PDA

Επιστροφή στο Forum : Από Forthnet DP σε Tellas DP.Αξίζει ο κόπος και τα 120 ευρώ



Gabriel
08-01-09, 11:18
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Μετά από 1 χρόνο σχεδόν σαν ενεργοποιημένος χρήστης στη Forthnet σκέφτομαι και περισσότερο λόγω της δελεαστικής τιμής των 20 ευρώ να τη κάνω για την Τellas.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει τη παραπάνω διαδρομή και αν ναι,τις εντυπώσεις του μέχρι στιγμής.
Ξεκίνησα με 17MBit στη φορθνετ και τώρα είμαι μεταξύ 13.5 και 14.5 Mbit με attenuation 19.5 και noise margin γύρω στο 6,γύρω στις 1 με 2 αποσυνδέσεις τη μέρα μέσο όρο.
Πώς πάει γενικώς?Κλειδώνει πιό χαμηλά?Έχει αποσυνδέσεις?
Γιατί καλό το κέρδος των 120 ευρώ αλλά άμα είναι να είναι χάλια να το αφήσω καλύτερα...
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ermis333
08-01-09, 12:28
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Μετά από 1 χρόνο σχεδόν σαν ενεργοποιημένος χρήστης στη Forthnet σκέφτομαι και περισσότερο λόγω της δελεαστικής τιμής των 20 ευρώ να τη κάνω για την Τellas.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει τη παραπάνω διαδρομή και αν ναι,τις εντυπώσεις του μέχρι στιγμής.
Ξεκίνησα με 17MBit στη φορθνετ και τώρα είμαι μεταξύ 13.5 και 14.5 Mbit με attenuation 19.5 και noise margin γύρω στο 6,γύρω στις 1 με 2 αποσυνδέσεις τη μέρα μέσο όρο.
Πώς πάει γενικώς?Κλειδώνει πιό χαμηλά?Έχει αποσυνδέσεις?
Γιατί καλό το κέρδος των 120 ευρώ αλλά άμα είναι να είναι χάλια να το αφήσω καλύτερα...
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μέχρι να συνδεθείς λογικά θα έχει φτιάξει ένα πρόβλημα που υπάρχει αυτήν τη στιγμή στην Tellas με το ίντερνετ. Ειδικά τώρα που ολοκληρώθηκε και η απορρόφηση από τη Wind και θα αρχίσει να ρέει το ρευστό.

Για το πώς θα συμπεριφερθεί η γραμμή σου δεν μπορέί να ξέρει κάποιος μόνο από τα στατιστικά.....πάντως στην Tellas λογικά θα κλειδώνεις πιο κάτω γιατι έχει μέγιστο SNR 9 οπότε παίζει να συγχρονίσεις μεταξύ 10-12Mbit.

aragorncb600
08-01-09, 15:03
για εμενα μην ερθεις στην τελλας εχει αρχισει και βουλιαζει και αυτα που λεει ο ερμης φιλε ερμη χωρις παρεξηγηση αυτα που θα πω,τα ακουμε απο τοτε που βγηκε το ζιστο η τελλας απο την αρχη ολο προβληματα εχει καποια στιγμη ειχε φτιαξει πηγαινε σφαιρα,αλα αμα τα βαλεις κατω πιο πολλες ειναι οι κακες ημερες απο τις καλες

