PDA

Επιστροφή στο Forum : Skype και VoiP (vivodi)



tempelakos
26-11-05, 18:38
Δεν ξερω αν επρεπε να ποσταρω εδω ή σε καποια αλλη υποκατηγορια.Οι υπευθυνοι ας με μεταφερουν.Εχω vivodi voip.Μπορω μεσω skype να κανω κλησεις με το dsl phone που εχω?Δηλαδη να μπορω να μιλησω και απο το pc και να χρεωνεται και στο λογαριασμο μου κανονικα.

sdikr
26-11-05, 18:40
Οχι δεν μπορείς να κάνεις μεσω dslphone (μέσω του ΑΤΑ δηλαδή)

αλλά μπορείς άνετα να κατεβάσεις το πρόγραμμα και να κάνεις χρήση του skype

tempelakos
26-11-05, 18:56
Ναι αλλα χρεωνομαι στο skype.Αποτι διαβασα λεω.Γιατι το κατεβασα και εγινα μελος.Αλλα ελεγε κατι για credits.

aesir
26-11-05, 19:17
Αν το τηλέφωνο σου είναι skype enabled τότε μπορείς.

sdikr
26-11-05, 19:19
Ναι αλλα χρεωνομαι στο skype.Αποτι διαβασα λεω.Γιατι το κατεβασα και εγινα μελος.Αλλα ελεγε κατι για credits.


Διάβασε το λίγο ποιο προσεχτικά!
δεν υπάρχει χρεώση αν μιλάς με άλλους skype users, μονο αν κάνεις χρήση του skype out (για calls σε κανονικά τηλέφωνα μέσω skype)

tempelakos
26-11-05, 19:33
AAAA!Τωρα καταλαβα.Οκ!!!!Ευχαριστω πολυ.

NoYmErOs
29-11-05, 09:47
Δηλαδή skype προς skype είναι free τα τηλέφωνα και χωρις time limit όπως το voipbuster ?

anon
29-11-05, 12:37
Δηλαδή skype προς skype είναι free τα τηλέφωνα και χωρις time limit όπως το voipbuster ?


Ναι.

Αλλά πολύ ψυλιάζομαι ότι αυτό είναι μέχρι να πιάσει την απαιτούμενη κρίσημη μάζα για να χρεώνει (όπως είχε γίνει με τα δωρεάν mailboxes στο παρελθόν).
Γιαυτό και το πρωτόκολλο είναι propriatery και όχι ανοικτό όπως το SIP (για να μπορούν
μετά να σε κλειδώσουν σε αυτό και να σε χρεώνουν).

Θα με θυμηθείτε.........

nrg_polini
29-11-05, 14:09
Δηλαδή skype προς skype είναι free τα τηλέφωνα και χωρις time limit όπως το voipbuster ?

Στη συντριπτικη πλειοψηφια αυτων των προγραμματων οι κλησεις μεταξυ των συνδρομητων ειναι δωρεαν.

user1
30-11-05, 14:09
Δεν ξερω αν επρεπε να ποσταρω εδω ή σε καποια αλλη υποκατηγορια.Οι υπευθυνοι ας με μεταφερουν.Εχω vivodi voip.Μπορω μεσω skype να κανω κλησεις με το dsl phone που εχω?Δηλαδη να μπορω να μιλησω και απο το pc και να χρεωνεται και στο λογαριασμο μου κανονικα.

και μια δευτερη ερωτηση.αν εχω το 586 ρουτερ της alcatel lκαι vivodi και βαλω σε μια ελευθερη θυρα του ενα αλλο ata οπως το grandstream, μπορω να το χρησιμοποιησω για voip με αλλη εταιρεια?
ευχαριστω

apok
30-11-05, 15:20
και μια δευτερη ερωτηση.αν εχω το 586 ρουτερ της alcatel lκαι vivodi και βαλω σε μια ελευθερη θυρα του ενα αλλο ata οπως το grandstream, μπορω να το χρησιμοποιησω για voip με αλλη εταιρεια?
ευχαριστω

Εφόσον θα το "δει" σαν pc δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα;)

user1
30-11-05, 15:26
Εφόσον θα το "δει" σαν pc δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα

ψαχνω ενα τροπο να μπορω να εχω voip, αφου η vivodi δινει ενα ata , cisco αν δεν κανω λαθος, αλλα ειναι ρυθμισμενο μονο για κλησεις dslphone.με τον παραπανω τροπο μπορεις να εχεις και dslphone και αλλο voip ετσι δεν ειναι?και κατι αλλο.μπορω να καταργησω το cisco και να χρησιμοποιω μονο το αλλο ata και για τα δυο?(dslphone -voip)
ευχαριστω

apok
30-11-05, 15:30
Νομίζω πως όχι.. το ΑΤΑ για να περνάν οι κλήσεις μέσω vivodi ειναι απαραίτητο

@ ADSLgr.com All rights reserved.