PDA

Επιστροφή στο Forum : 400 ΚΑΙ 1024kBps ΧΩΡΙΣ ΟΓΚΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗ



stormy11
03-11-03, 18:24
Όντας παθών από την μέχρι τώρα προχειρότητα με τα χίλια παρατράγουδα από την προχειρότητα την έλλειψη γνώσεων και την ελλιπή υποστήριξη του ΑDSL στη χώρα μας επέστρεψα στην παλια μου αγάπη, το δορυφορικό ίντερνετ για να κάνω τη δουλειά μου όπως ήξερα, γρήγορα και να περάσει ο χρόνος των πειραμάτων στους πρώτους πελάτες του ADSL...
ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΟΥΣΕΣ ΤΙΜΕΣ.
H μία είναι η ιταλική NET**STEM ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ DOWNLOAD 300 ΜΒps και τιμές:
α') 16,5 €/μήνα για το πρώτο 1,5 GBμηνιαίως και
β') 33 €/μήνα για τα πρώτα 6 GB μηνιαίως
Mετά από αυτά τα όρια έχει δυστυχώς ογκοχρέωση.

TO KANONI OMΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ:
H άλλη είναι η Γερμανική satsp**d με το πρόγραμμα satsp**d FLAT παρέχει ΧΩΡΙΣ ΟΓΚΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ 400 KAI 1024 KBpsμε 39 και 59 €(+Φ.Π.Α.)/μήνα αντίστοιχα (κόστος εγγραφής 30 € και συνδρομή τουλάχιστον 3 μήνες.
ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ASTRA 19,2o E.
MEXΡΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΙ ΕΔΩ ΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ...

UGF_GreekMind
03-11-03, 18:42
Κανένα link έχεις ;

not_anonymous
03-11-03, 18:51
Ενδιαφέρων, αλλά δεν πρέπει να προσθέσεις και το κόστος μιας dial-up στις τιμές που ανέφερες ;
Εκτός και αν έχεις δορυφορικό πιάτο που στέλνει σήμα στον δορυφόρο
8O 8O

Hose
03-11-03, 18:53
I taxitita einai egiimeni?

not_anonymous
03-11-03, 18:57
Αν δεν έχει συννεφιές ναι ...

Γενικά εμείς στην Ελλάδα ήμαστε ότι πρέπει για SAT Internet

Hose
03-11-03, 19:13
rotao apo plevras provider mipos mpoukonei....

Johny4
03-11-03, 19:30
Άμα έχεις μια dial-up τι άλλο χρειάζεσαι; Το δορυφορικό από ότι ξέρω δεν έχει και τοσο καλές ταχύτητες στα παιχνίδια. Είναι αλήθεια αυτό;

frap
03-11-03, 19:35
Το δορυφορικό (συνήθως) είναι μόνο downlink και έχει μεγάλο round-trip delay (να πάει το σήμα στον δορυφόρο και να ξανακατέβει...). Οπότε ταχύτητες έχει, για παιχνίδια όμως... μόνο για σκάκι :)

not_anonymous
03-11-03, 19:37
Άμα έχεις μια dial-up τι άλλο χρειάζεσαι; Το δορυφορικό από ότι ξέρω δεν έχει και τοσο καλές ταχύτητες στα παιχνίδια. Είναι αλήθεια αυτό;

Χρειάζεσαι μία dialup για να στέλνεις τα πακέτα σου σε έναν επίγειο αναμεταδότη ο οποίος θα τα στείλει στο δορυφόρο (λογικά ο αναμεταδότης θα βρίσκετε Ιταλία / Γερμανία). Το δορυφορικό πιάτο και μία κάρτα για να έρχεται το σήμα από το πιάτο στο PC.

Και ναι το δορυφορικό δεν είναι για online gaming λόγο υψηλού latency, που οφείλετε στο χρόνο που κάνει το σήμα να φτάσει από το δορυφόρο στη γη και στο πιάτο σου.

