PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμιση Conn-x



Hraklis
08-01-09, 16:54
Γεια σας


εχω μια Conn-x στα 1024 με αυτα τα χαρακτηριστικα γραμμης (περιοχη νεα κοιμητηρια Χαριλαου-θερμης/Θεσσαλονικη):


Jetspeed 520
Local Tx Power: 11.95 dB
Remote Tx Power: 17.53 dB
Local Line Atten.: 42.0 dB
Remote Line Atten.: 7.0 dB
Local SNR Margin: 33.0 dB
Remote SNR Margin: 26.0 dB
Self Test: Passed

αρχικα ελεγα να κανω αναβαθμιση στα 4Mbps
τις τελευταιες μερες γλυκοκοιταζω και τα 8Mbps :hmm:

η διαφορα μεταξυ των δυο,ειναι μεγαλη/αισθητη στον "μεσο χρηστη" στο απλο σερφαρισμα?
και επισης,απο τη σελιδα με τα modem-router http://www.conn-x.gr/step3.asp#s2

ποιο να διαλεξω?

Καποια προταση?

Να δωσω π.χ. τα 65 ευρω η αρκει και καποιο με 30?

030366
09-01-09, 04:26
Ξεκίνα από τα 4 και βλέπεις στη πορεία.

Georgevtr
09-01-09, 09:30
Καλημέρα και καλώς ήρθες.Στα 4 Mbps (λόγω απόστασης-Local Line Atten.: 42.0 dB ),γιατί σε διαφορετική περίπτωση θά 'χεις προβλήματα.
Επίσης έχει θόρυβο η γραμμή σου,Local SNR Margin: 33.0 dB,τσέκαρε το γιατί.
Ενσύρματο Ή ασύρματο ρούτερ,εσύ ξέρεις άν το χρειάζεσαι Ή όχι.

Hraklis
09-01-09, 11:08
Καλημέρα και καλώς ήρθες.Στα 4 Mbps (λόγω απόστασης-Local Line Atten.: 42.0 dB ),γιατί σε διαφορετική περίπτωση θά 'χεις προβλήματα.
Επίσης έχει θόρυβο η γραμμή σου,Local SNR Margin: 33.0 dB,τσέκαρε το γιατί.
Ενσύρματο Ή ασύρματο ρούτερ,εσύ ξέρεις άν το χρειάζεσαι Ή όχι.


Καλημερα και σας ευχαριστω


αυτο σκεφτομουν και εγω,να δοκιμασω πρωτα για τα 4Mbps(απο τα λιγα που διαβασα εδω στο φορουμ σε σχετικα αρθρα λογω του Attenuation)


ρουτερ,δεν χρειαζομαι ασυρματο,η συνδεση ειναι στη δουλεια στο γραφειο,εχω 2 υπολογιστες με σπλιτερακι τωρα στο jetspeed και που και που βαζω και ενα φορητο
και βασικα μονο για σερφαρισμα την χρησιμοποιουμε,ουτε παιχνιδια ουτε κατεβαζουμε αρχεια μεγαλα/τραγουδια/ταινιες κ.τ.λ.

λεω να διαλεξω καποιο απο την σελιδα με 25-30 ευρω


καμια συσταση για καποιο συγκεκριμενο η δεν εχουν και τοση μεγαλη διαφορα?Ελεγα για καποιο speedtouch (530 h 536?Εχουν μεγαλες διαφορες?)


οταν λες να τσεκαρω για τον θορυβο,πως και τι εννοεις?Τι πρεπει να κανω δηλαδη (εντελως ασχετος με τα τεχνικα/adsl,αλλα μαθαινω γρηγορα :) )

........Auto merged post: Hraklis πρόσθεσε 17 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επίσης έχει θόρυβο η γραμμή σου,Local SNR Margin: 33.0 dB,τσέκαρε το γιατί.


μισο λεπτο πατριωτη :hmm:

διαβασα αυτο το αρθρο:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

οπου λεει στο τελος για το S/N:

6dB ή παρακάτω είναι πολύ κακό και είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα συγχρονισμού
7dB-10dB μέτριο αλλά δεν αφήνει πολύ χώρο για διακυμάνσεις
11dB-20dB καλό χωρίς προβλήματα συγχρονισμού
20dB-28dB εξαιρετικό
29dB και πάνω = αστέρι


αρα το 33.0 που εχω αν καταλαβα καλα ειναι πολυ καλο :(

κανω λαθος?

........Auto merged post: Hraklis πρόσθεσε 66 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Γενικα για την περιοχη και την γραμμη μου να πω και την εξης ιστορια.

