PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL 512 ξαφνικά τέλος?



Nyo R*
26-11-05, 03:25
Εδώ και μία ώρα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα ψιλοηλίθιο θα έλεγα:evil:
Έχω ένα USR 9108 σε 512 και απο το απόγευμα που έλειπα και βδομάδες τώρα ΟΛΑ με την γραμμή μπαλάρουνε..Όλως ξαφνικά σήμερα το βράδυ που κάθισα να παιξω online είδα ότι το Kaspersky update δεν έκανε...Wan led απο το USR σβηστό...Τιυ συγχρονισμού αναμένο....:thumbdown..Σβήνω modem ξανανοίγω κάνω και restart και όλα καλά.Μπαίνω παίζω μια χαρά για καμιά ώρα και ξαφνικά ΟΛΑ down και πάλι το Wan led απο το USR σβηστό. Τι scan έκανα για παν ενδεχόμενο κλπ τπτ.All full clean.Τι με Spybot και εκεί τα ίδια. Βέβαια όταν παίζω κλείνω firewall :oops: για best results.Να σημειώσω ότι όταν πρωτοενεργοποιήθηκε το OnDSL kit δεν συγχρόνιζα με καμία Παναγία μέχρι που πήρα καμια 10αρα τηλ στο 1242 και στην ΟτεΝετ και μου είπαν ότι κάτι έπαιζε με το DSLAM μου.Απο τότε ολα καλά και ξαφνικά αυτό.Λέτε να είναι αναβάθμιση δικτύου τπτ??:oops:Τι να πω?Αλλά τέτοια ώρα??Μήπως θέμα hardware ή USR - αν και το κόβω χλωμό?? Nα σημειώσω ότι για να μπώ και να Post-αρω τώρα στο forum έκανα turn-off-on το USR πάλι....:evil::evil: Καμιά ιδέα?Να πάρω ΟτεΝετ τηλ να ρωτήσω??Eιμαι ψιλοdesperate....:thumbdown:thumbdown

sdikr
26-11-05, 16:37
Οταν στο κάνει αυτό, έχεις πρόσβαση στο μενου του Usr, αν ναι κάνε ενα diagnostics και πες μας τι σου γράφει

Nyo R*
26-11-05, 20:40
sdikr απο χθές που postara και μετά δεν το ξαναέκανε.Δεν δοκίμασα κιόλας να σου πώ την αλήθεια αν είχα πρόσβαση αν και το σκέφτηκα αλλά δεν το επιχείρησα.Aν ξανασυμβεί σίγουρα θα το κάνω και θα είναι και απο τις πρώτες μου κινήσεις.Παραθέτω ωστόσο και τα ADSL statistics αν λέω αν φαίνεται τπτ απο άποψη γραμμής κ σύνδεσης.:(

4260

JohnGR
26-11-05, 20:43
Χάλια μαύρα! Πάρε τον ΟΤΕ!

Nyo R*
26-11-05, 21:43
John τώρα σοβαρά μιλάς τόσο χάλια είμαι??Μήπως φταίει το γεγονός ότι είχα ανοιχτό το BitComet όταν τραβηξα scrnshot?H δεν παίζει ρόλο?Και αν δεν παίζει να πάρω και τι να τους πώ ακριβώς να κοιτάξουν?Ποιό είναι το πρόβλημα??

JohnGR
26-11-05, 21:45
Έχεις τεράστιες απώλειες. Ζήτα να σου κάνουν έναν έλεγχο της γραμμής. (Δοκίμασε για αρχή το router μόνο του στην πρίζα μήπως παίζει τίποτα με τα καλώδιά σου)

Nyo R*
26-11-05, 21:48
Οπα wait...τι εννοείς man μόνο του στην πρίζα??και πως να το δοκιμάσω?Και αντε τώρα να τους εξηγήσω στον ΟΤΕ για απώλειες..Πωωωω..... :( :(

JohnGR
26-11-05, 21:52
Εννοώ να το βάλεις μόνο του στην κεντρική πρίζα χωρίς splitters/filters/τηλέφωνα.

To attenuation είναι τεράστιο και αντίστοιχα το attainable rate τόσο χάλια που δεν μπορείς ούτε μία 1024 να βάλεις!

pelasgian
26-11-05, 22:37
Πω, πω, τι φρίκη γραμμή είναι αυτή ρε φίλε;
Μήπως το καλώδιο από τη ροζέτα και ένθεν είναι χαλασμένο;
Είναι δυνατόν σε γραμμή 512 να έχει attainable 640;
Εγώ έχω 11Mbit! δηλαδή 11,000!

