PDA

Επιστροφή στο Forum : Να επιστρέψω στον ΟΤΕ;



dapper
08-01-09, 19:25
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.
εχω εδω και τρια χρονια 2plαy με τελλας αυτα τα χρονια ειχα ενα σορο προβληματα με τελλας (λαθος χρεώσεις,αποσυνδέσεις,χαμηλες ταχύτητες κ.α.) εχω snr 10-12, n.m 45 db 7800-8000kb τεχνικοι υποστιριξη ουτε λογος βεβαια απο τελλας. το μονο που μπορουν να κανουν λενε ειναι να ριχνουν την ταχητυτα για να μην εχω αποσυνδεσεις!!!(τεχνικος για να δει το κουτι του οτε και της γραμες μήπως απο εκει εχω απολεις λογο τις παλαιότητας του κτιρίου ουτε λογος.
τι να κανω?
αν γυρίσω στο οτε θα εχω τεχνικη υποστιριξη και μεγαλύτερη ταχύτητα η και εκει ιδια κατασταση ειναι.
υ.γ.μένω στο περιστερι/νεα ζωη.
http://www.imageshack.gr/files/8upx2fgli3915wjr5sh3_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=8upx2fgli3915wjr5sh3.jpg)

Rebel Scum
08-01-09, 20:53
Δε νομίζω ότι κάποιος μπορεί να σου εγγυηθεί ότι στο ΟΤΕ τα πράγματα θα είναι ρόδινα (άλλωστε βλέπεις ότι υπάρχουν παράπονα από τον ΟΤΕ σε αυτό το φορουμ) αλλά σίγουρα οι πιθανότητες είναι με το μέρος του ΟΤΕ(με το ανάλογο κόστος)..

Η προσωπική μου εμπειρία (επιστροφή από ΟΝ) είναι υπέρ του ΟΤΕ χωρίς βέβαια να μην έχω και από αυτόν κάποια παράπονα.

dapper
08-01-09, 20:57
Δε νομίζω ότι κάποιος μπορεί να σου εγγυηθεί ότι στο ΟΤΕ τα πράγματα θα είναι ρόδινα (άλλωστε βλέπεις ότι υπάρχουν παράπονα από τον ΟΤΕ σε αυτό το φορουμ) αλλά σίγουρα οι πιθανότητες είναι με το μέρος του ΟΤΕ(με το ανάλογο κόστος)..

Η προσωπική μου εμπειρία (επιστροφή από ΟΝ) είναι υπέρ του ΟΤΕ χωρίς βέβαια να μην έχω και από αυτόν κάποια παράπονα.

οκ
τηλέφωνο και 24μβ dsl ποσα e/2μηνο στον οτε?

xmperop1
08-01-09, 21:53
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.
εχω εδω και τρια χρονια 2plαy με τελλας αυτα τα χρονια ειχα ενα σορο προβληματα με τελλας (λαθος χρεώσεις,αποσυνδέσεις,χαμηλες ταχύτητες κ.α.) εχω snr 10-12, n.m 45 db 7800-8000kb τεχνικοι υποστιριξη ουτε λογος βεβαια απο τελλας. το μονο που μπορουν να κανουν λενε ειναι να ριχνουν την ταχητυτα για να μην εχω αποσυνδεσεις!!!(τεχνικος για να δει το κουτι του οτε και της γραμες μήπως απο εκει εχω απολεις λογο τις παλαιότητας του κτιρίου ουτε λογος.
τι να κανω?
αν γυρίσω στο οτε θα εχω τεχνικη υποστιριξη και μεγαλύτερη ταχύτητα η και εκει ιδια κατασταση ειναι.
υ.γ.μένω στο περιστερι/νεα ζωη.
http://www.imageshack.gr/files/8upx2fgli3915wjr5sh3_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=8upx2fgli3915wjr5sh3.jpg)

Με τα att που έχεις μην περιμένεις και πολλά πράγματα όπου και να είσαι.
Και την παλαιότητα του κτηρίου δεν θα στην διορθώσει κανένας.

vasiliou
08-01-09, 22:23
οκ
τηλέφωνο και 24μβ dsl ποσα e/2μηνο στον οτε?

