PDA

Επιστροφή στο Forum : Η σύνδεσή μου σέρνεται



wyndorf
08-01-09, 16:13
ας τα παρουμε απο την αρχη μιας και το μηνυμα μου μεταφερθει και δεν εβγαζε νοημα.
ειχα συνδεση FORTHNET 1MB.και αγορασα ενα πακετο της ''hol'' απο μια προσφορα της 'you'. με την προσφορα αυτη οπως τα υπολογισα θα μου κοστιζε (με ταχυτητα 4mb αντι για 1mb) απο 16.50 ε που πληρωνα για το 1μβ ,γυρω στα 12 ευρω το μηνα για 4 μβ.ετσιι και την διαλεξα. να σημειωσω οτι καμια εταιρια στην περιοχη μου δεν εχει ιδιοκτητο δικτυο.
Στελνω λοιπον ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα στη HOL και μετα απο λιγες μερες(γυρω στις 03/01) μου ηρθε μηνυμα στο κινητο οτι... ''η υπηρεσια ενεργοποιηθηκε''
Μπαινω στο ιντερνετ και βλεπω οτι ειχα ακομη συνδεση στη FORTHNET παροτι με διαβεβαιωσαν οτι θα αναλαβουν αυτοι την διακοπη με τη forthnet. δεν το ειχαν κανει ομως.
Τελοw παντων τους πηρα και τους ρωτησα αν μπορω να χρησιμοποιησω το ασυρματο μοντεμ που ειχα απο τη forthnet (ειναι ενα της 3COM) αντι για το δικο τους γιατι το χρειαζομουν το ασυρματο. μου ειπαν ναι ,αλλα δεν μπορουσαν να μου πουν πως!!!!! (ΑΣΧΕΤΟΙ)
Μπηκα μονος μου στις ρυθμισεις του μοντεμ (παρολο που ειμαι και ασχετος) και εβαλα καπου το τον κωδικο χρηστη και το πιν που ειχε το χαρτακι της hol και συχρονιστηκα στη hol. μιλαμε για πολυ τυχη!!!!!
αλλα ρε γαμωτο ενω στη forthnet ειχα 1μβ και στη hol εκανα αιτηση για 4μβ δεν βλεπω τοσο συντριπτικη διαφορα. ειδικα στα downloads. ειναι σχεδον το ιδιο. στο speedmeter test εδω στο adslgr μου εβγαλε γυρω στα 2.7μβ. απο τη hol μου ειπαν οτι ειμαι κανονικα στα 4 μβ. και πρεπει απο το μοντεμ να δω τι ταχυτητα εχω. μπηκα στο μοντεμ και μου εδειξε 4.
Αφου περασαν κανα δυο μερες η ταχυτητα αντι να ανεβαινει αρχισε να πεφτει. τωρα εχει πεσει στο 1μβ. βεβαια αυτο το βλεπω απο το speedmeterr test(ξερω πως δεν ειναι αξιοπιστο). αλλα βλεπω ακρiβως την ιδια ταχυτητα και στα downloads και στο ανοιγμα τον σελιδων οπως οταν ημουν στη FORTHNET με το 1μβ. μονο τη δευτερη μερα πηγαινε πολυ καλα
γιατι μου σερνεται ρε παιδια?
τι ενεργειες πρεπει να κανω?

wyndorf
08-01-09, 21:05
καλα κανενας δεν εχει ιδεα γιατι μια συνδεση μπορει να πηγαινει τοσο αργα?