-(Ελπίζω να μην είπα καμιά πατάτα :? )-

not_anonymous
03-11-03, 19:41
Άρα θες μία ADSL για online gaming και SAT Internet για downloading...

(Θες επίσης να κερδίσεις και το jackpot στο Joker για να μπορείς να πληρώνεις τα παραπάνω :lol: )

stormy11
03-11-03, 20:03
Σε όλα παίζει ρόλο τι κάνουμε με το διαδίκτυο.Παίζουμε ,δουλεύουμε ή και τα δύο;
ΑΝ ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ 10 € ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΕΠΙΓΕΙΟ IP, ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ UPLOAD, KAI TH XΡΕΩΣΗ Ε.Π.Α.Κ. ΚΑΤΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ (ΓΙΑ ΤΑ 1024 ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΝ!!!) ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ISDN ΠΑΝΤΩΣ, ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ...
Τα λέμε...

blizard
03-11-03, 20:39
Συγνωμη αλλα αν το θες για δουλεια το sat-internet, δεν θα πρεπει να εισαι online αρκετες ωρες και με Επακ?
4 ωρες την μερα να εισαι επι 5 μερες την εβδομαδα θα δωσεις 30 ευρω σε Επακ και 10 σε Isp.
Και τι ταχυτητες θα εχεις με χαμηλο ping, και το περιορισμενο upload της pstn?
Kαι για συνεχες download....χωρις kazaa-dcc κλπ, δεν χανει πολυ?

Τα προβληματα που σε αναγκασαν να πας σε δορυφορικο ιντερνετ ηταν αυτα τις εγκαταστασης-λειτουργιας του modem που μας ειπες σε αλλο topic?
Αυτα ειναι αναμενομενα απο ενα Οτε που δεν θελει να βαλεις εσυ dsl και να χασει το επακ και την ησυχια του.

Αν το παλεψεις λιγο ισως να κερδισεις στο τελος γιατι δεν μπορω να φανταστω κατι που να μπορεις να κανεις καλυτερα η φτηνοτερα τωρα με το δορυφορικο.

JediMasterMANIAC
03-11-03, 21:35
πρωσωπικα νομιζω πως δεν συμφερει απο θεμα ΕΠΑΚ .... οποτε ....
τσαμα χαρα ! :(

JediMasterMANIAC
03-11-03, 21:40
να ξεκαθαρισω κατι ... την χρειαζομαι για online gaming(μιλαω για καλα pings ομως) παρα για να καταβαζω

blizard
03-11-03, 21:49
Βρε jedi, δεν κανεις πιο μικρη την εικονα σου, γιατι ενοχλει και μπερδευει λιγο.
Η καλυτερα βαλτην αριστερα...και ασε το κατω μερος για να γραψεις απλος κατι.

Και πιο ομορφο θα ειναι ετσι.

BoGe
04-11-03, 14:30
TO KANONI OMΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ:
H άλλη είναι η Γερμανική satsp**d με το πρόγραμμα satsp**d FLAT παρέχει ΧΩΡΙΣ ΟΓΚΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ 400 KAI 1024 KBpsμε 39 και 59 €(+Φ.Π.Α.)/μήνα αντίστοιχα (κόστος εγγραφής 30 € και συνδρομή τουλάχιστον 3 μήνες.


Στην σελίδα της γερμανικής εταιρείας γράφει για τα 400 29.95 και για τα 1024 44.00 Ευρώ με ΦΠΑ
Τόση προμήθεια θέλει η ελληνική αντιπροσωπεία;

psyxakias
04-11-03, 15:54
Μετά από 3 χρόνια SAT (E-SAT, NETSYSTEM, EUROPE ONLINE) εχω καταλήξει ότι καλύτερα ADSL (24/7 χωρίς ΕΠΑΚ) και σε χαμηλές ταχύτητες παρά SAT...

