PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Laptop



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

papastroumf
18-04-05, 14:46
Προτάσεις για αγορα φορητού υπολογιστή γύρω στα 1000 ευρώ;

Συγκεκριμένα, εχω καταλήξει σε Acer, αλλά δεν ξέρω αν έίναι καλύτερο να πάρω ΑTHLON επεξεργαστή ή Centrino.

JohnGR
18-04-05, 15:07
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα ΠΟΤΕ Acer!

Φιλικά,
Γιάννης

crimson
18-04-05, 15:08
Με άθλον θα χεις την καλύτερη απόδοση επεξεργαστή, με centrino πιθανότατα
θα κρατάει παραπάνω η μπαταρία. Επίσης θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο μεγάλο
μαγαζί, πχ πλαίσιο, όχι για να αγοράσεις, αλλά για να δεις δίπλα-δίπλα κάποια
μοντέλα σε λειτουργία, και να συγκρίνεις και τις οθόνες τους [έχω δει 2 acer
περίπου στα ίδια λεφτά, παλιότερα, αλλά με σημαντική οπτική διαφορά στην οθόνη].

crimson
18-04-05, 15:09
Γιατί όχι acer;

JohnGR
18-04-05, 15:11
Για να έχω τον φορητό στο σπίτι και όχι στην Courier!

mastermind
18-04-05, 15:20
Πράγματι τα acer αν και πουλάνε καλά είναι για πέταμα! Εγώ έχω εναν p4 3,0 απο το πλαίσιο που δουλεύει αστέρι,απλά έχει ευαίσθητη κάρτα γραφικών. Σκέψου καλά το service επειδή γενικα οι φορητοί είναι ευπαθείς...

crimson
18-04-05, 15:29
Βασικά βρίσκω πολύ ηλίθιο ότι το σέρβις είναι στην Ιταλία - αυτό πότε θα αλλάξει;
Αλλά δεν νομίζω ότι είναι και για πέταμα οι acer.

edit: Standard εξαρτήματα δεν έχουν όλοι; πχ κάρτες γραφικών ati ή nvidia κτλ

HellV1L
18-04-05, 15:34
παρε turbo-x απο πλαισιο...
ειναι μια χαρα laptop

XTCgr
18-04-05, 15:37
καλως ήρθες, παρακαλώ κάνε χρήση της αναζήτησης πριν ρωτήσεις κάτι
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12714&highlight=laptop

123456789
20-04-05, 00:29
παρε turbo-x απο πλαισιο...
ειναι μια χαρα laptop

Οι τεχνικοί στο πλαίσιο Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι επιστρέφεται το 1/3 για RMA...

teacake
20-04-05, 01:05
Πάρε Toshiba έστω και με mobile celeron. Εγώ έχω ένα παλιό Toshiba Satellite με Celeron@1333MHz και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ζήτημα να μου έχει κολλήσει 2 φορές σε δυόμιση χρόνια. Και δε μου κολλάει λόγο υπερθέρμανσης. Αντίθετα ο άλλος φορητός (Acer P4 @2.8GHz) Μου κολλάει κάθε τρεις και λίγο και το καλοκαίρι είναι αδύνατο να δουλέψεις όταν κάνει ζέστη. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

crimson
20-04-05, 01:16
Οι τεχνικοί στο πλαίσιο Θεσσαλονίκης... μπορεί να σου είπαν αλήθεια, αλλά αυτή η φράση μοιάζει με σύντομο ανέκδοτο. Σαν εκείνες τις αφίσες που είχαν μες στο πλαίσιο παλιά και έγραφαν ότι το πλαίσιο έχει βραβευτεί ότι είναι στους καλύτερους συναρμολογητές στην Ευρώπη...

Έχω δει από κοντά 2 acer με athlon και δε κολλάνε, φτου φτου φτου!
Απ την άλλη συχνά, διάφορα μοντέλα acer είχαν πρόβλημα με ραγισμένα καπάκια.

123456789
20-04-05, 01:39
Οι τεχνικοί στο πλαίσιο Θεσσαλονίκης... μπορεί να σου είπαν αλήθεια, αλλά αυτή η φράση μοιάζει με σύντομο ανέκδοτο. Σαν εκείνες τις αφίσες που είχαν μες στο πλαίσιο παλιά και έγραφαν ότι το πλαίσιο έχει βραβευτεί ότι είναι στους καλύτερους συναρμολογητές στην Ευρώπη...

