PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή dsl σκέτη (χωρίς συνδρομή Internet)



tsek
07-01-09, 00:34
Καλησπέρα,επειδη ήδη διαθέτω ενα πακέτο connx και επειδή στην επαρχεία οπου σπουδάζω δέν έχω ιντερνετ θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να μπαίνω απο εκει με me pass και username αυτα που έχω εδώ(Αθήνα).?(γνωρίζω οτι δεν θα μπορω ταυτοχρονα και απο τα δυο μεροι.)απλως να ζητήσω ενεργποιήση γραμμης adsl θα αρκεί?γίνεται κάτι τετοιο?ευχαριστω...

Georgevtr
07-01-09, 01:56
Καλησπέρα,επειδη ήδη διαθέτω ενα πακέτο connx και επειδή στην επαρχεία οπου σπουδάζω δέν έχω ιντερνετ θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να μπαίνω απο εκει με me pass και username αυτα που έχω εδώ(Αθήνα).?(γνωρίζω οτι δεν θα μπορω ταυτοχρονα και απο τα δυο μεροι.)απλως να ζητήσω ενεργποιήση γραμμης adsl θα αρκεί?γίνεται κάτι τετοιο?ευχαριστω...

Με το υπάρχον username και pass,μπορείς να συνδεθείς από παντού,αρκεί να είναι ήδη ενεργοποιημένη η dsl σύνδεση,στην γραμμή πού επιθυμείς.Σε αντίθετη περίπτωση,μπορείς να συνδεθείς μόνο με dial up.
Tώρα να ζητήσεις μόνο σύνδεση adsl,χωρίς τηλέφωνο,δυστυχώς ΟΧΙ.

Naftopes
07-01-09, 01:58
Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την γραμμή σου σε adsl.
Στην συνέεια ο ΟΤΕ θα σε υποχρεώσει να πάρεις conn-x. Δηλαδή και δεύτερη πρόσβαση.

Παρόμοια περίπτωση η δική μου

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=260431

Δεν μπορείς να έχεις ανεξάρτητο δικαιωμα προσβασης απο άλλη γραμμή.

ariadgr
07-01-09, 02:09
Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την γραμμή σου σε adsl.
Στην συνέεια ο ΟΤΕ θα σε υποχρεώσει να πάρεις conn-x. Δηλαδή και δεύτερη πρόσβαση.
...
Δεν μπορείς να έχεις ανεξάρτητο δικαιωμα προσβασης απο άλλη γραμμή.

Φυσικά και μπορείς: ADSL πρόσβαση χωρίς συνδρομή Internet (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=275&hop=h)
Επιβαρύνεσαι ωστόσο με τέλος ενεργοποίησης και δεν παίρνεις δώρο modem.

Οπότε υπολογίζεις αν σε συμφέρει να επιβαρυνθείς τα παραπάνω σε σχέση με το conn-x (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=602&hop=h) (με 6μηνη δέσμευση)

Επίσης πρέπει να έχεις κλειστό το modem στην Αθήνα όταν θα είσαι στην επαρχία, και το αντίστροφο.

tsek
07-01-09, 02:16
Φυσικά και μπορείς: ADSL πρόσβαση χωρίς συνδρομή Internet (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=275&hop=h)
Επιβαρύνεσαι ωστόσο με τέλος ενεργοποίησης και δεν παίρνεις δώρο modem.

Οπότε υπολογίζεις αν σε συμφέρει να επιβαρυνθείς τα παραπάνω σε σχέση με το conn-x (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=602&hop=h) (με 6μηνη δέσμευση)

Επίσης πρέπει να έχεις κλειστό το modem στην Αθήνα όταν θα είσαι στην επαρχία, και το αντίστροφο.
δέν με συμφέρει οχι καινουργιο πακετο,πάντως σε ευχαριστω για τα λινκς.
μάλιστα ,απλώς ζητάω ενεργοποίηση γραμμής adsl? (εχω τηλ.γραμμη)
Είναι κάτι εφικτό?δεν θα πούν οτι πρέπει να πάρω και πακέτο connex ?

Naftopes
07-01-09, 02:25
Συγνώμη λάθος :sorry:

Όμως θα μπορούσε να έχει μερικά κοινά στοιχεία.
πχ θα μπορούσε να έβρισκε την γραμμή έτοιμη και να χρειαζόταν να αγοράσει μόνο συνδρομή internet.
Υποθέτω ότι στο άμεσο μέλλον θα υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώεις και η προσβαση με dsl θα είναι standard για πολά σπίτια.

.

ariadgr
07-01-09, 02:30
δέν με συμφέρει οχι καινουργιο πακετο,πάντως σε ευχαριστω για τα λινκς.
μάλιστα ,απλώς ζητάω ενεργοποίηση γραμμής adsl? (εχω τηλ.γραμμη)
Είναι κάτι εφικτό?δεν θα πούν οτι πρέπει να πάρω και πακέτο connex ?