vaggoulas
08-01-09, 15:12
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Μετά από 1 χρόνο σχεδόν σαν ενεργοποιημένος χρήστης στη Forthnet σκέφτομαι και περισσότερο λόγω της δελεαστικής τιμής των 20 ευρώ να τη κάνω για την Τellas.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει τη παραπάνω διαδρομή και αν ναι,τις εντυπώσεις του μέχρι στιγμής.
Ξεκίνησα με 17MBit στη φορθνετ και τώρα είμαι μεταξύ 13.5 και 14.5 Mbit με attenuation 19.5 και noise margin γύρω στο 6,γύρω στις 1 με 2 αποσυνδέσεις τη μέρα μέσο όρο.
Πώς πάει γενικώς?Κλειδώνει πιό χαμηλά?Έχει αποσυνδέσεις?
Γιατί καλό το κέρδος των 120 ευρώ αλλά άμα είναι να είναι χάλια να το αφήσω καλύτερα...
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Το σίγουρο είναι ότι θα συγχρονίζεις χαμηλότερα λόγω του target SNR που είναι στα 9db.
Στάθμισε τις ανάγκες σου και διάλεξε όπως νομίζεις.
Εγώ πάντως συνεχίζω Tellas άσχετα με τα προβλήματα που υπάρχουν αν και δεν έχουν επηρεάσει ιδιαίτερα τουλάχιστον τη δική μου γραμμή (εκτός του προβλήματος στις 6/1).Δεν έχω διάθεση να μπλέξω σε νέες περιπέτειες αν και δεν έχω penalty καθώς έχω ξεπεράσει εδώ και μήνες το 12μηνο.

cyber_fiber
08-01-09, 20:54
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Μετά από 1 χρόνο σχεδόν σαν ενεργοποιημένος χρήστης στη Forthnet σκέφτομαι και περισσότερο λόγω της δελεαστικής τιμής των 20 ευρώ να τη κάνω για την Τellas.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει τη παραπάνω διαδρομή και αν ναι,τις εντυπώσεις του μέχρι στιγμής.
Ξεκίνησα με 17MBit στη φορθνετ και τώρα είμαι μεταξύ 13.5 και 14.5 Mbit με attenuation 19.5 και noise margin γύρω στο 6,γύρω στις 1 με 2 αποσυνδέσεις τη μέρα μέσο όρο.
Πώς πάει γενικώς?Κλειδώνει πιό χαμηλά?Έχει αποσυνδέσεις?
Γιατί καλό το κέρδος των 120 ευρώ αλλά άμα είναι να είναι χάλια να το αφήσω καλύτερα...
Ευχαριστώ προκαταβολικά.


Φιλε εσυ ερχεσαι.. εγω φευγω, αυτο το γελοίο θεμα με το SNR τους με εχει φτασει στα ορια.. με τα βιας πιανω τα 6Mbps ενω χαλαρα θα επιανα και τα 8. Σε κανα μηνα την κανω για 4νετ

XARAYGH
08-01-09, 21:09
Εγω ειμαι μια χαρα στην τελλας εδω και 14 μηνες, αλλα αφου εισαι καλα στην 4net μην φευγεις...καθε νεα συνδεση οπουδηποτε εχει ρισκο...

thanas83
08-01-09, 21:56
φιλε μην το κανεις στο λεω φιλικα τελικα δεν πρεπει να λεγεται tellas αλλα ΜΠΕΛΑΣ για μενα αν θες να αλλαξεις πηγαινε οτε στον οποιο κατα την προσωπικη και ταπεινη μου αποψη αρχιζει και ανεβαινει σου μιλαει ενας απογοητευμενος πελατης της <<ΜΠΕΛΑΣ υπηρεσιες τηλεφωνιας και internet>> πως αλλιως να στο πω για να το καταλαβεις σε λιγο θα φυγει και ο ΤΕΛΗΣ

OxAp0d0
09-01-09, 10:47
φιλε μην το κανεις στο λεω φιλικα τελικα δεν πρεπει να λεγεται tellas αλλα ΜΠΕΛΑΣ για μενα αν θες να αλλαξεις πηγαινε οτε στον οποιο κατα την προσωπικη και ταπεινη μου αποψη αρχιζει και ανεβαινει σου μιλαει ενας απογοητευμενος πελατης της <<ΜΠΕΛΑΣ υπηρεσιες τηλεφωνιας και internet>> πως αλλιως να στο πω για να το καταλαβεις σε λιγο θα φυγει και ο ΤΕΛΗΣ

ROFL !