Έχω δει από κοντά 2 acer με athlon και δε κολλάνε, φτου φτου φτου!
Απ την άλλη συχνά, διάφορα μοντέλα acer είχαν πρόβλημα με ραγισμένα καπάκια.

2 ACER έχω πάρει στα χεράκια μου :oops: το ένα πηγαινοέρχεται Ιταλία από το Νοέμβριο για ένα χαλασμένο DVD που αντικαταστάθηκε προχτές με άλλο χαλασμένο DVD και πρέπει να ξαναπάει Ιταλία και το άλλο φορητό είχε πρόβλημα με την κάρτα δικτύου δεν σήκωνε πάνω από 20 Kbps ανεξαρτήτως καλωδίου, Switch, OS etc. Αμφότερα αγορασμένα από το Πλαίσιο! :evil:
Ε, άει στο...:thumbdown

ΙΒΜ thinkpad T42..ωραίο πράμα...:-k:-k:-k

sdikr
20-04-05, 01:41
εγώ παιδιά με τα Acer δεν είχα προβλήματα, και πλέον το service είναι ελλάδα, το έχει αναλάβει η Mdi

123456789
20-04-05, 01:45
εγώ παιδιά με τα Acer δεν είχα προβλήματα, και πλέον το service είναι ελλάδα, το έχει αναλάβει η Mdi

Σε αυτήν την καριόλ@ αναφέρομαι...και δεν κάνει service, παρά μόνο box-moving με ιταλία...:mad:

sdikr
20-04-05, 01:47
Θες να πεις οτι απο την Mdi το στέλνουν Ιταλία;

crimson
20-04-05, 02:58
Υπάρχουν πολλά acer points δηλαδή μαγαζιά που πουλάνε acer και τα αναφέρει και η εταιρεία στη σελίδα της. Υπάρχει η MDI κι άλλος ένας [δε θυμάμαι όνομα] που τα στέλνουν ιταλία.

Cosmonaut
20-04-05, 07:42
Service Acer κάνει και η Alman Ελλάς κάπου προς το μενίδι αν θυμάμαι καλά, έχω το τηλέφωνο αν το θέλει κανείς. Κάνουν την δουλειά αλλά είναι λίγο αργοί.
Εχω κάποια Acer στην δουλειά και το μόνο πρόβλημα που έχω δει είναι καμένα τροφοδοτικά (τα τουβλάκια) και ένα χαλασμένο DVD στο χρόνο απάνω το οποίο μου άλλαξαν σε 3-4 μέρες.

aesir
20-04-05, 10:56
Στην εταιρία μου έχομυε Dell laptops και είναι άψογα!!! Το κακό όμως είναι οτι για τον μέσο χρήστη είναι και πανάκριβα στην Ελλάδα, και δεν έχουν προσφορές, ούτε και φέρνουν την γκάμα που έχουν στις υπόλοιπη Ευρώπη. Τα IBM είναι και αυτά άψογα, αν και δεν ξέρω τι θα γίνει τώρα που άλλαξε χέρια το συγκεκριμένο τμήμα. Για τα Acer έχουν περάσει 3-4 σε προηγούμενη μου δουλειά και με heavy χρήση δεν παρουσίασαν το παραμικρό. Εγώ δεν τα πάω καλά με τα HP...