Λοιπόν έχουμε και λέμε για 1 μηνά....
Πάγιο Pstn 14.7
Πάγιο 24Mb 29.9
Σύνολο 44.6 ευρο το μηνά, αρα 89,2 το δίμηνο!
Τώρα αν θες και αναγνώριση κλίσης είναι άλλα 2,38 ευρο δηλαδή 91,58 ευρο το δίμηνο!
Και αν θες απεριόριστα αστικά με Talk αλλα 29,8 ευρο δηλαδή 121,38 ευρο το δίμηνο μαζί με αναγνώριση πακέτο φουλ δηλαδή τα εχει όλα!!!

Επίσης μαζι με κατι στρογγυλοποιήσεις προηγουμένου και επομένου λογαριασμού και κατι αλλα για συντηρήσεις κα. ακαταλαβίστικα κτλ εχουν και αλλο 1-2ευρο φέσι σε κάθε λογαριασμό!

Α και να ξέρεις πως αν πας στον οτε απο άλλη εταιρία εχει ενα εφάπαξ κόστος 34,91ευρο λόγο νεας συνδέσεις!

goku
08-01-09, 22:30
Λοιπόν έχουμε και λέμε για 1 μηνά....
Πάγιο Pstn 14.7
Πάγιο 24Mb 29.9
Σύνολο 44.6 ευρο το μηνά, αρα 89,2 το δίμηνο!
Τώρα αν θες και αναγνώριση κλίσης είναι άλλα 2,38 ευρο το μηνά δηλαδή 91,58 ευρο το δίμηνο!
Και αν θες απεριόριστα αστικά με Talk αλλα 29,8 ευρο το μηνά δηλαδή 121,38 ευρο το δίμηνο μαζί με αναγνώριση πακέτο φουλ δηλαδή τα εχει όλα!!!

Επίσης μαζι με κατι στρογγυλοποιήσεις προηγουμένου και επομένου λογαριασμού και κατι αλλα για συντηρήσεις κα. ακαταλαβίστικα κτλ εχουν και αλλο 1-2ευρο φέσι σε κάθε λογαριασμό!

Α και να ξέρεις πως αν πας στον οτε απο άλλη εταιρία εχει ενα εφάπαξ κόστος 34,91ευρο λόγο νεας συνδέσεις!

πότε πήγαν 30 ευρώ τα απεριόριστα;

........Auto merged post: goku πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=456&hop=h&scid=250, 14.90 ευρώ είναι αστικές-υπεραστικές

vasiliou
08-01-09, 23:22
πότε πήγαν 30 ευρώ τα απεριόριστα;

........Auto merged post: goku πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=456&hop=h&scid=250, 14.90 ευρώ είναι αστικές-υπεραστικές


Hellooooo μιλάμε για δίμηνοοοοοοοοο!:whistle:

dapper
09-01-09, 00:07
Λοιπόν έχουμε και λέμε για 1 μηνά....
Πάγιο Pstn 14.7
Πάγιο 24Mb 29.9
Σύνολο 44.6 ευρο το μηνά, αρα 89,2 το δίμηνο!
Τώρα αν θες και αναγνώριση κλίσης είναι άλλα 2,38 ευρο δηλαδή 91,58 ευρο το δίμηνο!
Και αν θες απεριόριστα αστικά με Talk αλλα 29,8 ευρο δηλαδή 121,38 ευρο το δίμηνο μαζί με αναγνώριση πακέτο φουλ δηλαδή τα εχει όλα!!!

Επίσης μαζι με κατι στρογγυλοποιήσεις προηγουμένου και επομένου λογαριασμού και κατι αλλα για συντηρήσεις κα. ακαταλαβίστικα κτλ εχουν και αλλο 1-2ευρο φέσι σε κάθε λογαριασμό!