Εχω την συνδεση από τελος 2003/ αρχες 2004,αρχικα σαν 384.Τοτε,πρεπει να ημουν αν όχι ο πρωτος/μοναδικος,από τους πρωτους που πηραν adsl στην ευρυτερη περιοχη.Η οποια αν και σαν «νεα» περιοχη (λιγα/σχεδον καθολου σπιτια αλλα πολλες εταιρειες/’’τεχνολογικο παρκο Θερμης’’) δεν ειχε διαθεσιμοτητα.Μπροστα ακριβως από το κτηριο μας περνουσε μεν οπτικη ινα αλλα ηταν της Τελας.Με δυο λογια,πηραμε την συνδεση με μεσο.
Τα πρωτα 1,5-2 χρονια όλα καλα,κανενα προβλημα.

Ειμαι βεβαια μακρια από το κεντρο του ΟΤΕ στην Καλαμαρια και με ειχαν συνδεσει σε ένα κεντρο του ΟΤΕ στο Φοινικα,το οποιο αγνοουν ακομα και οι τεχνικοι του ΟΤΕ αφου στις πρωτες επισκεψεις τεχνικων μου ελεγαν ότι δεν εχω adsl (????? Τους εδειχνα τον λογαριασμο και δεν με πιστευαν) γιατι στο κεντρο Καλαμαριας δεν με βλεπουν και επαιρναν τηλεφωνο στα κεντρικα στην Ερμου και Αθηνα για να μαθουν που είναι αυτό το κεντρο.

Καποια στιγμη στα 2 χρονια ειχα ένα προβλημα που κρατησε πανω από 6 μηνες χωρις ποτε να μπορεσουν οι τεχνικοι του ΟΤΕ να δωσουν λυση.
Το εδινα σαν προβλημα στο 121 κάθε 3-4 μερες,μολις εκλεινε από τους τεχνικους το ξανα ανοιγαμε,συνολικα 62 φορες!!! Και άλλες τοσες και παραπανω ηταν και οι επισκεψεις του τεχνικου.Αφου καποια στιγμη ειχαμε γινει και φιλαρακια,μου ειχε δωσει και το προσωπικο του κινητο ετσι ώστε να μην παιρνω το 121 αλλα κατευθειαν αυτόν.

Το προβλημα ηταν το εξης.
Καθε μερα,μετα τις 1:30-2 το μεσημερι ειχα αποσυνδεσεις αρχικα κάθε 1-2 λεπτα και από καποια στιγμη οι αποσυνδεσεις αρχιζαν γυρω στις 11 το πρωι με ρυθμο ανα 15-20!!!!!!!!δευτερολεπτα.Μεχρι και περιπου στις 6 το απογευμα.Μολις συγχρονιζε το modem αρχιζαν παλι τα λαμπακια να αναβοσβυνουν.Για 6-7 ωρες η ιδια δουλεια,τα λαμπακια αναβοεσβυναν συνεχεια
Αυτό κρατησε για πανω από 6 μηνες.Ο τεχνικος μετα την 10η επισκεψη ειχε σηκωσει τα χερια ψηλα,δεν μπορουσε να βρει τι φταιει και να δωσει λυση.
Τι μια μου ελεγε ότι ειμαι μακρια από το dslam και το κεντρο,την άλλη ότι οι γραμμες δεν είναι καλες,την παρα άλλη ότι εχει υγρασια στο καφαο/στα καλωδια,την παρα παρα άλλη ότι επειδη δεν με ειχαν συνδεσει στο κεντρο στην Καλαμαρια αλλα στο Φοινικα και δεν ξερει που είναι αυτό το κεντρο κ.τ.λ.
Ταλαιπωρια και εκατονταδες τηλεφωνα για πανω από 6 μηνες,ο τζιρος μου ειχε πεσει κατά 80% (εισαγωγικη εταιρεια/χοντρικη).
Καποια μερα εντελως κατά τυχη και την ωρα που πηγα να παρω ένα τηλεφωνο,ακουω στην γραμμη μου καποιον άλλο να δινει μια παραγελια για μπαρπριζ και προφυλακτηρες :(Μου θυμισε την δεκαετια του 80,τοτε που επαιρνες τηλ καποιο φιλο/συγγενη π.χ. στην Αθηνα και εβγαινε Καλαμπακα-Ξανθη και Γερμανια μαζι :lol:
Τηλεφωνο αμεσως στον τεχνικο,σε 2 λεπτα το προβλημα μου ειχε λυθει.
Ειχαν συνδεσει κατά λαθος πανω-κοντα στην δικια μου γραμμη ένα συνεργειο/αντιπροσωπεια που ειχε ερθει στην περιοχη και κάθε φορα που χτυπουσε το τηλεφωνικο τους κεντρο/fax,μπλοκαριζε την δικια μου συνδεση.

hel
10-01-09, 10:27
Για σερφάρισμα δεν χρειάζεται να πας πάνω από το 1Mbit , εκτός αν είναι μπουκωμένες οι 1000άρες στην περιοχή σου.
Το margin σου είναι μια χαρά και θεωρητικά πας μέχρι 6-7 Mbit.