zouzouni
20-04-05, 12:57
2 laptops της Acer, κι τα 2 χωρίς προβλήματα μέχρι στιγμής (φτου-φτου-φτου!) αλλά αγορασμένα από 2 διαφορετικά μαγαζιά, κι ΟΧΙ από Πλαίσιο - για την ακρίβεια το 1 κι παλαιότερο που είναι desktop replacement με 17" οθόνη αγορασμένο από την cosmodata (που δεν ξαναπατάω ούτε απ'έξω με την όλη τους συμπεριφορά κι νοοτροπία) κι το 2ο από το οποίο γράφω τώρα από την mgmanager (που τα παιδιά φέρθηκαν με υποδειγματικό τρόπο απέναντι στην υποφήψια αγοράστρια). Το θέμα με τα acer είναι ο χρόνος εγγύησης.
Το 1ο laptop (desktop replacement) όταν το αγόρασα, βασικός λόγος που με ώθησε στην αγορά του ήταν ότι είχε εγγύηση 3 χρόνια!
Μέσα σε 3 μήνες από την αγορά του η εταιρεία είχε μειώσει την εγγύηση σε 2 χρόνια, κι τώρα πλέον είναι 1 χρόνο για όλα τα μοντέλα που πωλούνται τώρα! οπότε καταλήγει να γίνεται αναγκαία η αγορά του "συνοδευτικού πακέτου" παράτασης της εγγύησης (το οποίο όλως τυχαίως εμφανίστηκε σαν προϊόν της Acer ακριβώς όταν άλλαξαν το καθεστώς χρονικής διάρκειας της εγγύησης των μηχανημάτων τους).
Πάντως κι τα 2 μηχανάκια, παρ'όλα τα πέρα-δώθε, κι σε ταξίδια, κι μέσα στο σπίτι, κι παρ'όλη τη βαρειά χρήση που έχουν υποστεί (με folding μεταξύ άλλων προγραμμάτων) πάνε μια χαρά (κι πάλι φτου-φτου-φτου μη τα ματιάσω)

crimson
20-04-05, 13:50
Δεν είναι πολύ ενοχλητικό ότι πουλάνε με ένα χρόνο εγγύηση, ενώ υπάρχει και στην Ελλάδα (λόγω ΕΕ) νόμος εδώ και 2-3 χρόνια [καλοκαίρι 2001 ή 2002], που ορίζει μίνιμουμ εγγύηση 2 χρόνια;

zouzouni
20-04-05, 13:53
Είναι όντως ενοχλητικό, αλλά κι σε άλλες μάρκες laptop έχω δει παρόμοιο χρονικό διάστημα εγγύησης να είναι 1 χρόνος!

kokoretsi
22-04-05, 15:35
http://h41111.www4.hp.com/gomobile/gr/el/learning_centre/videos/vp_nb_nx6110_nx6120/
Απλα κορυφή !!! Με τιμές απο 700+ ευρώ

HP Compaq nx6110EA, C 1.4GHz (PT601AA) NEO
Τιμή (με ΦΠΑ): € 769,00
262.037 δρχ




Διαθεσιμότητα: Αμεση. Συνήθως αποστέλλεται σε 2-3 ημέρες.

Κατηγορία: Φορητοί Υπολογιστές, Υπολογιστές
Κατασκευαστής: Hewlett Packard

Περιγραφή: Σελίδα κατασκευαστή
Επεξεργαστής: Intel Celeron M 360 στα 1.4GHz
Μνήμη: 256MB έως 2048ΜΒ
Οθόνη TFT: 15''TFT XGA με ανάλυση 1024 x 768
Βάρος: 2,7 Kg.
Διαστάσεις ΠxYxB (mm): 328,6 x 30,3 x 267 cm
Τύπος Μπαταρίας: Μπαταρία 6 στοιχείων Li-lon
Σκληρός Δίσκος: 40GB
Οδηγός DVD: DVD/CD-RW - Fixed


Το φτηνότερο είναι αυτό. (τιμή απο το eshop21.gr)
Τα καλύτερα φτάνουν αρκετά ψηλότερα ...

Lord_British
22-04-05, 23:14
Παιδια σκεφτομαι να παρω ενα καινουργιο notebook μιας και δυστυχως η αδερφη μου μου πηρε το ΑΜΙLO 1630 που ειχα παρει το Δεκεμβρη.Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τι να επιλεξω.Απο τη μια η Intel κυριαρχει στην αγορα των υπερφορητων και των desktop replacements και απο την αλλη οι προτασεις της AMD ειναι μετρημενες στα δακτυλα.

Και εξηγουμαι:
Το siemens που ειχα παρει τον Δεκεμβρη ηταν ATHLON 64 3700 , 1GB RAM , 80GB HDD, ATI 9700PRO 128MB, Wifi , DVD-R Dual Layer, Card Reader.