Παρόλα αυτά, καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα, για να μην λέμε ότι θέλουμε:
--------------------------------------------------------------------------------------


H μία είναι η ιταλική NET**STEM ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ DOWNLOAD 300 ΜΒps και τιμές: 1) 300 MBps = 2.4 Gbit. Που αναφέρεται ότι έχουν σύνδεση 2.4 Gbit? Μάλλον την ταχύτητα κατεβάσματος εννούσες που είναι 300 Kbps (ΟΧΙ KBps) που σημαίνει 37.5 kb/sec αλλά στην πράξη πιάνεις 30 kb/sec τα οποία ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ (περίπου όσο μία 256/128 ADSL με την διαφορά ότι η Netsystem είναι ασταθής!!!)




Αν δεν έχει συννεφιές ναι ... Γενικά εμείς στην Ελλάδα ήμαστε ότι πρέπει για SAT Internet 2) Αν έχεις πιάτο 1.4m στην Αθήνα, το αποκλείω να έχεις προβλήματα με 'συννεφίες' για την λήψη του ASTRA 1H στις 19.2° (NETSYSTEM => ASTRA1H - 19.2° - Tp 119 - Freq: 12721 Horizontal - 22000 - 5/6). Προβλήματα στον Astra είχα ΜΟΝΟ σε ΧΑΛΑΖΙ και σε ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ. Ακόμα και στο χιόνι που δεν έβλεπα ΚΑΝ το πιάτο και το LNB, η λήψη ήταν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ!



Ενδιαφέρων, αλλά δεν πρέπει να προσθέσεις και το κόστος μιας dial-up στις τιμές που ανέφερες ; Εκτός και αν έχεις δορυφορικό πιάτο που στέλνει σήμα στον δορυφόρο 3) Για να ανεβάζεις στο δορυφόρο ο εξοπλισμός είναι γύρω στα 2650-2700 Ευρώ και το κόστος στους περισσότερους ISPs υπερβαίνει τα 300 Ευρώ μηνιαίως για μικρές ταχύτητες της τάξης των 64Kbit. Παλιότερα είχα κοιτάξει στην ComToNet (www.comtonet.gr) για 2WAY SAT, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.


I taxitita einai egiimeni? 4) Στις περισσότερες όχι, αλλά και που είναι εγγυημένη; Και ο ΟΤΕ λέει ότι δεν υπάρχει εγγύηση μικρότερης ταχύτητας στην ADSL (βλέπε σύμβαση). Εγγύηση πραγματική υπάρχει μόνο στις μισθωμένες, όχι στις Dialup/ADSL/Cable/SAT συνδέσεις. Αν και μερικές SAT εταιρείες δίνουν κάποια εγγύηση στα πρώτα MB.


Το δορυφορικό (συνήθως) είναι μόνο downlink και έχει μεγάλο round-trip delay (να πάει το σήμα στον δορυφόρο και να ξανακατέβει...). Οπότε ταχύτητες έχει, για παιχνίδια όμως... μόνο για σκάκι 5) Πολύ σωστά. Τα μικρότερα ping που είχα δει στο δορυφορικό ήταν γύρω στα 600-700 ms και αυτά ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΑΘΕΡΑ. Άλλωστε είναι γνωστή η καθυστέρηση που υπάρχει από το δορυφόρο, βάλτε ένα κανάλι ξερώ γώ ANT1 μέσω NOVA και μέσω επίγειας λήψης... Θα ζαλιστέιτε που θα τα ακούτε δύο φορές, λόγω της καθυστέρησης που θα υπάρχει από την λήψη της NOVA που είναι σχεδόν 1 δευτερόλεπτο.


Άρα για να λέω ότι μετά από 3 χρόνια δορυφορικό Internet, έτρεξα τον Ιούνιο που βγήκαν οι ADSL να βάλω ADSL... εννοείται ότι δεν με συνέφερε γιατί εφ'όσον χρησιμοποιούσα(κατέβαζα) το Internet 16-20 ώρες την ημέρα.. πλήρωνα ISDN πάγιο, ISDN σύνδεση, SAT σύνδεση, ΕΠΑΚ... Και ξεπερνούσα κάποιες φορές τα 300Ε το μήνα ΧΩΡΙΣ να είμαι 24/7 online και χωρίς να κατεβάζω τα 110-115 GB το μήνα (3.7-3.8 GB την ημέρα) που κατέβαζω τώρα με την ADSL 384/128.