Ενδιαφέροντα αυτά που λες περί συνακρόασης:)

Georgevtr
10-01-09, 10:40
μισο λεπτο πατριωτη :hmm:

διαβασα αυτο το αρθρο:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

οπου λεει στο τελος για το S/N:

6dB ή παρακάτω είναι πολύ κακό και είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα συγχρονισμού
7dB-10dB μέτριο αλλά δεν αφήνει πολύ χώρο για διακυμάνσεις
11dB-20dB καλό χωρίς προβλήματα συγχρονισμού
20dB-28dB εξαιρετικό
29dB και πάνω = αστέρι


αρα το 33.0 που εχω αν καταλαβα καλα ειναι πολυ καλο :(

κανω λαθος?


Καλημέρα Ηρακλή.Έχεις απόλυτο δίκιο.Εγώ έκανα λάθος(με μπέρδεψε το local)

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 8 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλημερα και σας ευχαριστω


αυτο σκεφτομουν και εγω,να δοκιμασω πρωτα για τα 4Mbps(απο τα λιγα που διαβασα εδω στο φορουμ σε σχετικα αρθρα λογω του Attenuation)


ρουτερ,δεν χρειαζομαι ασυρματο,η συνδεση ειναι στη δουλεια στο γραφειο,εχω 2 υπολογιστες με σπλιτερακι τωρα στο jetspeed και που και που βαζω και ενα φορητο
και βασικα μονο για σερφαρισμα την χρησιμοποιουμε,ουτε παιχνιδια ουτε κατεβαζουμε αρχεια μεγαλα/τραγουδια/ταινιες κ.τ.λ.

λεω να διαλεξω καποιο απο την σελιδα με 25-30 ευρω


καμια συσταση για καποιο συγκεκριμενο η δεν εχουν και τοση μεγαλη διαφορα?Ελεγα για καποιο speedtouch (530 h 536?Εχουν μεγαλες διαφορες?)


οταν λες να τσεκαρω για τον θορυβο,πως και τι εννοεις?Τι πρεπει να κανω δηλαδη (εντελως ασχετος με τα τεχνικα/adsl,αλλα μαθαινω γρηγορα :) )

Eίμαι υπέρ των tomson γενικότερα και τα εμπιστεύομαι.
Έτσι όπως τα περιγράφεις είσαι μια χαρά και με ενσύρματο(γλυτώνεις χρήματα και δέν έχεις και ακτινοβολία διάχυτη στο σπίτι σου)
Όταν μίλησα για θόρυβο εννοούσα αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819),γιατί ώς παθών,ο έλεγχος είχε θετικά αποτελέσματα και η βλάβη στην εσωτερική καλωδίωση αποκαταστάθηκε.(πολυκατοικία 5 ετών!!!!)

Hraklis
13-01-09, 13:31
Καλημερα

πρωι πρωι πηρα την κρυαδα μου :(


πηρα τηλ στο 134 για να κανω την αναβαθμιση στα 4Mbps αλλα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα ακομα στην περιοχη μου,μονο μεχρι 2Mbps :(

ας ειναι,απο τα 1024 που ειμαι τωρα καλυτερα θα ειναι :whistle:


μου κανει παντως εντυπωση :hmm: γιατι η περιοχη ναι μεν δεν εχει πολλα σπιτια,σχεδον καθολου,εχει ομως παρα πολλες εταιρειες και διπλα στα 300-400 μετρα ειναι το "Τεχνολογικο παρκο θερμης" (εδω γελαμε? :lol::lol::lol: η :cry::cry: )


υ.ο.