Φοβερο μηχανημα οπως βλεπετε απλα το Motherboard υποστηριζε μνημες μεχρι 333Mhz και δεν ειχε και Dual με αποτελεσμα να μην μπορει να αποδωσει οπως θα επρεπε.

Σημερα 4 μηνες μετα βλεπω οτι δεν υπαρχει ουτε ενα νεο σοβαρο board για τους ΑΜD.To μονο που εχει βγει ειναι το Χpress 200M της ΑΤΙ το οποιο πλην του PCI-E και παλι δεν προσφερει κατι το καινουργιο στον τομεα της μνημης.


Απο την αλλη βλεπω την καινουργια πλατφορμα της Interl (Sonoma) και διαπιστωνω οτι εχουν γινει πολλα βηματα μπροστα.PCI-E,Dual DDR2,μικρο μεγεθος και βαρος,αυτονομια ειναι στοιχεια που δεν παιρνουν απαρατηρητα.Βεβαια οι επεξεργαστες ειναι μικροτερης συχνοτητας αλλα απο οτι εχω ακουσει δεν υστερουν πολυ σε επιδοσεις απο τους desktop πολυ μεγαλυτερων συχνοτητων.


Και εδω ειναι λοιπον το ερωτημα.Τι να επιλεξω;Ο φορητος θα χρησιμοποιηθει για desktop replacement.Ακουω τις προτασεις σας.

Φιλικα
Χρηστος

WebSeeker
03-05-05, 02:24
Και γω λέω να αγοράσω σήμερα – αύριο notebook σαν desktop replacement και για χρήση wifi

Βρήκα αυτό : (Acer 1362WLMI )

Κατασκευαστής ACER
Εγγύηση (Έτη) 1
Τεχνολογία Επεξεργαστή AMD SEMPRON
Μοντέλο Επεξεργαστή AMD Sempron 2800+
Οθόνη 15,4'' TFT Wide
Μνήμη 512MB
Σκληρός Δίσκος 40GB
Κάρτα Γραφικών 64MB Ge Force 5200
Οπτικά Μέσα DVD-RW
Modem 56k/v.92
Κάρτα Δικτύου 10/100
Κάρτα Ήχου On board
Ειδικές Υποδοχές USB,VGA,Parallel,RJ-11,RJ-45,Speakers,Microphone
Λειτουργικό Windows Xp Home
Μπαταρία Li-ion

707 τελική με το ΦΠΑ
από το http://www.computer4u.gr/c4u/default.aspx?code=BrandedNote(CATALOG)
( 708 από το e-shop.gr )

Τι λέτε ?

Επίσης εκτός από τα ακριβά ( κατά την γνώμη μου ) forthnet hotspots υπάρχει άλλος τρόπος πιο οικονομικός για χρήση του wifi για πρόσβαση στο internet ?
SMTP και POP3 μπορείς να χρησιμοποιήσεις στα hotspots που ξέρω ότι έχει το forthnet ή οι άλλοι πάροχοι ?


Ελεγα να πάρω τηλέφωνο σήμερα Τρίτη για το προηγούμενο notebook της acer αλλά διάβασα όλο το topic και τα σχετικά με την acer και το πάγωσα για λίγο το θέμα αυτό

Περιμένω απαντήσεις γιατί λίγο με επείγει η αγορά notebook ( πρέπει να την κάνω μέσα στην βδομάδα )

alexis2044
03-05-05, 03:35
Ουτε εγω θα επαιρνα ποτε acer. Ειχα εναν Compaq ( πολυ καλο πραμα ) και προσφατα απεκτησα και εναν HP-Compaq nx9010---->Μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαρηστημενος----> Πολυ καλο μηχανημα+καλο softaware+καλο service ( απο εμπειρια φιλου) + πολυ καλη τιμη (990 Eurακια). Προτεινω ανεπιφυλακτα!!

WebSeeker
03-05-05, 14:29
Αρα ούτε συζήτηση για το Acer 1362WLMI ?

sdikr
03-05-05, 14:32
Αρα ούτε συζήτηση για το Acer 1362WLMI ?

