαθος ταχυτητα.καλεσε 1242 για να μαθεις.
η αλλιως 121 για βλαβη.

vaggoulas
06-01-09, 00:15
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

Είμαι καινούργιος στις γραμμές adsl (αλλά και στο φόρουμ), έβαλα πριν από λίγο καιρό και ακόμη μαθαίνω τα πρώτα μου βήματα. Έχω το εξής modem router, THOMSON TG585 v7 με Connex 2 mbps και όταν μπαίνω στην κεντρική σελίδα του router μου βγάζει:

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 1.024

Τί μπορεί να φταίει? Από την αρχή που έβαλα τη γραμμή κατεβάζω περίπου με 100. Δε θα έπρεπε να κατεβάζω με 200? Να τους πάρω τηλέφωνο και να δηλώσω βλάβη? Κάθε πιθανή λύση απο μεριά σας, δεκτή.

Ευχαριστώ πολύ.
Φαίνεται να σε έχουν βάλει σε λάθος προφίλ και αντί για 2Mbit είσαι στο 1.
Κάλεσε στο 121 να το αναφέρεις για να το φτιάξουν :)

tsek
06-01-09, 00:17
Κάλεσε στο 134 και δές σε ποια ταχυτητα είσαι περασμένος και δρασε ανάλογα...

hel
06-01-09, 12:49
Το 1242 είναι για τεχνική υποστήριξη. Δεν είναι για βλάβες.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

Είμαι καινούργιος στις γραμμές adsl (αλλά και στο φόρουμ), έβαλα πριν από λίγο καιρό και ακόμη μαθαίνω τα πρώτα μου βήματα. Έχω το εξής modem router, THOMSON TG585 v7 με Connex 2 mbps και όταν μπαίνω στην κεντρική σελίδα του router μου βγάζει:

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 1.024

Τί μπορεί να φταίει? Από την αρχή που έβαλα τη γραμμή κατεβάζω περίπου με 100. Δε θα έπρεπε να κατεβάζω με 200? Να τους πάρω τηλέφωνο και να δηλώσω βλάβη? Κάθε πιθανή λύση απο μεριά σας, δεκτή.

Ευχαριστώ πολύ.

Πόσο καιρό πριν έκανες την ενεργοποίηση;

mikros_elian
07-01-09, 15:07
[QUOTE=hel;2554998
Πόσο καιρό πριν έκανες την ενεργοποίηση;[/QUOTE]

Πριν από 2 μήνες σχεδόν, μη έχοντας όμως εμπειρία από adsl αλλά και μέχρι πριν από 2 εβδομάδες δεν είχα χρόνο να κάτσω στον υπολογιστή να ψαχτώ.

Πήρα τηλέφωνο στο 121 και μου είπαν σε 2 μέρες αν δε γίνεται μέσα από το κέντρο, θα έρθει τεχνικός να το διορθώσει. Ίδωμεν...


ΥΓ: Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

G.F.D
07-01-09, 15:25
Πάλι καλά που το κοίταξες.Είναι μάγοι πάντως,εμένα την πρώτη 1μιση βδομάδα μέχρι να πάρω τηλ. ο router μου έδειχνε κανονικά 256/2048 αλλά η ταχύτητα μου ήταν στο 1.:rolleyes:

mikros_elian
09-01-09, 17:47
Τους πήρα τηλέφωνο να δω τί έγινε με το θέμα μου και μου είπαν ότι από το κέντρο δεν μπόρεσαν να το επιλύσουν. Το μεσημεράκι ενημερώθηκε το συνεργείο στην ευρύτερη περιοχή και από εβδομάδα είπαν ότι θα περάσουν. Να δω πόσες μέρες θα κάνουν για να έρθουν.

mikros_elian
14-01-09, 16:51
Από τις 12 το μεσημέρι το πρόβλημα λύθηκε. Χρειάστηκε να κάνουν κάτι ρυθμίσεις στο κέντρο της περιοχής και όλα Οκ.

hel
14-01-09, 23:36
Δηλαδή μόνο 7 ημέρες χρειάστηκαν για να πατήσουν ένα κουμπί και να σε αναβαθμίσουν.
Και μετά λέμε για την ΤΥ του ΟΤΕ...

Georgevtr
15-01-09, 01:34
Δηλαδή μόνο 7 ημέρες χρειάστηκαν για να πατήσουν ένα κουμπί και να σε αναβαθμίσουν.
Και μετά λέμε για την ΤΥ του ΟΤΕ...
Οκ ας μας πείς εσυ λοιπόν για την ΤΥ των εναλλακτικών.Σ'ακούμε...

emeliss
15-01-09, 12:37
Οκ ας μας πείς εσυ λοιπόν για την ΤΥ των εναλλακτικών.Σ'ακούμε...
Δεν υπάρχει λόγος, ο φίλος έλυσε το πρόβλημα του. Τώρα αν κάποιοι θέλουν σώνει και καλά να χτυπούν την εικόνα της ΤΥ του ΟΤΕ, αυτό είναι άλλο θέμα.

DSLaManiaC
15-01-09, 12:53
Ρόμπα η μια περίπτωση, ρόμπα και η άλλη.

Απλά στον ΟΤΕ δε το βλέπεις τόσο συχνά.

Georgevtr
15-01-09, 13:06
Ρόμπα η μια περίπτωση, ρόμπα και η άλλη.

Απλά στον ΟΤΕ δε το βλέπεις τόσο συχνά.

Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο.Απλά κάποιος βρίσκει αφορμή για .........
Λες κι έχουμε μέτρο σύγκρισης.Μόνος του παίζει ο Οτε,σ'αυτό το κομμάτι,δυστυχώς.

tsek
15-01-09, 13:11
Οκ ας μας πείς εσυ λοιπόν για την ΤΥ των εναλλακτικών.Σ'ακούμε...

δές στο forum θα βρείς αρκετά...

nontasaggelis
15-01-09, 15:49
δές στο forum θα βρείς αρκετά...

Αρκετα και Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο Τ Α Τ Α !!!!!!!!

mikros_elian
15-01-09, 15:50
Δηλαδή μόνο 7 ημέρες χρειάστηκαν για να πατήσουν ένα κουμπί και να σε αναβαθμίσουν.
Και μετά λέμε για την ΤΥ του ΟΤΕ...

Από το 121 μου είχαν πει ότι έπρεπε να έρθουν οι τεχνικοί να δουν τη βλάβη. Απ΄ ότι κατάλαβα, εννοούσαν να έρθουν στο κέντρο της περιοχής μου. Για μένα δεν έχει σημασία η εβδομάδα, σημασία έχει ότι διορθώθηκε. Έχω ακούσει ιστορίες ειδικά για ενεργοποίηση γραμμής από ιδιωτικές εταιρείες που έκαναν ακόμη και μήνες και όσο σκέφτομαι ότι σε 4 εργάσιμες μέρες από την κατάθεση της αίτησης έμπαινα στο ίντερνετ, μου φάνηκε πολύ μικρό το διάστημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.