PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν Παει Αλλο Και Εκανα Και Ανανεωση!!



jon
26-11-05, 17:22
Εχω το lynksys wag54g και οταν το ανοιγω στο ιντερνετ αντι για πpασινο λαμπακι αναβει κοκκινο ειναι προβλημα του router ή της forthnet?

Tem
26-11-05, 21:38
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα της FORTHNET αλλά ουτε και του modem

jon
26-11-05, 22:27
Σημερα ζητημα ειναι αν συνδεθηκα 2 ωρες !!!
Συνεχεια με πεταει εξω !!! Και ρωταω τα λεφτα μου ποιος θα μου τα δωσει πισω?

Συνεχεια το κοκκινο λαμπακι του ιντερνετ ειναι κοκκινο και ειμαι εκτος!!!
στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα!!!!

Tem
26-11-05, 22:30
είσαι σίγουρος ότι το μόντεμ είναι ο.κ ?

vagskarm
26-11-05, 22:39
Αν μπορείς να συνδεθείς (στον router ανάβουν τα πράσινα λαμπάκια DSL και Internet) τότε λογικά ο router πρέπει να είναι εντάξει.

Γιατί δεν τηλεφωνείς στο Helpdesk της Forthnet ?

jon
26-11-05, 22:44
το λαμπακι του ιντερνετ κοκκινο ειναι !!!

μπαινω ειναι πρασινο στα καλα καθουμενα κοκκινιζει χανω την συνδεση!!

JohnGR
27-11-05, 00:20
Υπάρχει κάποιο log από τον router; Έχεις δοκιμάσει κάποιο reset ή upgrade του firmware;

aragorn
27-11-05, 01:43
Χμ, δεν ξέρω αν σχετίζεται αλλά το αναφέρω:
Μέχρι τέλος Οκτωβρίου είχα σύνδεση 4θνετ και από 31/10/05 είμαι στη HOL μέσω RAM.
Το γεγονός που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι πως με 4θνετ είχα 2-3 φορές τη μέρα disconnects του ρούτερ μου (Zyxel 2602). Με τη HOL, είναι ζήτημα αν παρατηρήθηκε το ίδιο φαινόμενο πάνω από 2 φορές στο μήνα αυτό.
Η γραμμή είναι ΟΤΕ over onu & isdn

jon
27-11-05, 01:46
Πηρα στην forthnet μιλησαμε καμια 1 ωρα καναμε reset !!!
μπορεσα να μπω για μιση ωρα και αφου μου κολησε παλι το ανοιξα kαι το εκλεισα παλι μου εδειχνε οτι
ολα ειναι καλα, ολα τα λαμπακια κιτρινα και του ιντερνετ, μπαινω μεσα τιποτα καμια σελιδα δεν μου ανοιγει και εκτος απο αυτο διαπιστωνω οτι τo no-ip δεν μπορει να παρει ip

To παραξενο σε ολοι την κατασταση ποια ειναι? οτι εδω και 4 μηνες δουλευα οκ με την adsl kαι πως γινετε ξαφνικα να τρελαθηκαν τα παντα!!! Kαι εννοω το pc μου και τα software που χρησιμοποιω!!!

Πως να κανω update to firm απο net καφε κανω post τωρα και περα απο αυτο δεν εχω δει και καλα λογια για τα update του linksys!!

Tem
27-11-05, 23:50
μπορεί τελικά να είναι και πρόβλημα ασυμβατότητας του modem μετά από μία πιθανή αναβάθμιση του dslam. Ισως γιαυτό σου παρουσιάστηκε ξαφνικά το πρόβλημα.

npats
28-11-05, 00:16
Χμ, δεν ξέρω αν σχετίζεται αλλά το αναφέρω:
Μέχρι τέλος Οκτωβρίου είχα σύνδεση 4θνετ και από 31/10/05 είμαι στη HOL μέσω RAM.
Το γεγονός που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι πως με 4θνετ είχα 2-3 φορές τη μέρα disconnects του ρούτερ μου (Zyxel 2602). Με τη HOL, είναι ζήτημα αν παρατηρήθηκε το ίδιο φαινόμενο πάνω από 2 φορές στο μήνα αυτό.
Η γραμμή είναι ΟΤΕ over onu & isdn
Iδια περίπου συμπεριφορά(πιο σπάνια τα disconnects) και σε μένα η φόρθνετ με siemens speedstream 5100.

Aπο την ώρα που χρησιμοποιώ Hol(απο το RAM) κανένα πρόβλημα οσον αφορα στα
disconnects.

nrg_polini
28-11-05, 00:19
Τα disconnects που αναφερετε εσεις οφειλονται στη αλλαγη της IP, απλα η HOL το κανει πιο αραια, δεν μπορειτε να τη κατηγορησετε για αυτο καθως δεν εχετε στατικ.

BoGe
28-11-05, 03:33
Τα disconnects που αναφερετε εσεις οφειλονται στη αλλαγη της IP, απλα η HOL το κανει πιο αραια, δεν μπορειτε να τη κατηγορησετε για αυτο καθως δεν εχετε στατικ.

O Aragon, λέει ότι είχε 2-3 φορές αποσυνδέσεις την ημέρα, τόσες φορές αλλάζει την FORTHnet η ΙP, που να είναι λογικό;

nrg_polini
28-11-05, 03:58
O Aragon, λέει ότι είχε 2-3 φορές αποσυνδέσεις την ημέρα, τόσες φορές αλλάζει την FORTHnet η ΙP, που να είναι λογικό;

2-3 αποσυνδεσεις καθε μερα οχι δεν ειναι λογικο. Αλλα δεν νομιζω να ειχε καθε μερα 2-3 αποσυνδεσεις, πιο λογικο βρισκω αυτο που συνεβαινε στον npats, δηλαδη πιο σπανια. Οπως αλλωστε συνεβαινε και με μενα.

Βεβαια μπορει να μιλαμε για προβλημα οπως με τον φιλο που ανοιξε το θεμα, αλλα ετσι μιλαμε στον αερα.

jon
28-11-05, 22:39
Μηπως θα πρεπει να κανω κανα δυο εικονες απο το pingplotter επισυναψη για να δειτε
οτι απλα και μονο αλλα λογια να αγαπιομαστε με forthnet!!!

Aντε να κανω και update το firmware!!!


4286
4287

Καποιο link για να κατεβασω το τελ. update firmware για linksys wag54g v.2 ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.