PDA

Επιστροφή στο Forum : Μη αυτόματη αποστολή τελειωμένων wu's



fon
27-11-05, 15:13
Εχω βάλει σε 2 πισια στη δουλειά τις απλές κονσόλες να τρέχουν σαν services.

Οταν τελειώσει κάποiο wu, είναι αδύνατον να σταλεί "αυτόματα"...(υπάρχει dsl φυσικά...)

Πχ από το σημερινό log:
------------------------------------------------------
[10:52:56] + Attempting to send results
[10:52:56] - Reading file work/wuresults_03.dat from core
[10:52:56] (Read 881425 bytes from disk)
[10:52:56] Connecting to http://171.64.122.139:80/
[10:52:57] - Couldn't send HTTP request to server
[10:52:57] + Could not connect to Work Server (results)
[10:52:57] (171.64.122.139:80)
[10:52:57] - Error: Could not transmit unit 03 (completed November 27) to work server.
[10:52:57] - 2 failed uploads of this unit.
------------------------------------------------------

Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν πρόβλημα server, το 'κανε μια - το 'κανε δυο, τυχαία ανακάλυψα οτι αν "ανοίξω" τη κονσόλα, τα στέλνει μια χαρά.

Από τότε, παρατήρησα οτι ποτέ δεν μπορεί να στείλει το τελειωμένο wu, εκτός κι αν ανοίξω τις κονσόλες (συμβαίνει το ίδιο και στα 2 μηχανήματα)... οπότε :
------------------------------------------------------
[10:57:39] + Attempting to send results
[10:57:41] - Successful: assigned to (171.64.122.139).
[10:57:41] + News From Folding@Home: Welcome to Folding@Home
[10:57:41] Loaded queue successfully.
[10:57:56] + Closed connections
------------------------------------------------------

Κατ' αρχήν, γιατί σαν service προσπαθεί να συνδεθεί στο 171.64.122.139:80 ενώ μόλις ανοίξω τη κονσόλα στο 171.64.122.139 ? τόση σημασία έχει αν "γράφεται" η πόρτα η όχι?

Το client.cfg περιέχει αυτά:
--------------
[settings]
username=fon
team=36673
asknet=no
machineid=1
local=2

[http]
active=no
host=localhost
port=8080
usereg=yes

[core]
checkpoint=5
--------------
...Υποθέτω οτι ισχύουν είτε η κονσόλα δουλεύει "κανονικά", είτε ως service...

Α, το ένα έχει winXP, το άλλο winServer2003.

Στο σπίτι εν τω μεταξύ, έχω άλλα 2 μηχανήματα, ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και δουλεύουν κανονικότατα...

Δουλεύουν που δουλεύουν 16 ώρες / 24ωρο αυτά τα 2 "προβληματικά" μηχανάκια... είναι αμαρτία να χάνονται κι άλλες ώρες μέρι να πάω και να κάνω "manual upload".:evil:

Any help?:(

Νικαετός
27-11-05, 23:46
Προφανώς πέφτουν σε κάποιο πρόβλημα εκείνη την ώρα ...Και εμένα ένα μηχανάκι , πάνω στο ίδιο δίκτυο είχε πρόβλημα , με 5 - 6 συνεχόμενες WU , αλλά μετά έστρωσε μόνο του LOL . Μην ανησυχείς , θα διορθωθεί μόνο του . Στην ανάγκη , άλλαξε directory .

anon
02-12-05, 12:17
Παρατήρησα σοβαρό πρόβλημα στην αποστολή WU. Συγκεκριμένα έχω συστήματα που προσπαθούν να στείλουν απο τον Οκτώβριο!!! Επειδή τα έστησα και τα άφησα, δεν πρόσεχα αν στέλνουν ή όχι. Αρχισαν να μου μπαίνουν υποψίες όταν κατέβηκε σημαντικά ο ρυθμός folding. Το πρόβλημα είναι έντονο στα Linux συστήματα, προφανώς ο client που έχουν κάνει είναι πιο ηλίθιος απο αυτός των Windows.

Εχω κάνει προσπάθειες σε διάφορες άσχετες στιγμές να κάνω -send all, αλλά δεν στέλνει τίποτα. Αν τα σβήσω όλα, παίρνει κανονικά μπρός και παίρνει work unit για να δουλέψει. Παρατήρησα ότι αλλάζει ο server. Προσπάθησα να δώ εαν μπορώ να στείλω τα ήδη "φτιαγμένα" work units σε άλλον server, αλλά είδα ότι η IP είναι μέσα στο downloaded module που φτιάχνει την πρωτείνη, και ίσως δεν παίξει αυτό το σενάριο.

Μάλλον φαίνεται ότι πρέπει να περάσω απο όλα τα μηχανήματα, και να το ξαναστήσω απο την αρχή :(

EDIT: Λάθος . Το κάνει και στα windows. Επειδή είναι μεγάλο το διάστημα που προσπαθεί, πιστεύω ότι είτε έχουν πλέον μπουκώσει για τα καλά οι servers τους ή έχουν μ@μ@κίες στο λογισμικό τους

euri
02-12-05, 12:20
Γενικά μου έχει παρουσιαστεί και μένα το πρόβλημα να μην μπορεί η κονσόλα να συνδεθεί σε κάποιον server είτε για αποστολή είτε για λήψη στοιχείων. Η μοναδική γιατρειά που βρήκα είναι η επανεκκίνηση της κονσόλας.