το jetspeed520 που εχω,να το κρατησω η να παρω αλλο?Εκλεισε αισιως 4 χρονια ζωης :(


η βλεποντας και κανοντας?

vagelisb52
13-01-09, 14:01
καλημερα παιδια εδω στο foroum.Εκανα χτες αναβάθμιση απο 8 σε 24 την γραμμή μου αλλα δεν συνχρονίζει το modem speedtouch St585 πάνω απο up/1023 down/12800.Το line at ειναι 6,5/8,5 και το sn 12/9.To line at ειναι πολυ καλο και θα επρεπε θεωρετικά να επιανα 23000 αλλά εχω προβλημα με το sn τι κάνω σε αυτη την περιπτωση τι μπορει να φταίει αλλαξα και το σπλιττερ αλλά τα ιδια(isdn γραμμή.Παλαιά με την 8αρα ειχα sn 30.

hel
14-01-09, 10:46
Άσε μόνο του το ρούτερ πάνω στη γραμμή χωρίς τηλέφωνα φίλτρα σπλίτερ.
Δοκίμασε να παρακάμψεις το netmod και δες αν άλλαξαν τα στοιχεία γραμμής.
Βγάλε διάγραμμα από το DMT tool.

vagelisb52
14-01-09, 14:09
το εκανα αυτο που μου ειπες φιλετο εβγαλα και εβαλα απευθειας την γραμμή, αλλαξα και splitter καμμια διαφορά.πως ποσταρω εδω το αρχειο απο το DMT tool

vagelisb52
14-01-09, 14:17
μετα την αφαίρεση του splitter και με το splitter

hel
14-01-09, 23:50
Το ρούτερ είναι μόνο του πάνω στη γραμμή;
Κάτι σου προκαλεί σταθερό θόρυβο σε όλο το φάσμα:hmm:

vagelisb52
15-01-09, 00:51
ναι μόνο του το εβαλα πάνω και εχει την ιδια κυματομορφή.Να ειναι ο θόρυβος κοντα στο modem ή νά ερχεται απο την γραμμή? Το εχω δώσει σε βλάβη στο 121 να δουμε τι θα μου πουν.Πως ειναι η κυματομορφή οταν ολα ειναι οκ? υπάρχει καπου εδω στο forum κάτι σχετικό?

hel
15-01-09, 11:05
Eδώ είναι άψογη (σε εναλλακτικό βρήκα) : http://www.imageshack.gr/files/srz8cg1ec5te3b1a32gk_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=srz8cg1ec5te3b1a32gk.jpg)

emeliss
15-01-09, 12:30
ναι μόνο του το εβαλα πάνω και εχει την ιδια κυματομορφή.Να ειναι ο θόρυβος κοντα στο modem ή νά ερχεται απο την γραμμή? Το εχω δώσει σε βλάβη στο 121 να δουμε τι θα μου πουν.
Στο Κορφοβούνι έχει πάρκο κεραιών, έτσι δεν είναι;

giwrgosth
15-01-09, 12:36
Στο Κορφοβούνι έχει πάρκο κεραιών, έτσι δεν είναι;
Ναι έχει, αλλά τι σχέση έχει με το θόρυβο?

emeliss
15-01-09, 12:54
Ανάλογα την απόσταση και την οπτική επαφή, τεράστια.

Georgevtr
15-01-09, 12:54
Ναι έχει, αλλά τι σχέση έχει με το θόρυβο?
Το γιατί μπορείς να το διαβάσεις στην ενότηταΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ ΡΑΔΙΟΣΥΧΝΟΤΗΤΑΣ(RFI) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33712&garpg=8#content_start)

giwrgosth
15-01-09, 12:59
Παρεμβολές από UKW και UHF που εκπέμπουν στο Κορφοβούνι δεν μπορούν να υπάρξουν σε καλωδιακά δίκτυα. Από MW ναι, αλλά δεν έχει από αυτά εκεί.
Εκτός φυσικά αν το σπίτι του φίλου είναι μέσα στο ΚΕ, αλλά από ότι έχω δει το πιο κοντινό σπίτι είναι λίγο μακριά.

emeliss
15-01-09, 13:04
Παρεμβολές από UKW και UHF που εκπέμπουν στο Κορφοβούνι δεν μπορούν να υπάρξουν σε καλωδιακά δίκτυα. Από MW ναι, αλλά δεν έχει από αυτά εκεί.
Εκτός φυσικά αν το σπίτι του φίλου είναι μέσα στο ΚΕ, αλλά από ότι έχω δει το πιο κοντινό σπίτι είναι λίγο μακριά.
Αν δεν έχεις μετρήσει με πεδιόμετρο τι γίνεται εκεί δεν μπορείς να ξέρεις τι συχνότητες και τι ισχείς παίζουν. Κυρίως στα λινκ που χρησιμοποιούν για να ανεβάσουν την πληροφορία στο βουνό.

