PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραίες και ακτινοβολία



Roronoa
08-01-09, 14:34
Σε μερικά wireless routerς η κεραία είναι αποσπώμενη. όταν την βγάζουμε η ακτινοβολία μηδενίζεται(δηλαδή παύει να λειτουργεί wireless) ή απλά μειώνεται και δεν έχεις καλό σήμα στο γύρω χώρο;

emeliss
08-01-09, 14:54
Κανονικά κάθε πομπός που λειτουργεί πρέπει να έχει φορτίο. Δηλαδή κεραία ή κάποιο dummy load.

Η εκπεμπόμενη ισχύς δεν μηδενίζεται εκτός και αν ο πομπός καεί ή πέσει κάποια προστασία. Σε wi-fi δεν θα γίνει ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Roronoa
08-01-09, 15:11
Ευχαριστώ.
(έλεγα μήπως συμφέρει όταν δεν το χρειάζομαι να βγάζω απλά την κεραία και να έχουν ιντερνετ μόνο οι pc που θα είναι με καλώδια. μάλλον θα συμβιβαστούμε με απλό router χωρίς κεραία και το laptop θα κουβαλάει και καλωδιάκι μαζί του...)

emeliss
08-01-09, 15:22
Στα περισσότερα ρούτερ το wi-fi κλείνει μέσα από τις ρυθμίσεις τους, ενώ κάποια έχουν και κουμπί on-off για το ασύρματο. Πολύ βολικό.

Roronoa
08-01-09, 15:30
Α, ώστε υπάρχουν συσκευές που έχουν δυνατότητα απενεργοποίησης του wireless!! υπέροχα!
θα το ψάξω τότε!
ευχαριστώ και πάλι!

emeliss
08-01-09, 15:33
Αν και δεν μου αρέσει η διαφήμιση

Thomson TG585 v7

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236918

ThanosD
08-01-09, 16:09
Κανονικά κάθε πομπός που λειτουργεί πρέπει να έχει φορτίο. Δηλαδή κεραία ή κάποιο dummy load.

Αυτό που λέει ο φίλος. Επίσης υπάρχει πιθανότητα (μικρή βέβαια γιατι η ισχύς είναι ελάχιστη) να φύγει και αδιάβαστο το κύκλωμα εκπομπής λόγω στασίμων κυμάτων.

pk33
08-01-09, 17:27
σιγά την ακτινοβολία που έχει το wifi.Είναι πολύ μικρότερη από την ακτινοβολία που δέχεσαι από το κινητό σου όταν αυτό είναι σε standby mode!
Εκτός αν η ανησυχία σου εντάσεται μέσα στο γενικότερο πλαίσιο τρόμου για οτιδήποτε ασύρματο (εκτός πάντα από το κινητό μας που πρέπει να έχει τέλειο σήμα, αλλά χωρίς να υπάρχουν κεραίες πουθενά!)

Nikos_
08-01-09, 17:47
κοιταξτε απο οτι εχω καταλαβει απο προσωπικη εμπειρια ,παιζει μεγαλο ρολο στην ταχυτητα που τρεχεις στο ιντερνετ τι μοντεμ εχεις συνδεδεμενο...!
οποτε δεν μπορεις να κολλας στο αν το wifi εχει ακτινοβολια μεγαλη η οχι...ετσι κ αλλιως ειναι πολυ μικρη η ακτινοβολια και επισης με wifi η ταχυτητα ειναι μεγαλυτερηη.!
δοκιμαστε και πειτε μου!

Roronoa
08-01-09, 18:13
μάλλον χαζή είναι η ανησυχία, διότι για ανησυχία πρόκειται, αλλά μιλάω για σπίτι που το ιντερνετ δουλεύει 24/7 στον σταθερό και μερικές φορές το θέλω σε ένα laptop ταυτόχρονα. τώρα το μόνο που κάνω είναι με καλωδιάκι να το συνδέω και να μπαίνει περιστασιακά.
αν πάρω αυτό που λέω θα γλιτώνω την ακτινοβολία όσο δουλεύει μόνο το σταθερό.
μπορεί και να μην είναι τίποτα και να είναι το ίδιο με το να πάρω ένα απλό μόνιμο wireless αλλά αν μπορώ να το γλιτώσω γιατί όχι;

σιγά την ακτινοβολία που έχει το wifi.Είναι πολύ μικρότερη από την ακτινοβολία που δέχεσαι από το κινητό σου όταν αυτό είναι σε standby mode!
Εκτός αν η ανησυχία σου εντάσεται μέσα στο γενικότερο πλαίσιο τρόμου για οτιδήποτε ασύρματο (εκτός πάντα από το κινητό μας που πρέπει να έχει τέλειο σήμα, αλλά χωρίς να υπάρχουν κεραίες πουθενά!)
συμφωνώ αλλά αν μπορώ να γλιτώσω κάτι γιατί να μην το προσπαθήσω...;

pk33
09-01-09, 13:08
γνώμη μου....σταμάτα να μιλάς από το κινητό όταν είσαι σπίτι, μην το έχεις ΠΟΤΕ πάνω σου, και μην ανησυχείς καθόλου για το wifi.

@ ADSLgr.com All rights reserved.