PDA

Επιστροφή στο Forum : Voip & USR9106 --> Συμπεράσματα / Ερωτήσεις



oal331
26-11-05, 11:32
΄Εχοντας κάνει κάποιες δοκιμές με το skype, αλλά και με το s/w της HOLγιαVOIP, έχοντας προσπαθήσει να μιλήσω PC to PC με φίλους που έχουν τον ίδιο router USR9106 αλλά και με σταθερά τηλέφωνα PC to Phone από την ADSL αλλά και με απλή 56Κ, καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:

56K είτε 64K dialup σύνδεση

1) ΔΕΝ Έχω κανένα πρόβλημα στην επικοινωνία, μπορώ και μιλάω είτε με άλλο χρήστη skype είτε με σταθερό τηλέφωνο.
2) Με άλλα s/w voice για PC to PC, όπως roger wilco ή AVC κλπ, κανένα πρόβλημα

ADSL σύνδεση 384OTE με 256HOL

1) Πρόβλημα με skype & s/w HOL σε οποιαδήποτε κλήση PC to PC ή PC to Phone. Αρχίζει η επικοινωνία καλά και στα επόμενα δευτερόλεπτα αρχίζει το delay μέχρι 18-25 δευτερόλεπτα και μετά η φωνή έρχεται σε slow motion (μια πρόταση αντι να κρατήσει 2 δευτ. κρατάει 15 !)
2) Άλλοι φίλοι που έχουν επίσης USR9106, ΑΛΛΑ σε PSTN δεν έχουν πρόβλημα είτε να ακούν, είτε να τους ακούν. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι έχω κάνει update firmware για ISDN ?
3) Από την τεχνική υποστήριξη του Skype, αφού τους έστειλα κάποιο screenshot που μου ζήτησαν πήρα την παρακάτω απάντηση :


"The clear cause of the problem is the roundtrip of 2066ms (over 2 seconds) which is causing the audible delay in sent and received voice.
Please review previous correspondence for guidelines how to resolve the issue. If necessary please contact your ISP or system administrator for further assistance as this issue is definately caused by your connection specifics."

4)Με άλλα s/w voice δεν έχω πρόβλημα.


ΑΡΑ?

* φταίει ο ΟΤΕ στην περιοχή μου ? (Νέα Σμύρνη)
* φταίει το USR9106 στην ISDN ?
* φταίει κάποια ρύθμιση του USR9106 ?
* φταίει το PC μου ?
* φταίει η HOL ?


Τι προτείνετε να κάνω?

Ευχαριστώ

Eddie

tsopanos
26-11-05, 12:57
Φταίει το DSL.

και συγκεκριμένα το ότι δεν στήνεται μια σύνδεση dedicated όπως στο ISDN ή και το pSTN, με αποτέλεσμα τα round trip delays που αναφέρουν.

Κι εγώ το έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα.


Ψάξε για κανέναν ISP με χαμηλά ping times. Η αδερφή μου είνια στην Ολλανδία και με VoIP over DSL ακούγεται καμπάνα όταν μας παίρνει στο σταθερό. Άρα είναι πρόβλημα των ελληνικών ISPs.

sdikr
26-11-05, 15:59
ριξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276)

oal331
28-11-05, 00:41
Δηλαδή τζίφος , έτσι?

Και γιατί συμβαίνει μόνο σε μερικούς και όχι σε όλους? Και γιατί μόνο στο skype και όχι στο reger wilco?

Έλεος .... :evil: !! Πρέπει να γίνουμε ειδικοί για να μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό που άλλοι στο εξωτερικό, το έχοιυν χωρίς κόπο !!!???


Ευχαριστώ πάντως.......

@ ADSLgr.com All rights reserved.