Μια χαρά είναι και τα acer,

το θέμα είναι να μην σου χαλάσει, είτε είναι acer, είτε είναι hp, είτε είναι καραμήτροςcorp !
εκεί αρχίζουν τα προβλήματα,

Και η Hp, και η acer έχουν service στην ελλάδα,

aesir
03-05-05, 14:50
Και εγώ συμφωνώ οτι μια χαρά είναι τα Acer... δεν έχω δει προβλήματα σε όσα έχω χρησιμοποιήσει.

kvas
04-05-05, 18:54
Tα κορυφαία από άποψη κατασκευής laptop είναι τα ΙΒΜ thinkpad, πολύ σφιχτή κατασκευή, άψογο πληκτρολόγιο και οθόνη. Όποια καινοτομία κάνει η ΙΒΜ τρέχουν να την εφαρμόσουν όλοι. Ίσως όμως είνα λίγο ακριβά γι αυτά που διαθέτουν, για παράδειγμα εγώ αγόρασα ένα Sony Vaio με 100GB σκληρό, DVD-RW, 512ΜΒ μνήμη και 128ΜΒ γραφικά στην τιμή που θα έπαιρνα ένα ΙΒΜ με τα μισά χαρακτηριστικά, αλλά το Vaio υπολείπεται ακόμα σαν κατασκευή αν ακι είναι καλύτερο από fujitsu, acer κλπ., αφήστε που έβγαλε ένα πρόβλημα και το ετοιμάζω για επισκευή!

Το καλό είναι ότι στέλνουν τη DHL να το παραλάβει και στο ξαναστέλνουν με τον ίδιο τρόπο, δε χρειάζεται να τρέχεις από σέρβις σε σέρβις.

Από κει και πέρα βρίσκω καλή επιλογή τα Dell, τα οποία κατά 90% αντιγράφουν τα ΙΒΜ, αλλά έχουν ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα, έχεις από 1 ως 3 χρόνια ?(ανάλογα το μοντέλο) επισκευή on-site, έρχεται τεχνικός στο χώρο σου την επόμενη εργάσιμη από όταν δηλώσεις τη βλάβη για επισκευή. Δεν νομίζετε ότι είναι σημαντικό αυτό;

GoofyX
05-05-05, 00:04
...
υν τα ΙΒΜ, αλλά έχουν ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα, έχεις από 1 ως 3 χρόνια ?(ανάλογα το μοντέλο) επισκευή on-site, έρχεται τεχνικός στο χώρο σου την επόμενη εργάσιμη από όταν δηλώσεις τη βλάβη για επισκευή. Δεν νομίζετε ότι είναι σημαντικό αυτό;Γνώμη μου είναι ότι είναι όντως σημαντικό, για μένα ο φορητός είναι εργαλείο και πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα για γρήγορη επισκευή ή αντικατάσταση, οπότε αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για υποστήριξη on-site ή κάτι αντίστοιχο.

sdikr
05-05-05, 00:08
Σχεδόν όλοι δίνουν "uprgade" σε Onsite, Και για 3 χρόνια, η HP έχει και εγγύηση 3 χρόνια next bussiness day exhange (αλλάγη συσκευής την επόμενη εργάσιμη)
το θέμα είναι πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις και αν το αξίζει.

ΥΓ. καμία απο αυτές τις εγγυήσεις δεν καλύπτει τα δεδομένα σου,

123456789
05-05-05, 16:28
Θες να πεις οτι απο την Mdi το στέλνουν Ιταλία;

Η το στέλνει ιταλία ή παραγγέλνει ανταλλακτικό, αλλά οι παραγγελίες ανταλλακτικών γίνονται σε πολύ αραιά διαστήματα και όχι on demand.

JohnGR
05-05-05, 16:30
Σπάνια στέλνουν Ιταλία πλέον, αλλά, δυστυχώς, η παραγγελία ανταλλακτικών καθυστερεί ΠΑΡΑ πολύ ορισμένες φορές...

kvas
06-05-05, 15:19
Σχεδόν όλοι δίνουν "uprgade" σε Onsite, Και για 3 χρόνια, η HP έχει και εγγύηση 3 χρόνια next bussiness day exhange (αλλάγη συσκευής την επόμενη εργάσιμη)
το θέμα είναι πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις και αν το αξίζει.

