PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπληρωμή δύο μηνών???



Spidy
07-01-09, 11:27
Καλημέρα,


ήθελα να ρωτήσω κάτι που μου ήρθε σαν έκπληξη από την TELLAS. Έχοντας ξεκινήσει την υπηρεσία Best (24Mbit) προς το τέλος του χρόνου, περίμενα (όπως θεωρούσα λογικό) να λάβω λογαριασμό στο τέλος του ημερολογιακού μήνα ή στην ολοκλήρωση ενός μηνός από την έναρξη της υπηρεσίας, για τον μήνα που πέρασε. Αντί αυτού λαμβάνω λογαριασμό για προπληρωμή δύο μηνών.
Σε ερώτηση μου προς την εταιρεία γιατί κάτι τέτοιο δεν μου γνωστοποιήθηκε πριν την σύνδεσή μου δεν έλαβα κάποια συγκεκριμένη απάντηση, πέρα από το ότι αυτή είναι η τακτική της εταιρείας.
Λέγοντας τους ότι το συγκεκριμένο θέμα πέρα από καταγγελία της σύμβασης θα με αναγκάσει να προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ, μου είπαν κάντε ότι θέλετε..

Ερωτήσεις:
1. Αυτό με την προπληρωμή το έχει και κανείς άλλος? και αν ναι πως πράξατε?
2. Η ΕΕΤΤ υφίσταται; ρωτάω γιατί από ότι φάινεται είναι μία αρχή που κανείς πάροχος δεν της δίνει κάποια σημασία. όχι τουλάχιστον όση θα έπρεπε να έχει κάποια αρχή.

kbagos
07-01-09, 11:51
Η ΕΕΤΤ υπάρχει και κάνει αρκετά καλά την δουλειά της.
Πράγματι αυτή είναι η τακτική της εν'λόγο "Ο θεός να την κάνει εταιρεία".
Όμως να ξέρεις γενικά τα πάγια σε όλες τις εταιρείες ακόμα και κινητής προπληρώνονται.
Ακόμα και στον ΟΤΕ αν δείς τον λογαριασμό τα πάγια είναι για το επόμενο δίμηνο.

ermis333
07-01-09, 11:55
Καλημέρα,


ήθελα να ρωτήσω κάτι που μου ήρθε σαν έκπληξη από την TELLAS. Έχοντας ξεκινήσει την υπηρεσία Best (24Mbit) προς το τέλος του χρόνου, περίμενα (όπως θεωρούσα λογικό) να λάβω λογαριασμό στο τέλος του ημερολογιακού μήνα ή στην ολοκλήρωση ενός μηνός από την έναρξη της υπηρεσίας, για τον μήνα που πέρασε. Αντί αυτού λαμβάνω λογαριασμό για προπληρωμή δύο μηνών.
Σε ερώτηση μου προς την εταιρεία γιατί κάτι τέτοιο δεν μου γνωστοποιήθηκε πριν την σύνδεσή μου δεν έλαβα κάποια συγκεκριμένη απάντηση, πέρα από το ότι αυτή είναι η τακτική της εταιρείας.
Λέγοντας τους ότι το συγκεκριμένο θέμα πέρα από καταγγελία της σύμβασης θα με αναγκάσει να προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ, μου είπαν κάντε ότι θέλετε..

Ερωτήσεις:
1. Αυτό με την προπληρωμή το έχει και κανείς άλλος? και αν ναι πως πράξατε?
2. Η ΕΕΤΤ υφίσταται; ρωτάω γιατί από ότι φάινεται είναι μία αρχή που κανείς πάροχος δεν της δίνει κάποια σημασία. όχι τουλάχιστον όση θα έπρεπε να έχει κάποια αρχή.

Το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει το έχεις διαβάσει;;; Μιλάει ξεκάθαρα για προπληρωμή δύο μηνών.....όπως ακριβώς πλήρωνες τόσα χρόνια και στον ΟΤΕ.

namygd
07-01-09, 12:18
ολες οι εταιρειες προπληρωμη κανουν στο τελος τα επιστρέφουν

pinwouza
07-01-09, 14:51
Σε ΟΛΕΣ τις εταιρείες που πληρώνουμε λογαριασμούς, προπληρώνουμε το πάγιο τέλος για τους μήνες που έρχονται, είτε είναι ΟΤΕ, κινητή τηλεφωνία, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, NOVA κτλ.

Spidy
13-01-09, 12:24
Το συμβόλαιο δεν το διάβασα, μιας και ότα ήρθε ο courier δεν ήμουν σπίτι και υπόγραψε η μητέρα μου. Από την άλλη δεν έχουν αφήσει αντίγραφο του συμβολαίου και ακόμα περιμένω να μου στειλουν ή ακόμα και να απαντήσουν στο e-mail που έστειλα που αφορά το συμβόλαιο.

Το πρόβλημα διογκώνεται πλέον λόγο της κάκιστης υπηρεσίας που δίνεται από την εταιρεία. Με 1.2 Μbit top speed και μόνο προς συγκεκριμένα δίκτυα δεν το θεωρώ ικανοποιητικό (24Mbit υπηρεσία, locked 14Mbit). Ενώ τα πρωινα΄που ο κόσμος δεν είναι σπίτι του η ταχήτητα ανεβαίνει 2 με 3 φορές πάνω.

Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι έχω "ανοίξει" ticket και αναμένω καλυτέρευση. Ελπίζω τουλάχιστον.

ermis333
13-01-09, 12:32
Το συμβόλαιο δεν το διάβασα, μιας και ότα ήρθε ο courier δεν ήμουν σπίτι και υπόγραψε η μητέρα μου. Από την άλλη δεν έχουν αφήσει αντίγραφο του συμβολαίου και ακόμα περιμένω να μου στειλουν ή ακόμα και να απαντήσουν στο e-mail που έστειλα που αφορά το συμβόλαιο.

Το πρόβλημα διογκώνεται πλέον λόγο της κάκιστης υπηρεσίας που δίνεται από την εταιρεία. Με 1.2 Μbit top speed και μόνο προς συγκεκριμένα δίκτυα δεν το θεωρώ ικανοποιητικό (24Mbit υπηρεσία, locked 14Mbit). Ενώ τα πρωινα΄που ο κόσμος δεν είναι σπίτι του η ταχήτητα ανεβαίνει 2 με 3 φορές πάνω.

Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι έχω "ανοίξει" ticket και αναμένω καλυτέρευση. Ελπίζω τουλάχιστον.

http://www.tellas.gr/UserFiles/File/application/lowtellas_double_play.pdf

Εδώ είναι η σύμβαση.

namygd
13-01-09, 12:34
Η τελλας ειναι πρωινός τύπος !!! :rofl::rofl::rofl:

ermis333
13-01-09, 12:41
Η τελλας ειναι πρωινός τύπος !!! :rofl::rofl::rofl:

Αλκοολικός τύπος θα έλεγα.

namygd
13-01-09, 12:47
ενας φιλος μου εχει πει το καλυτερο (εχει φορτθνετ) η τελλας ειναι σα τα ιταλικα (αυτοκινητα) οταν ειναι στα καλα τις παει με 1000 αλλα δεν την παλευειμε τις βλαβες η φορθνετ ειναι σα τα γιαπωνεζικα δε πεφτει αλλα σερνετε μονίμως

@ ADSLgr.com All rights reserved.