Και τι Signal to Noise Ratiο είναι αυτό;
Αμ το attenuation!

Τι έχεις καμιά γεννήτρια στρατιωτικών αντίμετρων στο σπίτι!

nnn
27-11-05, 00:37
Οπα wait...τι εννοείς man μόνο του στην πρίζα??και πως να το δοκιμάσω?Και αντε τώρα να τους εξηγήσω στον ΟΤΕ για απώλειες..Πωωωω..... :( :(
Θα δηλώσεις βλάβη στην Adsl στο 121 και όταν σε πάρουν τηλέφωνο να σε ρωτήσουν τι συμβαίνει θα τους εξηγήσεις ό,τι η γραμμή έχει πάρα πολύ θόρυβο και πολλά σφάλματα σύνδεσης.Μην αγχώνεσαι.

Πρώτα πάντως δες την καλωδίωση σου όπως λέει ο JohnGR.

:shock:Τι γραμμή είναι αυτή ?

HellV1L
27-11-05, 00:49
downstream noise margin :
relative capacity occupation: 8%
noise margin downstream: 42.0 db
output power upstream: 11.5 dbm
attenuation downstream: 19.0 db

upstream noise margin :
relative capacity occupation: 21%
noise margin upstream: 31.0 db
output power downstream: 16.0 dbm
attenuation upstream: 6.0 db

john επειδη φαινεσαι σχετικος τα δικα μου ειναι καλα?
με τα attenuations και τις γραμμες μεταφορας δεν εχω ασχοληθει καλα... :(

JohnGR
27-11-05, 00:52
Γραμμές μεταφοράς;;; Χαχαχα, μου θύμισες τα φοιτητικά μου χρόνια! Κι εγώ έχω απορίες ακόμη! :haha

on-topic: Καλά είσαι. Κοίτα και το παρακάτω να συγκρίνεις νούμερα -> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5141

Nyo R*
27-11-05, 05:35
Ρε παιδιά ειλικρινά αγχώθηκα τώρα αλλά για να το λέτε σίγουρα κάτι θα ξέρετε παραπάνω δεν το συζητάω. Λοιπόν θα δηλώσω βλάβη στον πΟΤΕ.Αλλά όσον αφορά τον έλεγχο της γραμμής απο πλευράς μου να δηλώσω τα εξής :

0) pelasgian τι εννοείς λέγοντας "Μήπως το καλώδιο από τη ροζέτα και ένθεν είναι χαλασμένο;" Για ποιο ακριβώς καλώδιο αναφέρεσαι Man???

1)Έχω βάλει σε ολες τις τηλεφωνικές συσκευές (3 στο σύνολο στο σπίτι) φιλτράκια Alcatel που αγόρασα απο τον ΟΤΕ (PSTN έχω σπίτι παρεπιπτόντως) αλλά έκανα μια μόντα.Δλδ επειδή τα φιλτράκια στο άκρο τους που είναι να συνδεθεί στην πρίζα είναι το κλασσικό πλαστικό φισάκι έκοψα εκεί το καλώδιο και στα τρία και τοποθέτησα αντι αυτού φις τηλεφωνικό αρσενικό σε στυλ πρίζας μιας και οι τηλεφωνικές υποδοχές στις πρίζες είναι τέτοιου είδους.

2) Το pc και αντιστοίχως το καλώδιο της γραμμής που φεύγει απο το USR 9108 και καταλήγει στην πρίζα είναι γύρω στα 13-14 μέτρα.Παίζει ιδιαίτερο ρόλο και κατα συνέπεια συμβάλει στο χάλι της κατάστασης?

3)Το τηλέφωνικό καλώδιο βρίσκεται έξω απο το σπίτι (η γραμμή παροχής απο τον ΟΤΕ δλδ) και είνιαι σε γυμνή κατάσταση και να υποθέσω όχι καλά μονωμένη.Επίσης παίζει ρόλο??

4)Δλδ βγάζω όλα τα τηλ απο τις πρίζες τους και αφήνω μόνο το modem απευθείας πάνω στην πρίζα χωρίς το fliter?Τεστάρω και κοιτάω ξανά τα statistics απο το Modem?

