PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντί Telindus -> κατάργηση τέλους ενεργοποίησης



WAntilles
26-11-05, 20:24
Εάν ο ΟΤΕ ήθελε πραγματικά να προωθήσει την ευρυζωνικότητα σ' αυτή τη χώρα, το πρώτο πράγμα που θα έκανε θα ήταν να σταματήσει να δίνει δωρεάν με κάθε νέα σύνδεση DSL αυτά τα απαράδεκτα modem που δίνει, και αντ' αυτού να καταργήσει τελείως το τέλος ενεργοποίησης των €35. Άλλωστε πάνω-κάτω τόσο θα του κοστίζουν και αυτά τα modems.

Και όλα αυτά διότι:

- τα Κινέζικα Telindus της ΖΤΕ, κάθε άλλο παρά ποιοτικά είναι
- γιατί να φορτωθεί ο καταναλωτής δίχως τη συγκατάθεσή του το κόστος αυτού του hardware και να μην εκπέσει από αλλού. Μας ρωτήσατε κύριοι του ΟΤΕ εάν θέλουμε αυτές τις σαβούρες;
- γιατί γυρίζετε σε παλαιόθεν πρακτικές και δεν αφήνετε τον καταναλωτή να επιλέξει το modem-router της αρεσκείας του, δίχως να έχει εκείνος επιπλέον κόστος;
- αφού χαρίζετε Telindus, και μαγαζί που χάνει κλείνει, σημαίνει ότι σας παίρνει ανετότατα να καταργήσετε το τέλος ενεργοποίησης. Γιατί δεν το κάνετε; Για να τρώνε κάποιοι προμηθευτές με χρυσά κουτάλια;

sdikr
26-11-05, 20:28
τα telindus ειναι μια χαρά Modem , και με ethernet και με Usb και με Ipqos

μακάρι να τα είχε απο την αρχή και να μην χρείαζοταν τα Jetspeed


ακόμα δεν έχει καμια σχεση με την παλια πολιτική της υποχρεωτικής αγορας Modem (jetspeed 270 ευρω + υποχρεωτική εγκατάσταση)

HellV1L
26-11-05, 23:48
wantilles μπορεις να τεκμηριωσεις την αποψη σου περι telindus ?

EvilHawk
27-11-05, 00:02
Και εγώ σύμφωνα με αυτά που διάβασα και βρήκα για τα telindus, τα βρίσκω αξιοπρεπέστατα και μάλιστα λόγω κόστους να κτυπούν την κατηγορία που μονοπωλούν τα USR!

ps. Ενα telindus βρε παιδία για τέστ, ή κάποιος χρήστης να κάνει μια παρουσίαση και ένα How To??

JohnGR
27-11-05, 00:07
Με έχει πρήξει ένας γνωστός για ένα Speedtouch. Στον τοπικό ΟΤΕ έχουν να φέρουν σε PSTN κάτι αιώνες! Αν του βρούμε ένα θα του πάρω το Telindus (μάλλον θα μου το χαρίσει - συμφωνεί βλέπετε με τον WAn! :lol: )!

Αλήθεια, πόσο το δίνουν το Telindus; :oops: (Ναι, βαριέμαι, σκοτώστε με!)

sdikr
27-11-05, 00:10
Με έχει πρήξει ένας γνωστός για ένα Speedtouch. Στον τοπικό ΟΤΕ έχουν να φέρουν σε PSTN κάτι αιώνες! Αν του βρούμε ένα θα του πάρω το Telindus (μάλλον θα μου το χαρίσει - συμφωνεί βλέπετε με τον WAn! :lol: )!

Αλήθεια, πόσο το δίνουν το Telindus; :oops: (Ναι, βαριέμαι, σκοτώστε με!)


το φθηνό το δίναν 49 ευρώ ( η κλασικη τιμή)


Σε Pstn το έχω, (απο πελάτη) αλλά δεν έχω pstn!!