Τεσπα, όπως προαναφέρθηκε, αν κάτι δουλεύει σωστά, δεν το πειράζουμε. :p

Gabriel
09-01-09, 12:15
Μάλλον απογοητευτικά ακούω μέχρι στιγμής.Δε το περίμενα τόσο πολύ.
Να σαε πώ την αλήθεια, ντεμί είμαι και εγώ με τη φορθνετ,έχω αποσυνδέσεις και συγχρονίζω σχετικά χαμηλά για το attenuation που έχω.

Davout
09-01-09, 17:50
Λες ότι συγχρονίζεις χαμηλά γιατί προφανώς δεν έχει δει τι γίνεται σε άλλους παρόχους, ειδικά στην Tellas. Το μόνο βέβαιο είναι πως θα συγχρονίζεις ακόμη χαμηλότερα λόγω του ελάχιστου SNR=9, που και καλά έχει καθιερωθεί για σταθερότητα της γραμμής αλλά πού σταθερότητα; Βάσει αυτών που λες, είσαι μια χαρά στη Forthnet και δεν έχεις λόγο να αλλάξεις. Πού ξέρεις, ίσως σε λίγο καιρό μειώσει και η Forthnet τις τιμές.

Αν θες μεγαλύτερες πιθανότητες για υψηλότερο συγχρονισμό πήγαινε και σκάστα στον ΟΤΕ.

Συμπέρασμα: Μη σε τρώει ο ποπός σου να αλλάξεις μόνο και μόνο για την αλλαγή, αν η κατάσταση σου είναι ικανοποιητική. Τι θα τα κάνεις περισσότερα από 14 Mbps; Δε βρίσκεις εύκολα καλύτερα...

chaos38
10-01-09, 12:55
Οι περισσοτερες περιπτωσεις φιλε ειναι θέμα τύχης.
Εγω ειχα 24αρα απο ΟΤΕ 6 μήνες πήγα ΤΕΛΛΑΣ ,τα στατιστικα μου παραμεινανε τα ίδια,
συγχρονισα ελαφρα ψηλοτερα και ειχα καποιες αποσυνδεσεις.
Πηρα το speedtouch 585v7 και καθαρισα ,αποσυνδεσεις τελος.
Μεσα σε 6 μήνες 1-2 ημερες ειχα προβλημα με νετ.
Επισης οι ποιοτητα του τηλεφωνου ειναι σχεδον ίδια με ΟΤΕ(νομιζω καλυτερη απο Forthnet)
Παντως επιμενω οτι ειναι θέμα τυχης και ποιοτητας γραμμης.

.

malakudi
10-01-09, 13:41
Μέχρι να συνδεθείς λογικά θα έχει φτιάξει ένα πρόβλημα που υπάρχει αυτήν τη στιγμή στην Tellas με το ίντερνετ. Ειδικά τώρα που ολοκληρώθηκε και η απορρόφηση από τη Wind και θα αρχίσει να ρέει το ρευστό.

Για το πώς θα συμπεριφερθεί η γραμμή σου δεν μπορέί να ξέρει κάποιος μόνο από τα στατιστικά.....πάντως στην Tellas λογικά θα κλειδώνεις πιο κάτω γιατι έχει μέγιστο SNR 9 οπότε παίζει να συγχρονίσεις μεταξύ 10-12Mbit.

Δε ντρέπεσαι να συνεχίζεις την ίδια τακτική του ράδιο αρβύλα; Ούτε ποσοστά να έπαιρνες για κάθε χρήστη της TELLAS που τον κατεφέρνεις να μη φύγει από αυτό το τ(ρ)ελάδικο.

Μέχρι να συνδεθεί θα φτιάξει; Τι θα φτιάξει; Έχουμε τόσους μήνες με προβλήματα και εσύ κάθε βδομάδα το ίδιο, αναπαράγεις το τροπάριο του support της TELLAS πως όπου να' ναι όλα διορθώνονται.