5)Όταν με είχαν πρωτοσυνδέσει απο τον ΟΤΕ ενώ συγχρόνιζα δεν έπαιρνε το USR με ΤΠΤ ip. Δήλωσα βλάβη και με ενημέρωσαν την επομένη απο τον ΟΤΕ ότι έιχε πρόβλημα η γραμμή σας και το DSLAM σας και ότι η βλάβη έχει πλέον αποκατασταθεί...!!!:mad: :mad:

Plzzzzzzzzzz guys πελάγωσα τώρα και 1000 thnx για το μέχρι τώρα ενδιαφέρον σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας..Ι need ur help guys...:( :(

nnn
27-11-05, 14:53
Δες την εξωτερική σύνδεση του καλωδίου στο κουτί σου.
Δες το καλώδιο από την πρίζα στο router αν πατάει καλά.
Βάλε το modem χωρίς τίποτα άλλο πάνω στη γραμμή.

4)Δλδ βγάζω όλα τα τηλ απο τις πρίζες τους και αφήνω μόνο το modem απευθείας πάνω στην πρίζα χωρίς το fliter?Τεστάρω και κοιτάω ξανά τα statistics απο το Modem?
Δεν πιστεύω να συνδέεις το modem μέσω φίλτρου?Αν είναι splitter εντάξει.

Τώρα που βλέπω αυτό μήπως το πρόβλημα σου με το Battlefield προέρχεται από τη γραμμή ?Κολλάει στην προσπάθεια να συνδεθεί ?

loner
27-11-05, 18:08
5)Όταν με είχαν πρωτοσυνδέσει απο τον ΟΤΕ ενώ συγχρόνιζα δεν έπαιρνε το USR με ΤΠΤ ip. Δήλωσα βλάβη και με ενημέρωσαν την επομένη απο τον ΟΤΕ ότι έιχε πρόβλημα η γραμμή σας και το DSLAM σας και ότι η βλάβη έχει πλέον αποκατασταθεί...!!!:mad: :mad:


Αν θες την αποψη μου, δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στην καλωδιωση του σπιτιοιυ σου... Εχεις τραγικη γραμμη. Παρα πολυ ασχημη φιλε. Ομως οπως σου ειπαν τα παιδια, παρε το 121 δηλωσε το, δωσε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τα sound margin που εχεις και πες τους να στειλουν συνεργειο.....
Καλη τυχη...

Το DSLAM ειναι η copy paste δικαιολογια τους.... Πολυ αμφιβαλλω αν σου εφτιαξαν τιποτα... Συνηθως δεν ευθυνεται αυτο για θορυβους. Αυτο ευθυνεται για ταχυτητες κυριως.

Nyo R*
27-11-05, 19:10
Guys και πάλι καλησπέρα και σας ευχαριστώ θερμα για την ένθερμη συμπαράστασή σας και πολύτιμη βοήθεια σας. Ειλικρινά ευχαριστώ!Επι του θέματος!nnn αρχίζω να ψιλιάζομαι ότι μάλλον λόγω γραμμής αντιμετωπίζω τα όσα προβλήματα σε Online Μode σε επίπεδο Gaming γιατί πολύ απλά ΑΝ ήτανε θέμα μνήμης(:thumbdown ) θα είχα γενικότερο πρόβλημα σε ΟΛΑ τα games και όχι ειδικά σε αυτά σε online mode.:evil: Ωστόσο δεν το αποκλείω βέβαια.Δεν κολλάει όταν προσπαθεί να συνδεθεί. Συνδέομαι κανονικά ΑΛΛΑ : όταν π.χ. χάνω και στην ουσία "κάνω request" για να συνεχίζω να παίξω μπαμμ...ΚΟΛΛΑΕΙ ΗΧΟΣ-ΚΛΠ και παγώνει ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ..Λοιπόν όσον αφορά το θέμα καλωδίωσης φίλε μου nnn θα το παραδεχτώ ότι ναι, πρι το Modem, ή μάλλον εκεί που τερματίζει το τηλ/κο καλώδιο απο το USR στην πρίζα έχω παρεμβάλει filtraki (!!) όπως και σε όλα τα τηλ στο σπίτι. Να βγάλω και το filter απο το USR και όλα τα φιλτράκια απο ΟΛΑ ΤΑ ΤΗΛ?Μου είπανε απο ΟΤΕ και ήξερα κιόλας(ή νόμιζα ότι ήξερα) ότι θέλει και στο Modem και σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές.Μ*****ια είναι ε?Να το βγάλω?Όχι δεν είναι splitter, (PSTN έχω σπίτι) φιλτράκι είναι. Δλδ η καλωδίωση πάει : USR-τηλ/κο καλώδιο-filter-πρίζα. Μούφα ε??:oops: Λέτε απο αυτό να είναι και σας παιδεύω τσάμπα?:oops:

Φίλε Loner αύριο πουρνό-πουρνό θα πάρω τηλ στον πΟΤΕ να το δηλώσω ΧΩΡΙΣ καμία καθυστέρηση και θα επιμείνω για συνεργείο.Καλά αυτό για τα DSLAM έχει καταντήσει καραμέλα και το ξέρω όταν έκανα την πρακτική μου στο Μέγαρο και έβλεπα τι επικρατούσε....:evil: :evil:

KILLER_7
27-11-05, 22:40
Μήπως εσύ έκανες το λάθος?Δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ FILTER πριν το modem/router!Βγάλτο κ βάλε το Usr κατευθείαν στην τηλεφωνική πρίζα.Βάλε filter σε όλες τις άλλες πριζες που έχεις τηλέφωνα,ξανακάνε test,δές κ σύγκρινε τα αποτελέσματα κ μετα δήλωσε βλάβη γιατί μπορεί να χρεωθείς 50 ευρώ άδικα σαν άσκοπη μετακίνηση τεχνικού :thumbsup1

nnn
28-11-05, 00:12
@ Nyo R*

Μήπως εσύ έκανες το λάθος?Δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ FILTER πριν το modem/router!Βγάλτο κ βάλε το Usr κατευθείαν στην τηλεφωνική πρίζα.Βάλε filter σε όλες τις άλλες πριζες που έχεις τηλέφωνα,ξανακάνε test,δές κ σύγκρινε τα αποτελέσματα κ μετα δήλωσε βλάβη γιατί μπορεί να χρεωθείς 50 ευρώ άδικα σαν άσκοπη μετακίνηση τεχνικού :thumbsup1
Βγάλε αμέσως το φίλτρο από το router.
Δεν χρειάζεται.

KILLER_7
28-11-05, 00:18
Έγω τι είπα??:rtfm:

nnn
28-11-05, 00:57
Έγω τι είπα??:rtfm:
Όπως μπορείς να δεις παραπάνω ο Nyo R* απευθύνεται σε εμένα ρωτώντας με.
Λογικό λοιπόν είναι να του απαντήσω.

Μάλλον δεν πρόσεξες το quote.

Nyo R*
28-11-05, 03:18
Παιδιά ηρεμήστε δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγηθείτε.Όπως αναφέρει και ο nnn σε εκείνον απευθυνόμουνα.Λοιπόν αύριο θα βγάλω το φιλτράκι μιας και πρέπει να πέσω για ύπνο ( :D) και θα post-αρω τα αποτελέσματα τα οποία εύχομαι να είναι ικανοποιητηκά και να μην χρειαστεί περαιτέρω παρέμβαση από τον ΟΤΕ (αν και χλωμό το κόβω).

KILLER_7
28-11-05, 21:04
Παιδιά ηρεμήστε δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγηθείτε.Όπως αναφέρει και ο nnn σε εκείνον απευθυνόμουνα.Λοιπόν αύριο θα βγάλω το φιλτράκι μιας και πρέπει να πέσω για ύπνο ( :D) και θα post-αρω τα αποτελέσματα τα οποία εύχομαι να είναι ικανοποιητηκά και να μην χρειαστεί περαιτέρω παρέμβαση από τον ΟΤΕ (αν και χλωμό το κόβω).
Φυσικά κ δν μαλώνουμε :cool:

Nyo R*
28-11-05, 21:37
Παιδιά ήρθε η ώρα σήμερα να βγάλω το φιλτράκι απο το USR και ιδού τα αποτελέσματα.

4276

Έχω την εντύπωση συγκρίνοντας τα με τα προηγούμενα ότι τα πράγματα χειροτέρεψαν (ειδικά το Attainable rate (Kbps) ) και σπεύδω ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ-ΠΡΩΙ να πάρω τηλ στον πΟΤΕ να αρχίσω τα καντήλια:evil::evil::rtfm:
Περιμένω να μου πείτε και τα δικά σας σχόλια..:cry:

Χάλια μαύρα......:(:(

sdikr
28-11-05, 21:48
Μια χαρά είσαι!!
εδώ έχεις atainable rate 640 http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=4260&d=1133030437

και τώρα έχεις 8000

JohnGR
28-11-05, 21:49
Σοβαρά μιλάς ρε συ; Έφτασες τα 8Mbit και παραπονιέσαι; :roll: :lol:

Nyo R*
28-11-05, 21:58
Τώρα με δουλεύετε ή μιλάτε σοβαρά?Είναι ή δεν είναι χάλια τώρα τα νούμερα?Πείτε μου αν είναι να μην πάρω τηλ.