bill_72
13-01-09, 02:38
ας τα παρουμε απο την αρχη μιας και το μηνυμα μου μεταφερθει και δεν εβγαζε νοημα.
ειχα συνδεση FORTHNET 1MB.και αγορασα ενα πακετο της ''hol'' απο μια προσφορα της 'you'. με την προσφορα αυτη οπως τα υπολογισα θα μου κοστιζε (με ταχυτητα 4mb αντι για 1mb) απο 16.50 ε που πληρωνα για το 1μβ ,γυρω στα 12 ευρω το μηνα για 4 μβ.ετσιι και την διαλεξα. να σημειωσω οτι καμια εταιρια στην περιοχη μου δεν εχει ιδιοκτητο δικτυο.
Στελνω λοιπον ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα στη HOL και μετα απο λιγες μερες(γυρω στις 03/01) μου ηρθε μηνυμα στο κινητο οτι... ''η υπηρεσια ενεργοποιηθηκε''
Μπαινω στο ιντερνετ και βλεπω οτι ειχα ακομη συνδεση στη FORTHNET παροτι με διαβεβαιωσαν οτι θα αναλαβουν αυτοι την διακοπη με τη forthnet. δεν το ειχαν κανει ομως.
Τελοw παντων τους πηρα και τους ρωτησα αν μπορω να χρησιμοποιησω το ασυρματο μοντεμ που ειχα απο τη forthnet (ειναι ενα της 3COM) αντι για το δικο τους γιατι το χρειαζομουν το ασυρματο. μου ειπαν ναι ,αλλα δεν μπορουσαν να μου πουν πως!!!!! (ΑΣΧΕΤΟΙ)
Μπηκα μονος μου στις ρυθμισεις του μοντεμ (παρολο που ειμαι και ασχετος) και εβαλα καπου το τον κωδικο χρηστη και το πιν που ειχε το χαρτακι της hol και συχρονιστηκα στη hol. μιλαμε για πολυ τυχη!!!!!
αλλα ρε γαμωτο ενω στη forthnet ειχα 1μβ και στη hol εκανα αιτηση για 4μβ δεν βλεπω τοσο συντριπτικη διαφορα. ειδικα στα downloads. ειναι σχεδον το ιδιο. στο speedmeter test εδω στο adslgr μου εβγαλε γυρω στα 2.7μβ. απο τη hol μου ειπαν οτι ειμαι κανονικα στα 4 μβ. και πρεπει απο το μοντεμ να δω τι ταχυτητα εχω. μπηκα στο μοντεμ και μου εδειξε 4.
Αφου περασαν κανα δυο μερες η ταχυτητα αντι να ανεβαινει αρχισε να πεφτει. τωρα εχει πεσει στο 1μβ. βεβαια αυτο το βλεπω απο το speedmeterr test(ξερω πως δεν ειναι αξιοπιστο). αλλα βλεπω ακρiβως την ιδια ταχυτητα και στα downloads και στο ανοιγμα τον σελιδων οπως οταν ημουν στη FORTHNET με το 1μβ. μονο τη δευτερη μερα πηγαινε πολυ καλα
γιατι μου σερνεται ρε παιδια?
τι ενεργειες πρεπει να κανω?


καλα κανενας δεν εχει ιδεα γιατι μια συνδεση μπορει να πηγαινει τοσο αργα?



Ένα σερφάρισμα ή ένα κατέβασμα αρχείου μπορεί να σέρνεται για πολλούς και διάφορους λόγους.
Γράψε καταρχήν στα πόσα συγχρονίζεις, από που προσπαθείς να κατεβάσεις ή σε ποιές σελίδες σέρνεσαι. (direct download, torrent, p2p)
Αν για παράδειγμα είσαι σε ένα forum μαζί με κάμποσες χιλιάδες άλλους τότε πιθανόν ο server τους να μην μπορεί να εξυπηρετήσει τόσο πολύ κόσμο.
Αν κατεβάζεις κάτι αντίστοιχα από κάπου που δεν έχει πολύ διαθέσιμο bandwidht πάλι είναι λογικό να είναι αργό.
Συνήθως τώρα τελευταία το απόγευμα μάλλον παίζει πολύ φόρτωμα και πιθανόν και ''τσεκούρι'' είτε από τον provider.... είτε από τα διάφορα site για να μπορεί να αντέξει το δίκτυο.