Φίλε Gabriel, μακριά από tellas. ΜΑΚΡΙΑ. Οι άνθρωποι είναι α. άχρηστοι γιατί δε μπορούν να λύσουν βασικά προβλήματα tcp/ip και routing εδώ και μήνες (βλέπε πόσα άτομα δε μπαίνουν πχ σε msn/gmail κτλ - ένα πρόβλημα που τους έχει αναφερθεί μήνες τώρα και αδυνατούν να το λύσουν) και β. απατεώνες γιατί έχουν ένα δίκτυο που σέρνεται και τηλεφωνία που δουλεύει υπό συνθήκες αλλά εξακολουθούν να διαφημίζουν double play.

thanas83
10-01-09, 16:05
φιλε malakudi μ'αρεσει γιατι λες τα πραγματα οπως ακριβως ειναι οι ανθρωποι της BELLAS (υπηρεσιες προβληματων τηλεφωνιας και internet σε συνδυασμο με 30 λεπτα αναμονη για να μιλησεις μαζι τους και να σου πουν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα και λυπουνται ειλικρινα μεσα απο καρδια τους) δηλαδη δεν ειναι ακριβως εταιρια θα μπορουσες να τους χαρακτηρισεις και μπακαλικο για να μην πω τιποτα χειροτερο.... .Μιλησα πριν απο καμια ωρα για δεκατη φορα μεσα σε 5 μερες για να τους ρωτησω τι θα γινει με το θεμα των αποσυνδεσεων και της υπερβολικα χαμηλης ταχυτητας και μου ειπανε θα το φτιαξουνε αλλα δεν ξερουνε ποτε και τους ζητησα να μιλησω με καποιον προισταμενο η κατι τετοιο και μου λενε κανεις δεν μπορει να μου απαντησει για το ποτε θα λυθει το προβλημα μου.Επισης τους ειπα οτι αγορασα ενα playstation 3 και με το που το συνδεω με το router τρελενεται η γραμμη στις αποσυνδεσεις χωρις φυσικα να ξερει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο (εβγαλα το speedtouch 4200 και εχω βαλει ενα sagem γιατι το speedtouch ειχε μονο μια θυρα ethernet και γενικα το sagem οπως φαινεται ειναι πολυ καλυτερο) αλλα οι αποσυνδεσεις συνεχιζονται και οταν βγαζω το playstation 3 και το router ειναι απλα συνδεδεμενο με τον υπολογιστη(το playstation αγορασμενο μονο 2 βδομαδες απο μαγαζι και ειναι καινουργιο το λεω αυτο γιατι σε λιγο θα μου πουν οτι το playstation 3 ευθυνεται για το γενικοτερο προβλημα στο δικτυο) .Πιστευω οτι γενικα δεν ξερουν τι συμβαινει με το δικτυο τους και απλα εχουν βαλει μερικα παιδια εκει για να ακουνε τα μπινελικια χωρις ομως τα ιδια να φταινε βεβαια απο την αλλη πρεπει και εμεις καπου να τα πουμε απο την στιγμη που τα συγκεκριμενα παιδια μαλλον εχουν εντολη να μην δινουν κανενα προισταμενο να μιλησει με τον τελικο πελατη. Αυτα ειχα να πω και με συγχωρειτε για το μεγαλο μηνυμα απλα θελω να δωσω μια εικονα στον φιλο που θελει να βαλει BELLAS

namygd
10-01-09, 22:29
Αμα θες να χεις open dns , αν θες να ανοιγοκλεινεις router για να παρεις την ip που δουλευει , αν θες να αλλαζεις 40 MTU για να μπεις στο σιτε που θες κανα 2 φορες το μήνα , αν θες ακομα χαμηλότερη ταχυτητα απο αυτη που εχεις , αν θες κοφτη στα 12 , ελα στον τρελοτελη... μπορει να μενεις και καπου καπου απο τηλέφωνο ... Στην πολυκατοικια μου δε εκαναν και το καλύτερο...αλαξαν το νουμερο στο λογαριασμο, τρελλαναν τον κακομοιρη τον ταχυδρομο και εγραφε με στυλο στους λογαριασμους τη σωστη διευθυνση!!!! 3 ατομα εχουν τρελλας εδω και στα 3 λαθος .... ειναι το απολυτο μπαχαλο!!!! (μιλαω για Αθηνα γιατι οπως φαινεται εκτος αθηνων η τρελλας δε παρεχει νετ...)

