PDA

Επιστροφή στο Forum : ANM FRITZ Box Fon Annex A



makmou
06-01-09, 13:52
Γεια χαρά κι από μενα παιδιά και καλή Χρονιά.

Μετά από σχετικό mail της Hol που μου ανακοίνωσε την αύξηση της ταχύτητας της σύνδεσής μου χωρίς χρέωση,στα 6,1 διαπίστωσα ότι το fritz box fοn στην κυριολεξία σερνόταν. Πήγα από τα κεντρικά - είχα δουλεια εκεί κοντά - και ένας τεχνικός που μίλησα - έχω το όνομά του - μου είπε ότι πρέπει να αναβαθμιστεί το firmware του router. Έτσι και έγινε μετά από σχετικό download του 06.04.49 είδα κάποια σχετική βελτίωση.

ΑΛΛΑ από τότε η σύνδεση διακόπτεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ και για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Δεν πήγε καλά κάτι με την αναβάθμιση ή ευθύνεται το δίκτυο τηλεφωνική γραμμή ;:whistle:

Αυτή την στιγμή τρέμω μην με "πετάξει" πάλι εκτός.

maxorfo
06-01-09, 14:51
Αυτή τη συμπεριφορά την έχουν αναφέρει αρκετοί με το τελευταίο FW. Άλλοι αντίθετα δεν είχαν τέτοιου είδους προβλήματα. Κάποιοι από τους πρώτους προχώρησαν σε downgrade - λίγο tricky για τον αρχάριο - στο FW, που είχαν πριν. Πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους ασυμβατότητα με ορισμένα DSLAMs.

Τι εννοείς, λέγοντας ότι σερνόταν; Ποιό FW είχε πριν την αναβάθμιση; Αν είχε το αμέσως πρηγούμενο, λίγο δύσκολο να έφταιγε αυτό που σερνόταν.

makmou
06-01-09, 20:18
Ποιο FW είχε θα σε γελάσω. Πάντως μετά από ανταπόκριση τεχνικού της Hol πρέπει να φταίει η γραμμή. Μου είπε κάτι για καθαρισμό φίλτρων που μετά την αναβάθμιση άρχισαν να δημιουργούν προβλήματα. Θα το κοιτάξουν, μάλιστα πρότειναν να μου στείλουν καινούργια spilter.

Είδομεν...........

makmou
07-01-09, 19:36
Σήμερα έχει ομαλοποιηθεί η σύνδεσή μου χωρίς διακοπές με ταχύτητα
DSL 6144/736 kbit/s LAN.

Υπάρχει το ενδεχόμενο η τηλεφωνική γραμμή να μην σηκώνει μεγαλύτερες ταχύτητες ?

maxorfo
07-01-09, 20:02
Τι δείχνει το Box από εξασθένηση και θόρυβο;

makmou
07-01-09, 21:47
Εξασθένηση!!!!!!!!!! δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Στις microsoft το ftp που μπήκα κατεβάζει γρηγορότερα.

Από θόρυβο απολύτως τίποτα.

maxorfo
07-01-09, 22:25
Στο interface του Fritz!Box:
Settings -> Internet -> DSL Information, πατάς το tab "DSL" και βλέπεις πόσα dB αναφέρει στις γραμμές "Signal/Noise ratio" και "Line attenuation".
Τα στοιχεία αυτά έχουν σχέση με την ποιότητα της γραμμής και την απόστασή σου από το DSLAM αντίστοιχα και μπορούν να δώσουν - χονδρικά - μιά ιδέα του αν η γραμμή μπορεί να σηκώσει μεγαλύτερες ταχύτητες.

........Auto merged post: maxorfo πρόσθεσε 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δοκίμασε να δείς πόσο κατεβάζεις από το ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2

makmou
08-01-09, 09:03
Χθές το βράδι η σύνδεση "έπεσε" για άλλη μια φορά και για πολλές ώρες άναβε / έσβηνε το power. Βαρέθηκα πραγματικά τις λαλακίες τους. Η σύνδεση τώρα το πρωι επανήλθε με με αυτή την ταχύτητα DSL 2336/32 kbit/s LAN

Μέσα από το interface του Fritz!Box παίρνω τα κάτωθι στοιχεία :

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 2984 128
ATM data rate Kbit/s 2336 32
User data rate Kbit/s 2116 29
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 8
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 256 32
Trellis Coding Rate Kbit/s 348 56
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 13
Line attenuation dB 38 32
Status f0000000 f0000000

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Εάν μπορείς να μου εξηγήσεις τι ταχύτητα σηκώνει θα το εκτιμούσα ακόμα περισσότερο

maxorfo
08-01-09, 11:42
Τα στοιχεία σου είναι παρόμοια με τα δικά μου (βλ. info στο προφίλ μου), δηλ. ένα μάτσο χάλια. Είσαι αρκετά μακρυά από το DSLAM, η εξασθένηση (attenuation 38 dB) είναι μεγάλη και στο up και στο down, οπότε, αν καταφέρνει και συγxρονίζει στα 6, είσαι καλά. Στην καλύτερη περίπτωση, δεν θα μπορούσε να πάει πάνω από 7 -7,5 Mbit (με τέτοιο attenuation).
Τώρα, το θέμα των διακοπών είναι καθαρά τεχνικό πρόβλημα από την πλευρά της HOL.

