PDA

Επιστροφή στο Forum : aDSL Νέος ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ χρήστης



iann_is
26-11-05, 15:12
Καλησπέρα σε όλους
Επιτέλους βρήκα ενα site να με βοηθήσει και να μου λύσει τις απειρες απορίες που εχω για την DSL κτλ.
Έχω κάποιες ερωτήσεις και αν μπορούσε να βοηθήσει καποιος...
Α)Είμαι στη περιοχή του Ν.Κόσμου με τη 210-901.....
Πού ανήκω;Το Dslam ειναι Intracom και ανήκω στους Αμπελόκηπους?
Μπορώ να το αλλαξω αυτό?
Β) Εχω 384 γραμμη με ISP 4net. Τα test που κανω μου εχουν βγάλει ταχυτητα μέγιστη 280 kb/sec και min 80 kb/sec και επειδή ζουμε στην ελλαδα περιτό να πω με μεσο όρο τον χαμηλότερο... Δηλώνω βλαβη στον ΟΤΕ αλλα μου λενε οτι για να αναγνωρίσει βλαβη πρεπει να ειμαι συνέχεια κατω απο 180 KB/sec. Αξίζει τον κόπο να παω στα 512 η παλι τα ίδια θα έχω?
Γ) Παίζω RTS παιχνίδια που θέλουν UDP πακέτα.Ειλικρινά με το Modem 56k επαιζα καλυτερα.Τώρα μόνο ένας με έναν και παλι με lag.Aν αναβαθμίσω θα λυθεί το πρόβλημα?
Δ)Μήπως υπάρχει τρόπος να κανω Download DSL και Upload απο Modem(όπως οταν είχα δορυφορικό;)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρο....

aesir
26-11-05, 15:22
Καλό είναι πρωτού ανοίξεις ένα thread να διαβάζεις στις υποενότητες ή και να κάνεις "αναζήτηση"...

ZORO
29-11-05, 02:32
Όσον αφορά που ανήκεις υπάρχει στο forum πίνακας με τα dslam ΟΤΕ και ποια περιοχή καλύπτουν.
Ο μόνος τρόπος για να αλλάξεις dslam είναι να μετακομίσεις.
Όσον αφορά για την αλλάγη ταχύτητας κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα υπάρξει βελτίωση. Εξαρτάται από το πόσο πιταρισμένο είναι το dslam σου στην ταχύτητα των 512.
Δεν ξέρω εάν γίνεται να έχεις download μέσω dsl και upload μέσω modem. Πιθανών όχι.
Αλλά δεν υπάρχει και κανένας λόγος να το κάνεις αυτό αφού η dsl προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα upload από την 56Κ σύνδεση. Εξάλου με αυτό τον τρόπο θα πληρώνεις και τις κλήσεις στον ΕΠΑΚ, οπώτε και από οικονομική πλευρά δεν συμφέρει.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις demo από άλλο ISP ώστε να δεις μήπως φταίει αυτός και όχι ο ΟΤΕ, εάν και εγώ προσωπικά δεν θα στηχημάτιζα τα λεφτά μου σε αυτό το ενδεχόμενο. Αλλά καμιά φορά ποτέ δεν ξέρεις πριν το δοκιμάσεις.
Τέλος όπως λένε υπομονή τα πρώτα 10 χρόνια είναι δύσκολα κατά το 2015 θα άποκτησουμε και στην Ελλάδα σωστές συνδέσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.