ΥΓ. καμία απο αυτές τις εγγυήσεις δεν καλύπτει τα δεδομένα σου,


Προφανώς το upgrade το χρεώνεσαι έξτρα, έτσι δεν είναι;

kvas
06-05-05, 15:23
Τελικα ενα sony vaio που ειχα παρει εφυγε για Γαλλία για επισκευή, έσβηνε μόνο του ή δεν άναβε καθόλου και δεν φόρτιζε η μπαταρία. Για να δούμε τι θα γίνει, κανένας με παρόμοια εμπειρία;

BeholderX
07-05-05, 06:45
LewnDoS wrote:
παρε turbo-x απο πλαισιο... ειναι μια χαρα laptop

123456789 wrote:
Οι τεχνικοί στο πλαίσιο Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι επιστρέφεται το 1/3 για RMA...



Συγνώμη, αλλά τι σημαίνει RMA ???

A Hellene
07-05-05, 13:50
RMA: Return Material Authorization.

Φόρμα αίτησης επιστροφής προϊόντος, συνήθως για επισκευή ή αντικατάσταση, στον κατασκευαστή ή τον προμηθευτή.


Γιώργος.

thePrince
21-05-05, 01:21
Εγώ πάλι, μέχρι χθες είχα ένα Acer Ferrari 3000LMi. Βέβαια δεν είναι στην κατηγορία των 1000 ευρώ αλλά πρέπει να ομολογήσω πως δούλεψε άψογα για 16 μήνες στα χέρια μου χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Αλλά είδα πως τα νεώτερα μοντέλα πάνε από το κακό στο χειρότερο οπότε αποφάσισα και τελικά αγόρασα Asus... Σαν δεύτερη επιλογή είχα κάποιο Fujitsu-Siemens αλλά η γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει αξιοπρεπές φορητό με 1000 ευρώ, οπότε έδωσα τα διπλάσια (!?)

HaRRy
21-05-05, 01:34
αμα έχεις λεφτά να χώσεις παίρνεις σίγουρα κάτι καλύτερο...
what u pay is what u get most of the times...

kvas
21-05-05, 23:21
Τι γνώμη έχετε για τους φορητούς sony vaio? Eκτός από το ότι είναι λίγο ακριβοί βέβαια...

Lord_British
21-05-05, 23:32
+Τρομερες οθονες.
+Σχετικα καλες κατασκευες

-Ελλειπης βασικη εγγυηση (μονο ενας χρονος)
-Sony Hellas (ξερω πολυ κοσμο που δεν ξαναπηρε sony για την αντιπροσωπια)
-Δυσαναλογα υψηλες τιμες για αυτα που προσφερουν.
-Υποστηριξη μονο για καρτες memory stick και οχι για SD,MCC,CF,κλπ.


Φιλικα

blackjim
04-06-05, 10:41
Μιας και γω μεσα στις επομενες μερες θα παρω Laptop , θα ηθελα να ρωτησω και την γνωμη σας.

Fujitsu-Siemens AMILO M3488G

Μοντέλο Επεξεργαστή Intel Pentium M Processor 750
Χαρακτηριστικά Επεξεργαστή 1.86GHz,2MB L2 cache,533MHz FSB
Οθόνη 17'' TFT WXGA CRYSTAL VIEW
Μνήμη 1024MB
Σκληρός Δίσκος 80GB+80GB SATA
Κάρτα Γραφικών GEFORCE 6800 256MB

νομιζω πως αυτα φτανουν :D

Το μοντελο ειναι αρκετα καινουργιο , παρουσιαστηκε φετος στην Computex05.
Λενε στα reviews που ειδα, οτι η οθονη Crystal ειναι απο τις καλυτερες και αρκετα καλυτερη απο την XBlack των Vaio.
Υπαρχει κανεις που να εχει δει καποιον απο αυτους τους Amilo να μας πει εντυπωσεις? ( M 3438 , 3488 , 4438 )

Παντως το συγκεκριμενο εχει 2000€ και μαλλον θα το χτυπησω συντομα... :)

blackjim
04-06-05, 10:44
ιδου και η συγκριση που ελεγα...