EvilHawk
27-11-05, 00:17
ΤοTELINDUS 1130 35 € σε 12 δόσεις και το wifi TELINDUS 1132 + STICK ΑΣΥΡΜΑΤΟ SPEEDTOUCH 121g USB 110 € σε 12 δόσεις

sdikr
27-11-05, 00:19
ΤοTELINDUS 1130 35 € σε 12 δόσεις και το wifi TELINDUS 1132 + STICK ΑΣΥΡΜΑΤΟ SPEEDTOUCH 121g USB 110 € σε 12 δόσεις

το ρίξαν και άλλο;

τρέχω να πάρω ενα :p

EvilHawk
27-11-05, 00:21
To δεύτερο για καλή προσφορά μου φαίνεται! :p
Μπα εγώ το zyxel δεν το αλλάζω με τίποτα!

JohnGR
27-11-05, 00:22
35€;;; Να πάρω κι εγώ ένα! :roll:

EvilHawk
27-11-05, 00:26
χαχαχχαχα αντε να σας δώ τι θα τα κάνετε!

JohnGR
27-11-05, 00:28
Θα το έβαζα δίπλα στο 9108 (όπως έχω το jetSpeed δίπλα στο 9105 :haha ) που ΘΑ έπαιρνα αν είχε και VPN το τιμημένο! :p

ReverseR
27-11-05, 00:29
λιτλ οφτοπικ

To δεύτερο για καλή προσφορά μου φαίνεται! :p
Μπα εγώ το zyxel δεν το αλλάζω με τίποτα!

btw,(με ενα ναι όχι), έχει καταφέρει κανείς να ρυθμίσει το Qos στα Zyxel (όχι αυτα με το hub, τα υπόλοιπα), cauz nothing wokrs here και ακούω οτι τα speedtouch τοα πάνε μια χαρά

nefthy
27-11-05, 00:31
Telindus; Κινέζικα; ZTE; Χάνω επισόδεια;

HellV1L
27-11-05, 00:31
συγγνωμη αλλα το 1130 ειναι συμβατο με adsl 2 & 2+ ???


"The Telindus 1130/1131 ADSL Router provides ultra fast ADSL connectivity based on a combined USB and 10/100Base-T Interface.

The line access of the router fully complies to all relevant ADSL standards, including G.DMT, G.Lite, ADSL2 and ADSL2+. "

http://www.telindusproducts.com/products/broadbandcpe/1130-1131adslrouter.asp

http://www.telindusproducts.com/Tap/leaflets/1130adsl.pdf

sorry Wan αλλα αν ειναι ετσι τοτε οχι μονο λενε αλλα παραλενε αυτα τα ρουτερακια...

EvilHawk
27-11-05, 00:37
συγγνωμη αλλα το 1130 ειναι συμβατο με adsl 2 & 2+ ???

"The Telindus 1130/1131 ADSL Router provides ultra fast ADSL connectivity based on a combined USB and 10/100Base-T Interface.

The line access of the router fully complies to all relevant ADSL standards, including G.DMT, G.Lite, ADSL2 and ADSL2+. "

http://www.telindusproducts.com/products/broadbandcpe/1130-1131adslrouter.asp
http://www.telindusproducts.com/Tap/leaflets/1130adsl.pdf

sorry Wan αλλα αν ειναι ετσι τοτε οχι μονο λενε αλλα παραλενε αυτα τα ρουτερακια...




http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=370020&postcount=26 ;)

btw. κλείδωσα και την δημοσκόπηση γιατί μάλλον "άκυρη" είναι!

HellV1L
27-11-05, 00:42
περιμενουμε φανταζομαι πολλοι απο εδω κανενα review στα συγκεκριμενα ρουτερακια ...

KILLER_7
27-11-05, 01:22
Λοιπόν εγώ το έχω αυτο το routeraki κ μπορώ να πώ οτί είναι πάρα πολύ καλό κ ο οτέ βρήκε λαβράκι.Έχει τα πάντα μέσα απο χαρακτιριστηκά κ συμβατότιτα μέχρι 24ΜΒ δλδ adsl2+.

wintech2003
27-11-05, 01:25
WAntilles ειδικά σε modem άλλης τεχνολογίας DSL όπως η G.SHDSL η οποία χρησιμοποιείται για αστικές συνδέσεις point-to-point 2Mbps τα Telindus ειναι αυτή τη στιγμή ΚΟΡΥΦΑΙΑ.

Το ίδιο και πολλά άλλα προϊόντα της.