Αν κάποιος έχει κάποια απορία, ή διαφωνεί στα παραπάνω... παρακαλώ να κάνει post.

Ευχαριστώ.

not_anonymous
04-11-03, 15:58
Και πόσο πάει στο περίπου ένα πιάτο 1.4 και μια κάρτα για να φέρνει το σήμα στο PC ;

psyxakias
04-11-03, 16:14
Χρειάζεσαι:
1 Πιάτο 1.4 + LNB 0.6db + καλώδιο = κάτω από 150Ε (δεν έχω ακριβής τιμή, sorry)
1 Κάρτα PCI DVB (η οποία από EOL και NETSYSTEM δίνόταν δωρεάν όταν είχα εγώ, δεν ξέρω τώρα).

Εγώ έχω Skystar1 η οποία όταν την είχα πάρει ειχε 70.000 δρχ (πριν 3 χρόνια) ενώ τώρα έχει 223Ε (Πλαίσιο).

Υπάρχει όμως και Skystar2 η οποία κάνει την ίδια δουλεία για το Internet αλλά έχει λιγότερες δυνατότητες στην λήψη των τηλεοπτικών καναλιών η οποία κοστίζει 76,70 Ευρώ.

Οι τιμές είναι με ΦΠΑ από ΠΛΑΙΣΙΟ: http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?Catalog_Id=1&Section_Id=1022&Nav_Section_Id=908

Ευχαριστώ.

Crosstalk
05-11-03, 05:07
Βρε jedi, δεν κανεις πιο μικρη την εικονα σου, γιατι ενοχλει και μπερδευει λιγο.
Η καλυτερα βαλτην αριστερα...και ασε το κατω μερος για να γραψεις απλος κατι.

Και πιο ομορφο θα ειναι ετσι.


Eixa kanei kai egw mia paromoia protasi sena allo topic, alla mallon "aporifthike" :P

Elalekom
05-11-03, 10:08
Θα συνεφερε παρα πολυ βεβαια αν καποιος ηθελε 1mbps γραμμη και δεν ειχε να πληρωσει 200 ευρω για adsl στην Ελλαδα να κανει το εξης:
Μια συνδρομη vivodi 256,και για τα downloads μια 1mbps sat (την προαναφερθεισα.)
Με προχειρους υπολογισμους,βγαινει γυρω στα 35% πιο φθηνα (γυρω στα 130 ευρω συνολικα).
Δεν θα ειχε επιδοσεις στα παιχνιδια,αλλα θα ελυνε προβληματα bandwidth.
Καλο επισης θα ηταν και σε ενα ασυρματο δικτυο,για διαμοιρασμο bandwidth στους clients,ωστε ολοι να εχουν αρκετο,με πολυ μικρο κοστος για τον καθενα.

ikonsgr
29-01-04, 16:28
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά αν ειναι να θέλω dialup για το upload απο που κι'ως που είναι φτηνό για χοντρά downloads έναντι μιας adsl? Διότι με 60δρχ/ώρα τη νύχτα και 120/ώρα τη μέρα έχεις περίπου 7.5euro/μερα (με φπα) χρέωση για ΕΠΑΚ αν είσαι συνεχώς συνδεδεμένος κάτι που ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ αν είναι να κάνες σοβαρό download ετσι δεν είναι? Ε για βγάλτε ποσα θέλετε το μήνα: 225euro!!!Ακόμα και τις μισές ώρες /μήνα να είμαι συνδεδεμένος θέλω για τα 400kb download: 39x1,18+225/2=158euro/μήνα! Ε, τώρα δίνω 50 συνολικά το μήνα με φπα και ήδη σε 20 μέρες έχω κατεβάσει περι τα 25Gb! AΠο την άλλη οπως σωστά λετε λόγω μεγάλου Ping (roundtrip) δεν κάνει ουτε για Online gaming άρα η 400άρα σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν είναι κελεπούρι, εκτός και αν βγαζετε 5-6 χιλιάδες euro το μήνα οπώτε εκεί αλλάζει το πραγμα... Για την 1024 παντως δεν θα διαφωνήσω ότι είναι ανταγωνιστική έναντι του ADSL 1024 λογω της υψηλής τιμής του τελευταίου και της μικρής του πρωτου, πάλι όμως καταλήγεις σε 3ψήφιο αριθμό euro/μήνα για Internet Κατι που νομίζω είναι απαγορευτικό για τους περισσοτερους απο εμας.