Α και να ξέρεις πως αν πας στον οτε απο άλλη εταιρία εχει ενα εφάπαξ κόστος 34,91ευρο λόγο νεας συνδέσεις!
:hmm::hmm: δηλ +45 ε /δίμηνο:down:

geovision
09-01-09, 00:34
:hmm::hmm: δηλ +45 ε /δίμηνο:down:

Διάβαζα το post και βλέπω ότι λείπουν τα κινητά και οι διεθνείς κλίσεις. Αν μπουν και αυτά η διαφορά εκτοξεύεται αν και ήδη είναι πολύ ψηλά.

vasiliou
09-01-09, 00:38
:hmm::hmm: δηλ +45 ε /δίμηνο:down:
45 χαχα ειναι όνειρο θερινης νυχτος ..
στην καλύτερη για μια 24αρα του οτε με τα πάγια γενικά χωρίς απεριόριστα τηλέφωνα κτλ έχει 90ευρο το ΔΙΜΗΝΟ +- 2 ευρο!

Georgevtr
09-01-09, 01:08
Γιατί δεν κοιτάς hol double-play lite (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=3&itmID=101),που είναι πιο οικονομικό και λόγω απόστασης,λογικά θα έχεις σταθερή γραμμή?

mirtiano
09-01-09, 13:38
Φιλε dapper καλη χρονια.
Ειμαι σχεδον γειτονας,μενω χρυσουπολη κοντα στην χωραφα.
Να σε ενημερωσω λοιπον οτι η περιοχη μας εχει προβλημμα στις μεγαλες (...) ταχυτητες λογω παλαιων γραμμων ΟΤΕ.Συγκεκριμενα για εμενα δεν μπορω να δω καν (οχι εγω δηλ.το ρουτερ) ταχυτητες πανω απο 3,5 μεγα λογω εξασθενισης σηματος (μακρια απο dslam).
Βεβαια εσυ βλεπω εισαι σε καπως καλυτερη θεση απο εξασθενιση.
Εχε λοιπον στο μυαλο σου οτι οι δυνατοτητες της περιοχης ειναι περιορισμενες σε ταχυτητες.Μην βρεθεις σε χειροτερη θεση μετα απο αλλαγη εταιρειας.Σκεψου πολυ καλα ολες τις παραμετρους πριν αποφασισεις.
Εγω σκεφτομουν να παω στην τελλας επειδη διαφερει απο τον ΟΤΕ στον τροπο διανομης της γραμμης,και ηλπιζα να εκμεταλευτω αυτη ακριβως την διαφορα,μηπως ανεβασω ταχυτητα,αλλα δεν μου εδωσαν ολες τις πληροφοριες που ηθελα,προκειμενου να παρω την αποφαση.
και να το σκεπτικο μου:

Η τελλας παιρνει γραμμη ,ανα περιοχη 'η περιοχες,απο τους στυλους της ΔΕΗ και με οπτικη ινα τροφοδοτει τα οικηματα των παροχων μαλλον μεσω των τοπικων κεντρων (δεν εννοω τα καφαο) διανομης γραμμων του ΟΤΕ.Αρα ειχα περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχω ετσι μικροτερη εξασθενιση σηματος.Αλλα απο την τελλας δεν ηθελαν ή δεν μπορουσαν να μου πουν απο πιο σημειο περιπου θα επερναν γραμμη απο τον στυλο ωστε να δω την αποσταση απο εκει μεχρι εμενα και φυσικα χωρις αυτη την πληροφορια δεν το ρισκαρισα.

Προσοχη λοιπον στις κινησεις σου,μην πεσεις σε χειροτερα γιατι αν η διαφορα της εξασθενισης ειναι μικρη τοτε θα μπλεξεις με συχνες αποσυνδεσεις οσον αφορα το περιφημο ''εως 24''.
Παντως οτι κι αν αποφασισεις σου ευχομαι καλη τυχη...

vasiliou
09-01-09, 14:57
Η τελλας παιρνει γραμμη ,ανα περιοχη 'η περιοχες,απο τους στυλους της ΔΕΗ και με οπτικη ινα τροφοδοτει τα οικηματα των παροχων μαλλον μεσω των τοπικων κεντρων (δεν εννοω τα καφαο) διανομης γραμμων του ΟΤΕ.Αρα ειχα περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχω ετσι μικροτερη εξασθενιση σηματος.Αλλα απο την τελλας δεν ηθελαν ή δεν μπορουσαν να μου πουν απο πιο σημειο περιπου θα επερναν γραμμη απο τον στυλο ωστε να δω την αποσταση απο εκει μεχρι εμενα και φυσικα χωρις αυτη την πληροφορια δεν το ρισκαρισα.
.

