PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με DSLAM Βύρωνα;;;



vspyr
27-11-05, 11:19
Καλημέρα σε όλους

Από χθες Σάββατο 26/11/2005 έχω πρόβλημα με την ADSL (τώρα μπήκα με ISDN backup) στο DSLAM Βύρωνα (210-765χχχχ). Συγκεκριμένα, το ADSL led στο Speedtouch 530 ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ καθόλου.
Το ιστορικό έχει ως εξής:

Σάββατο πρωί παίρνω τηλ. στις βλάβες του ΟΤΕ και δηλώνω βλάβη. Παίρνω τηλ. και στην τεχν. υποστ. ADSL (1242) και ρωτώντας και αν υπάρχουν και άλλοι, μου λένε πως είναι 5-6 ακόμη,αλλά δεν ξέρουν τι ακριβώς πρόβλημα έχουν (δε φαίνονται λεπτομέρειες). 1 ώρα μετά τη δήλωση βλάβης έχω ADSL κανονικά.

Το απόγευμα, όμως, αφού πριν το είχα κλείσει το modem το μεσημέρι, όταν το ξανανοίγω πάλι δεν ανάβει το led. Ξαναπαίρνω τηλ. στο 121, αλλά λειτουργεί Σάββατο μέχρι 2μμ και καθόλου Κυριακή. Παίρνω 1242 και μου λένε ότι η βλάβη που είχα δηλώσει το πρωί δεν έχει εξεταστεί ακόμη και δεν ξέρουν κάτι περισσότερο!!!

Από χθες αργά το βράδυ και σήμερα Κυριακή το ADSL led αρχικά δεν ανάβει καθόλου με την εκκίνηση του modem, αλλά μετά από λίγα λεπτά γίνεται σταθερό πορτοκαλί και τίποτε παραπάνω.

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το συγκεκριμένο DSLAM (Ίσως λόγω του καιρού ή υπερφόρτωσης); Μήπως τα έχει παίξει το modem μου ή μπορεί να έχει κάτι η δική μου η πόρτα μόνο; Έχω κάνει reset το modem και επίσης και έχω βγάλει-βάλει και αλλάξει όλα τα καλώδιά του αρκετές φορές.

vspyr
28-11-05, 21:52
Τελικά, σήμερα το πρωί με πήρε τηλ. 1 τεχνικός του ΟΤΕ και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από την πλευρά του. Το μεσημέρι,όταν γύρισα στο σπίτι, έκανα reset το 530 και δούλεψε κανονικά.
Πάντως, τα ίδια είχα κάνει και χθες και προχθες, αλλά έβλεπα στο web interface του 530 ότι δεν υπήρχε συγχρονισμός (Diagnostics: DSL --> κόκκινο Χ & Bandwidth Up/Down δεν έγραφε κάτι)

Τέλος πάντων. Τέλος καλό, όλα καλά!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.