16v_gsi
29-01-04, 18:46
Ένας τρόπος για να γλιτώσεις τον ΕΠΑΚ ειναι ο εξής:
24,99 (ΟΤΕ) + 9,95 (HOMEanyACCESS 100 HOL 128k) + 59 (SAT1024) + ΦΠΑ= 110,84 €
Ενώ αν βάλεις DSL 1024 έχουμε:
79,99 (OTE) + 74,25 (HOMEanyACCESS 1000 1024k) + ΦΠΑ= 182 €

Οπότε έχεις όφελος 64 %.

ikonsgr
29-01-04, 19:47
Xμμ, δεν είναι και άσχημη ιδέα να συνδιάσεις μία φτηνή adsl με ογκοχρέωση, (αφου ουτως ή άλλως μόνο για upload θα την χρησιμοποιεις) με μία δορυφορική σύνδεση για download. Oμως ακόμα κι'ετσι οι χρεώσεις είναι σε 3ψήφιο αριθμό euro/μήνα . Για internet at home που το πληρώνεις απ'την τσέπη σου ,θεωρω οτι ειναι παρα πολύ και νομίζω ότι το ίδιο ισχυει και για τους περισσότερους. Σαν εταιρική λύση όμως σίγουρα είναι πολυ φθηνή και καλή.

O2DS
17-02-04, 17:54
Να κάνω μια ερώτηση? Για να κατεβάσει κανείς ένα πρόγραμμα ή μία ταινία, πρέπει να είναι συνεχώς στο Internet με τοπική σύνδεση έτσι δεν είναι? Ή μήπως μπορεί να αφήσεις το δορυφόρο να κατεβάζει? Υπάρχει υπηρεσία για την ειδοποίηση νέων e-mails χωρίς να είσαι συνδεμένος στο Internet μέσω ΕΠΑΚ?

Και να είσαι συνδεμένος μέσω ISDN και δορυφορικά, πάλι δεν κατεβάζεις πολύ πιο γρήγορα όταν πρόκειται μόνο για downloading?

HellV1L
17-02-04, 19:00
ikonsgr
Ε, τώρα δίνω 50 συνολικά το μήνα με φπα και ήδη σε 20 μέρες έχω κατεβάσει περι τα 25Gb


ρε c ikons αφου για να εχεις dsl το συνολικο κοστος ειναι μονο για τον οτε 41 ευρουλακια (29.4+12.3).εσυ πως γινεται να εχεισ dsl στα 50 ευρω μαζι με το φπα κιολας?εκτος και αν εχεις καμια συνδεση με isp με 10 ευρω...

pipitop@pi
17-02-04, 20:23
και εγω αυτη την απορια εχω!πωσ εσενα σου βγαινουν 50ευρω και εμενα μου ωγαινουν κοντα στα 70 με αοριστου 4νετ??

ikonsgr
18-02-04, 20:48
ACN 256/128 56Ε/3μηνο= 18,6eu/μήνα + 25eu/μηνα οτε 384/128 +18%=51euro/μηνα τελικό κόστος ΜΕ φπα!

