PDA

Επιστροφή στο Forum : Cyta στην Ιεράπετρα



carmelo
07-01-09, 02:17
Μόλις έκανα αίτηση για 2play στην CYTA περιμένω τώρα να μου την ενεργοποιήσουν (25 μέρες μου είπαν). Μου είπαν ότι θα μου στείλουν και 2 SMS με κωδικούς ενεργοποίησης και ποσό καταθεσης για προπληρωμή internet.

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει ενεργοποιηθεί κανείς στην Ιεράπετρα για να μου πει εντυπώσεις.

Ακόμα όμως δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα γλιτώσω το πάγιο του ΟΤΕ. Το λέω και σε φίλους μου και δεν με πιστεύουν. Πάντως μόνο όταν δεν μου ξαναστείλει λογαριασμό ο ΟΤΕ και έχω μια σταθερή σύνδεση και πάγιο 16,05ευρώ / μήνα από CYTA με όλες τις υπηρεσίες που μου έταξαν τότε μόνο θα το πιστέψω.

emeliss
07-01-09, 19:49
Τι έβαλες; 768Kbps/768Kbps ή 2Mbps/512Kbps;

carmelo
07-01-09, 20:13
Τα 2Mbps/512Kbps πιστεύω συμφέρουν πιο πολύ. Αυτό έβαλα και εγώ. Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ το upload

eyter
09-01-09, 11:49
Kαλημέρα!
Ενδιαφέρομαι και εγώ για τα 2Mbps/512Kbps, είναι όμως αρκετά?Υπάρχει περίπτωση το ίντερνετ να είναι αργό και να μην ανοίγει γρήγορα τις σελίδες?Εγώ αυτή τη στιγμή έχω forthnet 2play έως 24Mbps.Η αλήθεια είναι πως δεν τα χρειάζομαι τόσα και ξέρω επίσης πως δεν τα φτάνει η ταχύτητα του ιντερνετ.

Ευχαριστώ:rolleyes::rolleyes:

dzadelis
09-01-09, 20:44
Kαλημέρα!
Ενδιαφέρομαι και εγώ για τα 2Mbps/512Kbps, είναι όμως αρκετά?
....
Ευχαριστώ:rolleyes::rolleyes:

Φίλε μου, για τον μέσο χρήστη η ταχύτητα αυτή (2Mbps/512Kbps) είναι παραπάνω από αρκετή. Και είναι πραγματική... όχι ονομαστική, όπως τα 24Mbps!!!
:oneup:

carmelo
21-01-09, 00:28
Την προηγούμενη εβδομάδα με πήραν τηλ. από την cyta και μου είπαν ότι η ενεργοποίηση θα καθυστερήσει γιατί υπάρχει λένε μεγάλη ζήτηση στην περιοχή μας. Ελπίζω να μην μου κόψει ο ΟΤΕ το τηλ. μέρες πριν με συνδέσουν από την cyta.

carmelo
23-01-09, 17:34
Ακόμα τίποτα. Ούτε SMS. Κάτι άλλο τώρα ήθελα να ρωτήσω με την συνδεσμολογία. Σε αυτές τις υποδοχές τα P1 και P2 του modem βάζουμε την φορητότητα στο P1 και το πρόσθετο τηλέφωνο στο P2? Τότε το splitter τι το θέλει? sorry βρε παιδιά αλλα δεν έχω καταλάβει ακόμα. Επειδή λένε ότι όλα μπαίνουν μετά το router.

satcur
23-01-09, 17:50
Σε double play δεν χρειάζεται. Εάν είχες μόνο internet από cyta και τηλέφωνο OTE θα χρειαζόσουν τον splitter.

carmelo
23-01-09, 18:11
και το φίλτρο?

satcur
23-01-09, 18:43
και το φίλτρο?

Υποθέτω για την περίπτωση που έχεις και 2η τηλεφωνική μπρίζα και θέλεις να συνδέσεις και δεύτερο τηλέφωνο (πάλι στην περίπτωση του 1play).

amnis
24-01-09, 20:35
.........ταχύτητα αυτή (2Mbps/512Kbps) είναι παραπάνω από αρκετή. Και είναι πραγματική... όχι ονομαστική, όπως τα 24Mbps!!!
:oneup:

Για ακριβολογουμε οχι ακριβως πραγματικη 20% μικροτερη ειναι αλλα μεσα στα ορια του
συμβολαιου...σιγουρα ομως οχι οπως τους αλλους provider αν εξαιρεσουμε μονο την
Altec Telecoms που πραγματικα ειχα 18Μbps και την "εφαγε" ο ιδιοκτητης της...!
Βαλε και 2 τηλεφωνα πανω στη Cyta ....καλα να λεμε προς το παρον.
Σίγουρα καλα ομως, οντως, για το μεσο χρηστη...!
:oneup:

........Auto merged post: amnis πρόσθεσε 7 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα 2Mbps/512Kbps πιστεύω συμφέρουν πιο πολύ.

Προς το παρον...!
Hol δεν υπαρχει στη Ιεραπετρα..?
:hmm:

carmelo
25-01-09, 17:38
Ποια HOL? Εγώ για την CYTA μιλάω.

amnis
25-01-09, 18:11
Ποια HOL? Εγώ για την CYTA μιλάω.