http://www.laptoplogic.com/images/news_cont/136/red_lrg.jpg

αριστερα η Crystal της Siemens , και δεξια η X-Black ενος SONY Vaio

Lord_British
04-06-05, 11:25
Εχω ηδη γραψει για τα συγκεκριμενα fujitsu.Εγω περιμενω τον Αυγουστο για να παρω το Μ4438 με την HD οθονη.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15619&page=4&pp=15

Φιλικα

blackjim
04-06-05, 11:51
Εχω ηδη γραψει για τα συγκεκριμενα fujitsu.Εγω περιμενω τον Αυγουστο για να παρω το Μ4438 με την HD οθονη.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15619&page=4&pp=15

Φιλικα

sry , δε το ειχα δει.
Οταν λες θα πεσουν οι τιμες εννοεις οτι το 3488 που λεω θα παει πιο κατω απο τα 2000!?? ( 2000 μαζι με το ΦΠΑ ειναι )
Αν ναι τοτε η σχεση αποδοση/τιμης σε αυτο το μοντελο θα με κουφανει τελειως :P

ΥΓ , νομιζω οτι η σειρα αυτην εχει 10/100 LAN και οχι GBit ( who cares βεβαια... )

Lord_British
04-06-05, 12:03
Εχω δωσει και τιμες για Γερμανια αν ειδες.Μετα τα price cuts οι τιμες θα πεσουν και αλλο ή θα βαλουν τους αμεσως ποιο γρηγορους επεξεργαστες για να ισοσκελισουν τη διαφορα.


Φιλικα

HaRRy
04-06-05, 12:47
Σας γράφω απο το καινούργιο μου Αcer Aspire 1691 WLMi ...
Intel Pentium M 730
15.4 WXGA CrystalBrite TFT LCD
ATI Mobility Radeon X600 PCI express 64 MB
512 MB DDR
80 GB HD
DVD +RW Dual Layer
802.11b/g WLAN
Infrared

Tιμή μετρητοίς: 1142€

Κάθομαι στο μπαλκονι και σερφάρω ασύρματα με το USR 9106 ...
Εβαλα και 1-2 παιχνίδια και παίζουν πολύ καλά...

Το είδαν 1-2 φίλοι και 2-3 συνάδελφοι και το πήραν οι 3 την επόμενη ημέρα...

Lord_British
04-06-05, 13:08
Με 64ΜΒ καρτα πολυ δυσκολα θα παιζουν τα παιχνιδια.Βεβαια ο καθενας με τον ορο "παιζουν πολυ καλα" μπορει να εννοει και κατι διαφορετικο.Με γεια πάτνως.Καλοδουλευτο.


Φιλικα

iwsif
05-06-05, 21:56
Καλησπερα!Με την πτυχιακη να πλησιαζει ερχεται και η στιγμη να αποκτησω εναν φορητο για να μπορεσω να την ετοιμασω.

Πανω κατω εχω καταληξει στα specs,(PentiumM,1024Mb,DVD dual layer,wifi integrated,>80Gb και οσο ελαφρυς γινεται) αλλα ακομα ειναι δυο πραγματα που με απασχολουν :
1. Η Οθονη .Το μηχανημα θα το μετακινω συχνα πανω σε ποδηλατο οποτε θελω κατι ευχρηστο-απ'την αλλη ομως εχω αποφασισει οτι subnotebook δε θα ηθελα μιας και θα βλεπω και καμμια ταινια.
Αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι το τι παιζει με τις Wide οθονες.Αξιζει τον κοπο?Θεωρητικα βολευει για dvd,αλλα μηπως ειναι μειονεκτημα για browsing&Office??

2. Ta 64bit αποτελουν μια τεχνολογια που αξιζει τον κοπο να ειμαι ετοιμος για αυτη ή ειναι μονο για power users/gamers?Δηλ να δωσω κατι παραπανω για να εχω ενα επεξεργαστη 64bit ready ή δεν αξιζει τον κοπο?

3. Τελευταια ερωτηση,(το υποσχομαι,δεν θα σας κουρασω αλλο :Ο ),πως ξεχωριζω τους Sonoma απ'τους απλους Pentium M οταν διαβαζω τα χαρακτηριστικα?Εχω διαβασει και εγω καλα λογια για αυτους και το power consumption με ενδιαφερει.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

@ LordBrittish:Τι κανει το TH55? :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.