Υπάρχει κάποιος λόγος ή μπορείς τελοσπάντων να μας τεκμηριώσεις γιατι τα Telindus ειναι απαράδεκτα όπως λες?

hostolis
27-11-05, 20:34
Εγώ λέω απλά να καταργήσουν το τέλος ενεργοποίησης, αλλα να συνεχίσουν να δίνουν το telindus. :D

Navigator
27-11-05, 21:08
Η Τelindus δεν ειναι Κινεζικη -αν μιλαμε για τη ιδια εταιρεια- αλλά τα φτιάχνει εκει οπως όλες τωρα.

http://www.telindus.com/companyprofile/abouttelindus.asp

KILLER_7
27-11-05, 22:21
Ρε παιδία τι δν φτιάχνετε στην Κίνα???Θα τρελαθούμε?Όλα εκεί γίνονται.Τα telindus θα βγούν καλύτερα κ απο τα SpeedTouch για να μην μιλήσω για usr...και αρπαχτού κάποιοι...:cool:

hostolis
28-11-05, 00:40
O wantilles γιατι δε μιλάει; ε; Κάνει την πάπια τώρα; :p


No offence m8 ;)

greekfragma
28-11-05, 08:20
συγγνωμη αλλα το 1130 ειναι συμβατο με adsl 2 & 2+ ???


"The Telindus 1130/1131 ADSL Router provides ultra fast ADSL connectivity based on a combined USB and 10/100Base-T Interface.

The line access of the router fully complies to all relevant ADSL standards, including G.DMT, G.Lite, ADSL2 and ADSL2+. "

http://www.telindusproducts.com/products/broadbandcpe/1130-1131adslrouter.asp

http://www.telindusproducts.com/Tap/leaflets/1130adsl.pdf

sorry Wan αλλα αν ειναι ετσι τοτε οχι μονο λενε αλλα παραλενε αυτα τα ρουτερακια...

και τι μ αυτο?εδω το 3com μου που εχω 1+ χρονο με μια αναβαθμιση firmware που εκανα προσφατα υποστηριζει πλεον και adsl2 και 2+.

t300
28-11-05, 23:25
... να σταματήσει να δίνει δωρεάν με κάθε νέα σύνδεση DSL αυτά τα απαράδεκτα modem που δίνει...

Δίνει σε κάθε νέα σύνδεση δώρο modem; Είναι σίγουρο;

JoeBar
28-11-05, 23:31
Εμένα η κοπέλα μου πριν 6-7 μέρες έβαλε dsl και δεν της είπαν τπτ για τσαμπα ρουτερ. Αν όντως είναι έτσι να της πω να τους τα χώσει ένα χεράκι... :twisted:

t300
28-11-05, 23:37
Είχε ακουστεί και παλιότερα ότι δίνει σε μερικές περιπτώσεις (οι περισσότερες εκ των οποίων ήταν στην Αθήνα), χωρίς όμως να είναι σταθερή πολιτική του.

KILLER_7
29-11-05, 00:04
Δίνει σε κάθε νέα σύνδεση δώρο modem; Είναι σίγουρο;
Μάγκες το router το δίνει δωρέαν αν ΚΑΝΕΙΣ σύμβαση ενός χρόνου με το πακέτο connex.Αλλίως το πληρώνεις 40 κάτι ευρω ή μετρητά η σε δόσεις στον λογαριασμό του σπιτιού

JoeBar
29-11-05, 01:05
Μάγκες το router το δίνει δωρέαν αν ΚΑΝΕΙΣ σύμβαση ενός χρόνου με το πακέτο connex.Αλλίως το πληρώνεις 40 κάτι ευρω ή μετρητά η σε δόσεις στον λογαριασμό του σπιτιού
Thanks. :D
Μάλλον άκυρο το βρίσιμο...

kourampies
29-11-05, 10:33
Το router στο δίνουν αν ζητήσεις γραμμή απο το 134. Πρόσφατα την πάτησε φίλος μου που έκανε την αίτηση σε oteshop.