Αν εξηγήσεις σωστά στον υπάλληλο του 134 αυτό που θέλεις (ότι δηλαδή ζητάς σκέτη πρόσβαση dsl και όχι connx), και για επιβεβαίωση πεις και την τιμή από το link που σου έδωσα για την επιθυμητή ταχύτητα, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επίσης μπορείς να κάνεις την παραγγελία από το oteshop.gr

Naftopes
07-01-09, 02:32
Από "έρευνα αγοράς" που έκανα τελευταία, υπάρχει ανάγκη αγοράς μόνο συνδρομής Internet.

ariadgr
07-01-09, 02:34
Όμως θα μπορούσε να έχει μερικά κοινά στοιχεία.
πχ θα μπορούσε να έβρισκε την γραμμή έτοιμη και να χρειαζόταν να αγοράσει μόνο συνδρομή internet.
Υποθέτω ότι στο άμεσο μέλλον θα υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώεις και η προσβαση με dsl θα είναι standard για πολά σπίτια.

Αδυνατώ να καταλάβω το σκεπτικό σου (γιατί στο άμεσο μέλλον τα σπίτια θα έχουν προσβάσεις dsl AΡΥΣ ΟΤΕ χωρίς να έχουν συνδρομή dsl Internet)...

........Auto merged post: ariadgr πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Από "έρευνα αγοράς" που έκανα τελευταία, υπάρχει ανάγκη αγοράς μόνο συνδρομής Internet.

Από αυτούς που ξέμειναν από την Altec ίσως
Γενικά η ζήτηση για σκέτη συνδρομή DSL Internet χωρίς την πρόσβαση, δεν είναι μεγάλη

tsek
07-01-09, 02:48
Γενικά η ζήτηση για σκέτη συνδρομή DSL Internet χωρίς την πρόσβαση, δεν είναι μεγάλη

Kαι εγώ αυτο πιστεύω γιαυτο και ρωτάω μήπως μου έλεγαν οτι θέλει και αγορα πακέτου μαζι αλλα οκ..σε ευχαριστω πολυ..

Κάτι τελευταίο αν είναι εύκολο.Η ταχυτητα μου θα είναι 1024.μπορείς να μου πείς τι ακριβώς θα μου κοστίσει αυτη η δυνατότητα?δηλαδη πέρα απο την ενεργοποίηση της γραμμης(Τέλος Ενεργοποίησης € 41,64 )θα έχω καποια άλλη επιβάρυνση?μηνιαία πχ.?

ariadgr
07-01-09, 02:53
Γενικά η ζήτηση για σκέτη συνδρομή DSL Internet χωρίς την πρόσβαση, δεν είναι μεγάλη


Kαι εγώ αυτο πιστεύω γιαυτο και ρωτάω μήπως μου έλεγαν οτι θέλει και αγορα πακέτου μαζι αλλα οκ..σε ευχαριστω πολυ

Μην μπερδέυεσαι, αυτό που συζητάω με τον Naftopes (σκέτη συνδρομή) είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ζητάς εσύ (σκέτη πρόσβαση).

Για τη σκέτη πρόσβαση που θέλεις εσύ τα είπαμε παραπάνω.

tsek
07-01-09, 02:55
Μην μπερδέυεσαι, αυτό που συζητάω με τον Naftopes (σκέτη συνδρομή) είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ζητάς εσύ (σκέτη πρόσβαση).

Για τη σκέτη πρόσβαση που θέλεις εσύ τα είπαμε παραπάνω.

Σωστα λαθος δικό μου..ειναι και αργα.:p

Naftopes
07-01-09, 02:55
Αδυνατώ να καταλάβω το σκεπτικό σου (γιατί στο άμεσο μέλλον τα σπίτια θα έχουν προσβάσεις dsl AΡΥΣ ΟΤΕ χωρίς να έχουν συνδρομή dsl Internet)...

........Auto merged post: ariadgr πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Από αυτούς που ξέμειναν από την Altec ίσως
Γενικά η ζήτηση για σκέτη συνδρομή DSL Internet χωρίς την πρόσβαση, δεν είναι μεγάλη

Νομίζω θα είναι κάτι σαν την γραμμή ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ ή φυσικό αέριο.
Η ιδιοκτησία είναι διαφορετική από την χρήση.
Επίσης τα σχετικά projects με τις οπτικές ίνες δεν θα παρέχουν μόνιμα πρόσβαση σε χιλιάδες σπίτια ? Θα το πληρώνει ο ενοικιαστής άραγε?
Αυτό βεβαια θα γίνει εφόσον ο καθένας μας θα έχει υπολογιστή, ανάγκη για πρόσβαση, και κινητικότητα.
Σε μερικές ομάδες (πχ φοιτητές) υπάρχουν τα παραπάνω χαρακτηριστικά.
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο link που παρέθεσα.
Εκεί αναφέρω ότι δεν ξέμεινα απο την Altec, :cool: απο τον ΟΤΕ κινδυνεύω να ξεμείνω απο email :mad::mad:

@ ADSLgr.com All rights reserved.