HellV1L
18-02-04, 21:13
ξαναλεω... 41 του οτε και 22.3 της acn =63.3 E
(acn 256 3μηνη=56.9+18%=67.1/3=22.3)

HellV1L
18-02-04, 21:14
12.3 Ε διαφορα

HellV1L
18-02-04, 21:16
παντως αυτο που προσεξα ειναι οτι δεν τα πας καλα με το φπα...

ikonsgr
19-02-04, 11:29
Μη μου πεις οτι βάζεις και τα παγια για την τηλεφωνική γραμμή ρε φίλε!! Χαλάρωσε λίγο, τι σχέση έχει το πάγιο της Pstn η Isdn με το adsl? Τηλέφωνο δεν έχεις σπίτι σου? 8). Το πάγιο της τηλ. γραμμής το πληρώνω τόσα χρόνια και ειναι εκ των ουκ ανευ, δεν εχει καμμια σχέση με την υπηρεσία του adsl Και νομίζω ότι είναι λάθος να το υπολογίζεις σαν κόστος για το adsl,δηλαδή εσύ σπιτι σου την τηλ. γραμμή μόνο για adsl την έχεις?Αν είναι έτσι πάω πάσο , για την περιπτωσή σου και μόνο ίσως ισχυει ο τρόπος που το υπολογίζεις. Πάντως δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείτε να μου πειτε τώρα, οτι το δορυφορικό είναι ποιο φτηνό απο μία adsl όταν ακόμα και στην καλύτερη των περιπτώσεων βγαίνει συνολικό κόστος πολύ πάνω απο τα 100euro/ Μηνα (συνδρομες satelite , dial up ή adsl με ογκοχρεωση ,φπα)? Μπορεί σαν απόδοση προς τιμή να είναι καλύτερο ειδικά για τις μεγάλες ταχύτητες(π.χ. μπορει για διπλάσια ταχύτητα απ'το adsl να πληρώνεις λιγοτερο απο τα διπλά για satelite) αλλά υπάρχει και το κριτίριο της απολυτης τιμής, ξερετε. Μπορεί για κάποιους τα 100-120 euro για Internet το μήνα να φαντάζουν λίγα, για μένα όμως είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ακόμα και 1Mbit να μου δίναν, με 100euro/Μήνα, ΔΕΝ θα το έπερνα διότι θεωρώ οτι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν αξίζει να δίνεις τόσα πολλα για Internet άσχετα απο το τι ταχύτητα μπορεί να περνεις με αυτά τα λεφτά. Και σ'αυτό νομίζω οτι θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι , με τους μισθούς που έχουμε στην Ελλάδα, ακόμη και τα 50euro/μήνα για internet είναι πολλά, αλλά ας ώψεται το πάθος μας,όπως δίνω 50 το μήνα για το γυμναστηριο δίνω άλλα τόσα για το downloadίριο 8)

HellV1L
19-02-04, 13:53
οχι... αδελφε εγω μιλουσα μονο για τον υπολογισμο του κοστους.
επισης μονο για internet εχω τη γραμμη μου...

ikonsgr
19-02-04, 22:31
ΑΡΡΩΣΤΕΕΕΕ ! :lol: :wink:

lios
04-07-04, 15:16
paidia an exei asxolithei kaneis na mou pei pou mporo na bro eksoplismo oste na exo amfidromi me to doryforo diladi na exo piato pou na stelnei sima sto doryforo!,

JohnGR
04-07-04, 15:18
:evil: http://www.adslgr.com/policy.php :evil:

aesir
04-07-04, 15:31
lios, Kάνε μια "επεξεργασία" στα postings σου και γράψε τα με ελληνικά... :evil:

pelasgian
04-07-04, 16:02
ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ 400 KAI 1024 KBpsμε 39 και 59 €(+Φ.Π.Α.)/μήνα αντίστοιχα (κόστος εγγραφής 30 € και συνδρομή τουλάχιστον 3 μήνες.


