PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραφειοκρατεία και στην tellas ;



Spike
04-11-03, 21:05
Είμαι συνδρομητής της tellas εδώ και ένα μήνα σε isdn 64. Προπλήρωσα τρίμηνη συνδρομή με σκοπό να τη μετατρέψω σε adsl όταν με το καλό μου ενεργοποιύσε ο πΟΤΕς τη γραμμή, αφού τότε ήταν ο πιο φθηνός ISP στο adsl. Αυτό το είχα κάνει και στο παρελθόν όταν ήμουν συνδρομητής της πΟΤΕνιετ σε isdn 64 και την αναβάθμισα σε 128. Πολύ απλά πήγα στο Γερμανό και πλήρωσα τη διαφορά και σε λίγες ώρες είχε γίνει η αναβάθμιση σε 128.
Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην tellas να δω αν γίνεται κάτι τέτοιο. Μου είπαν κατηγορηματικά ΟΧΙ. "Μα βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου έχω σκοπό να πληρώσω τη χρηματική διαφορά για όσο χρονικό διάστημα μου μένει και μάλιστα να πληρώσω από πάνω ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ". "Όχι κύριε" μου λέει, "πρέπει να αφήσετε να περάσει το χρονικό διάστημα και μετά να κάνετε νέα συνδρομή adsl, εκτός κι αν θέλετε να κάνετε εκ νέου τώρα που σε αυτή την περίπτωση χάνετε τα λεφτά σας". "Μα δεν καταλαβαίνω" τους λέω, "το θέμα δεν είναι τεχνικό, απλώς οικονομικό και το έχω κάνει και με άλλον ISP", αλλά ήταν ανένδοτοι.
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Λοιπόν ρωτάω τώρα εγώ : Αν έχουμε τέτοιου είδους υπηρεσίες από ιδιωτικές εταιρείες και ειδικότερα από την εταιρεία που φιλοδοξεί να γίνει ο δεύτερος (αν όχι ο πρώτος) τηλεπικοινωνιακός φορέας στην Ελλάδα, τότε τι να περιμένουμε από τον πΟΤΕ ;;;

ΣΙΧΤΙΡ ΠΙΑ...

ermis333
04-11-03, 22:54
Έπρεπε να το καταλάβεις αυτό!!!! Αν η Tellas έδινε και 3-μηνες κτλ. συνδρομές ADSL όπως κάνουν οι άλλοι τότε θα γινόταν αυτό που λές (δηλαδή να αναβαθμίσεις τη συνδρομή σου) όμως ADSL παρέχει μόνο αορίστου χρόνου, οπότε αυτό που ζητάς είναι αδύνατο.

Εγώ πχ που είχα την ISDN 64 αορίστου χρόνου τους έστειλα ένα ΦΑΞ ότι επιθυμώ την παύση της ISDN και την μετατροπή της σε ADSL και μετά από μια μέρα είχα ADSL χωρίς να χάσω τα λεφτά μου.

sdikr
05-11-03, 00:22
Η οτενετ ομως σου κανει μετατροπη απο προπληρωμενη σε αοριστου adsl το μονο που θες ειναι μια αιτηση.
φιλικα

OTEtzis
05-11-03, 00:48
για να μη λεμε μονο για τον ΟΤΕ...
πάντως αν καταλαβα καλα τι ειπες, ζήτησες να σου μετατρεψουν 3-μηνη isdn σε αορίστου adsl, λίγο δύσκολο, αλλα ισως να μη στο εξηγησε καλα ο υπάλληλος. κατι παιδάκια έχουν στο τηλ. κέντρο. ευγενέστατα αλλα συχνα ασχετα.

Spike
05-11-03, 01:00
πάντως αν καταλαβα καλα τι ειπες, ζήτησες να σου μετατρεψουν 3-μηνη isdn σε αορίστου adsl, λίγο δύσκολο, αλλα ισως να μη στο εξηγησε καλα ο υπάλληλος. κατι παιδάκια έχουν στο τηλ. κέντρο. ευγενέστατα αλλα συχνα ασχετα.

Όχι δε ζήτησα να μου τη μετατρέψει σε αορίστου χρόνου. Ζήτησα να πληρώσω τη διαφορά ώστε να μετατραπεί η συνδρομή μου se adsl μέχρι την ημερομηνία λήξης της isdn που έχω τώρα. Δεν είχα ιδέα ότι η tellas δεν δίνει προπληρωμένες συνδρομές σε adsl. Το θεωρούσα δεδομένο γιατί στις άλλες συνδρομές (pstn, isdn) αυτό ισχύει.

sdikr
05-11-03, 01:03
Ουτε η οτενετ δινει προπληρωμενου, στις 512,1024 και στις office, αλλα τις γυρναει σε adsl.
φιλικα

@ ADSLgr.com All rights reserved.