Φίλεμου συγνώμη αλλα δεν τα ξέρεις καλά!
Δεν ξέρω ποιος σου είπε για στύλους ΔΕΗ και οπτικές ίνες άλλα αυτά ειναι μπαρούφες!
Δεν γίνετε τίποτα τετοιο!
Η γραμμές έχουν την έξεις πορεία ανεξαρτήτως εταιρία : Σπίτι μας-> καφαο οτε -> μετα δίκτυο του οτε έως το κέντρο (που το νοικιάζει ο εκάστοτε παροχος το καλώδιο οταν παίρνει την γραμμή μας)-> μετά κέντρο οτε όπου οι παροχοι έχουν εκει τα dslam τους με φυσική σινεγκατασταση, ή πολύ κοντά απο το κέντρο του οτε υπάρχει ενα κτίριο οπου ο εκάστοτε παροχος στεγάζει εκει τα dslam του όπου τερματίζουν οι γραμμές σας!

Τωρα τα κέντρα τους οι παροχοι τα εχουν με οπτικές και μισθωμένες, αλλα μόνο τα κέντρα τους, ούτε εως τα καφαο των σπιτιών μας έχουν οπτικές ούτε σε στύλους ΔΕΗ!

Αυτα τα ολίγα έτσι για να ξέρετε τι σας γίνετε και να μην σας παραμυθιαζουν οι τηλεφωνήτριες!

goku
09-01-09, 16:41
Hellooooo μιλάμε για δίμηνοοοοοοοοο!:whistle:

το πολαπλασίασε επί 2 και μετά το πολαπλασίασε πάλι επι 2 δηλαδή υπολόγισε 60 ευρώ όχι 30

vasiliou
09-01-09, 17:24
Αφου αναλυτικά δεν σας κάνει... χοντρικά το δίμηνο 24αρα στον οτε 90 ευρο περίπου -+5 ευρο.. και αν θες και απεριόριστα ΜΑΖΙ άλλα 30ευρο!
Πάντα για ΔΊΜΗΝΟ οι τιμές έτσι!

mirtiano
09-01-09, 17:51
Φίλεμου συγνώμη αλλα δεν τα ξέρεις καλά!
Δεν ξέρω ποιος σου είπε για στύλους ΔΕΗ και οπτικές ίνες άλλα αυτά ειναι μπαρούφες!
Δεν γίνετε τίποτα τετοιο!
Η γραμμές έχουν την έξεις πορεία ανεξαρτήτως εταιρία : Σπίτι μας-> καφαο οτε -> μετα δίκτυο του οτε έως το κέντρο (που το νοικιάζει ο εκάστοτε παροχος το καλώδιο οταν παίρνει την γραμμή μας)-> μετά κέντρο οτε όπου οι παροχοι έχουν εκει τα dslam τους με φυσική σινεγκατασταση, ή πολύ κοντά απο το κέντρο του οτε υπάρχει ενα κτίριο οπου ο εκάστοτε παροχος στεγάζει εκει τα dslam του όπου τερματίζουν οι γραμμές σας!

Τωρα τα κέντρα τους οι παροχοι τα εχουν με οπτικές και μισθωμένες, αλλα μόνο τα κέντρα τους, ούτε εως τα καφαο των σπιτιών μας έχουν οπτικές ούτε σε στύλους ΔΕΗ!

Αυτα τα ολίγα έτσι για να ξέρετε τι σας γίνετε και να μην σας παραμυθιαζουν οι τηλεφωνήτριες!

--------------

να σαι καλα φιλε βασιλειου που με ξεστραβωσες,ε ρε παραμυθι που μου πουλησανε για να με καταφερουνε να παω εκει !! Τον Θεο τους δεν εχουνε.Ευτυχως που εκατσαα στα αυγα μου.Και εγω ο χαζος το εχαψα.Ρε δεν παιζονται αυτες...
Αλλα ξερεις μερικες φορες η απογοητευση ειναι κακος συμβουλος...
τα λεμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.