Πάντως να ξέρεις ότι το Fritz, όταν επανασυνδέεται μόνο του, συγχρονίζει έτσι χαμηλά. Το ίδιο κάνει και το 7050 μου. Σε περίπτωση αποσύνδεσης, επανέρχεται μόνο του στα 2,8 - 2,9. Μόλις του κάνω reset, πάει γύρω στα 4. Δοκίμασε να του κάνεις reset, να δεις που θα πάει.

Επαναλαμβάνω ότι το να πέφτει η σύνδεση για πολλές ώρες είναι καθαρά πρόβλημα της HOL.
Επίσης το 32 Kbit στο receive είναι απαράδεκτο (σε κάθε περίπτωση). Πάρε την Τ.Υ. να το ελέγξουν.

makmou
08-01-09, 15:18
Ευχαριστώ τα μέγιστα...

Γράφω από το γραφείο αυτή την στιγμή και δεν γνωρίζω τι γίνεται στο σπίτι. Το μόνο που ζητάω είναι να πατάω το κουμπί και να βγαίνει η χονδρή.....σαν χρήστης.

Τους έστειλα mail το πρωί με τα καθ' έκαστα. Εάν δεν επιλυφθούν με επαγγελματισμό του θέματος που έχει προκύψει και ΣΑΦΩΣ είναι υπεύθυνοι Adios HoL / Wellcome OTEnet.

JackDaniels
09-01-09, 12:44
Καλημέρα,

Έχω το 7140, θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξω τους DNS serves και να βάλω τους opendns.

Όσο το έψαξα στα μενού δεν βρήκα κάτι. Μήπως γίνεται μεσω telnet οπως στο speedtouch?

Ευχαριστώ,

maxorfo
09-01-09, 15:18
Τους αλλάζεις στα Windows: Network connections -> Local Area Connection (ή Wireless Network Connection, αν χρησιμοποιείς WLAN) -> στο "General" κάνεις scoll down -> Internet Protocol (TCP/IP) -> Properties -> τσεκάρεις το "Use the following DNS server addresses και συμπληρώνεις τα αντίστοιχα πεδία με τις διευθύνσεις του OpenDNS.

makmou
15-01-09, 14:14
Μετά από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στην Hol, εξηγώντας κάθε φορά σε άλλον τεχνικό τα προβλήματα που δημιουργηθηκαν μετά την "αναβάθμιση" της ταχύτητας σύνδεσής μου, διεκόπη και η σύνδεση ADSL της γραμμής του τηλεφώνου μου.
Οι τεχνικοί επέμεναν ότι δεν συνχρονίζει το modem / router ΤΟ ΓΙΑΤΙ - μετά από 2 χρόνια άψογης λειτουργίας -
δεν μπορούσαν να το εξηγήσουν. Ξαφνικά ούτε στην ρουτίνα ρυθμίσεων ( www.fritz.box) μπορούσα να μπώ.

Την Δευτέρα έστειλα στην υπηρεσία διακοπής της Hol αίτηση διακοπής, η οποία θα ενεργοποιηθεί μετά από 10 ημέρες.

Αίτηση για Conex home στα 4mbs με κόστος 22,50€ / μήνα. Ακριβότερο σίγουρα αλλά από ότι μου λένε φίλοι ΔΟΥΛΕΥΕΙ...

Χθές με πήραν τηλέφωνο οτι θα μου αποσταλεί ο εξοπλισμός την ερχόμενη εδβομάδα.

ΚΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ HOL ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΠΕΛΑΤΕΣ....ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΑΣ ΛΕΙΠΟΥΝ.

P.S. Τα splitter ακόμα τα περιμένω από 06/01/2009.

makmou
22-01-09, 17:23
Το σειριαλ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Χθές παρέλαβα τον εξοπλισμό της otenet, τον εγκατέστησα και βρίσκομαι ξανά στον 21ο αιώνα....:up: Γρήγορα και με άμεση υποστήριξη που χρειάστηκα για τα settings του νέου modem / router.

Πώς μπορώ να ελέγξω την ταχύτητα της σύνδεσή ς μου;

Τι μου προτείνεται ;

maxorfo
22-01-09, 17:38
Δοκίμασε να κατεβάσεις από nVidia.
Κάνε μιά δοκιμή και το ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2

btw, εύχομαι απροβλημάτιστο internet!

makmou
16-02-09, 15:34
My post No.13

Την περασμένη Πέμπτη 06/02/2009 ήρθε το courier με τι λέτε ;;; ΤΑ SPLITTER :lol:

Σήμερα μου ήρθε λογαριασμός !!!!!!!!!!!!!! :wall:

:drunk: Κάτι δεν πάει καλά με αυτά τα παιδιά

:ban: ρε παιδιά της HOL κάντε με :ban: :lol::lol:

........Auto merged post: makmou πρόσθεσε 4 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εμ.. χμ.. ΝΑΙ!!!! κάτι δεν πηγαίνει καλά με το ρολόϊ του forum.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.