σύνδεση: 59 + 18% = 70€
dialup + 10€ = 80€
ΕΠΑΚ +20€ = 100€ (βγαίνεις από dialup όταν ενεργοποιήσεις το downlink ελπίζω)

Τώρα, θέλει και μηχάνημα και τεχνικό για σύνδεση πιάτου, πόσο;
Να μην φυσάει, να μην βρέχει, να μην έχει συννεφιά
Επιπλέον χαμηλά ping.
Με 100€ τι adsl να βάζεις άραγε;

kubiak
04-07-04, 16:28
DiaLup (PSTN-ISDN); Ούτε με σφαίρες.
Satellite; Ούτε με σφαίρες.
Any Kind Of Broadband (DSL, Cable); Σφαίρα.

384/128-24/7 στα €63/μήνα ΣΤΑΘΕΡΑ και δεν τσιμπάω για sat ακόμα και αν ήταν 2048 m-bit/s... : )

φιλικά...

funeral3
09-09-04, 18:22
384 ολέ! forthnet :guitar

leasedline
21-11-04, 01:10
Μόνο για περιοχές που δεν εχει dsl το συζηταμε, πχ κανα χωριο εκει ψηλα !!!

Νικαετός
27-11-04, 11:00
Μετά από πολλά χρόνια ενασχόλησης με το δορυφορικό ΙΝΤΕΡΝΕΤ , E-SAT και εγώ PSYXAKIAS (ακόμα κλαίω τη συνδρομή μου , μετά το κλείσιμό της), και 1 περίπου χρόνο με την εταιρεία που πρότεινε ο φίλος , να πω πως δεν υπάρχει θέμα μη ογκοχρέωσης . Όλες έχουν ογκοχρέωση. Οι ταχύτητες download είναι αξεπέραστες (δεν υπάρχει περίπτωση να τις δούμε με adsl στην Ελλάδα.) Το κόστος όμως είναι μεγάλο ,προσωπικά πλήρωνα πάνω από 100 χιλιάρικα τότε το μήνα (300 ευρώ περίπου) για ΕΠΑΚ , ISDN 128 , δορυφορικά κλπ . Τώρα με 400 ευρώπουλα και adsl 1024 ,μου έρχεται οικονομικότερα ,χωρίς συζήτηση.

Πάντως να σημειώσω ,για όποιον φίλο έχει ήδη πιάτο και dvb κάρτα στο pc , πως κυκλοφορούν και κάρτες ,που δίνουν ορισμένες ώρες σύνδεσης. Οπότε μπορείτε να το δοκιμάσετε.

moralas
28-11-04, 04:49
JohnGR, εδω ο Crosstalk ειναι moderator και εγραψε greeklish...

wintech2003
28-11-04, 06:01
moralas, αυτό έγινε όμως πριν την 1/1/2004 όπου και αποφασιστηκε να κοπουν τα greeklish :)
Αν δεις το topic ξεκινάει απο το 2003... :mrgreen:

sunlight2030
11-01-05, 20:51
Τι πιάτο χρειάζεται και εάν ζητήσω ένα αρχείο από το web που είναι ας πούμε 1 gbyte θα πρέπει να περιμένω να κατεβεί ή μπορώ να αποσυνδεθώ από την dialup ? Παλιά νομίζω η EOL είχε κάτι αντίστοιχο.

Νικαετός
11-01-05, 22:05
Σε ποια περιοχή της Ελλάδας είσαι ? Μόνο με την EOL είχες αυτή την δυνατότητα έχεις δίκιο σε αυτό. ΣΤις υπολόιπες δεν μπορείς να αποσυνδεθείς. Αλλά ένα GB με καλής ποιότητας δορυφορικό παροχέα , κατεβαίνει απίστευτα γρήγορα.

sunlight2030
11-01-05, 23:48
Απο θεσσαλονίκη είμαι!!

Νικαετός
12-01-05, 01:05
Πιστεύω πως με ένα πιάτο 80άρι είσαι καλυμένος . 1 μέτρο max. Στο link
http://www.lyngsat.com/
θα βρεις αρκετές πληροφορίες ,σχετικά με τα ιχνοδιαγράμματα λήψης των δορυφόρων και των άπαιτούμενων για λήψη πιάτων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.