thanas83
11-01-09, 02:20
μαλλον το παλικαρι το τρομαξαμε και εφυγε θα εχει παρει τους δρομους και θα φωναζει <<ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕ ΠΕΙΣΑΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΠΕΛΛΑΣ>> χααχααχαχχαχα πλακα κανω ελπιζω να πηρες μερικα δειγματα φιλε gabriel για το που ηθελες να μπλεξεις τωρα εαν θελεις ολα αυτα που σου αναφερει και ο φιλος namygd να τα υποστεις ε τι να πω. Α και κατι αλλο μακρια απο την ΜΠΕΛΑΣ (ετσι για να μην ξεχνιομαστε)........

liaguras
11-01-09, 02:29
ρε παιδια επειδη εγω και αν εχω τρομοκρατηθει.ειχα τηλ. τελλας και τωρα ζητησα και ιντερνετ.αυτη τη βδομαδα πρεπει να ερθει συμφωνα με αυτα που λενε.θα εχω ιντερνετ η οχι????(δε λεω για αυτη τη βδομαδα αλλα γενικοτερα.)αντικειμενικα ειναι τοσο χαλια??καλλιθεα ειμαι

namygd
11-01-09, 03:00
Ενταξει αμα εισαι τελλας μεινε,απλα επειδη εχουμε παθει πολλα γι αυτο κραζουμε...εχουμε ιντερνετ τις περισσοτερες μερες και ωρες (στην Αθηνα...για εκτος δε ξερω), εγω πχ που ειμαι κοντα 2,5 χρονια εχω δει τα παντα... τωρα τελευταια εχουν χασει λιγο την μπαλα αλλα που θα παει θα τη βρουν...μην τρομαζεις ...για να μπορουμε να γραφουμε εδω παει να πει οτι κατι δουλευει:)

MyLord
11-01-09, 06:15
Αν και μάλλον δεν έχει νόημα μιας και προφανός έχεις πάρει την σωστή απόφαση να μην έρθεις κατά tellas μεριά να σου πω απλά οτι με 20att μη περιμένεις να δεις πάνω από 13999 στο router σου όσο καλή γραμμή κι αν έχεις.

Λίγο άσχετο, αλλά όλο και περισσότεροι την κάνουν από την τελλας και άλλους εναλλακτικούς και πάνε κατά οτε μεριά, ελπίζω να μην μπουκόσουν τα πάντα και στον οτε τώρα που επιστρέφω κι εγώ γιατί θα σκάσω από το κακό μου!

Gabriel
11-01-09, 06:18
Με αυτά που διαβάζω,δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τη κάνω.
Αν και είμαι γενικώς της άποψης ότι το τι γραμμή έχεις παίζει πολύ μεγάλο ρόλο,εκτός από on βέβαια που τη θεωρούσα και τη θεωρώ τη πλέον ασόβαρη και χειρότερη εταιρεία.

thanas83
11-01-09, 12:47
εκανες την σωστη επιλογη αδελφε

liaguras
11-01-09, 15:03
ευχαριστω namygd.ανακουφιστικα λιγο.απλα με οσα διαβασα σε πολλα topics για τη τελλας....παντως το ιντερνετ μου ηρθε λεει αλλα το ρουτερ λεει ΛΟΓΙΚΑ αυτη τη βδομαδα.ενω μου ειχαν πει τρεις μερες πριν ερθει το ιντερνετ.καλα για αυτο ισως φταιει η courier..

@ ADSLgr.com All rights reserved.