Δοκίμασε διάφορες ώρες της ημέρας και με μαζεμένα αρχεία, είτε από ftp ή με download manager ή από sites που είναι αξιόπιστα.
Πάρε διάφορες μετρήσεις για να μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. (με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα με την ποιότητα της γραμμής ή με κακό συγχρονισμό που μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες).

wyndorf
13-01-09, 19:32
οταν λες στα ποσα συχρονιζεις τι εννοεις? καθοτι λιγο ασχετος
καταλαβαινω οτι τα torrentz ειναι αναλογα με τα διαθεσιμα peers
αλλα μιλαω να ανοιγουν απλα τα σαιτς. τα ιδια καθε φορα
να παιρνω μετρησεις απο τα διαφορα speedmeter test εννοεις?

bill_72
14-01-09, 12:01
οταν λες στα ποσα συχρονιζεις τι εννοεις? καθοτι λιγο ασχετος
καταλαβαινω οτι τα torrentz ειναι αναλογα με τα διαθεσιμα peers
αλλα μιλαω να ανοιγουν απλα τα σαιτς. τα ιδια καθε φορα
να παιρνω μετρησεις απο τα διαφορα speedmeter test εννοεις?


Η ερώτηση για τον συγχρονισμό αφορά τα στοιχεία από το router ή modem που χρησιμοποιείς. Αναφέρομαι συγκεκριμένα στην ονομαστική ταχύτητα που έχεις όσο αφορά το downstream/upstream (π.χ. 4.000/256 ή 3850/232 κ.ο.κ)
Εκεί θα δείς λοιπόν αρχικά αν τουλάχιστον συγχρονίζεις κοντά στις ιδανικές τιμές του πακέτου που έχεις.
Από εκεί και μετά το πόσο γρήγορα σερφάρεις ή κατεβάζεις εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες που δεν νομίζω ότι θα βοηθήσουν σε τίποτα να τους αναφέρω τώρα.

Οι πιο απλοί είναι να είναι ''φορτωμένο'' το δίκτυο ή από εκεί που κατεβάζεις να μην υπάρχει αρκετό διαθέσιμο bandwidth την συγκεκριμένη στιγμή.
Πάντα υπάρχει η πιθανότητα βλάβης στο αστικό κέντρο της περιοχής σου όπου έχει ο κάθε πάροχος τα dslam του. (είτε στο dslam, είτε στην κάρτα όπου είσαι ''κουμπωμένος'')

Όταν αναφέρθηκα σε μετρήσεις, δεν εννοούσα τα διάφορα speedtest γιατί δεν είναι καθόλου ενδεικτικά για το τι συμβαίνει.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις μαζικό κατέβασμα αρχείων με κάποιον download manager (π.χ. flashget), είτε κάποια μαζεμένα αρχεία με τον browser και κατά προτίμηση από ftp server (π.χ κάποιου πανεπιστημίου ή provider) ή κάποιο αξιόπιστο site (tucows ή nvidia) για να έχεις ενδεικτικά συμπεράσματα τι μπορεί να κάνει η γραμμή σου.
Το μαζικό κατέβασμα βοηθάει στο να ''προσθέτεις'' ουσιαστικά την ταχύτητα από διαφορετικές πηγές μέχρι το όριο της γραμμής σου.
Επίσης αν βρείς και κάποιο torrent που να έχει πολλούς seeders και ελάχιστους leechers για να παίρνεις μόνο εσύ το διαθέσιμο bandwidth (κατά προτίμηση εδώ σε private tracker) πάλι μπορείς να δεις τι ψάρια πιάνεις.....

Καλό είναι βέβαια όλα τα παραπάνω να γίνονται διαφορετικές ώρες της κάθε ημέρας και αρκετές φορές για να έχεις πιο ασφαλή συμπεράσματα. (άλλο φόρτωμα υπάρχει για παράδειγμα τις καθημερινές και άλλο το ΣΚ)

wyndorf
14-01-09, 16:17
καταλαβα...... ψαχνοντας το μοντεμ,ρουτερ, ειδα downstream/upstream 4.000/256. αρα μαλλον το ρουτερ συχρονιζει καλα. τωρα μηπως εχει προβλημα η hol στην περιοχη? ξερω γω? θα προσπαθησω να δοκιμασω αυτο που λες με το κατεβασμα αρχειων.αλλα πως μπορω να κατεβασω αρχεια απο ενα πανεπιστημιο? και κατι αλλο. στον πινακα ελεγχου ,στις ''συνδεσεις δικτυου'' με τη ταχητυτα πρεπει να τρεχει η συνδεση μου?
γιατι μου γραφει 1,0μβ/σεψ. ¨Η αυτο δεν παιζει ρολο? ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.