Και εγω για την HOL σε ρωταω που με ενδιαφερει στην Ιεραπετρα
μια και εισαι εκει.... αν ηξερες κατι καλο ή κακο για αυτους (HOL)...?
:oneup:

Δες και αυτο: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=264638

carmelo
26-01-09, 15:28
και να έχει τον ΟΤΕ δεν τον γλιτώνεις

Από το site της HOL:

"Προσωρινά η περιοχή σας δεν καλύπτεται από το ιδιόκτητο δίκτυο της hellas online."

carmelo
06-02-09, 14:42
Παιδιά έχω κάνει την αίτηση από τις 5/1/2009 και ακόμα δεν μου έχουν έρθει ούτε καν τα SMS. Τουλάχιστον έχω ακόμα ΟΤΕ. Αλλά πότε θα έρθουν τα SMS και μετά πότε θα μου γίνει ενεργοποίηση. Τόσο πολύ αργούνε?

persival
06-02-09, 15:51
Παιδιά έχω κάνει την αίτηση από τις 5/1/2009 και ακόμα δεν μου έχουν έρθει ούτε καν τα SMS. Τουλάχιστον έχω ακόμα ΟΤΕ. Αλλά πότε θα έρθουν τα SMS και μετά πότε θα μου γίνει ενεργοποίηση. Τόσο πολύ αργούνε?

Να έχεις υπομονή φίλε μου... εμένα στον Άγιο Νικόλαο, έστειλα την αίτηση και τα δικαιολογητικά στις 13/12 και τελικά συνδέθηκα 3/2...
Τα sms για να κάνεις την κατάθεση σου έχουν έρθει;

Bayern7
06-02-09, 20:12
Να έχεις υπομονή φίλε μου... εμένα στον Άγιο Νικόλαο, έστειλα την αίτηση και τα δικαιολογητικά στις 13/12 και τελικά συνδέθηκα 3/2...
Τα sms για να κάνεις την κατάθεση σου έχουν έρθει;
Τίποτα δεν του έχει έρθει όπως λέει.
Καλύτερα να πάρει στη cyta να ρωτήσει αν έχουν παραλάβει την αίτηση του και σε τι στάδιο βρίσκεται.

carmelo
09-02-09, 16:22
Παιδιά πόρτες τέλος στην Ιεράπετρα. Πήρα τηλ. στην Cyta και μου είπαν ότι οι πόρτες στην περιοχή τελειώσαν λόγω μεγάλης ζήτησης. Περιμένουν τώρα να τους στείλει ο ΟΤΕ και άλλες, μέχρι τότε το θέμα σύνδεσης μου (ακόμα και αποστολής των SMS) παραμένει στάσιμο.

Τώρα τι να πω? Και να ήμουνα σε κανένα χωριό έξω από την Ιεράπετρα να έλεγα εντάξει, αλλά μένω κεντρικά μέσα στην πόλη και δεν έχουν πόρτες?

carmelo
24-02-09, 00:46
Παιδιά δεν θα το πιστέψετε αλλά σήμερα μου ήρθε το πρώτο SMS από την Cyta για την κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό τράπεζας. Ύστερα από πάνω από ενάμιση μήνα που έχω κάνει αίτηση.

Βέβαια εγώ περίμενα δυο SMS και μου ήρθε ένα, αλλά δεν πειράζει αρχή είναι και αυτή. Τώρα βρε παιδιά πόσο θα περιμένω για την ενεργοποίηση? άλλο ένα δίμηνο?

carmelo
06-03-09, 23:17
Σήμερα 6/3/2009 μου έστειλαν sms για την ενεργοποίηση της σύνδεσης την 12/3/2009. Το router πότε θα το πάρω ξέρετε?

Σήμερα επίσης μου ήρθε και το "αποχαιρετιστήριο" από τον ΟΤΕ για την φορητότητα. Δεν πιστεύω να κάνει καμιά π..στια ο ΟΤΕ και μου κόψει το τηλ. πριν τις 12 του μήνα. Μήπως πρέπει να πάρω την εξυπηρέτηση πελατών ΟΤΕ να τους το τονίσω?

zeppelin
08-03-09, 15:05
φίλε πολύ αγχώνεσαι. χαλάρωσε όλα καλά θα πάνε

Manolis_karas
11-03-09, 14:26
Εδώ ταχύτητα έχω σύμφωνα με το speedmeter του ADSLgr από 137 - 2016

carmelo
12-03-09, 18:28
Σήμερα συνδέθηκα με την cyta στο Ιντερνετ όλα είναι μια χαρά αλλά έχω πρόβλημα με την τηλεφωνία και ειδικά με τον αριθμό της φορητότητας. Δεν μπορώ να κάνω ή να πάρω κλήσεις από σταθερά ΟΤΕ, τουλάχιστον μέχρι την στιγμή που μιλάμε.

ownagE_
12-03-09, 19:02
Σήμερα συνδέθηκα με την cyta στο Ιντερνετ όλα είναι μια χαρά αλλά έχω πρόβλημα με την τηλεφωνία και ειδικά με τον αριθμό της φορητότητας. Δεν μπορώ να κάνω ή να πάρω κλήσεις από σταθερά ΟΤΕ, τουλάχιστον μέχρι την στιγμή που μιλάμε.

Το ίδιο πρόβλημα (περίπου) είχαν και οι γονείς μου (cyta 2play στη Σητεία).
Μετά απο μερικές ώρες έφτιαξε. :hmm:

ZhenXlogic
12-03-09, 19:12
εχει ξανα υποθει παρα πολλες φορες δεν εχει ολοκληρωθεί η φορητοτητα υπομονη και σε μια μερα θα εισαι οκ! μιλαμε για της εισερχωμενες κλησεις. ;)

carmelo
13-03-09, 21:51
όλα καλά. Αργά χθες το βράδυ λειτούργησαν όλα κανονικά. thanks παιδιά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.