Επί του θέματος τώρα, πάρα πολύ καλά κανει ο οτέ και δίνει το telindus, το οποίο είναι αξιοπρεπέστατο. Γενικότερα καλά κάνει ο ΟΤΕ και δίνει δωρεάν routers, και το jetspeed μια χαρά είναι. Το τέλος ενεργοποίησης έχει κάποια λογική, απλά είναι λίγο μεγάλο το ποσό.

WAntilles
29-11-05, 16:20
Το router στο δίνουν αν ζητήσεις γραμμή απο το 134. Πρόσφατα την πάτησε φίλος μου που έκανε την αίτηση σε oteshop.

Άρα αυτό φαίνεται να έπαθε καί ο δικός μου φίλος.

Σε χώρα που σέβονται τους καταναλωτές, τέτοιες πρακτικές εξαπάτησης θα είχαν σύρει τον ΟΤΕ στα δικαστήρια.

Το παρόν θρεντ επομένως δεν έχει νόημα και παρακαλώ τους αρμόδιους Mods να το σβήσουν πλήρως.



ΥΓ: Θα χαρώ πολύ να συνθλίψω το Telindus. :mrgreen:

EvilHawk
29-11-05, 21:13
Μπά δεν υπάρχει λόγος να διαγραφεί!

JoeBar
29-11-05, 22:09
Το router στο δίνουν αν ζητήσεις γραμμή απο το 134. Πρόσφατα την πάτησε φίλος μου που έκανε την αίτηση σε oteshop.

Επί του θέματος τώρα, πάρα πολύ καλά κανει ο οτέ και δίνει το telindus, το οποίο είναι αξιοπρεπέστατο. Γενικότερα καλά κάνει ο ΟΤΕ και δίνει δωρεάν routers, και το jetspeed μια χαρά είναι. Το τέλος ενεργοποίησης έχει κάποια λογική, απλά είναι λίγο μεγάλο το ποσό.
Εδώ έχουμε πρόβλημα! Για να γίνει ένα τηλ στο ΟΤΕ γιατί η γραμμή ενεργοποιήθηκε από το 134 και ο τύπος έκανε την πάπια... :evil:
Ασε που της είπε οτί δεν δικαιούτε καν splitter γιατί δεν θα έκανε Οtenet!!!:whip:

metchnikoff
30-11-05, 01:02
Παραθέτω μια σύγκριση στα μόντεμ που έχω ως προς την ταχύτητα
Telindus 1130-Crypto F320 την ίδια ακριβώς στιγμή και με τις ίδιες ρυθμίσεις
<H2>Speed Telindus

320 kilobits per second
Communications 320 kilobits per second
Storage 39.1 kilobytes per second
1MB file download 26.2 seconds
Subjective rating Not bad.Your speed 174.64....21.83

<H2>Speed Crypto

323 kilobits per second
Communications 323 kilobits per second
Storage 39.5 kilobytes per second
1MB file download 25.6 seconds
Subjective rating Not bad.Your speed 177.28...22.16

P.S.Κάνω edit για να σας χαιρετήσω στο forum!

maik
30-11-05, 01:59
Εδώ έχουμε πρόβλημα! Για να γίνει ένα τηλ στο ΟΤΕ γιατί η γραμμή ενεργοποιήθηκε από το 134 και ο τύπος έκανε την πάπια... :evil:
Ασε που της είπε οτί δεν δικαιούτε καν splitter γιατί δεν θα έκανε Οtenet!!!:whip:

Συνηθως δεν ξερουν τι ζητανε απο το 134, μιλανε γενικα για adsl κλπ. Βεβαια απο την αλλη μερια στο 134 ειναι και απειροι φοιτητες που πολλες φορες δεν ξερουν και πολλα η ντρεπονται να ρωτησουν.

JoeBar
30-11-05, 23:52
Συνηθως δεν ξερουν τι ζητανε απο το 134, μιλανε γενικα για adsl κλπ. Βεβαια απο την αλλη μερια στο 134 ειναι και απειροι φοιτητες που πολλες φορες δεν ξερουν και πολλα η ντρεπονται να ρωτησουν.
Πάντως σήμερα έγινε ξανά τηλ στο 134 και έγινε διβεβαίωση οτί δεν δίνεται δώρο ρουτερ με ενεργοποίηση γραμμής.
Τρέχα γύρευε... :-k

@ ADSLgr.com All rights reserved.