Οι γείτονες έχουν παρόμοια προβλήματα;

Georgevtr
15-01-09, 13:04
Παρεμβολές από UKW και UHF που εκπέμπουν στο Κορφοβούνι δεν μπορούν να υπάρξουν σε καλωδιακά δίκτυα. Από MW ναι, αλλά δεν έχει από αυτά εκεί.
Εκτός φυσικά αν το σπίτι του φίλου είναι μέσα στο ΚΕ, αλλά από ότι έχω δει το πιο κοντινό σπίτι είναι λίγο μακριά.

O ηρακλής κατοικεί σε '«νεα» περιοχη (λιγα/σχεδον καθολου σπιτια αλλα πολλες εταιρειες/’’τεχνολογικο παρκο Θερμης’’)',όπως προείπε....

emeliss
15-01-09, 13:12
Για την Βαγγέλη μιλάμε

giwrgosth
15-01-09, 13:12
Αν δεν έχεις μετρήσει με πεδιόμετρο τι γίνεται εκεί δεν μπορείς να ξέρεις τι συχνότητες παίζουν. Κυρίως στα λινκ που χρησιμοποιούν για να ανεβάσουν την πληροφορία στο βουνό.
Απάντησα γιατί πέρα από το ότι όπως είπα και πριν δεν ισχύει να παρεμβάλουν συχνότητες UKW και UHF σε καλωδιακά δίκτυα, όποιος το υποστηρίξει αυτό είναι τελείως άσχετος, έτυχε πολύ πρόσφατα να κάνω μετρήσεις στην περιοχή και να είναι πεντακάθαρες όλες οι συχνότητες από παρασιτικές εκπομπές κλπ. Φυσικά όχι με πεδιόμετρο, αυτό είναι για να βάζεις κεραίες και όχι να κάνεις μετρήσεις ακτινοβολίας, αλλά με Spectrum Analyzer.
Όσο αφορά τα radio link που να φτάσουν οι εκπομπές τους εκεί πάνω τόσο ισχυρά ώστε να παρεμβάλουν την τηλεφωνική γαρμμή, όταν μιλάμε για 1-2 Watt στους 1 και 2 Ghz από την Άρτα?

emeliss
15-01-09, 13:19
Επειδή εγώ έχω δει σε άλλες περιοχές δεκαπλάσιες και ακόμα μεγαλύτερες ισχείς το είπα. Στην συγκεκριμένη περιοχή δεν έχω πάρει μερήσεις.

ps. Στον δρόμο όσοι λένε πεδιόμετρο εννοούν να περιλαμβάνει αναλυτή φάσματος.

vagelisb52
15-01-09, 14:21
Παιδια για να βάλω μια ταξη εδω.Εγω ρωτάω για την γραμμή μου που ειναι στην Αρτα στο κέντρο 500 μέτρα απο τον ΟΤΕ.Τι σχεση εχει το Κορφοβούνι με αυτά που ρωτάω.Στο χωριό αυτό μενω μονιμα και ξερω πολυ καλά απο τις παρεμβολές που υπάρχουν.Πριν τις γιορτες ο αλλος που θελει ναμεταβει στην ψηφιακή τηλε'οραση εβαλε λινκ απο την Αρτα στο Κορφοβούνι στο 6 κανάλι στους 2,4.Αυτην την στιγμή αλλος ραδιοφονιάς παρεμβαλει παλι στους 2.4.Εχω επικοινωνήσει με την ΕΕΤΤ και θα τα πουμε συντομα.Βλέπετε εχω μπλέ αδεια ραδιοερασιτέχνη και θα κατεβουν κεραίες και τα κονσερβοκουτια απο το βουνό.Αρκετά υπομονή εκανα τελος στις ιδιοκατασκευές.Δεν κατάλαβα τωρα emelis απο που ξερεις το κορφοβούνι για πες μου.

emeliss
15-01-09, 14:24
Στο profile σου λες "Περιοχή: Κορφοβούνι"

vagelisb52
15-01-09, 14:42
ελα καλος φιλε μου σε ποια περιοχή εισαι?

emeliss
15-01-09, 14:51
Μακρυά, πολύ μακρυά. Απλώς είχα "σχέσεις" με τα πάρκα κεραιών <συνάδελφος>.

giwrgosth
15-01-09, 16:57
Μακρυά, πολύ μακρυά. Απλώς είχα "σχέσεις" με τα πάρκα κεραιών <συνάδελφος>.Τι δουλειά συνάδελφε?

vagelisb52
16-01-09, 12:43
το θέμα λυθηκε παιδια σημερα απο το πρωι εψαξαν την γραμμη και ιδου το αποτέλεσμα ευχαριστω τους τεχνικους του ΟΤΕ

@ ADSLgr.com All rights reserved.