sdikr
28-11-05, 22:02
οχι αλήθεια είσαι μια χαρά

Nyo R*
28-11-05, 23:38
Αρα τηλέφωνο να μην πάρω και χρειαστεί να κουβαλάω συνερεγείο άδικα σπίτι.Αυτό που δυσκολέυομαι να κατανοήσω είναι πως ένα φιλτράκι μπορεί να κάνει τόση μεγάλη "ζημιά". Δηλαδή το attainable rate όσο μικρότερο είναι τόσο χειρότερο? Και τα SNR magrin και attenuation?Sorry που ρωτάω κιόλας δεν είμαι δύσπιστος απλά για να κατανοήσω την κατάσταση ρωτάω.Ποιά δλδ είναι να τα επιτρεπτά όρια και οι τιμές τους και που η κατάσταση πια είναι τραγική.

sdikr
28-11-05, 23:41
ριξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

nnn
29-11-05, 00:42
Το φιλτράκι που λές κατ ουσία κόβει τη συχνότητα της Adsl ώστε να λειτουργεί το τηλέφωνο,άρα είναι λογικό να σου κόβει τη γραμμή.
Μια χαρά είσαι.

Nyo R*
29-11-05, 01:22
Παιδιά τι να σας πω...Σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ ειλικρινά & για ΟΛΑ και κυρίως για το ενδιαφέρον που δείξατε για το πρόβλημα μου που στην τελική ήτανε και "εν γνώση" μου κατά κάποιον τρόπο για να λέμε και του στραβού το δίκιο.:oops: Μακάρι να μπορέσω να ανταποδώσω κάποια στιγμή...:respekt: :thumb_dup

Nyo R*
29-11-05, 04:49
Παίδες ναι μέν μπορεί να διορθώθηκε η γραμμή λόγω φίλτρου αλλά σε ενα άλλο post που έκανα σχεδόν την ίδια μέρα με αυτό εδώ, το πρόβλημα όπως αποδείχτηκε τελικώς παραμένει.Αναφέρομαι στα Online Games. Αν έχετε την ευγενή καλωσύνη διαβάστε το thread :

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26130 .

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα?
Ειναι τελικά θέμα μνημών-modem-γραμμής-ή μ'ένα format θα έστρωναν τα πράγματα???

KILLER_7
29-11-05, 20:30
Παίδες ναι μέν μπορεί να διορθώθηκε η γραμμή λόγω φίλτρου αλλά σε ενα άλλο post που έκανα σχεδόν την ίδια μέρα με αυτό εδώ, το πρόβλημα όπως αποδείχτηκε τελικώς παραμένει.Αναφέρομαι στα Online Games. Αν έχετε την ευγενή καλωσύνη διαβάστε το thread :

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26130 .

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα?
Ειναι τελικά θέμα μνημών-modem-γραμμής-ή μ'ένα format θα έστρωναν τα πράγματα???
Μάλλον θέμα Oτέ:evil:

Nyo R*
01-12-05, 13:31
Παιδιά οι περίεργς διακοπές για τι οποίες σας έλεγα και ήταν και ο λόγος συγγραφής του παρόντος post δεν ξέρω που οφείλονται ειλικρινά.Πήρα τηλ την OteNet και περιμένω απάντηση.Αυτό που παρατήρησα είναι ότι κάνοντας χρήση του BitComet (στην Port 55300 που την έχω ανοίξει και στο USR) τρώω ανεξήγητα DDoS attacks (που μου χτυπάνε στο software firewall τον Kaspersky) και αν συνεχίζω να έχω το firerwall ανοιχτό μετά απο λίγο κλείνoυν όλα που έχουνε σχέση με net στο pc.

Έχω δοκιμάσει να κλείσω το modem πόσες φορές και κάθε φορά λειτουργεί ξανά όταν το ξανανοίξω αλλά μήπως αυτό για τα attacks επηρεάζει και τα προβήματα se Online games που έχω?

Σας παραθέτω screenshots απο το Εvent Viewer (section System) των Αdministration Tools για 2 - κατα την άποψή μου - σημαντικά errors. Μπορείτε να με βοηθήσετε? Είναι hardware το Θέμα (USR ή καρτα LAN) ή μήπως ο πΟΤΕ??? Έχω αγανακτήσει με το συγκεκριμένο Story και δεν ξέρω τι να κάνω...

DDoS Attack (Kaspersky Log Viewer) 4326
DHCP Error : 4324
TCP Ip Error : 4325

Υ.Γ. Έκανα format χθές και έχω πάνω πλέον ΧP PRO Eng με SP2 και full security updates .

sdikr
01-12-05, 14:02
Kaspersky and p2p don't work well together ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.