PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρελή απάντηση απο την HOL ή όχι;



geodian
08-01-09, 12:38
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Αποφάσισα λοιπόν και εγώ να αναβαθμίσω την γραμμή μου στα 6Mbps... Μετά απο αρκετά προβλήματα και αρκετά τηλεφωνήματα στην ΤΥ κατάφερα να σταθεροποιηθεί η γραμμή αλλα η ταχύτητα είναι καρφωμένη στα 3,8Mbps.

Τα στοιχεία της γραμμής μου είναι:
Receive
SNR: 10
L.Att: 37
Send
SNR: 11
L.Att: 28
Λοιπόν σήμερα μίλησα με μια κυρία απο την ΤΥ για το πρόβλημα της ταχύτητας και μου είπε οτι δεν έχω πρόβλημα και οτι εφόσον είμαι πάνω απο το 1/3 της ονομαστικής ταχύτητας δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό οφείλεται σε συμφωνίες με την ΕΕΕΤ και αν παρω στην ΕΕΕΤ και στον ΙΝΚΑ θα μου το βεβαιώσουν.
Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;
φυσικά της ζήτησα να μιλήσω με προιστάμενο αλλά χωρίς επιτυχία... γιατί αραγε;:hmm: Επίσης ρώτησα αν μπορω να πληρώνω το 60% της συνδρομής και όχι για τα 6Mbps που δεν έχω:twisted::rofl: ... δεν έπιασε:(

Ευχαριστώ ...

alt10alt10
08-01-09, 15:35
καλα η απαντηση ηταν τρελη με αυτη τη λογικη και εγω θα πληρωνω οσα mbps πιανω... φυσικα και η γραμμη σου μπορει να γινει καλυτερη εγω θα ελεγα να επημηνεις κιαλο ... ωστε να γινει ο απαραιτητος ελεγχος και στις 3 μεριες... και μετα τους κοτσαρεις και μια καταγγελεις σε ΕΕΤΤ κτλ...

geodian
08-01-09, 18:21
Σύμφωνα με νεότερα, λένε οτι εάν η ταχύτητά σου δεν είναι κάτω απο το 1/3 τότε δεν ανοίγουν ticket... Η απάντηση τους είναι πάρε τηλέφωνο τον ΟΤΕ να ελέγξεις την γραμμή ή οτι έχεις πρόβλημα με την απόσταση (να μετακομίσω σε κανένα σπίτι δίπλα σε ΟΤΕ; άραγε σου προτείνουν και optimum θέσεις; :hmm:)
Καινούργιο είναι αυτό;
Τελικά κατάφερα να ανοίξω ένα ticket :clap: και θα περιμένω...

........Auto merged post: geodian πρόσθεσε 63 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

για την ώρα .... για να πώ και ένα καλό.. με πήραν απο το 2nd level support (δεν το περίμενα) και πράγματι έκαναν κάτι δοκιμές, το κακό είναι οτι μάλλον φταίει η απόσταση και γενικά η καλωδίωση της περιοχής.
Αυτή τη στιγμή τα στατιστικά μου είναι:
Receive
SNR: 8
L.Att: 34

Τελικά φαίνεται δεν μπορεί να γίνει τίποτα :(
απλά δεν μπορώ να κατλάβω εφόσον η ταχύτητά μου είναι 60% της ονομαστικής γιατί δεν πληρώνουμε το 60% του μηνιαίου λογαριασμού... που να έβαζα και 24Mbps! τι να πώ

enakos
08-01-09, 19:24
Γιατι τοτε πωλουν συνδεσεις τοτε αυξημενες κατα 2/3 των πραγματικων ταχυτητων που μπορει να διαθεσουν?

babis-x
08-01-09, 21:32
Με SNR: 10 & L.Att: 42 με το fritz και με jetspeed η ταχύτητα ηταν γύρω στα 4,5 - 5,2 Mbps, μόλις δοκίμασα ένα thomson 585 η ταχύτητα πήγε στα 7,8 Mbps (πραγματικά).
Υθικό δίδαγμα: τα ρούτερ της HOL είναι για πέταμα...

geodian
09-01-09, 09:39
Με SNR: 10 & L.Att: 42 με το fritz και με jetspeed η ταχύτητα ηταν γύρω στα 4,5 - 5,2 Mbps, μόλις δοκίμασα ένα thomson 585 η ταχύτητα πήγε στα 7,8 Mbps (πραγματικά).
Υθικό δίδαγμα: τα ρούτερ της HOL είναι για πέταμα...

να σου πώ την αλήθεια είχα δοκιμάσει και ένα linksys με τις default ρυθμίσεις αλλά είδα 100-200κ παραπάνω

k_77
09-01-09, 17:27
Με SNR: 10 & L.Att: 42 με το fritz και με jetspeed η ταχύτητα ηταν γύρω στα 4,5 - 5,2 Mbps, μόλις δοκίμασα ένα thomson 585 η ταχύτητα πήγε στα 7,8 Mbps (πραγματικά).
Υθικό δίδαγμα: τα ρούτερ της HOL είναι για πέταμα...

Ποιο router σου δώσανε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.