ΥΓ Συνδεσιμότητα υπάρχει σε κάθε περίπτωση. Απλώς κάποιες κονσόλες μουλαρώνουν και δε συνδέονται.

anon
02-12-05, 12:30
Ναι αλλά αυτό είναι που λέω μ@μ@κίες στο λογισμικό τους. Δηλαδή δεν μπορούν να κάνουν round robin είτε απο το client λογισμικό είτε sto server επίπεδο ώστε να μοιράζουν το φορτίο και να μην μουλαρώνει το σύστημα??? Δεν είναι καινούργια τεχνολογία, υπάρχει τουλάχιστον και 10 χρόνια αυτό...

Εμένα πολύ με απογοητεύω, γιατί ναι μεν θέλω να προσφέρω, αλλά δεν γίνεται να τρέχω κάθε μήνα και να ελέγχω κάθε πισάκι, αν κόλλησε και να σβήσω τα υπάρχοντα και να το βάλω απο την αρχή. Και όπως ίσως κάποιοι έχετε δεί, δεν έχω μεγάλες μηχανές (κάποιες λίγες) και τα υπόλοιπα είναι πολύ ταπεινά πισάκια, που όμως συνεισφέρουν.

Αρχισα και πάλι την γκρίνια.......

Νικαετός
02-12-05, 12:33
@anon , συνήθως μια επανεκκίνηση της κονσόλας είναι αρκετή . Μην στενοχωριέσαι , το ίδιο συμβαίνει σε όλους μας .

anon
02-12-05, 12:37
Ουφ, καλά.....
Μάλλον θα πρέπει να προγραμματίσω κάνα cron job ώστε κάθε μήνα να τα σβήνει όλα και να ξεκινά απο την αρχή (χάνοντας τα μισοτελειωμένα).

Και αυτό γιατί έχω παρατηρήσει ότι μόνο επανεκκινηση της κονσόλας δεν διορθώνει το πρόβλημα. Πρέπει να σβήσω το work directory, προκειμένου να ξεκινήσει εκ νέου νεο work unit το οποίο κατεβάζει απο άλλο server (assigned server).

fon
02-12-05, 14:52
Σε μένα πάντως συνεχίζει το ίδιο βιολί.

18 Wu's μέχρι τώρα, κανένα δεν ανέβηκε αυτόματα, όση ώρα κι αν περάσει. Μόλις ανοίξω τη κονσόλα, όλα οκ...:evil:
Δε μπορεί να 'ναι σύμπτωση επαναλαμβανόμενη 18 φορές...

Αντίθετα, στο σπίτι ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.:-?

paradisegr
04-12-05, 14:09
Ναι αλλά αυτό είναι που λέω μ@μ@κίες στο λογισμικό τους. Δηλαδή δεν μπορούν να κάνουν round robin είτε απο το client λογισμικό είτε sto server επίπεδο ώστε να μοιράζουν το φορτίο και να μην μουλαρώνει το σύστημα??? Δεν είναι καινούργια τεχνολογία, υπάρχει τουλάχιστον και 10 χρόνια αυτό...

Εμένα πολύ με απογοητεύω, γιατί ναι μεν θέλω να προσφέρω, αλλά δεν γίνεται να τρέχω κάθε μήνα και να ελέγχω κάθε πισάκι, αν κόλλησε και να σβήσω τα υπάρχοντα και να το βάλω απο την αρχή. Και όπως ίσως κάποιοι έχετε δεί, δεν έχω μεγάλες μηχανές (κάποιες λίγες) και τα υπόλοιπα είναι πολύ ταπεινά πισάκια, που όμως συνεισφέρουν.

Αρχισα και πάλι την γκρίνια.......
Anon εχεις δίκιο, είναι αυτό που έχω πει κατα καιρούς αντι να ανταποδίδουν στους εθελοντες χρήστες με ένα σύστημα χωρίς προβλήματα τους απογοητεύουν. Στο Linux ας πούμε δεν παίρνει τις παραμέτρους που παίρνει στα win για να φορτώνει QMD cores. Πολλές φορές τα πισια είτε win είτε linux μπουκώνουν και θέλουν restart για να γίνει η αποστολή των wu. Γι αυτό και εγώ έχω καταλήξει όπως έχω πει σε λίγα και καλά μηχανάκια για να μπορώ να τα συντηρώ και να τα ελέγχω καθημερινά αλλιώς νομίζεις πως έχεις μηχανάκια που διπλώνουν και δεν κάνουν τίποτα.
Πάντως μέσα από active directory μπορείς να ανοιγοκλείνεις την κονσόλα αν είναι service και να ξεμπλοκάρει και φυσικά και με ssh στο linux.

@ ADSLgr.com All rights reserved.