PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα



myxristos
08-01-09, 20:49
Γεια σας και καλή χρονιά!
Από τη πρώτη στιγμή που έκανα σύνδεση (πριν από 1 μήνα και κάτι) αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα... Κατ αρχάς είμαι στην πόλη της Ξάνθης και συγχρονίζω περίπου στα 18400. Κάθε πρωί και μέχρι περίπου τις 12.30 κατεβάζω με 1.6MB/δευτ. Από τις μεσημεριανές ώρες και πέρα η ταχύτητα αρχίζει να μειώνεται και γύρω στις 8 (όπως τώρα που σας γράφω) κατεβάζω με maximum ταχύτητα ανά αρχεία 50ΚΒ/δευτ. Τα αρχεία που βάζω αφορούν server των nvidia, apple κλπ. και torrents.
Σήμερα όμως παρατήρησα και το εξής περίεργο: μπορεί η ταχύτητα ανά αρχείο να είναι τόσο χαμηλή αλλά αν βάλω περισσότερα από 1 αρχεία, αθροιστικά μπορεί να μου δίνει μέχρι και 10 MBps. Είναι σαν να μου βάζει κάποιος ένα limit και να μου λέει ότι για κάθε αρχείο που κατεβάζεις θα έχεις ταχύτητα μέχρι 50ΚΒ/δευτ. Αλλά αν βάλω ας πούμε 20 τέτοια αρχεία, θα έχω ξεχωριστά 50ΚΒ/δευτ. Σε επικοινωνία που είχα μου λένε ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα γραμμής... Τι μπορεί να ευθύνεται; Και πώς είναι δυνατόν τα ίδια αρχεία που το πρωί τα κατεβάζω με 1.5ΜΒ/δευτ. το απόγευμα να κατεβαίνουν με 50ΚΒ/δευτ.; Είναι πρόβλημα δικό μου ή δικό τους; Πάντως σκέφτομαι να στείλω καταγγελία στην ΕΕΤΤ για το ζήτημα... Μετά από 10 και πλέον αναφορές στην εταιρία δεν βλέπω για ποιό λόγο να το καθυστερώ...

koystado
08-01-09, 20:52
φιλε και εγω εδω στο βόλο που ειμαι εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα απο την πρώτη στιγμή που ενεργοποιήθηκα στην forthnet και το μόνο διάστημα που εφτιαξε ηταν το καλοκαίρι όπου ολοί ειχαν πιάσει τις παραλίες

myxristos
08-01-09, 21:53
Επίσης μέσα στα Χριστούγεννα που έλειπαν οι φοιτητές είχε στρώσει κάπως... Και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Κατ αρχάς τι φταίει;

koystado
08-01-09, 22:15
για μενα το πρωτο και το τελευταιο πράγμα φταίνε οι υποδομες!!!

myxristos
08-01-09, 22:40
Δεν υπάρχει περίπτωση δηλαδή να υπάρχει κάποια ρύθμιση με κάποιο τρόπο; Άλλωστε δεν έχουν όλοι το ίδιο πρόβλημα στην πόλη μου.

hel
08-01-09, 22:56
Αν εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι σου βάζει cap ο πάροχος για κάθε connection, κάνε το.
Εγώ πάντως πολλές φορές κατεβάζω με 1 connection σε ώρες αιχμής , με 600-800KB/s που το θεωρώ φυσιολογικό.
Μάλλον το πρόβλημά σου είναι στο κέντρο σου.
Κάνε tracert με το Pingplotter να δούμε τι γίνεται.

http://www.imageshack.gr/files/781vdc80bthrcvam2h7q.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=781vdc80bthrcvam2h7q.jpg)

@ ADSLgr.com All rights reserved.